HER YOLU DENEDİNİZ HALA ZAYIFLAYAMIYOR VEYA KİLOLARI GERİ Mİ ALIYORSUNUZ?

 

Tüp Mide Ameliyatı
(Mide Küçültme Ameliyatı)

Op. Dr. Hasan Erdem'in 10 Yıllık Deneyimi ve 2000'den Fazla Ameliyat Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin! Ameliyatlar ile ilgili daha fazla detay ve fiyatları hakkında bilgi almak için "bilgi formu" ile uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Şimdi numaranızı bırakın ve 10 dakika içinde sizi arayalım!

10 Dk'da Ücretsiz Bilgi & Randevu

Adınızı girmelisiniz.
Telefon numaranızı girmelisiniz.

Mesajınız ulaşmıştır. En kısa sürede iletişime geçilecektir.

Bir hata oluştu. Yeniden deneyin.

 

Op. Dr. Hasan Erdem Bilgilendiriyor...

 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tüp mide ameliyatı Tüp mide operasyonu (sleeve gastrektomi) midenin büyük bölümünün çıkarılması ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Tüp mide ameliyatında çıkarılan kısım tüm midenin yaklaşık %80'i kadardır. Geri kalan midenin şeklinin tüpe benzemesi sebebiyle bu ismi almıştır. Midenin büyük bölümü cerrahi olarak çıkarıldığından, tüketilen besin miktarını sınırlar.
Tüp mide operasyonu yani obezite (bariatrik) cerrahisi ile hastanın aldığı gıda miktarını azaltarak hastanın kilo vermesi amaçlanır. Operasyon ile çıkarılan mide fundus bölümünden salgılanan ghrelin hormonu işlem sonrasında azaldığı için iştah azalması da diğer avantajıdır. Obezite (bariatrik) cerrahi kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olanların yorumları bu noktada önem kazanmaktadır.
Günümüzde obezite gün geçtikte artmaktadır. Obezite genetik rahatsızlıklar arasında yer alan 2017'nin ciddi problemleri arasında yer almaktadır. Genetik olmakla beraber, daha sonrasında da oluşan ve hayatımızın tümünü etkileyen bir hastalık haline gelmektedir. Beslenme şeklimiz yaşam tarzımız bizi obezitenin kurbanı haline getirmektedir. 2017 yılının Türkiye'sinde de durum farklı değil. Obezite (obesity) ve obezitenin yol açtığı rahatsızlıklar gün geçtikçe artmaktadır. Obezitenin yol açtığı rahatsızlıklara ve obeziteye savaş açılarak, diyet, egzersiz, obezite (obesity) cerrahisi ve beslenme alışkanlığı kazandırılması ile ortadan kaldırmak hedeflenmektedir.
Ülkemizde ve tüm dünyada morbid obezite yani ölümcül risk taşıyan obez adı verilen aşırı kilolu kitle sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Fastfood gıda alınımını engelleme, yiyeceklerin vitamin, mineral, protein değerlerine dikkat etmeden beslenme ve bireylere gıdalarla ilgili bilgi verilmemesi geleceğimizi çok daha zor hale getirmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Nedir?

Vücut kitle endeksi (BMI) 35 kg/m2’i geçen hastaların kilo vermesi kişiler için sosyal, psikolojik ve sağlık açısından (yandaş hastalıklar) şişmanlık özelinde ciddi problemler doğurmaktadır. Bu problemlere çözüm olabilmesi ve kilo kaybının korunabiliyor olması dünya üzerinde obezite cerrahisinin değerlendirilebilecek bir yöntem haline gelmesini sağlamaktadır. Obezite cerrahisi morbid (aşırı kilolu) obezite sınıfında olan hastalar için daha da ciddi problemler ortaya çıkarmaktadır. Midenin %75-80'e yakın kısmının laparoskopik cerrahi cihazlar yardımı ile kameralı sistem ile kesilerek alınmasını ve tüp mide ameliyatı midenin geri kalan kısmının stapler yardımı ile dikilmesi ile midenin bir tüp şeklinde kaldığı ameliyattır. Obezite (bariatrik) ameliyatında iştah (ghrelin-açlık hormonu) merkeziniz alınacağı için eskisi gibi bir açlık durumunuz ortadan kalkacak ve midenizin küçüklüğünden dolayı daha az yemek yemeniz sağlanmış oluyor. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar genellikle 2 gün boyunca ise serum ile beslenerek açlık hissini engelliyor. Obezite (bariatrik) ameliyatından sonra özellikle tüp mide(sleeve gastrektomi) ameliyatlarında midenin fundus kesimi de kısmen çıkartıldığından hastanın iştahı kesilebilir, tokluk hissi oluşur, doyma hissine daha kolay ulaşacakları için (erken doyma) besin değeri yüksek besinler tercih etmelidirler. Tüp mide(obezite cerrahi) ameliyatında midenin yaklaşık %75'lik kısmı alınır, midenin fundus kısmınında büyük bölümünün alınması ile birlikte hastanın iştahı (ghrelin-açlık hormonu) kesilir. Mide hacmi de küçüldüğü için hastanın kilo vermek kolaylaşır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Kimlere Yapılır?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olması gereken kişiler için öncelikle ciddi tetkik ve tahlil süreçlerinden geçilmesi gerekmektedir. Ancak ameliyatı düşünmesi gereken kişiler ilk etapta vki (bmi/vücut kitle indeksi) değeri yani indeksi 40 kg/m2’ın üzeri olan ya da indeksi 35’in üzerinde olup insülin direnci, şeker (diyabet), uyku apnesi, tansiyon (hipertansiyon), horlama, aşırı halsizlik gibi yandaş rahatsızlıkları yaşayan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen kişilere yapılır. Vücut kitle indeksi 35'in üzerine çıktıktan sonra kilo vermek vücut fonksiyonlarına bağlı olarak zorlaşır. Vki (bmi/vücut kitle indeksi) değerleri uygun olsa dahi kan tahlileri (testi), akciğer grafisi, ekg (kalp grafisi), solunum fonksiyon testleri, endoskopi tamamlanıp, anestezi, endokrinoloji, kardiyoloji ve genel cerrah tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir, genel sağlık durumunun normal seviyede olması beklenir. Morbid (aşırı kilolu) obezite, kavramı vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve bir dizi yandaş hastalığa yol açarak hastaların karşı karşıya bıraktığı riskler neticesinde ölümcül problemler doğurabilen dolayısı ile yaşam süresini de bariz olarak kısaltan düzeydeki riskli aşırı (hastalıklı) şişmanlık olarak yorumu yapılabilir. Morbid (aşırı kilolu) obezite, haberlerde riskli ölümcül obezite olarak da adlandırılmaktadır. Obezite cerrahi şişmanlık ameliyatı tedavisi olarak nitelendirilmektedir.
Kardiyovasküler yandaş hastalığı ile kalp ritmi (kalp krizi) tehlike altındadır. Bunun yanı sıra, akciğer solunum fonksiyonları yeterli derecede gelişmemektedir. Şeker (diyabet), tansiyon (hipertansiyon) ve insülin direnci gibi metabolik rahatsızlıklar da kilo ile beraber ortaya çıkmaktadır. Obeziteye bağlı olarak ileriye dönük bel ve diz ağrıları ve bunların sonucunda fıtık problemlerin oluşması. Aşırı kilo (obeziteye) nedenli olarak hamilelik ve organ yağlanmaları da ciddi problemleri beraberinde getirmektedir. Hangi ameliyat türünün yapılacağı hasta değerlendirmesine göre gerçekleir.

