HER YOLU DENEDİNİZ HALA ZAYIFLAYAMIYOR VEYA KİLOLARI GERİ Mİ ALIYORSUNUZ?

 

Tüp Mide Ameliyatı
(Mide Küçültme Ameliyatı)

Op. Dr. Hasan Erdem'in 10 Yıllık Deneyimi ve 2500'den Fazla Ameliyat Tecrübesi ile Şimdi Bilgilenin! Ameliyatlar ile ilgili daha fazla detay ve fiyatları hakkında bilgi almak için "bilgi formu" ile uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Şimdi numaranızı bırakın ve 10 dakika içinde sizi arayalım!

10 Dk'da Ücretsiz Bilgi & Randevu

Adınızı girmelisiniz.
Telefon numaranızı girmelisiniz.

Mesajınız ulaşmıştır. En kısa sürede iletişime geçilecektir.

Bir hata oluştu. Yeniden deneyin.

 

Op. Dr. Hasan Erdem Bilgilendiriyor...

 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EKİBİMİZ

dr hasan erdem Op. Dr. Hasan Erdem Genel Cerrahi Uzmanı

 

Op. Dr. Hasan Erdem

dr hasan erdem 1976 Hatay doğumlu olan Op. Dr. Hasan Erdem, 2002 İstanbul Üni. Çapa Tıp Fakültesi mezunudur. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi A.B.D.'de 2008'e kadar eğitim gördü. 2008-2010 yılları arasında Elbistan Devlet hastanesinde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Birimi'ni kurdu.

Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi'nin kurulumuna ve bu yöntemle obezite ameliyatlarının yapılmasına öncülük etti. Op. Dr. Hasan Erdem Türkiye’de da Vinci Robotik Cerrahi yöntemiyle tüp mide ve transit bipartisyon ameliyatları gerçekleştirmektedir.

dr serkan bayıl Op. Dr. Serkan Bayıl Genel Cerrahi Uzmanı

 

Op. Dr. Serkan Bayıl

dr serkan bayıl 1971 Adana doğumlu olan Op. Dr. Serkan Bayıl, 1996 Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 1996-2003 yılları arasında Adana'da pratisyen hekim olarak görev yapan Dr. Bayıl, 2003-2010 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde asistan doktor olarak görev almıştır.

2010-2012 yılları arasında mecburi hizmetini Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde tamamlamıştır. Op. Dr. Hasan Erdem ve ekibine katılmadan önce 2016 yılına kadar Adana Kozan Devlet Hastanesi'nde genel cerrahi operasyonlarını gerçekleştirmiştir.

dr yunus topal Op. Dr. Yunus Topal Genel Cerrahi Uzmanı

 

Op. Dr. Yunus Topal

dr yunus topal 1979 Kahramanmaraş Doğumlu olan Op. Dr. Yunus Topal, İstanbul Üni. Çapa Tıp Fakültesi mezunudur. 2007 yılında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Mecburi hizmetini Batman Bölge Devlet hastanesinde tamamladı. 2009 yılında Batman Bölge Devlet hastanesinde başhekim olarak görev yapmıştır. 2010 yılında Batman Alman Hastanesinde görev yapmıştır. 2010 yılından itibaren Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Kliniğinde görev yapmıştır. 2011 Yılında Şırnak Silopi'de Askerlik görevini tamamlamıştır.

2010 yılından 2016 yılına kadar Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştıktan sonra 2016 yılından itibaren Op. Dr. Hasan Erdem ekibine dahil olarak Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında çalışmaya devam etmektedir.

diyetisyen tuğba yaprak Dyt. Tuğba Yaprak Bariatrik Diyetisyen

 

Dyt. Tuğba Yaprak

diyetisyen tuğba yaprak 1991 doğumlu olan diyetisyen Tuğba Yaprak, 2014 Medipol Üniversitesi mezunudur. 2016 yılına kadar Medicalist Hastanesi'nde görev almıştır. 20'nin üzerinde konferansta konuşma yapan Tuğba Yaprak, bugüne kadar yayınlanmış olan 50'nin üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır.


volkan selçuk Volkan Selçuk Genel Koordinatör

 

Volkan Selçuk

1988 Denizli doğumlu olan Volkan Selçuk, 2010 Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme ve Ekonomi bölümlerini okul birincisi olarak tamamlamıştır. 2015 yılına kadar İzmir'de çeşitli hastanelerin genel koordinatörlüğü ve idari sorumluluğunda görev aldıktan sonra 2016 yılında Op.Dr. Hasan Erdem'in genel koordinatörü görevini üstlenmiştir.

saro karagözyan Saro Karagözyan Koordinatör

 

Saro Karagözyan

saro karagözyan 1989 Adana doğumlu olan Saro Karagözyan, tüp mide ameliyatı olduktan sonra Op. Dr. Hasan Erdem'in asistanı, hasta danışmanı olmuştur.

ferhatcan yesilyurt Ferhatcan Yeşilyurt Koordinatör

 

Ferhatcan Yeşilyurt

ferhatcan yesilyurt 1989 doğumlu olan Ferhatcan Yeşilyurt, Beykent Üniversitesi halkla ilişkiler ve reklamcılık mezunudur. ebebek'te sadakat merkezi departmanında takım lideri olarak çalışırken Op. Dr. Hasan Erdem'e tüp mide ameliyatı olan Ferhatcan Yeşilyurt, ameliyat sonrasında ekibe katılıp koordinatörlük görevini almıştır.

zeynep dilara elmas Zeynep Dilara Elmas Koordinatör

 

Zeynep Dilara Elmas

zeynep dilara elmas 1996 doğumlu olan Zeynep Dilara Elmas, Arel Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisidir. Anıtur'da satış danışmanlığı görevinden sonra Op. Dr. Hasan Erdem'in ekibinde koordinatörlük görevini almıştır.


c mert Cansın Mert Koordinatör

 

Cansın Mert

c mert 1986 doğumlu olan Cansın Mert, Beykent Üniversitesi Bilgisayar müh. mezunudur. Çeşitli hastaneler ve büyük firmalarda yöneticilik görevi yaptıktan sonra Op. Dr. Hasan Erdem'in ekibine katılmıştır.Op. Dr. Hasan Erdem'in Ameliyat Yaptığı Hastaneler


nb kadıköy hastanesi

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Hastanesi

Acıbadem Mahallesi
Sokullu Sokak
No: 1
Kadıköy / İstanbul / Türkiye

NAVİGASYON ADRES TARİFİ

Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağının 200 metre ilerisinde ve Tepe Nautilus AVM'nin tam karşısındadır. Ayrıca Söğütlüçeşme Metrobüs durağına 10 dakika, Kadıköy Vapur İskelesi'ne ise 15 dakika yürüme mesafesindedir.ethica incirli hastanesi

Özel Ethica İncirli Hastanesi

İncirli Mahallesi
Pelinli Sokak
No: 23 PK: 34144
Bakırköy / İstanbul / Türkiye

NAVİGASYON ADRES TARİFİ

İncirli metrobüs durağının tam karşısındadır. Ayrıca Bakırköy-İncirli metro istasyonuna 100 metre uzaklıktadır.İletişim - Op. Dr. Hasan Erdem Muayenehane


