Mide Balonu

Mide balonu, hekimler tarafından endoskopi işlemiyle mideye yerleştirilen silikon bir balondur.

Günümüzde obezite ile savaş noktasında genel cerrahlar mide balonu uygulamasını gerçekleştirmektedirler.

3000+ Ameliyat Tecrübesi

Adınızı girmelisiniz.
Telefon numaranızı girmelisiniz.

Mesajınız ulaşmıştır. En kısa sürede iletişime geçilecektir.

Bir hata oluştu. Yeniden deneyin.

Mide Balonu Bilgileri

Nedir?

Vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan, obezite cerrahisi operasyonlarını tolere edemeyecek veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen veya obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gerekenler için uygun olan bir silikon balondur.

mide balonu

Balonla Zayıflama Nasıl Sağlanır?

Mide içerisinde kapladığı hacim sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin daha az porsiyonlarda yiyerek ideal kiloya daha erken ulaşmalarını sağlamaktadır. Buradaki amacımız kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, besin değeri yüksek ancak kalori içeriği düşük porsiyonlar tercih etmesi ve bunu yaşam tarzı haline dönüştürmesini sağlamaktır. Mide balonu midede 6-12 ay gibi uzun bir süre kaldığı için sağlıklı ve düzenli beslneme alışkanlığını edinmek daha kolay bir hale gelmektedir. Zayıflamada etkisi büyüktür. Şişmanlık tedavisinde obezite (bariatrik) cerrahiye göre daha basit bir işlem olup hastaların şişmanlık tedavisinde ameliyat gerektirmeden uygulanması nedeniyle çok tercih edilen bir yöntemdir. Şişmanlığın tedavisindeki tıbbi yöntemler arasında günümüze kadar mide kelepçesi, mide bandı gibi işlemler fazlasıyla uygulanmış ancak 2016 yılının sonlarına doğru yerini mide balonuna bırakmıştır. Balon tedavisindeki en büyük handikaplardan bir tanesi zayıflatıcı etkisi yavaş yavaş gerçekleşmektedir.

Kimlere Takılır?

Vücut kitle indeksi 25-30 (hafif şişman) ve 30-35 (obezite) arasında yer alan ve metabolik rahatsızlık riski taşıyan, BKI değeri 35-40 (3.derece obez) arasında olup obezite cerrahi operasyonlarını kaldıramayacak ya da bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen kişiler, vki değeri 40 (morbid obezite) ve üzerinde olan obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gereken kişiler mide balonu operasyonu için uygundur. Vki (vücut kitle indeksi) değerine göre morbid obezite seviyesine ulaşmış ve bir çok yandaş rahatsızlığı bulunan hastalar obezite cerrahisi için uygun değil ise, mideye balon uygulaması ile obezitenin yol açtığı tahribatları engellemek amacı ile kilo verimi sağlanır. Yada 10-15 kilo fazlası olan ancak diyetle ve egzersiz yolu ile kilo verememiş hastalara uygulanır. Cerrahi bir yöntem olmaması, hastanede kalınmasının gerekmemesi, işlemden sonra 1-2 saat içerisinde taburcu olunması, cerrahi işlemler gibi riskleri olmaması, tokluk hissi vermesi, sedasyon yolu ile uyutulması (ciddi anestezi alımı olmamaması), zayıflamaya (zayıflatıcı) yardımcı olması nedeniyle tercih edilir.

Vki değeri morbid obez statüsüne ulaşmış ve ameliyatı riskli olan hastalar için bu durumu kendilerine anlatmak hayata küsmelerine sebep olmaktadır. Vki değeri yüksek bu hasta grubu transit bipartisyon (şeker hastalığı ameliyatı), sleeve gastrektomi (mide küçültme/tüp mide) operasyonlarını olmadan önce belirli bir kiloyu vermeleri ve operasyona daha güvenle girmeleri için mide balonu uygulaması yapılır.

Balon Yaş Sınırı Nedir?