Tüp Mide Ameliyatı VKİ (vücut kitle indeksi) Sınırı Nedir?

Vücut kitle indeksi; vücut ağırlığı ve boy ölçülerinin belirli bir matematiksel hesap ile oranlanması sonucu ortaya çıkan obezitenin seviyesini gösteren bir sayıdır. Bu sayının büyüklüğü veya küçüklüğüne göre hastaların morbid obez (aşırı kilolu), obez, fazla kilolu veya zayıf durumlarının yani obezite sınıflamasını belirlenmesini sağlamaktadır. Vücut ağırlığının, boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü ile kolaylıkla hesaplanmaktadır. Obezite cerrahisinin ameliyatından yararlanacak hastaların vücut kitle indeksi değeri 35 ve üzeri olup dislipidemi, tansiyon (hipertansiyon) ve diyabet gibi ek hastalığı olan hastalara veya vücut kitle indeksi değeri 40 kg/m2 üstü olan morbid (aşırı kilolu) obezite sınıfındaki hastalara uygulanmaktadır. Morbid obezitenin taşıyacağı riskler de fazla olacağı için özellikle morbid bireylere ameliyatından önce çok detaylı testler gerçekleşmesi gerekmektedir. Şişmanlığın derecesini ölçmek amacı ile bmı günümüzde kullanılan bir ölçüdür. Kiloları ile ilgili sağlık problemi yaşayan kişiler uzmanlarına sorarak alacakları cevapla nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine karar verebilirler.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Mide küçültme (obezite cerrahisi) operasyonunda kişinin karnının üzerinde 4 adet delik açılır. Bu delikler 8 mm genişiğinde yer alan deliklerdir. Bu delikler içerisinden laparoskopik yani kameralı sistemler ile giriş yapılarak midenin üzerine yapışan yağ dokuları kesilir. Daha sonrasında stapler yardımı ile midenin %75-80’lik kısmı kesilir. Kesilir iken stapler midenin çıkarılan kısmı ile vücutta kalan kısmını titanyum zımbalar yardımı ile iki ayrı parça haline getirir. Böylelikle vücuttan çıkarılan midenin kapalı bir halde tek bir bütün olarak vücuttan çıkarılması sağlanır. Daha sonrasında ise kesilerin açıldığı alanlar estetik dikişler yardımı ile kapatılır. Vücut içerisinde belirli süre içerisinde kullanılan titanyum zımbalar kaybolmaktadır. Zımba hattı stapler yardımı ile midenin dikilen kısmında yer alacak ve bu zımba hattının üzerine vücut kendi kendine doku oluşturacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Zor Mu?

Tüp mide (obezite cerrahi) ameliyatları yaklaşık 1 saat süren operasyonlardır. Mide küçültme ameliyatı laparoskopik cerrahi olarak gerçekleştiği için açık ameliyatlardaki gibi büyük bir kesi oluşmaz. Bu yüzden ameliyat sonrası ağrılar daha az gerçekleşir. Aynı zamanda laparoskopi cerrahi cihazlarının çok ince olması ve batın bölgesinde bu yüzden hiçbir yere zarar vermeden kolay hareket edebilmesi, ameliyatı kolaylaştırmaktadır. Ancak tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatları güven ve tecrübe gerektirmektedir. Hekimin bu konuda çok fazla başarılı operasyon gerçekleştirmesi ve kapalı ameliyatlar konusundaki tecrübesi ameliyatları kolaylaştırmaktadır. Tecrübeli bir ekip ile beraber uzmanlaşan ellerde bilinenin aksine obezite cerrahisi çok daha kolay bir hal alabilir. Safra kesesi ameliyatı günümüzde çok gerçekleşen ve aynı yöntemle yapılan ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Kaç Saat Sürer?