Meşrutiyet Mah.
Vali Konağı Cad.
No:125 Eser Palas D:3
Nişantaşı / Şişli / İstanbul

0850 346 1000


Op. Dr. Hasan Erdem ile görüşmek için lütfen randevu alınız.tüp mide ameliyatı Tüp mide operasyonu (sleeve gastrektomi-gastrectomy) midenin büyük bölümünün çıkarılması ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Tüp mide (sleeve gastrectomy) ameliyatında çıkarılan kısım tüm midenin yaklaşık %80'i kadardır. Geri kalan midenin şeklinin tüpe benzemesi sebebiyle bu ismi almıştır. Midenin büyük bölümü çıkarıldığından, tüketilen besin miktarını sınırlar.
Tüp mide operasyonu yani obezite (bariatrik) cerrahisi ile aldığı gıda miktarını azaltarak kilo vermesi amaçlanır. Operasyon ile çıkarılan mide fundus bölümünden salgılanan ghrelin hormonu işlem sonrasında azaldığı için iştah hormonunun azalması da diğer avantajıdır. Operasyon sonrasında bireyler beslenme süreçlerinde hızlı bir şekilde tokluk hissine ulaşabilirler. Obezite (bariatrik) cerrahi kapalı ameliyat yöntemi ile yapılır. Tüp mide yani obezite cerrahisi (sleeve gastrektomi-gastrectomy) ameliyatı olanların yorumları bu noktada önem kazanmaktadır.
Günümüzde obezite gün geçtikte artmaktadır. Obezite genetik rahatsızlıklar arasında yer alan 2017 de fikstür incelendiğinde, ciddi problemler arasında yer almaktadır. Genetik olmakla beraber, daha sonrasında da oluşan ve hayatımızın tümünü etkileyen bir hastalık haline gelmektedir. Beslenme şeklimiz yaşam tarzımız bizi obezitenin kurbanı haline getirmektedir. 2017 yılının Türkiye'sinde de durum farklı değil. Obezite (obesity) ve obezitenin yol açtığı rahatsızlıklar gün geçtikçe artmaktadır. Obezitenin yol açtığı rahatsızlıklara ve obeziteye savaş açılarak, diyet, egzersiz, obezite (obesity) cerrahisi ve beslenme alışkanlığı kazandırılması ile ortadan kaldırmak hedeflenmektedir.
Ülkemizde ve tüm dünyada morbid obezite yani ölümcül risk taşıyan obez adı verilen aşırı kilolu kitle sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Fastfood gıda alınımını engelleme, yiyeceklerin vitamin, mineral, protein değerlerine dikkat etmeden beslenme ve bireylere gıdalarla ilgili bilgi verilmemesi geleceğimizi çok daha zor hale getirmekte ve dünya nüfusundaki obezite hastaları sayısının artmasına sebep olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Nedir?

Vücut kitle endeksi (BMI) 35’i geçen hastaların kilo vermesi kişiler için sosyal, psikolojik ve sağlık açısından (yandaş hastalıkları) şişmanlık özelinde kilodan kaynaklı ciddi problemler doğurmaktadır. Bu problemlere çözüm olabilmesi ve kilo kaybının korunabiliyor olması dünya üzerinde obezite cerrahisinin değerlendirilebilecek bir yöntem haline gelmesini sağlamaktadır. Obezite cerrahisi morbid (aşırı kilolu) obezite sınıfında olan bireyler için daha da ciddi problemler ortaya çıkarmaktadır. Morbid obezite vücut kitle indeksi değerinizin 40 ve üzerinde olduğu durum için nitelendirilmektedir. Midenin %75-80'e yakın kısmının laparoskopik cihazlar yardımı ile kameralı sistem ile kesilerek alınmasını ve tüp mide ameliyatı midenin geri kalan kısmının stapler yardımı ile dikilmesi ile midenin bir tüp şeklinde kaldığı ameliyattır. Obezite (bariatrik) ameliyatında iştah (açlık hormonu) merkeziniz alınacağı için eskisi gibi bir açlık durumunuz ortadan kalkacak ve midenizin küçüklüğünden dolayı daha az yemek yemeniz sağlanmış oluyor. Tüp mide- sleeve gastrectomy ameliyatı sonrası obezite hastaları genellikle 2 gün boyunca ise serum ile beslenerek açlık hissini engelliyor. Obezite (bariatrik) cerrahisinden sonra özellikle tüp mide(sleeve gastrektomi) de mide içerisinde fundus kesimi de kısmen çıkartıldığından hastanın iştahı kesilebilir, tokluk hissi oluşur, doyma hissine daha kolay ulaşacakları için (erken doyma) besin değeri yüksek besinler tercih etmelidirler. Tüp mide(obezite cerrahi) ameliyatında midenin yaklaşık %75'lik kısmı alınır, midenin fundus kısmınında büyük bölümünün alınması ile birlikte hastanın iştahı (ghrelin-açlık hormonu) kesilir. Mide hacmi de küçüldüğü için kilo vermek kolaylaşır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Kimlere Yapılır?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olması gereken kişiler için öncelikle ciddi tetkik ve tahlil süreçlerinden geçilmesi gerekmektedir. Ancak obezite cerrahisi ameliyatı düşünmesi gereken kişiler ilk etapta vki (bki/bmı/vücut kitle indeksi) değeri yani indeksi 40’ın üzeri (morbid obez) olan ya da indeksinin (vki) 35’in üzerinde olup insülin direnci, şeker (diyabet), uyku apnesi, tansiyon (hipertansiyon), horlama, aşırı halsizlik gibi yandaş hastalıkları yaşayan diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen kişilere yapılır.Bki değeri 30'u geçtikten sonra obezite statüsü, 25 i geçtikten sonra ise şişman statüsüne geçilmektedir. Vücut kitle indeksi(bki) 35'in üzerine çıktıktan sonra kilo vermek vücut fonksiyonlarına bağlı olarak zorlaşır. Vki (vücut kitle indeksi) değerleri uygun olsa dahi kan tahlileri (testi), akciğer grafisi, ekg (kalp grafisi), solunum fonksiyon testleri, endoskopi tamamlanıp, anestezi, endokrinoloji, kardiyoloji ve genel cerrah tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir, genel sağlık durumunun normal seviyede olması beklenir. Morbid (aşırı kilolu) obezite, kavramı vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve bir dizi yandaş hastalığa yol açarak hastaların karşı karşıya bıraktığı riskler neticesinde ölümcül problemler doğurabilen dolayısı ile yaşam süresini de bariz olarak kısaltan düzeydeki riskli aşırı (hastalıklı) şişmanlık olarak yorumu yapılabilir. Morbid (aşırı kilolu) obezite, haberleri incelediğinizde riskli ölümcül obezite olarak da adlandırılmaktadır. Obeziteden dolayı yaşam koşullarınızın kısıtlayıcı etkisi ile karşılaşmayı. Obeziteden Kurtulmak için yolları araştırın. Obezite operasyonları şişmanlık ameliyatı tedavisi olarak nitelendirilmektedir.
Kardiyovasküler hastalığı ile kalp ritmi (kalp krizi) tehlike altındadır. Bunun yanı sıra, akciğer solunum fonksiyonları yeterli derecede gelişmemektedir, astım gibi rahatsızlıklar ile boğuşmaktadırlar. Şeker (diyabet), tansiyon (hipertansiyon) ve insülin direnci gibi metabolik rahatsızlıklar da kilo ile beraber ortaya çıkmaktadır. Obeziteye bağlı olarak ileriye dönük bel ve diz ağrıları ve bunların sonucunda fıtık problemlerin oluşması. Aşırı kilo (obeziteye) nedenli olarak hamilelik ve organ yağlanmaları da ciddi problemleri beraberinde getirmektedir. Hangi ameliyat türünün yapılacağı hasta değerlendirmesine göre gerçekleşir.