Mide balonu 18 ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Takılır? Canlı İzle

Mide balonu alanında uzman gastroenterolog ve genel cerrahlar tarafından mideye yerleştirilir. Mide balonlarının hava ya da sıvı şekilde şişirilebilen olmak üzere iki farklı türü vardır. Balonun büyüklüğü ve ne kadar şişirileceği hastanın kilosuna göre ayarlanmakta ve kişiye özel bir uygulama yapılmaktadır. Balonun sıvıyla ya da havayla şişirileceği ise hekim tercihine bağlıdır.

Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonuyla kilo verme kişinin mevcut fazla kilosu, metabolizma hızı, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıklar, kişinin diyete uyumuna ve fiziksel aktiviteye göre değişiklik gösterecektir. Ortalama olarak kilonun %20-30'u verilmektedir. Diyete uyum ve fiziksel aktivitenin artması bu oranı daha da arttıracaktır.

Uygulanmayacağı Durumlar

Alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar, mental bozukluğu olanlar, antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar, geçirilmiş majör laparaskopik ameliyatlı şişmanlar, enfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlar, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan şişmanlara mide balonu işlemi uygun değildir. Balon uygulaması gastriti olan hastalarda, reflü gibi şikayetleri olan hastalarda uygulanmaz önce tedavi istenir daha sonrasında işlem uygulanır. Gebelik ve gebelik şüphesi olan kişilere uygulanmaz, emziren anneler için de emzirme dönemi bittikten sonra uygulanması önerilir.

Kaç Dakikada Takılır?

Mide balonu endoskopi ünitesinde sedasyon altında ortalama 10-15 dk. sürmektedir.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Hastaya sedasyon (anestezi) verilerek endoskopik yöntemle balonun söndürülmesi ve ağız yoluyla çıkartılması sağlanır. Balon çıkarıldıktan sonraki dönem kiloyu koruma dönemi olarak adlandırılır. Balon çıkarma sonrası hastalar kilo alacağını düşünebilir. Çünkü balon çıktıktan sonra dolgunluk hissi geçecek daha fazla beslenme gözlenebilir. Verilen kilolarının geri alımı dikkat edilmez ise mümkündür. Diyetisyen tavsiylerine tamamı ile uyarak zayıflamanın sürmesi için katı beslenme döneminde olduğu gibi öğün araları ve öğünleri atlamaması ve diyetine devam etmesi gerekecektir.

Balon Takılma Öncesi

Beslenme

Balondan Önce Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu uygulamasından önce özel bir diyet uygulanmamaktadır. Balon takılmadan 12 saat önce katı gıdalar kesilmeli, 8 saat önce sıvı tüketimi sonlandırılmalıdır. Balon uygulamasından bir gün önce bol bol su içmeniz tavsiye edilir.

Balondan Önce Sigara ve Alkol Bırakılmalı mıdır?

Mide balonu uygulamasındsan bir gün önce sigara azaltılmalı ve alkol alınmamalıdır.

Balon Takılma Sonrası

Riskler, Yan Etkileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Mide balonu uygulamasının yan etkisi yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında ülser, reflü, bulantı, kusma, kanama, tıkanma ve delinmde gibi komplikasyonlar görülebilir. Ama bunlarla karşılaşan vaka sayısı çok azdır.

Ülser ve Reflü

Mide balonu daha önceden reflüsü olan kişilerde reflü semptomlarını arttırabilir. Bunu önlemek için hastanın mide koruyucu haplarını alması önerilir. Ülserin olması ise çok düşük bir olasılıktır.

Bulantı ve Kusma

Adaptasyon süresi geçene kadar (ilk 1-2 gün) bulantı ve kusmalar normaldir. Bununla beraber balonun mide içerinde sönmesi ya da yeteri kadar şişirilmemesi durumunda balon mide çıkışını tıkayabilir, bulantı ve kusma şikâyetlerine sebebiyet verebilir.

Kanama

İşlem endokopi yöntemiyle uygulandığı için nadiren yemek borusunun tahrişine bağlı olarak kanama olabilir.

Tıkanma

Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun kendiliğinden sönerek barsak tıkanıklığı yapma ihtimali vardır.