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatlarında bilinenin aksine belirli bir kilonun üzerine operasyon gerçekleştirilir gibi bir konudan bahsetmek yanlış olacaktır. Mide küçültme ameliyatları için önemli olan vki (vücut kitle indeksi/bmi) değeridir. Operasyon için önemli olan vücut kitle indeksinizin 40 kg/m2 yani morbid (aşırı kilolu) obezite değerine gelmesi gerekmektedir ya da 35 kg/m2 yani 3. derece obez statüsünde olup, yandaş hastalığın zarar verdiği veya vermeye başladığı hastalar için uygulanmaktadır. Bu yüzden halk arasında bilinenin aksine, hastaların ve ameliyata aday kişilerin hekimlerden ve diyetisyenlerden bilgi almasını ve bütün bilgilerden haberleri olmasını öneririz.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatları yaklaşık 1 saat süren operasyonlardır. Gastrik bypass, duodenal switch, transit bipartisyon operasyonları ise 1,5 -2 saat arasında süren operasyonlardır. Ameliyatın süresi anesteziye bağlı olarak önemli bir nokta kazanmakta ve obezite ameliyatı sonrası uyanmanız iyileşme sürecinizin hızlanmasında etki göstermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra ağrılar 4 saat kadar olabilir. Ağrı kesici iğne ve kullanılan ilaçlar etkisi ile minimum derecede ağrı hissedilmesi sağlanabilir. Batında gerçekleşen obezite cerrahisi ameliyatları laparoskopik cerrahi (kapalı) olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden obezite cerrahisi ameliyatından sonra ağrı minimum ve kısa süreye indirgenebilir. Obezite cerrahi ameliyatından sonra hastanede kalış süresi ortalama iki gündür. Üçüncü gün kaçak testi yapılır, ardından sıvı gıda başlanır. Herhangi bir problemi olmayan hastalar taburcu edilebilir. Hastalar obezite cerrahisi ameliyatından sonraki 2 gün boyunca damar yolu ile beslenmektedir.
Obezite cerrahisi ameliyatlarından çıktıktan 4 saat sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. 2 gece 3 gün hastanede kalıp bu süre boyunca yatağa bağımlı bir hasta olmayacak olup sürekli oturabilen, yürüyebilen bir hasta olacaktır. 3 gün hastaneden çıktıktan sonra ise hasta normal hayatına dönebilmektedir.
Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar olduğundan, hastalar taburcu olduklarının 1. gününden itibaren masa başı işlerine dönebilirler. Daha ağır iş yapan hastalar ise evinde 1 hafta istirahat edip iş başı yapabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Kilo Verilir?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatıyla mide küçüldüğü ve iştah merkezi alındığı için kişiler ameliyat sonrasında özellikle ilk 1 ay çok hızlı kilo vermektedirler. Ameliyattan sonraki ilk 15 gün uygulanan sıvı beslenme programı 16. gün itibariyle uygulamaya başlanılan püre beslenme programıyla birlikte ilk aylarını tamamlayan hastalarımız fazla olan kilolarının %10-15 kadarını vermektedirler. Tüp mide ameliyatından sonra hastalarımız 1. senenin sonunda fazla olan kilolarının %80'ini vermekte ve 1. senenin sonunda ideal kilolarına gelmektedirler. Ameliyattan sonraki 1. ay itibariyle fazla olan kiloların %10'u bu süreçte gitmeye devam edecektir. Bu süreçte kişiler ara ara duraksamalar yaşayabilir ancak unutulmamalıdır ki kişiler ideal kilolarına 1. senenin sonunda geleceklerdir. Ameliyat sonrası beslenme döneminde kişiler protein ağırlık beslenme programlarına dikkat edip, düzenli spor yaparak ve günlük aldığı sıvı miktarına dikkat ederek fazla kilolu halinden hayat boyu kurtulabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırı

Obezite cerrahisi tedavisi operasyonları 18 yaş ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanmakta olup, bu kişilerinde bütün kontrolleri ve tetkik sonuçlarına göre ameliyat kararı alınmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Animasyon

İnternet üzerinde, sosyal medyada, blog yazarları, köşe yazarları ya da sağlık haberleri (obezite haberleri) bölümlerinde doktorların çektiği videoları ve tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatları ile ilgili animasyonları bulabilir ve bu konuda ameliyatın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirler. Tıp konusundaki gelişmeler obezite cerrahiye son dönemlerde çok fazla etki göstermiş ve obezite cerrahi hasta ve doktor konforu açısından çok gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Daha önceden açık olarak gerçekleştirilen ameliyatlar günümüzde laparoskopik yöntemle çok fazla gerçekleştirilmekte olup, 2016 yılı içerisinde bir çok hastanede robotik cerrahi ile ameliyatlara başlanmıştır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyatlar sayesinde, açık ameliyata göre hem hasta hemde doktor için konfor kazanılır.

Tüp Mide Ameliyatı Canlı İzle

Kilo problemlerin kişilerin yaşantısında sosyal, psikolojik, fiziksel ve medikal anlamda çok yönlü etki göstermektedir. Bu yüzden ameliyat kararı verinceye kadar diyet, egzersiz programı, zayıflama ilaçları, bitkisel çaylar gibi bir çok yöntem denenmiş ve bu yöntemlerin sonucunda alınmış başarısız sonuçlar neticesinde kişiler tüp mide (mide küçültme) ameliyatına karar vermektedir. Ameliyat konusunda kendilerini ikna etmek amacı ile birçok hasta tüp mide ameliyatını internet üzerinden, sosyal medyada, blog yazarları ya da sağlık haberleri (obezite haberleri) bölümünde canlı bir şekilde izlemeyi tercih etmektedir. Hastaların psikolojik olarak rahatlaması amacı ile önemli bir yer taşımaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Obezite cerrahisinin tüm uzmanlar tarafından bilinen ancak ender durumu kanama, kaçak komplikasyonu ve emboli (pıhtı oluşumu) riski vardır. Bunun yanı sıra genel her ameliyatta gerçekleşebilen anesteziye bağlı minimal durumlar da bulunmaktadır. Ancak bu gibi durumların olasılıkları, herhangi bir ameliyatta oluşabilecek bir durumdan daha fazla değildir. Haberlerde çıkan bazı vakalar duyuluyor. Bu vakaların detayı önemlidir. Hasta hangi koşullarda operasyona girmiştir? Operasyonu hangi doktor gerçekleştirmiştir? Kanama nasıl oluşmuştur? Sonrasındaki kurallara ne derece uymuştur? Haberleri, yorumu ve yazarları bu yüzden dikkatlice değerlendirip, üzerinizde psikolojik yük oluşturmayacak biçimde ele alınması gerekebilir. Bu noktada vereceğiniz karar komplikasyon stres yükünüzü hafifletecektir. Morbid obezite ve obezite grubunda yer alan kişiler fazla kilolarından dolayı emboli riski taşımaktadırlar. Normal hayatlarında da var olan emboli riski ameliyata bağlı bir risk değildir. Ameliyat sonrası emboli riskini ortadan kaldırmak amacıyla ameliyattan hemen önce emboli çorabı giydirilir, obezite cerrahisi ameliyatından sonra da kan sulandırıcı ilaç iğneler 10 gün boyunca uygulanmaktadır. Aşırı kiloya bağlı emboli riskini ortadan kaldırmak için tüp mide operasyonu önerilmektedir. Emboli bacaklarda oluşan pıhtının akciğer atar damarlarının bir veya bir kaçının tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.Akciğer embolisi herkeste görülebilecek bir hastalık iken obezite emboli'yi tetikleyici unsur oluşturmaktadır. Obezite cerrahi ameliyatlarında narkoza bağlı oluşabilecek ameliyatın riski var. Bebeği olan anneler emzirme döneminin bitiminin 3. ayından itibaren riskli dönem ortadan kalkar ve ameliyat olabilirler. Ameliyat olduktan sonra 1. yıl itibari ile gebe kalabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Ölüm