Tüp Mide Ameliyatı VKİ (vücut kitle indeksi) Sınırı Nedir?

Vücut kitle indeksi; vücut ağırlığı ve boy ölçülerinin belirli bir matematiksel hesap ile oranlanması sonucu ortaya çıkan obezitenin seviyesini gösteren bir sayıdır. Bu sayının büyüklüğü veya küçüklüğüne göre morbid obez (aşırı kilolu), obez, fazla kilolu veya zayıf durumlarının yani obezite sınıflamasını belirlenmesini sağlamaktadır. Vücut ağırlığının, boyunuzun metre cinsinden karesine bölümü ile kolaylıkla hesaplanmaktadır. Obezite cerrahisinden yararlanacak hastaların vücut kitle indeksi değeri 35 ve üzeri olup dislipidemi, tansiyon (hipertansiyon) ve diyabet gibi ek hastalığı olan hastalara veya vücut kitle indeksi değeri 40 kg/m2 üstü olan morbid (aşırı kilolu) obezite sınıfındaki hastalara uygulanmaktadır. Morbid obezitenin taşıyacağı riskler de fazla olacağı için özellikle morbid bireylere operasyondan önce çok detaylı testler gerçekleşmesi gerekmektedir. Şişmanlığın derecesini ölçmek amacı ile bmı günümüzde kullanılan bir ölçüdür. Kiloları ile ilgili sağlık problemi yaşayan kişiler uzmanlarına sorarak alacakları cevapla nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine karar verebilirler. Kilolar bir çok bireyin hayatında ciddi sosyal, psikolojik ve fiziksel problemler doğuran bir problemdir. Kiloların kaybedilmesi için dünya üzerinde geliştirilmeye çalışılan bir çok cihaz, medikal tedavi ve operasyon bulunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Mide küçültme (obezite cerrahisi) operasyonunda kişinin karnının üzerinde 4 adet delik açılır. Bu delikler 8 mm genişiğinde yer alan deliklerdir. Bu delikler içerisinden laparoskopik yani kameralı sistemler ile giriş yapılarak mide üzerine yapışan yağ dokuları kesilir. Daha sonrasında stapler yardımı ile midenin %75-80’lik kısmı kesilir. Kesilir iken midenin çıkarılan kısmı ile vücutta kalan kısmını titanyum zımbalar yardımı ile iki ayrı parça haline getirir. Böylelikle vücuttan çıkarılan midenin kapalı bir halde tek bir bütün olarak vücuttan çıkarılması sağlanır. Daha sonrasında ise kesilerin açıldığı alanlar estetik dikişler yardımı ile kapatılır. Vücut içerisinde belirli süre içerisinde kullanılan titanyum zımbalar kaybolmaktadır. Zımba hattı stapler yardımı ile midenin dikilen kısmında yer alacak ve bu zımba hattının üzerine vücut kendi kendine doku oluşturacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Zor Mu?

Tüp mide (obezite cerrahi) ameliyatları yaklaşık 1 saat süren operasyonlardır. Mide küçültme ameliyatı laparoskopik cerrahi olarak gerçekleştiği için açık ameliyatlardaki gibi büyük bir kesi oluşmaz. Bu yüzden ameliyat sonrası ağrılar daha az gerçekleşir. Aynı zamanda laparoskopi cerrahi cihazlarının çok ince olması ve batın bölgesinde bu yüzden hiçbir yere zarar vermeden kolay hareket edebilmesi, ameliyatı kolaylaştırmaktadır. Ancak tüp mide (sleeve gastrektomi) cerrahisi güven ve tecrübe gerektirmektedir. Hekimin bu konuda çok fazla başarılı operasyon gerçekleştirmesi ve kapalı ameliyatlar konusundaki tecrübesi cerrahi operasyonları kolaylaştırmaktadır. Tecrübeli bir ekip ile beraber uzmanlaşan ellerde bilinenin aksine obezite cerrahisi çok daha kolay bir hal alabilir. Safra kesesi ameliyatı günümüzde çok gerçekleşen ve aynı yöntemle yapılan ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Kaç Saat Sürer?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) cerrahisi yaklaşık 1 saat süren operasyonlardır. Gastrik bypass, duodenal switch, transit bipartisyon operasyonları ise 1,5 -2 saat arasında süren operasyonlardır. Ameliyatın süresi anesteziye bağlı olarak önemli bir nokta kazanmakta ve obezite ameliyatı sonrası uyanmanız iyileşme sürecinizin hızlanmasında etki göstermektedir. Şu anda pek uygulanma alanı olmasa da mide katlama operasyonu da yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Tüp mide (mide küçültme) ameliyatlarında bilinenin aksine belirli bir kilonun üzerine operasyon gerçekleştirilir gibi bir konudan bahsetmek yanlış olacaktır. Mide küçültme ameliyatları için önemli olan vki (vücut kitle indeksi/bmı/bki) değeridir. Operasyon için önemli olan vücut kitle indeksinizin(bki) 40 kg/m2 yani morbid (aşırı kilolu) obezite değerine gelmesi gerekmektedir ya da 35 kg/m2 yani 3. derece obez statüsünde olup, yandaş hastalığın zarar verdiği veya vermeye başladığı hastalar için uygulanmaktadır. Bu yüzden halk arasında bilinenin aksine, cerrahiye aday kişilerin hekimlerden ve diyetisyenlerden bilgi almasını ve bütün bilgilerden haberleri olmasını öneririz. Astım gibi solunum rahatsızlıkları olan hastalar ameliyat sonrası daha hızlı normal hayata dönmesi ve narkoz etkisi daha hızlı atması için yoğun bakım görebilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Obezite ameliyatlarından sonra ağrılar 4 saat kadar olabilir. Ağrı kesici iğne ve kullanılan ilaçlar etkisi ile minimum derecede ağrı hissedilmesi sağlanabilir. Batında gerçekleşen obezite cerrahisi ameliyatları laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden obezite cerrahisinden sonra ağrı minimum ve kısa süreye indirgenebilir. Obezite cerrahi sonrasında obezite hastası hastanede kalış süresi ortalama iki gündür. Üçüncü gün kaçak testi yapılır, ardından sıvı gıda başlanır. Herhangi bir problemi olmayan hastalar taburcu edilebilir. Hastalar obezite cerrahisi sonrasındaki 2 gün boyunca damar yolu ile beslenmektedir. 3.gün itibari ile sıvı alımını sağlamalı ve vücut direncini koruması sağlanmalıdır. Obezite cerrahisi ameliyatlarından çıktıktan 4 saat sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. 2 gece 3 gün hastanede kalıp bu süre boyunca yatağa bağımlı bir hasta olmayacak olup sürekli oturabilen, yürüyebilen bir hasta olacaktır. 3 gün hastaneden çıktıktan sonra ise hasta normal hayatına dönebilmektedir. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar olduğundan, hastalar taburcu olduklarının 1. gününden itibaren masa başı işlerine dönebilirler. Daha ağır iş yapan hastalar ise evinde 1 hafta istirahat edip iş başı yapabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Kilo Verilir?