Delinme

Mide balonunun delinmesi çok düşük bir ihtimaldir. Balonun içi mavi su ile doldurulduğu için balondan sızıntı olduğunu idrarınızın rengiden anlayabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda doktorunuza bilgi verip, hastaneye başvurduğunuzda yine 10-15 dakikalık bir işlemle çıkarılmaktadır.

İlk 3 Gün

Açlık Hissi

Mide balonundan sonra balon midede hacim kaplayacağı için eskisi gibi açlık hissi yaşanmayacaktır. Ama porsiyonlarınız küçüldüğü için 2,5-3 saatte bir sağlıklı, kaliteli besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Hareket Kabiliyeti

Mide balonu sonrasında bireyler hareket kabiliyetlerinden bir şey kaybetmezler. Mide balonu takılma işlemi bittikten 1 saat sonra olağan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Ağrı

Balonun takılmasından sonra bir kaç gün mide dıştan gelen cismi öğütmeye çalışacağı için ağrı yada oluşması normaldir. Ağrı kesici ilaç ve ilaçların takviyesi ile işlem sonrası mideye uyumlu hale getirmek zor değildir.

Beslenme ve Diyet

İlk 3-4 gün Beslenme

İlk günlerde mide kasılmaları, krampları, bulantı- kusma olabileceğinden ilk günlerde sıvı diyet uygulanmalıdr. Mideyi uyarıcak kasılmaları arttırıcak besinlerden uzak uzulmalıdır. Şekersiz tanesiz komposto suyu veya gaz yapmaması için laktozsuz süt, ayran, et suyu, tavuk suyu gibi proteini yüksek sıvılar tercih edilmelidir. Et/tavuk suyu yaparken mideyi uyarmaması için pişirirken salça, baharat, yağ, limon, soğan, sarmsak konulmamalıdır. Kafein mideyi çok fazla uyaracağı için ilk günlerde kahve tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca asit oranı yüksek meyve sularından da kaçınılması gerekmektedir.

Bulantılar, kramplar geçtikten sonra ilk etapta mideyi yormayacak hafif, püre kıvamında besinlere geçilmesi gerekmektedir. Örneğin; yoğurt, sebze püresi vb. artık tamamen kendinizi iyi hissettiğinizde katı beslenme geçilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri

Mide balonu ile zayıflamak kişinin diyetiyle yakından ilişkilir. Balon taktıran kişilerin yemek posiyonları azalmaktadır ve az az sık sık beslenme modeli hayatınıza otomatik olarak katılmaktadır. Yemeklerde besin seçiminde önce protein içeriği yüksek gıdalara yönelinmelidir. Katı sıvı ayrımı mutlaka yapılmalı yemekten önce ve sonra 1 saat sıvı tüketilmemelidir. Böylelikle hem yeterli ve dengeli beslenme sağlanır, hem de midenizin genişlemesini önlemiş olursunuz. Gazlı içecekler tüketilmemelidir. Yemek yerken lokmalar küçültülmeli ve dikey pozisyonda yemek yenmelidir. Çok yağlı, kızartılmış yemekler reflü şikayetlerini arttırdığı ve günlük kalori alımını arttırdığı için uzak durulmalıdır.

Ayağa Kalkma

Mide balonu takma işlemi bittikten 10 dakika sonra odanıza çıkartılırsınız. Odaya çıktıktan sonra 3-4 saat müşaade altında tutulursunuz. Sonrasında rahatlıkla ayağa kalkıp günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Psikoloji

Uzun yıllar boyunca kilolarıyla mücadele etmiş bireylerde, kilo alımının ruhsal ve davranışsal nedenleri son derece önemlidir. Bunların farkına varmak ve çözüm yoluna gidilmesi mide balonu ile zayıflamayı kolaylaştıracaktır. Bu süreçte hastaların diyetlerine dikkat etmeleri gerektiği bilincinde olmaları ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmeyi amaçlamaları gerekmektedir. Mide balonundan sonra hastalar kendilerini zayıfladıkça çok daha mutlu, iyi ve özgüvenli hissedeceklerdir.