Tüp mide ameliyatları genel anestezi altında laparoskopik şekilde yapılan operasyonlardır. Ameliyatın komplikasyonları dışında genel anesteziden dolayı her ameliyat kadar risk taşımaktadır. Kişiler tüp mide ameliyatına karar verdikten sonra tetkikleri yapılmaktadır. Tetkik sonuçları çıktıktan sonra genel anestezi uzmanıyla görüştürülüp narkoz alma durumuyla ilgili hastalarımızın genel değerlendirmesi yapılmaktadır. Anestezi almasında herhangi bir problem görülmeyen kişiler ameliyat için tetkikleri değerlendirildikten sonra operasyona alındığından anesteziye bağlı görülebilecek riskler minimalize edilmiştir. Tüp mide ameliyatının komplikasyonları arasında yer alan kaçak riski ise hastalarımız ameliyattan çıkmadan kaçak kontrolleri yapılarak ve taburcu oldukları zaman tekrarlanarak riskler uzmanlar tarafından minimalize edilir ve görülmesi durumunda ise gene uzmanlarımız tarafından erken müdahale sayesinde kişiler herhangi bir problem yaşamazlar. Artık sağlık alanındaki gelişmeler ve uzmanların bu konularda artan tecrübeleri sayesinde obezite ameliyatlarından eskisi kadar ölüm vakalarıyla karşılaşılmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Zararları

Tüp mide ameliyatının uzun dönemli sonuçlarına bakıldığında hastalarda kesin bulgulara rastlanmamıştır. Ancak ameliyat sonrası beslenme düzensizliğine ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak saç dökülmesi veya tırnaklarda sararma görülebilmektedir. Buna ek olarak, ameliyat sonrası eski yaşantısına bağlı olarak kalan alışkanlıklardan olan büyük lokmalar, bulantı, kusma veya ağrı şikayetleri doğurabilir. Obezite kansere neden olan önemli bir risk faktörlerinden bir tanesidir. Obezite tedavisi sonrasında kanser riskinin arttığına yönelik bir bilgiye rastlanmamış hatta azaldığı doktorlarımız tarafından düşünülmektedir. Ameliyattan korkan hastalar için ise, farklı kilo verme yöntemleri mevcuttur. Obezite (şişmanlık cerrahisi) tedavisinde mide balonu takılması bir ameliyat değildir. Mide balonu ile mideye, balon yerleştirilir. Endoskopi işlemi ile beraber midenize 15 dakikalık uyku halinizde balonun iştah merkezinize yerleştirilmesi ve balonun şişirilmesi ile gerçekleşir, 6 ila 12 ay arasında midenizde kalır, 6.ay çıkarıldığından kalıcı bir yöntem olmamaktadır. 1-2 saatlik kontrol sonucunda hastalar hastaneden yürüyerek çıkılabilmektedir. Mide balonu 6 ay kadar midede kalır, kilo vermek için yardımcı etmen olabilir. Mide balonu yanında uygulanacak diyet ile beraber verimli sonuçlar elde edilmektedir. Genellikle vücut kitle indeksi 28 – 32 arasına uygulanan bir yöntemdir. Obezite tedavisinde direkt olarak kalıcı bir yöntem olmamakla beraber hastalar tarafından mide balonu takılması tercih edilmektedir. Bunun dışında gastrikband gibi uygulamalar da denenebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Operasyon öncesi hastaların doktorlar ile görüşmesi neticesinde ilk psikolojik değerlendirme gerçekleşir. Bu görüşme neticesinde hastaların bulunduğu durumu, kaynaklarını ve zorluklarını daha iyi anlamak, operasyon sonrasında oluşabilecek riskleri doktorla birlikte değerlendirilir. Bu görüşmede kişi operasyona hem zihinsel hem de duygusal açıdan hazırlanır, kendini nasıl bir sürecin beklediğine yönelik netleşir. Obezite cerrahisi hazırlığı içerisinde olan bireylerde hastaneye yatış işlemi gerçekleştirildiğinde damar yolu açılır. Hasta ameliyata kadar damar yolu ile beslenmez ve ameliyata hazırlık süreci başlamış olur.