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatıyla mide küçüldüğü ve iştah merkezi alındığı için kişiler ameliyat sonrasında özellikle ilk 1 ay çok hızlı kilo vermektedirler. Cerrahi işlemden sonraki ilk 15 gün uygulanan sıvı beslenme programı 16. gün itibariyle uygulamaya başlanılan püre beslenme programıyla birlikte ilk aylarını tamamlayan hastalarımız fazla olan kilolarının %10-15 kadarını vermektedirler. Diyetisyenler tarafından verilen diyetler ile beraber daha sağlıklı beslenme ve kilo kaybı süreci sağlıklı ve hızlı bir şekilde devam edecektir. Tüp mide ameliyatından sonra hastalarımız 1. senenin sonunda fazla olan kilolarının %80'ini vermekte ve 1. senenin sonunda ideal kilolarına gelmektedirler. Obezite Cerrahisi ameliyatının sonrasındaki 1. ay itibariyle fazla olan kiloların %10'u bu süreçte gitmeye devam edecektir. Bu süreçte kişiler ara ara duraksamalar yaşayabilir ancak unutulmamalıdır ki kişiler ideal kilolarına 1. senenin sonunda geleceklerdir. Ameliyat sonrası beslenme döneminde kişiler protein ağırlık beslenme programlarına dikkat edip, gerekir ise protein takviyesi alımını artırmalı, öğünlerin atlanılmaması ile , düzenli spor yaparak ve günlük aldığı sulu gıda miktarına dikkat ederek fazla kilolu halinden hayat boyu kurtulabilirler. Tüp Mide'nin avantajları bireylerde saymakla bitmeyecek düzeydedir. Kilo kaybı dışında yandaş hastalıkları engelliyor olmak ve bunu yaşamı boyunca bir çok girişimler deneyip sağlayamayan kişiler için oldukça uygundur.

Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırı

Obezite cerrahisi tedavisi operasyonları 18 yaş ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanmakta olup, bu kişilerinde bütün kontrolleri ve tetkik sonuçlarına göre ameliyat kararı alınmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Animasyon

İnternet üzerinde, sosyal medyada, blog yazarları ve sayfaları, köşe yazarları ya da sağlık haberleri (obezite haberleri) bölümlerinde doktorların çektiği videoları ve tüp mide (sleeve gastrektomi) ile ilgili animasyonları bulabilir ve bu konuda ameliyatın nasıl gerçekleştiğini öğrenebilirler. Tıp konusundaki gelişmeler obezite cerrahiye son dönemlerde çok fazla etki göstermiş ve obezite cerrahi hasta ve doktor konforu açısından çok gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Daha önceden açık olarak gerçekleştirilen cerrahi günümüzde laparoskopik yöntemle çok fazla gerçekleştirilmekte olup, 2016 yılı içerisinde bir çok hastanede robotik cerrahi ile ameliyatlara başlanmıştır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyatlar sayesinde, açık ameliyata göre hem hasta hemde doktor için konfor kazanılır. Obezite haberleri olarak incelendiğinde bir çok olumsuz haber ve riskleri görmeniz mümkündür. Ancak önemli olan olumsuz haberleri görmenize sebep olacak olan nedenlerin iç yapısına inmek olmalıdır. Obez hastaların korkmasına neden olan ve hastaları risksiz yöntemlere itmeye çalışan nedenleri arasında gelir. Obezite cerrahisi aslında mucize olarak görülmelidir. Çünkü obezite ameliyatının ardından iştahınız kesilip, obeziteye veda etmeye hızlı bir şekilde başlarsınız.

Tüp Mide Ameliyatı Canlı İzle

Kilo problemlerin kişilerin yaşantısında sosyal, psikolojik, fiziksel ve medikal anlamda çok yönlü etki göstermektedir. Bu yüzden ameliyat kararı verinceye kadar diyet, egzersiz programı, zayıflama ilaçları, bitkisel çaylar gibi bir çok yöntem denenmiş ve bu yöntemlerin sonucunda alınmış başarısız sonuçlar neticesinde kişiler tüp mide-sleeve gastrektomi (mide küçültme) ameliyatına karar vermektedir. Ameliyat konusunda kendilerini ikna etmek amacı ile birçok hasta tüp mide ameliyatını internet üzerinden, sosyal medyada, blog yazarları ya da sağlık haberleri (obezite haberleri) bölümünde canlı bir şekilde izlemeyi tercih etmektedir. Kişilerin psikolojik olarak rahatlaması amacı ile önemli bir yer taşımaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Obezite cerrahisinin tüm uzmanlar tarafından bilinen ancak ender durumu kanama, kaçak komplikasyonu ve emboli (pıhtı oluşumu) riski vardır. Bunun yanı sıra genel her ameliyatta gerçekleşebilen anesteziye bağlı minimal durumlar da bulunmaktadır. Ancak bu gibi durumların olasılıkları, herhangi bir ameliyatta oluşabilecek bir durumdan daha fazla değildir.Ayrıca sadece bu riskler obezite cerrahisi'nin riskleri değil obezitenin kişilere yaşamları boyunca getirdikleri obeziteden kaynaklı risklerdir. sağlık Haberleri alanında çıkan bazı vakalar duyuluyor. Bu vakaların detayı önemlidir. Hasta hangi koşullarda operasyona girmiştir? Operasyonu hangi doktor gerçekleştirmiştir? Kanama nasıl oluşmuştur? Sonrasındaki kurallara ne derece uymuştur? Haberleri, yorumu ve yazarları bu yüzden dikkatlice değerlendirip, üzerinizde psikolojik yük oluşturmayacak biçimde ele alınması gerekebilir. Bu noktada vereceğiniz karar komplikasyon stres yükünüzü hafifletecektir. Morbid obezite ve obezite grubunda yer alan kişiler fazla kilolarından dolayı emboli riski taşımaktadırlar. Obezitenin getirdiği normal hayatlarında da var olan emboli riski ameliyata bağlı bir risk değildir. Ameliyat sonrası emboli riskini ortadan kaldırmak amacıyla ameliyatlarına girmeden hemen önce emboli çorabı giydirilir, obezite cerrahisi sonrasında da kan sulandırıcı ilaç iğneler 10 gün boyunca uygulanmaktadır. Obezitenin sebebiyet verdiği aşırı kiloya bağlı emboli riskini ortadan kaldırmak için tüp mide(sleeve gastrektomi-gastrectomy) operasyonu önerilmektedir. Emboli bacaklarda oluşan pıhtının akciğer atar damarlarının bir veya bir kaçının tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.Akciğer embolisi herkeste görülebilecek bir hastalık iken obezite emboli'yi tetikleyici unsur oluşturmaktadır. Obezitenin oluşturacağı en büyük risk unsuru olarak sınıflandırabilmekteyiz. Obezite cerrahi ameliyatlarında narkoza bağlı oluşabilecek ameliyatın riski var. Hastanenin obezite operasyonları için uygun olması ve hastanenin koşulları ve yoğun bakım desteği ile bir çok problemin de önüne geçilebilir. Bebeği olan anneler emzirme döneminin bitiminin 3. ayından itibaren riskli dönem ortadan kalkar ve ameliyat olabilirler. Ameliyat olduktan sonra 1. yıl itibari ile gebe kalabilirler. Risksiz bir ameliyat bulunmamaktadır. Her işlemin riskleri bulunmaktadır. Önemli olan ameliyatında oluşabilecek riskleri önceden görmek, bu riskleri elimine edebilecek kapasiteye sahip olmak ve hastaları psikolojik olarak rahatlatmak tedavisi konusunda destek olmak işin püf noktasıdır. Obezite cerrahisinde mide kesilip, milimetrik zımbalar ile dikiş atılır. Komplikasyonlar arasında en tehlikeli olanı bu zımba hatlarının kenarında mide sıvının batın bölgesine sızması olarak tabir edilen kaçak hadisesidir. Bu yüzden hastalar risksiz bir şekilde obeziteden kurtulmak için endoskopik olarak uygulanan mide balonu işlemini uygulatarak obeziteye veda etmek isterler. Risksiz kilo vermek,obeziteden ve yandaş hastalıklardan kurtulmak isteyen ve daha düşük maliyet ile sorunlarını ortadan kaldırmak isteyen bireylerde endoskopik olarak uygulanan mide balonu takılması oldukça iyi bir çözüm olabilir. Obezite hastası için bu krizi aşmanın en doğru yolu hastalığına çözüm olacak yöntemi doktorun açıklaması ve tedavisi tamamlanmış eski obezite hastaları ile tanıştırmak olmalıdır. Doktorunuz ile yüz yüze görüşme yapmalı bu görüşme neticesinde ameliyatınızı gerçekleştirecek doktorunuz konusunda karar vermelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Ölüm