Kramp

Balonun takılmasından sonra ilk 3-4 gün güt mide dıştan gelen cismi öğütmeye çalışacağı için ağrı yada kramp oluşması normaldir. 3-4 gün sonrasında mideniz balona iyiden iyiye adapte olur. Artık kramplarınız, bulantılarınız sonlanmış olur. Günlük hayatınızı, fiziksel aktivitelerinizi kesinlikle etkilemez.

Beslenme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Balon Takılınca Diyet Yapmak Zorunlu Mudur?

Mide balonu ile tokluk daha kısa sürede sağlansa da öğünlerinizin kalori içeriği önemlidir. Bu sırada diyetisyen eşliğinde kalorisi kısıtlanmış, yaşam tarzınıza uygun bir diyet uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçteki beslenme programlarınız sayesinde doğru beslenmeyi öğrenip, alışkanlık haline getirmelisiniz. Zaten bu süreçte balon size fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Önemli olan sağlıklı besin tercihleridir. Böylelikle mide balonu ile kilo vermeyi kolaylıkla başarabilirsiniz.

Alkol

Mide balonu takıldıktan sonra alkol reflüsel şikayetleri arttırabilir. Ayrıca kalori içeriği yüksek olduğu için kilo verme sürecinizin yavaşlamasına sebep olduğu için mümkün olduğu kadar alkolden uzak durmalısınız.

Oruç

Mide balonu takıldıktan sonra oruç tutulmasnda her hangi bir sakınca yoktur.

Sık Sorulan Sorular

Bir Ameliyat Mıdır?

Mide balonu uygulaması cerrahi bir operasyon değildir. Endoskopik yöntemle kişiye uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında takılan basit bir uygulamadır.

Mide Balonu Patlar Mı?

Mide balonunda patlama olmaz; ama mide içeriğinde çok yüksek asit oranı olması halinde delinme olabilir. Ancak bu çok nadir görülen bir komplikasyondur.

Mideye Zarar Verir Mi?

Mide balonu mideye zarar vermeyen bir materyalden yapıldığı için mideye zarar verme gibi bir durum söz konusu değildir.

Tıbbi Balon Hangi Maddeden Yapılmaktadır?

Mide balonu yumuşak, silikon, içi sıvı veya hava ile doldurulabilen bir materyaldir.

Kilo Verme Ne Zaman Durur?

Kişi diyetisyenin önerilerine uymazsa, gün içerisinde aşırı kalori alımı gerçekleşirse, su tüketimine dikkat etmezse kilo verimi durabilir. Bu aşamalarda diyetisyenin ve doktorun önerileri önem kazanmaktadır. Ayrıca ideal kiloya yaklaşınca kilo verim hızı yavaşlar ve ideal kiloya ulaşınca durur.

Balon Çıkarıldığında Tekrar Kilo Alınır Mı?

Balonun midede kalıcı etkisi olmadığı için, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı yaratmanız ve sürdürmeniz önemlidir. Mide balonları midenizde yer kaplar, balon çıkarılınca öğün porsiyonlarınız büyüyecektir. Balon takılınca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmeli ve egzersizi hayatınızın parçası haline getirmelisiniz. Balon çıkarıldıktan sonra kilo alımı, aynı alışkanlıkları sürdürüp sürdüremeyecğinize bağlıdır.

Pişman Olanlar Var Mıdır?

Midenin balona adaptasyon sürecinde yaşanan kramplardan dolayı ilk 1-2 gün pişmanlık duyulabilir. Ancak sağlıklı ve kısa sürede kilo kaybı gerçekleşeceği için bu pişmanlık yerini mutluluğu bırakacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Kadar Etkili Midir?

Mide balonunun, tüp mide ameliyatından en önemli farkı bu yöntemin hasta bağımlı bir yöntemdir ve cerrahi müdahale olan sleeve gastrektomi ameliyatına (tüp mide ameliyatı) daha az kalıcı kilo kaybı sağlayabildiğidir. Ama diğer bir yandan komplikasyon riski tüp mide ameliyatına oranla daha düşüktür ve daha konforludur.