Doktor görüşmesi neticesinde psikolojik rahatsızlıkları bulunan hastaların psikologlar ile görüşmesi sağlanır. Gerekirse tedavi uygulanır ve tedavi yöntemleri sonrasında psikolog veya psikiyatri onayı sonrasında operasyon gerçekleştirilir. Doktorlar ile görüşülerek hastanın durumu ile ilgili olarak genel bilgiler alınmaktadır. Daha sonrasında tetkikler gerçekleştirilmekte ve tetkik sonuçları için anestezi doktorundan onay alınması sağlanmaktadır. Bütün bu prosedür olumlu sonuçlanarak tamamlandığı takdirde, hastanın uygun olduğu gün için ameliyat tarihi oluşturulmaktadır. Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) için öncesinde kilo verilmesi bir zorunluluk değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken ameliyat öncesi 8 saat öncesine kadar (bir gün öncesinin akşam yemeği son yenilen yemek olabilir) yemek yenilmemesi ve herhangi bir sıvı alınmaması gerekmektedir. (Ameliyatın bir gün öncesinde uyuyana kadar sıvı tüketebilirsiniz.)

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Tetkikler

Ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlıkların en önemli kısmı tetkiklerin tamamlanmasıdır. Hastanın EKG (kalp grafisi), SFT, akciğer grafisi, kan testi ve endoskopisi (reflü, ülser vb. hastalıklar için) yapılmalı ve anestezi doktoru tarafından onay alınması (anestezi doktoru gerektiğinde dahiliye, kardiyoloji ve endokrinolojiye yönlendirmektedir) gerekmektedir. Tetkik öncesi ise 8 saat açlık ve susuzluk gerekmektedir. Eğer diyabeti ile ilgili bir problemi var ise, dekort verilerek ertesi gün damar yolu ile kan alımı gerçekleştirilir ve kortizol değeri kontrol edilmesi gerekir. Eğer hastanın reflü şikayeti var ise ameliyat ile tedavi olup olamayacağı kontrol edilmeli veya öncesinde ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. Reflü şikayeti olan hastalarımıza endoskopi işlemi ile midesine bakılır. Bu sırada hastalara damar yolu ile sedasyon verilerek kısa süreli uyutma gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Yapan Hastaneler

Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdikten sonra operasyonunuzu genel cerrahi alanında uzman hekimlerin yer aldığı ve bu konuda yeterince deneyime sahip bir ekibin olduğu hastaneler araştırılarak tercih edilmelidir. Ameliyatı olduğunuz hastanede obezite cerrahi merkezinin olmasına, servisteki hemşirelerin obezite ameliyatı öncesi hazırlık ve sonrasındaki takibi konusunda tecrübeli olmasına ve hastenede yaşanabilecek herhangi bir komplikasyon riskine karşı tam teçhizatlı bir hastane olmasına dikkat edilmelidir. 2017 yılına girildiğinde görülüyor ki Türkiye'de 100'lerce hastanede şu anda obezite cerrahisi operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Yapan Doktorlar

Günümüzde yaygınlaşan obezite cerrahi ameliyatları obezite grubunda yer alan ve uygun görülen kişiler için tercih edilen operasyonlar arasındadır. Bu operasyonu olmaya karar verirken ameliyatı olduğunuz doktorun ameliyatla ilgili deneyimleri çok önemlidir. Genelde birçok hekim tarafından bu operasyon yapılmaya çalışıldığı için genel cerrahi alanında uzmanlık yapmış bir hekimin olmasına dikkat edilmelidir. Bu operasyona karar verirken hekimin deneyimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hekimin yaptığı ameliyat sayılarıyla birlikte bu operasyon sonrasında görülebilecek komplikasyonlara daha hakim olacağından dolayı alanında uzman ve tecrübeli bir ekibe sahip doktorun tercih edilmesi size güven verecek; ameliyat ve sonrasındaki süreçte kendinizi daha iyi ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı En İyi Doktor

Son yıllarda tüp mide ameliyatı çok büyük oranlarda laparoskopik ameliyatlar (kapalı) olarak, az bir oranda ise robotik cerrahi ile gerçekleşmektedir. Açık ameliyat olarak artık neredeyse gerçekleşmemektedir denecek kadar azdır. Sağlık sektörünün geliştiği bu noktada doktorlarımız da kendilerini geliştirmektedir. Tüp mide ameliyatı için yeni teknikler geliştirmekte olup ameliyatın daha güvenilir yapılabilmesi için yöntemler geliştirmektediler. Tüp mide ameliyatı için güven ve tecrübe önemlidir. Ameliyattan önce çok güvendiğiniz ve ameliyat sonrası sürekli yanınızda olabileceğinizi düşündüğünüz bir doktora ihtiyacınız bulunmaktadır. Aynı zamanda doktorun tecrübesi ve ekibi ameliyat kararını almakta ve doktorunuzu seçiminizde en önemli rolleri oynayacaktır. obezite cerrahisinden sonra amaç kısıtlayıcı unsur oluşturmaktadır. Bu yüzden hastalarının, ameliyatlarına özveri ile giren, ekip olarak obeziteyi ana unsurları haline getirmiş, alanında uzman ekipler ile bu yola başlanması gerekmektedir.

Revizyon Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

2017 yılına girildiğinde revizyon tüp mide ameliyatı sayısının arttığını görmekteyiz. Daha önceden gerçekleşen başarısız operasyonlar veya hastaların bilinçsiz beslenmesi ile ilgili olarak mide küçültme ameliyatının revizyonunu yani yenilenmesini isteyen hasta grupları oluşmaktadır. Revizyona gerek duyulmasının en büyük sebepleri arasında; ameliyat esnasında midenin kesilmesi gereken kısmının biraz daha küçük bırakılması ile fundus bölümünün daha büyük kalması ve iştah (ghrelin) hormonunun fazla salgılanmasına sebep olacaktır. Böylelikle midenin daha hızlı bir şekilde büyümesine sebep olacaktır. Ameliyattan sonra hastaların bilinçsiz beslenmesi yemeklerda katı ile sıvı gıdaların ayrımını yapmaması çok kalorili gıda tüketimini bırakmalarından kaynaklanır. Alkol problemi yaşayan hastalarda daha sonrasında hızlı bir şekilde kilo alımı görülür. Obezite cerrahisi sonrasında tekrar kilo alımı aşırı kalorili gıda tüketimi sonrası oranı yüksek olmakla beraber mümkündür.