Tüp mide ameliyatları genel anestezi altında laparoskopik şekilde yapılan operasyonlardır. Ameliyatın komplikasyonları dışında genel anesteziden dolayı her ameliyat kadar risk taşımaktadır. Kişiler tüp mide ameliyatına karar verdikten sonra tetkikleri yapılmaktadır. Tetkik sonuçları çıktıktan sonra genel anestezi uzmanıyla görüştürülüp narkoz alma durumuyla ilgili hastalarımızın genel değerlendirmesi yapılmaktadır. Anestezi almasında herhangi bir problem görülmeyen kişiler ameliyat için tetkikleri değerlendirildikten sonra operasyona alındığından anesteziye bağlı görülebilecek riskleri minimalize edilmiştir. Tüp mide ameliyatının komplikasyonları arasında yer alan kaçak riski ise hastalarımız ameliyatında iken henüz çıkmadan kaçak kontrolleri yapılarak ve taburcu oldukları zaman tekrarlanarak riskler uzmanlar tarafından minimalize edilir ve görülmesi durumunda ise gene uzmanlarımız tarafından erken müdahale sayesinde kişiler herhangi bir problem yaşamazlar. Artık sağlık alanındaki gelişmeler ve uzmanların bu konularda artan tecrübeleri sayesinde obezite ameliyatlarından eskisi kadar ölüm vakalarıyla karşılaşılmamaktadır. Kimler mide küçültme ameliyatı olmak istiyor ise gerçekten tetkik süreçlerinde hastaların özenli olması ve işlem öncesi doktor tavsiye ve önerilerine uymak zorundadır. Obezite cerrahisini riskli hale getirebilecek hasta grubu arasında yer alan astım hastaları, kalp hastaları veya kan değerleri normal dışı olan hastalar için hazırlık süreci daha uzun sürmekte ve belli başlı tedaviler uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Zararları

Tüp mide ameliyatının uzun dönemli sonuçlarına bakıldığında hastalarda kesin bulgulara rastlanmamıştır. Ancak ameliyat sonrası beslenme düzensizliğine ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak saç dökülmesi veya tırnaklarda sararma görülebilmektedir. Buna ek olarak, ameliyat sonrası eski yaşantısına bağlı olarak kalan alışkanlıklardan olan büyük lokmalar, bulantı, kusma veya ağrı şikayetleri doğurabilir. Obezite kansere neden olan önemli bir risk faktörlerinden bir tanesidir. Obezite tedavisi sonrasında kanser riskinin arttığına yönelik bir bilgiye rastlanmamış hatta azaldığı doktorlarımız tarafından düşünülmektedir. Obezite cerrahisi operasyonlarından korkan hastalar için ise, farklı kilo verme yöntemleri mevcuttur. Obezite (şişmanlık cerrahisi) tedavisinde mide balonu takılması bir ameliyat değildir. Mide balonu ile mideye, balon endoskopik yöntemlerle yerleştirilir. Endoskopi işlemi ile beraber midenize 15 dakikalık uyku halinizde endoskopik olarak mide balonu'nun iştah merkezinize yerleştirilmesi ve balonun şişirilmesi ile gerçekleşir, 6 ila 12 ay arasında midenizde kalır, 6.ay çıkarıldığından kalıcı bir yöntem olmamaktadır. 1-2 saatlik kontrol sonucunda hastalar hastaneden yürüyerek çıkılabilmektedir. Mide balonu 6 ay kadar midede kalır, kilo vermek için yardımcı etmen olabilir. Mide balonu yanında uygulanacak diyet ile beraber verimli sonuçlar elde edilmektedir. Genellikle vücut kitle indeksi 28 – 32 arasına uygulanan bir yöntemdir. Obezite tedavisinde direkt olarak kalıcı bir yöntem olmamakla beraber hastalar tarafından mide balonu takılması tercih edilmektedir. Bunun dışında gastrikband gibi uygulamalar da denenebilmektedir. Mide Balonunun herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında mide balonunun en büyük yan etkisi alışma dönemi içerisinde ağrı, kramp ve sancılardır. 2 -3 gün içerisinde balon mideye uyum sağlayarak bu süreçte kolaylıkla atlatılır. Balonun etkisi beslenme sürecindeki kısıtlayıcı etkidir. 2017 yılına girildiğinde çok fazla uygulaması görülmese dahi obezite cerrahisi başlamadan önce mide kelepçesi de çok uygulanan yöntemlerden biri olmuştur. Mide kelepçesi vücuda dışarıdan eklenen bir madde olduğu için uyumsuzluk problemi yaşanması ve zamanla açılabilmesi kısıtlayıcı etkisini zamanla azaltmaktadır. Aynı şekilde katlama ile de daha önceden fayda sağlanmaya çalışılsa da etkinliğini yitirmiştir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Operasyon öncesi hastaların doktorlar ile görüşmesi neticesinde ilk psikolojik değerlendirme gerçekleşir. Bu görüşme neticesinde hastaların bulunduğu durumu, kaynaklarını ve zorluklarını daha iyi anlamak, operasyon sonrasında oluşabilecek riskleri doktorla birlikte değerlendirilir. Bu görüşmede kişi operasyona hem zihinsel hem de duygusal açıdan hazırlanır, kendini nasıl bir sürecin beklediğine yönelik netleşir. Obezite cerrahisi hazırlığı içerisinde olan bireylerde hastaneye yatış işlemi gerçekleştirildiğinde damar yolu açılır. Hasta ameliyata kadar damar yolu ile beslenmez ve hazırlık süreci başlamış olur. Obezitenin savaşını kazanacağını bilir ve operasyona psikolojik olarak kendisini hazırlar.