Mide Balonunun Geri Dönüşü Var Mıdır?

Mide balonu ideal kiloya süresinden önce ulaştığınızda veya istediğiniz zaman 15 dakikalık bir işlemle çıkartılabilir.

Avantajları Nelerdir?

Mide içerisinde kapladığı hacim sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin daha az porsiyonlarda yiyerek ideal kiloya daha erken ulaşmalarını sağlamaktadır. Buradaki amacımız kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, besin değeri yüksek ancak kalori içeriği düşük porsiyonlar tercih etmesi ve bunu yaşam tarzı haline dönüştürmesini sağlamaktır. Mide balonu midede 6 -12 ay gibi uzun bir süre kaldığı için sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını edinmek daha kolay bir hale gelmektedir.

Mide Balonuyla Egzersiz Yapılır Mı?

Mide balonu uygulamasında sonra İlk hafta kramplar olabileceği için çok yoğun bir spor önerilmez. Bulantılar geçtikten sonrasında sevdiğiniz sporları yapmanızda bir engel yoktur. Aksine bu süreçte ne kadar çok gün içinde aktif olursanız, spor yaparsanız, hedeflerinize o kadar çabuk ulaşacaksınız. Bu dönemde fiziksel aktiviteyi hayatınızın bir parçası haline getimeniz çok önemlidir.

Mide Balonu Taktıranların Yorumları Nelerdir?

Kilo verme sürecinde hem fiziksel hemde psikolojik olarak kişiler yardımcı olur. Mide balonu, ideal kiloya gelme sürecinde kişilerin hem iştah hem de porsiyon kontrolünü sağlamaya yardımcı olduğu için psikolojik olarak hastaları olumlu etkilemektedir. Ayrıca cerrahi bir operasyon olmadığı için Çok aşırı kilosu olmayan, cerrahiden korkan veya cerrahi ameliyatlar için uygun olmayan kişilerin daha çok tercih ettiği bir uygulamadır.

İdeal Kiloya Ulaştıktan Sonra Estetik Gerekir Mi?

Balon uygulamasıyla diyetle diyetinizle birlikte kendiniz spor ile desteklerseniz, estetik gerektirecek kadar sizi rahatsız eden sarkmalarınız olmayacaktır.

Balon Varken Hamile Kalınırsa Ne Olur?

Bu dönemlerde kilo kaybı bebeğinizin büyümesine engel olabilir . Bu nedenle balon takılı iken doğum kontrolu yapılmalıdır. Eğer balon kullanırken hamile kalırsanız, balonun çıkarılması için en uygun zamanı konuşmak için doktorunuza başvurunuz.

Şehir Dışı veya Yurtdışından Gelenler Ne Yapmalı?

Şehir dışından veya yurt dışından gelecek olan hastaların öncelikle beden kitle indeksi ölçümü yapılır. Bunun için hastanın net boy ve kilo bilgilerini bilmesi gerekir. Balon uygulamasından 1 gün öncesinden gelip kan tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Uygulanmadan sonra bulantı ve kramplar geçene kadar (1-2 gün) hastanın burada kalması gerekmektedir. Sonrasında herhangi bir seyahat engeli yoktur.

6 Aylık ve 12 Aylık Balon Farkları Nelerdir?

Mide balonunun 6 aylık mı, 12 aylık mı takılacağı tamamen verilmesi hedeflenen kiloya ve doktor muayenesine bağlıdır. Eğer verilmesi gereken 10- 15 kilo var ise 6 aylık balon uygundur ama 20 ve daha fazla verilmesi hedeflenen kilo varsa 12 aylık balon takılmalıdır. 12 aylık balonlar ayarlanabilirdir. Hastanın tolere durumuna göre belirli aralıklarla azar azar şişirebilir.

7/24

WhatsApp'tan Yazabilirsiniz

7/24 WhatsApp'tan Yazabilirsiniz0543 346 1000