Tüp Mide ve Gastrik By pass ameliyatları Arasındaki Fark

Gastrik by-pass operasyonu şeker (diyabet) hastalığının da büyük oranda çözümü olarak gerçekleştirilen metabolizma cerrahisi adı verilen bir operasyondur. Gastrik bypass operasyonunda midenin büyük bir kısmı bypass edilir. Aynı zamanda bağırsaklardan da 150 cm’lik bir kısım bypass edilmektedir. Hem yenilen besilenlerin azalması hemde bu besinlerin emilimini azaltıcı etki sağlar. Tüp mide yani mide küçültme ameliyatları ise sadece midenin küçültüldüğü bağırsaklarla ilgili olarak herhangi bir müdahalenin gerçekleşmediği bir operasyondur. Tüp mide ameliyatının da şeker (diyabet) hastalığı üzerinde etkisi olmasına rağmen etkinliği gastrik by-pass ameliyatları kadar değildir. İki operasyon da şişmanlık ameliyatı tedavisi için gerçekleştirilebilir. Şeker (diyabet) hastalığının tedavisinde bağırsak da gerçekleşen besin emilimini azaltıcı etki yaratması hedeftir.

Tüp Mide Ameliyatı Şeker (Tip 2 diyabet) Hastalığı İlişkisi

Obeziteyle birlikte metabolik hastalığı olan hastalar metabolizma cerrahisi yani transit bipartisyon, duodenal switch veya mini gastrik by-pass ameliyatı yöntemleriyle bu hastalıklardan kurtulabilirler. Tip 2 diyabetin metabolik cerrahi tedavisinde asıl amaç ince bağırsaklardan şeker (diyabet) emilimini bozmak ve pankreasın insülin salınımını artırmaktır bunu yaparken bir yandan da şişmanlık tedavisini de gerçekleştirmektedir. Tüp Mide ameliyatı ile bağlantısı ise, midenin küçülmesi ile beraber bağırsaklara inecek besinler azalacak düzenli ve dengeli beslenme sonucunda insülin direnci yavaş yavaş kırılmaya başlanacaktır. Buna ek olarak ameliyat etkisi ile beraber kilo vermek kolaylaşacak ve organların etrafındaki yağ dokusu azaldıkça metabolizma hızında artış görülecektir. Şeker hastalığı (diyabet) sadece ilaç ile tedavi edilmek istenen kişilerde (insülin kullananlara göre) çok daha faydalı olduğunu görmekteyiz.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Tüp mide (obezite cerrahisi) ameliyatından önce obezite hastasının, akciğer fonksiyonlarını kötü etkilediğinden sigaranın en az bir hafta öncesinden bırakılması, alkol tüketiminin en az 15 gün önceden bırakılması önerilmektedir. Obezite ameliyatlarında kontroller genellikle; 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda gerçekleşmektedir. Yurt dışı hastaları ve şehir dışı hastalarımızda ise farklı formüller izleyerek doktorlar kontrolleri gerçekleştirmekteler. Obeziteye bağlı hastalıklar olarak sınıflandırılabilecek olan bel fıtığı, diyabet hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları, polikistik over, uyku apnesi gibi hastalıklar obezite cerrahisinin ameliyatlarından sonra kilo verme ile şişmanlık derecesinin azalması ile hızlıca düzelebilir. Obezite hastalarında hipertansiyon ve şeker(tip 2 diyabet) hastalığı belirgin oranda gerilemektedir. Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra mide hassaslaşır, sigara tüketimi mide-bağırsak bağlantısı kısmında ülser oluşumunu tetikler. Bu nedenle sigara kullanıldığı sürece mide koruyucu hap kullanmanız gerekmektedir. Sigara kullananların ameliyat sonrasında minimum 15 gün sonrasında kullanmaya başlamaları önerilmektedir. Alkol kullanımı ise kilo verme sürecini yavaşlattığı için hastalarımızın mümkün olduğunca alkolü uzun aralıklarla ve az miktarlarda tüketmeleri önerilmektedir. Hastalar alkol tüketimine ise minimum 1. ay itibariyle başlayabilirler. 1. haftadan itibaren hastalar araç kullanabilir veya uçakla seyahat edebilir. Ameliyata İstanbul'a il dışı veya yurtdışından gelen hastalar obezite cerrahisi ameliyatlarından sonraki 10. gün doktor kontrolü yapıldıktan sonra dönebilirler. Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise bırakılmalıdır.