Doktor görüşmesi neticesinde psikolojik rahatsızlıkları bulunan hastaların psikologlar ile görüşmesi sağlanır. Gerekirse tedavi uygulanır ve tedavi yöntemleri sonrasında psikolog veya psikiyatri onayı sonrasında operasyon gerçekleştirilir. Çünkü sosyal, fiziksel ve cinsel açıdan yaşanan çöküntü obezitenin kişilere verdiği en büyük zarardır. Böylelikle kişileri daha takıntılı ve sorunlu bir hale getirmektedir. Doktorlar ile görüşülerek hastanın durumu ile ilgili olarak genel bilgiler alınmaktadır. Daha sonrasında tetkikler gerçekleştirilmekte ve tetkik sonuçları için anestezi doktorundan onay alınması sağlanmaktadır. Bütün bu prosedür olumlu sonuçlanarak tamamlandığı takdirde, hastanın uygun olduğu gün için ameliyat tarihi oluşturulmaktadır. Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) için öncesinde kilo verilmesi bir zorunluluk değildir. Sadece dikkat edilmesi gereken ameliyat öncesi 8 saat öncesine kadar (bir gün öncesinin akşam yemeği son yenilen yemek olabilir) yemek yenilmemesi ve herhangi bir sulu gıda alınmaması gerekmektedir. (Ameliyatın bir gün öncesinde uyuyana kadar sıvı tüketebilirsiniz.)

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Tetkikler

Ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlıkların en önemli kısmı tetkiklerin tamamlanmasıdır. EKG (kalp grafisi), SFT, akciğer grafisi, kan testi ve endoskopisi (reflü, ülser vb. hastalıklar için) yapılmalı ve anestezi doktoru tarafından onay alınması (anestezi doktoru gerektiğinde dahiliye, kardiyoloji ve endokrinolojiye yönlendirmektedir) gerekmektedir. Tetkik öncesi ise 8 saat açlık ve susuzluk gerekmektedir. Eğer diyabeti ile ilgili bir problemi var ise, dekort verilerek ertesi gün damar yolu ile kan alımı gerçekleştirilir ve kortizol değeri kontrol edilmesi gerekir. Eğer hastanın reflü şikayeti var ise ameliyat ile tedavi olup olamayacağı kontrol edilmeli veya öncesinde ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. Reflü şikayeti olan hastalarımıza endoskopi işlemi ile midesine bakılır. Bu sırada hastalara damar yolu ile sedasyon verilerek kısa süreli uyutma gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Yapan Hastaneler

Ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlıkların en önemli kısmı tetkiklerin tamamlanmasıdır. EKG (kalp grafisi), SFT, akciğer grafisi, kan testi ve endoskopisi (reflü, ülser vb. hastalıklar için) yapılmalı ve anestezi doktoru tarafından onay alınması (anestezi doktoru gerektiğinde dahiliye, kardiyoloji ve endokrinolojiye yönlendirmektedir) gerekmektedir. Tetkik öncesi ise 8 saat açlık ve susuzluk gerekmektedir. Eğer diyabeti ile ilgili bir problemi var ise, dekort verilerek ertesi gün damar yolu ile kan alımı gerçekleştirilir ve kortizol değeri kontrol edilmesi gerekir. Eğer hastanın reflü şikayeti var ise ameliyat ile tedavi olup olamayacağı kontrol edilmeli veya öncesinde ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. Reflü şikayeti olan hastalarımıza endoskopi işlemi ile midesine bakılır. Bu sırada hastalara damar yolu ile sedasyon verilerek kısa süreli uyutma gerçekleştirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Yapan Doktorlar

Günümüzde yaygınlaşan obezite ameliyatları obezite grubunda yer alan ve uygun görülen kişiler için tercih edilen operasyonlar arasındadır. Bu operasyonu olmaya karar verirken ameliyatı olduğunuz doktorun deneyimleri çok önemlidir. Genelde birçok hekim tarafından bu operasyon yapılmaya çalışıldığı için genel cerrahi alanında uzmanlık yapmış bir hekimin olmasına dikkat edilmelidir. Bu operasyona karar verirken hekimin deneyimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hekimin yaptığı ameliyat sayılarıyla birlikte bu operasyon sonrasında görülebilecek komplikasyonlara daha hakim olacağından dolayı alanında uzman ve tecrübeli bir ekibe sahip doktorun tercih edilmesi size güven verecek; ameliyat ve sonrasındaki süreçte kendinizi daha iyi ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Obezite doktorları, obezite hastalığına çözüm arayan, hastaya kiloların vücuttan atılması ile mucize sağlayan, obezite cerrahisinde komplikasyonları konusunda bilgili ve çözüm sağlamayacak hastaya zararları konusunda bilinçlendiren hastaya işlem sonrası bir fikstür hazırlayan, bilgilendiren ve bilinçlendiren doktorlardır. Her doktorun cerrahisinde operasyon sırasında farklılıklar görülebilir kimisi dikiş atarak işlemi uygular kimisi ise dikiş ile ekstra bir fayda sağlamayacağını düşünerek zımba hattında dikiş olmaması gerektiğini belirtir. Avantajları tıp dünyasını ikiye bölen oldukça tartışılan bir konudur. Hasta açısından da bu konuda kafa kurcalayan bir dönem yaşanır. hastalar doktor seçimlerinde itina ile davranmalı ve güvendikleri doktorları bulmak zorundadırlar. Obezite cerrahları bu alanda yoğunlaşıp genellikle obezite operasyonları yaptıkları için alanlarında oldukça uzman hekimlerdir.