Obezite tedavisi operasyonlarının etkisi yaklaşık 18 ay kadar devam etmektedir. Hastalar bu süre içerisinde diyetisyenlerden destek alarak, kaliteli kilo kaybı sağlayarak yağ kütlesi ve ödem kütlesinin kaybını sağlayarak, kas kütlesini artırmak genel hedefleri olmalıdır. Sağlıklı beslenme durumunda ameliyat öncesindeki kilo değerine geri dönmek zor olsa da yine de hastaların çikolata ve alkol gibi kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmasını öneriyoruz.
Obezite cerrahisinin (mide küçültme) ameliyatlarında hastanın karın içine 4 adet 8 milim deliklerden girildiğinden ve sonrasında bu delikler estetik yöntemle kapatıldığından karın üzerinde kayda değer bir iz kalmamaktadır.
Obezite ameliyatlarında hastanın karın içine 4 adet 8 milim deliklerden girildiğinden ve sonrasında bu delikler estetik yöntemle kapatıldığından karın üzerinde kayda değer bir iz kalmamaktadır. Obezite (mide küçültme) ameliyatından sonra 1. haftadan itibaren hastaya düzenli yürüyüşler önerilebilir. 1. ayı dolduktan sonra egzersi programı, 3. ayından sonra ise kas güçlendirici hareketler önerilebilir. Sarkma yani deri deformiteleri oluşmasın diye hastalara fitness, yüzme ve pilates önerilebilir.
Obezite ameliyatları kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar olduğundan herhangi bir midede fıtık riski taşımaz. Bu yüzden hastalar 10 kg'a kadar ağırlık kaldırabilirler. Bebeği olan anneler obezite ameliyatından 1. haftasından itibaren bebeklerini kucaklarına alabilirler.
Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra özellikle yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması gerekmektedir. Obezite ameliyatından sonra oluşturulan mide kapasitesi 150 ml. gıda alımı gerçekleşebilecek düzeye sahiptir. Mide kesesinin iyileşmesini kolaylaştırmak için dört hafta boyunca sulu-yumuşak (tanesiz) diyet ve püre haline getirilmiş gıdalar alınmalıdır. Bu beslenme düzeni ile kilo verirken aynı zamanda da sağlıklı kalmanız hedeflenmelidir. Sağlıklı besin seçimi ve düzenli beslenmeyle kilo verirken sağlığı korumak için ameliyat sonrası fiziksel aktivite hem sarkma engellenmesi hem de bağırsak çalışması için büyük önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği kilo kaybı ve obezitenin yol açtığı rahatsızlıkları bertaraf etmek için çok önemlidir. Ancak bunu yaparken mide rahatsızlığı, vitamin ve mineral eksikliği gibi sağlık problemleri başınıza dert olmamalıdır.
Katı beslenme dönemi, hastalarımızın ameliyat sonrası sıvı dönemi ve püre dönemini bitirdiği ve artık normal (katı gıdaya geçme) beslenme dönemine geçtiği dönem olarak nitelendirilir. Doğru beslenmenin öğretilmesi ile sıvı tüketimi bu dönemde öğün aralarında tavsiye edilir. Öğünlerde ise katı besinlerin tüketilmesi diyetisyenler tarafından önerilebilir.
Hastanın midesi küçüldüğünden ve fundus kısmının alınması ile iştah (ghrelin) hormonu kesildiğinden tüp mide (küçültme) ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıkları daha düzenli ve daha tercih edilebilir düzeye gelmektedir. İlk 1 ay içerisinde 15 günlük sıvı diyet ve 15 günlük püre diyeti uygulanmaktadır. İlk 15 günlük sıvı diyet dönemi ile daha sık ve az yeme alışkanlığı kazandırılmak hedeflenir. 1. ay itibari ile normal beslenmeye geçilir. Sadece ilk 4 hafta diyet uygulanması yeterlidir. Ancak hedef kiloya en kısa sürede sağlıklı bir şekilde ulaşmak, vücut yağ oranı seviyesini düşürmek adına bariatrik (obezite cerrahi) diyetisyenler yardımcı olabilir. Obezite cerrahisi ameliyatı olan bireylerde ilk 15 günlük sıvı diyet periyodunda fazla kilosunun %10-15'lik bölümünün kaybıyla vki endeksi azalıyor. Şişmanlığı hormonal hastalığına bağlı bireyler için düzenli olarak hormonal kan testleri yapılması gerekmekte örneğin T3, T4, TSH gibi... İlk 15 gün uygulanan sıvı beslenme programı kısıtlayıcıdır. Ameliyattan sonra ilk 15 gün mideye alınan besinler mutlaka tanesiz berrak ve sıvı olması gerekmektedir. Vitamini yoğun besinler herhangi bir vitamin yetmezliği ne karşı tercih edilmektedir. Hamilelik, obezite ameliyatının 1. yılından itibaren düşünülebilir yani ameliyattan 1 yıl sonra hamile kalabilir. Obezite ameliyatının 1. yılından sonra gebe kalınabilir gebe kalındığında bebekte herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği görülmez. Hamilelik döneminde şişmanlık problemi yaşamaz.

Obezite ameliyatlarından sonra sarkmaları minimuma indirmek için hastanın protein desteği alması ve ameliyatın 1. ayından itibaren düzenli egzersiz, 3. ayından sonra ise kas güçlendirici egzersizler yapması önerilir. Obezite ameliyatlarından sonra hastaların yoğun bir şekilde çikolata veya alkol gibi aşırı kalori içeren gıdaları tüketmeleri zayıflamada durmaya veya kilo alımına sebep olabilir. Tüp mide ameliyatından sonra ağızdan gıda alımı taburculuk günü başlar. 3. gün taburcu olunduğunda, dren çıkarıldığından, o alan pansuman yapılır ve kapatılır. Dren 3.güne kadar kaçak kontrollerinin yapılabilmesi amacıyla tutulmaktadır. Ameliyat süresinde idrar sondası obezite cerrahisi hastalarına takılmamaktadır ancak kişinin ihtiyaçları doğrultusunda uzmanlar tarafından gerekli görülür ise idrar sondası uygulanabilmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra doktor ve diyetisyen kontrolünde olmak çok önemlidir. Doktorun ameliyatlardan sonra bireylere yazdığı reçetede yer alan ilaçlar oluşabilecek komplikasyonların oluşumu önlenir, Diyetisyeninizin kontrolünde önereceği diyetler ile mineral ve vitamin eksikliği çekilmesi engellenir. Obezite cerrahisi sonrası tedavide en önemli nokta bireylere daha sonraki hayatıyla ilgili bir fikstür hazırlamak ve bilinçlendirmek olmalıdır. Kişinin obezite ameliyatından sonra acıkma hormonu artık eskisi gibi çalışmayacağı ama yine de tüketeceği gıdalara dikkat etmesi gerektiğini bilmeli, yaşam tarzının içerisine mutlaka egzersiz mutlaka yerleştirmelidir. Eski bağımlılıklarına bağlı olarak gelecek şeker ve alkol krizi kişinin kendi tarafından bertaraf edilebilmeli buna psikolojik olarak hazırlıklı olmalıdır. Hastaların doktorları ile yakın bir ilişki içinde olması ve istediği zaman doktora ulaşabilmesi ve motivasyon kazanması çok önemlidir. Hastaları obezitenin getirdiği rahatsızlıklara açılan bu savaşı kazanmak için ameliyattan sonra beslenme sürecini düzgün programlamak olmalıdır.Tüp mide ameliyatında sağlıklı kilo verebilmek için diyetisyeninizin ve doktorunuzun önerilerini dikkate alınız.Metabolizma cerrahisi sonrasında yağdan kilo kaybıyla, mümkün olduğunca kas kütlesinin korunmasıyla sağlıklı kilo verimi gerçekleşecektir. Tüp mide ameliyatları (şişmanlık cerahisi) mide hacminin küçültülmesi, midenin fundus kısmının alınması sonrasında kişinin kilo problemlerinden dolayı ortaya çıkan yüksek tansiyon, solunum problemleri, hiperlipidemi, kolestrol, insülin direnci gibi metabolik rahatsızlıklarında da iyileşme görülmesini sağlayacaktır.