Tüp Mide Ameliyatı En İyi Doktor

Son yıllarda tüp mide ameliyatı çok büyük oranlarda laparoskopik ameliyatlar (kapalı) olarak, az bir oranda ise robotik cerrahi ile gerçekleşmektedir. Açık ameliyat olarak artık neredeyse gerçekleşmemektedir denecek kadar azdır. Sağlık sektörünün geliştiği bu noktada doktorlarımız da kendilerini geliştirmektedir. Tüp mide ameliyatı için yeni teknikler geliştirmekte olup ameliyatın daha güvenilir yapılabilmesi için yöntemler geliştirmektediler. Tüp mide ameliyatı için güven ve tecrübe önemlidir. Öncelikle çok güvendiğiniz ve ameliyat sonrası sürekli yanınızda olabileceğinizi düşündüğünüz bir doktora ihtiyacınız bulunmaktadır. Aynı zamanda doktorun tecrübesi ve ekibi ameliyat kararını almakta ve doktorunuzu seçiminizde en önemli rolleri oynayacaktır. obezite cerrahisinden sonra amaç kısıtlayıcı unsur oluşturmaktadır. Bu yüzden hastalarının, ameliyatlarına özveri ile giren, ekip olarak obeziteyi ana unsurları haline getirmiş, alanında uzman ekipler ile bu yola başlanması gerekmektedir. Ekipler obezite hastalarına nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili sürekli destek verebilmelidir. Türkiye, Obezite cerrahisi ve sonrasındaki komplikasyonlar ile ilgili olarak en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Obezite ameliyatları sonrasında hangi besinler tüketilmelidir, bilinen yanlışlar ve önlenebilir komplikasyonlar ile avrupa ve dünya ülkeleri arasında Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa, Dubai, Katar ülkelerinde yer alan obezite hastaları tarafından tercih sebebi olmuştur. Türkiye'de ise İstanbul, İzmir ve Adana başta olmak üzere bir çok ilde ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Özellikle kadınlarda doğum sonrası kiloları ve genel olarak yanlış beslenme ve yaşam tarzı dolayısı ile oluşan kiloları vücuttan atmak mümkün. Çocuklarda obezite cerrahisi için çocuk cerrahları ile beraber genel cerrahlar çalışma yapmakta ama öncelikle 18 yaşına kadar ameliyatsız tedavi uygulamaya ve önlenebilir bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. İştah (acıkma) hormonunun ve mide yapısının küçültülebilir olması için bir ilaç bulunmadığı için, 2017 yılında yani zamanımızda obezite cerrahisi ile önlenmeye çalışılmaktadır.

Revizyon Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

2017 yılına girildiğinde revizyon tüp mide ameliyatı sayısının arttığını görmekteyiz. Daha önceden gerçekleşen başarısız operasyonlar veya hastaların bilinçsiz beslenmesi ile ilgili olarak mide küçültme ameliyatının revizyonunu yani yenilenmesini isteyen hasta grupları oluşmaktadır. Revizyona gerek duyulmasının en büyük sebepleri arasında; ameliyat esnasında midenin kesilmesi gereken kısmının biraz daha küçük bırakılması ile fundus bölümünün daha büyük kalması ve iştah (ghrelin) hormonunun fazla salgılanmasına sebep olacaktır. Böylelikle midenin daha hızlı bir şekilde büyümesine sebep olacaktır. Ameliyatının sonrasında bilinçsiz beslenilmesi yemeklerda katı ile sıvı gıdaların ayrımını yapmaması çok kalorili gıda tüketimini bırakmalarından kaynaklanır. Alkol problemi yaşayan hastalarda daha sonrasında hızlı bir şekilde kilo alımı görülür. Obezite cerrahisi sonrasında tekrar kilo alımı aşırı kalorili gıda tüketimi sonrası oranı yüksek olmakla beraber mümkündür.

Tüp Mide ve Gastrik By pass ameliyatları Arasındaki Fark

Gastrik by-pass operasyonu şeker (diyabet) hastalığının da büyük oranda çözümü olarak gerçekleştirilen metabolizma cerrahisi adı verilen bir operasyondur. Gastrik bypass operasyonunda midenin büyük bir kısmı bypass edilir. Aynı zamanda bağırsaklardan da 150 cm’lik bir kısım bypass edilmektedir. Hem yenilen besilenlerin azalması hemde bu besinlerin emilimini azaltıcı etki sağlar. Tüp mide yani mide küçültme ameliyatları ise sadece midenin küçültüldüğü bağırsaklarla ilgili olarak herhangi bir müdahalenin gerçekleşmediği bir operasyondur. Tüp mide ameliyatının da şeker (diyabet) hastalığı üzerinde etkisi olmasına rağmen etkinliği by-pass ameliyatları kadar değildir. İki operasyon da şişmanlık ameliyatı tedavisi için gerçekleştirilebilir. Şeker (diyabet) hastalığının tedavisinde bağırsak da gerçekleşen besin emilimini azaltıcı etki yaratması hedeftir. Diyabeti olan hastaların yaşam kaliteleri düşüktür. Diyabeti dengelemek için sürekli olarak beslenme şekillerine dikkat etmek durumundadırlar. Ancak operasyon sonrası bu problemleri çok büyük oranda düzelecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Şeker (Tip 2 diyabet) Hastalığı İlişkisi