BİLGİ ALIN:


EKİBİMİZ

dr hasan erdem Op. Dr. Hasan Erdem Genel Cerrahi Uzmanı

 

Op. Dr. Hasan Erdem

dr hasan erdem 1976 Hatay doğumlu olan Op. Dr. Hasan Erdem, 2002 İstanbul Üni. Çapa Tıp Fakültesi mezunudur. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi A.B.D.'de 2008'e kadar eğitim gördü. 2008-2010 yılları arasında Elbistan Devlet hastanesinde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Birimi'ni kurdu.

Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi'nin kurulumuna ve bu yöntemle obezite ameliyatlarının yapılmasına öncülük etti. Op. Dr. Hasan Erdem Türkiye’de da Vinci Robotik Cerrahi yöntemiyle tüp mide ve transit bipartisyon ameliyatları gerçekleştirmektedir.

dr serkan bayıl Op. Dr. Serkan Bayıl Genel Cerrahi Uzmanı

 

Op. Dr. Serkan Bayıl

dr serkan bayıl 1971 Adana doğumlu olan Op. Dr. Serkan Bayıl, 1996 Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 1996-2003 yılları arasında Adana'da pratisyen hekim olarak görev yapan Dr. Bayıl, 2003-2010 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde asistan doktor olarak görev almıştır.

2010-2012 yılları arasında mecburi hizmetini Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde tamamlamıştır. Op. Dr. Hasan Erdem ve ekibine katılmadan önce 2016 yılına kadar Adana Kozan Devlet Hastanesi'nde genel cerrahi operasyonlarını gerçekleştirmiştir.

diyetisyen tuğba yaprak Dyt. Tuğba Yaprak Bariatrik Diyetisyen

 

Dyt. Tuğba Yaprak

diyetisyen tuğba yaprak 1991 doğumlu olan diyetisyen Tuğba Yaprak, 2014 Medipol Üniversitesi mezunudur. 2016 yılına kadar Medicalist Hastanesi'nde görev almıştır. 20'nin üzerinde konferansta konuşma yapan Tuğba Yaprak, bugüne kadar yayınlanmış olan 50'nin üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır.

saro karagözyan Saro Karagözyan Bariatrik Cerrahi Danışmanı

 

Saro Karagözyan

saro karagözyan 1989 İstanbul doğumlu olan Saro Karagözyan, tüp mide ameliyatı olduktan sonra Op. Dr. Hasan Erdem'in asistanı, hasta danışmanı olmuştur.


volkan selçuk Volkan Selçuk Genel Koordinatör

 

Volkan Selçuk

1988 Denizli doğumlu olan Volkan Selçuk, 2010 Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme ve Ekonomi bölümlerini okul birincisi olarak tamamlamıştır. 2015 yılına kadar İzmir'de çeşitli hastanelerin genel koordinatörlüğü ve idari sorumluluğunda görev aldıktan sonra 2016 yılında Op.Dr. Hasan Erdem'in genel koordinatörü görevini üstlenmiştir.

Zuhal Tavus Koordinatör

 

Zuhal Tavus

1992 doğumlu olan Zuhal Tavus, Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. VFS Global'de vize departmanında yönetici olarak çalışırken Op. Dr. Hasan Erdem'e tüp mide ameliyatı olan Zuhal Tavus, ameliyat sonrasında ekibe katılıp koordinatörlük görevini almıştır.

Ferhatcan Yeşilyurt Koordinatör

 

Ferhatcan Yeşilyurt

1989 doğumlu olan Ferhatcan Yeşilyurt, Beykent Üniversitesi halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunudur. ebebek'te sadakat merkezi departmanında takım lideri olarak çalışırken Op. Dr. Hasan Erdem'e tüp mide ameliyatı olan Ferhatcan Yeşilyurt, ameliyat sonrasında ekibe katılıp koordinatörlük görevini almıştır.Op. Dr. Hasan Erdem'in Ameliyat Yaptığı Hastaneler


nb kadıköy hastanesi

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Hastanesi

Acıbadem Mahallesi
Sokullu Sokak
No: 1
Kadıköy / İstanbul / Türkiye

NAVİGASYON ADRES TARİFİ

Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağının 200 metre ilerisinde ve Tepe Nautilus AVM'nin tam karşısındadır. Ayrıca Söğütlüçeşme Metrobüs durağına 10 dakika, Kadıköy Vapur İskelesi'ne ise 15 dakika yürüme mesafesindedir.ethica incirli hastanesi

Özel Ethica İncirli Hastanesi

İncirli Mahallesi
Pelinli Sokak
No: 23 PK: 34144
Bakırköy / İstanbul / Türkiye

NAVİGASYON ADRES TARİFİ

İncirli metrobüs durağının tam karşısındadır. Ayrıca Bakırköy-İncirli metro istasyonuna 100 metre uzaklıktadır.İletişim - Op. Dr. Hasan Erdem Muayenehane


Barbaros Mahallesi
Akzambak Sokak, Uphill Towers
B Blok D:54
Ataşehir / İstanbul / Türkiye

0850 346 1000


Op. Dr. Hasan Erdem ile görüşmek için lütfen randevu alınız.