Obeziteyle birlikte metabolik hastalığı olan hastalar metabolizma cerrahisi yani transit bipartisyon, duodenal switch veya mini gastrik by-pass ameliyatı yöntemleriyle bu hastalıklardan kurtulabilirler. Tip 2 diyabetin metabolik cerrahi tedavisinde asıl amaç ince bağırsaklardan şeker (diyabet) emilimini by-pass ederek bozmak ve pankreasın salınımını artırmaktır bunu yaparken bir yandan da şişmanlık tedavisini de gerçekleştirmektedir. Tüp Mide ameliyatı ile bağlantısı ise, midenin küçülmesi ile beraber bağırsaklara inecek besinler azalacak düzenli ve dengeli beslenme sonucunda insülin direnci yavaş yavaş kırılmaya başlanacaktır. Buna ek olarak ameliyat etkisi ile beraber kilo vermek kolaylaşacak ve organların etrafındaki yağ dokusu azaldıkça metabolizma hızında artış görülecektir. Şeker hastalığı (diyabet) sadece ilaç ile tedavi edilmek istenen kişilerde (iğne kullananlara göre) çok daha faydalı olduğunu görmekteyiz.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Tüp mide (obezite cerrahisi) ameliyatından önce obezite hastasının, akciğer fonksiyonlarını kötü etkilediğinden sigaranın en az bir hafta öncesinden bırakılması, alkol tüketiminin en az 15 gün önceden bırakılması önerilmektedir. Obezite ameliyatlarında kontroller genellikle; 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda gerçekleşmektedir. Yurt dışı hastaları ve şehir dışı hastalarımızda ise farklı formüller izleyerek doktorlar kontrolleri gerçekleştirmekteler. Obeziteye bağlı hastalıklar olarak sınıflandırılabilecek olan bel fıtığı, diyabet hipertansiyon, eklem rahatsızlıkları, polikistik over, uyku apnesi gibi hastalıklar obezite cerrahisinin ameliyatlarından sonra kilo verme ile şişmanlık derecesinin azalması ile hızlıca düzelebilir. Obezite hastalarında hipertansiyon ve şeker(tip 2 diyabet) hastalığı belirgin oranda gerilemektedir. Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra mide hassaslaşır, sigara tüketimi mide-bağırsak bağlantısı kısmında ülser oluşumunu tetikler. Bu nedenle sigara kullanıldığı sürece mide koruyucu hap kullanmanız gerekmektedir. Sigara kullananların ameliyat sonrasında minimum 15 gün sonrasında kullanmaya başlamaları önerilmektedir. Alkol kullanımı ise kilo verme sürecini yavaşlattığı için hastalarımızın mümkün olduğunca alkolü uzun aralıklarla ve az miktarlarda tüketmeleri önerilmektedir. Hastalar alkol tüketimine ise minimum 1. ay itibariyle başlayabilirler. 1. haftadan itibaren hastalar araç kullanabilir veya uçakla seyahat edebilir. Ameliyata İstanbul'a il dışı veya yurtdışından gelen hastalar obezite cerrahisi ameliyatlarından sonraki 10. gün doktor kontrolü yapıldıktan sonra dönebilirler. Obezite Cerrahisi ameliyatının bir hafta öncesine kadar kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise bırakılmalıdır.
Obezite cerrahisinin (mide küçültme) ameliyatlarında hastanın karın içine 4 adet 8 milim deliklerden girildiğinden ve sonrasında bu delikler estetik yöntemle kapatıldığından karın üzerinde kayda değer bir iz kalmamaktadır.
Obezite ameliyatlarında karın içine 4 adet 8 milim deliklerden girildiğinden ve sonrasında bu delikler estetik yöntemle kapatıldığından karın üzerinde kayda değer bir iz kalmamaktadır. Obezite (mide küçültme) ameliyatından sonra 1. haftadan itibaren hastaya düzenli yürüyüşler önerilebilir. 1. ayı dolduktan sonra egzersi programı, 3. ayından sonra ise kas güçlendirici hareketler önerilebilir. Sarkma yani deri deformiteleri oluşmasın diye hastalara fitness, yüzme ve pilates önerilebilir. Obezite ameliyatları kapalı yöntemle yapılan cerrahi işlemler olduğundan herhangi bir midede fıtık riski taşımaz. Bu yüzden hastalar 10 kg'a kadar ağırlık kaldırabilirler. Bebeği olan anneler obezite ameliyatından 1. haftasından itibaren bebeklerini kucaklarına alabilirler. Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra özellikle yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin yapılması gerekmektedir. Obezite ameliyatından sonra oluşturulan mide kapasitesi 150 ml. gıda alımı gerçekleşebilecek düzeye sahiptir. Mide kesesinin iyileşmesini kolaylaştırmak için dört hafta boyunca sulu-yumuşak (tanesiz) diyet ve püre haline getirilmiş gıdalar alınmalıdır. Bu beslenme düzeni ile kilo verirken aynı zamanda da sağlıklı kalmanız hedeflenmelidir. Sağlıklı besin seçimi ve düzenli beslenmeyle kilo verirken sağlığı korumak için ameliyat sonrası fiziksel aktivite hem sarkma engellenmesi hem de bağırsak çalışması için büyük önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişikliği kilo kaybı ve obezitenin yol açtığı rahatsızlıkları bertaraf etmek için çok önemlidir. Ancak bunu yaparken mide rahatsızlığı, vitamin ve mineral eksikliği gibi sağlık problemleri başınıza dert olmamalıdır. Katı beslenme dönemi, hastalarımızın ameliyat sonrası sıvı dönemi ve püre dönemini bitirdiği ve artık normal (katı gıdaya geçme) beslenme dönemine geçtiği dönem olarak nitelendirilir. Doğru beslenmenin öğretilmesi ile sıvı tüketimi bu dönemde öğün aralarında tavsiye edilir. Öğünlerde ise katı besinlerin tüketilmesi diyetisyenler tarafından önerilebilir. Kilolar ilk dönemlerde çok hızlı verileceği için halsizlik problemi yaşamamak adına diyetisyenlerin önerdiği diyetleri harfi harfine uygulamak gerekecektir. Hastanın midesi küçüldüğünden ve fundus kısmının alınması ile iştah (ghrelin) hormonu kesildiğinden tüp mide (küçültme) ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıkları daha düzenli ve daha tercih edilebilir düzeye gelmektedir. İlk 1 ay içerisinde 15 günlük sıvı diyet ve 15 günlük püre diyeti uygulanmaktadır. İlk 15 günlük sıvı diyet dönemi ile daha sık ve az yeme alışkanlığı kazandırılmak hedeflenir. 1. ay itibari ile normal beslenmeye geçilir. Sadece ilk 4 hafta diyet uygulanması yeterlidir. Ancak hedef kiloya en kısa sürede sağlıklı bir şekilde ulaşmak, vücut yağ oranı seviyesini düşürmek adına bariatrik (obezite cerrahi) diyetisyenler yardımcı olabilir. Obezite cerrahisi ameliyatı olan bireylerde ilk 15 günlük sıvı diyet periyodunda fazla kilosunun %10-15'lik bölümünün kaybıyla vki/bmı endeksi azalıyor. Şişmanlığı hormonal hastalığına bağlı bireyler için düzenli olarak hormonal kan testleri yapılması gerekmekte örneğin T3, T4, TSH gibi... İlk 15 gün uygulanan sıvı beslenme programı kısıtlayıcıdır. Obezite cerrahisi sonrası ilk 15 gün mideye alınan besinler mutlaka tanesiz berrak ve sıvı olması gerekmektedir. Vitamini yoğun besinler herhangi bir vitamin yetmezliği ne karşı tercih edilmektedir. Gebelik, obezite ameliyatının 1. yılından itibaren düşünülebilir yani 1 yıl sonra hamile(gebelik) kalabilir. Obezite ameliyatının 1. yılından sonra gebe (gebelik) kalınabilir gebe kalındığında bebekte herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği görülmez. Hamilelik döneminde şişmanlık problemi yaşamaz. Obezite ameliyatlarından sonra sarkmaları minimuma indirmek için protein desteği alması ve ameliyatın 1. ayından itibaren düzenli egzersiz ve düzenli beslenme sağlayıcı diyetler, 3. ayından sonra ise kas güçlendirici egzersizler yapması önerilir.1. ay itibari ile hastalar pilates egzersizleri, yüzme egzersizleri gibi tüm Vki değerleri hızla azalır iken bir yandan vücutta sıkılaşma sağlanır ve hayal ettikleri vücuda ulaşmaları kolaylaşır. Obezite ameliyatlarından sonra yoğun bir şekilde çikolata veya alkol gibi aşırı kalori içeren gıdaları tüketmeleri zayıflamada durmaya veya kilo alımına sebep olabilir. Tüp mide ameliyatından sonra ağızdan gıda alımı taburculuk günü başlar.Hastanede yatış süresi genel olarak 2 gece 3 gün olmaktadır. 3. gün taburcu olunduğunda, dren çıkarıldığından, o alan pansuman yapılır ve kapatılır. Dren 3.güne kadar kaçak kontrollerinin yapılabilmesi amacıyla tutulmaktadır. Ameliyat süresinde idrar sondası obezite cerrahisi hastalarına takılmamaktadır ancak kişinin ihtiyaçları doğrultusunda uzmanlar tarafından gerekli görülür ise idrar sondası uygulanabilmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra doktor ve diyetisyen kontrolünde olmak çok önemlidir. Doktorun ameliyatlardan sonra bireylere yazdığı reçetede yer alan ilaçlar oluşabilecek komplikasyonların oluşumu önlenir, Diyetisyeninizin kontrolünde önereceği diyetler ile mineral ve vitamin eksikliği çekilmesi engellenir. Obezite cerrahisi sonrası tedavide en önemli nokta bireylere daha sonraki hayatıyla ilgili bir fikstür hazırlamak ve bilinçlendirmek olmalıdır. Kişinin obezite cerrahisi sonrasında acıkma hormonu artık eskisi gibi çalışmayacağı ama yine de tüketeceği gıdalara dikkat etmesi gerektiğini bilmeli, yaşam tarzının içerisine mutlaka egzersiz mutlaka yerleştirmelidir. Eski bağımlılıklarına bağlı olarak gelecek şeker ve alkol krizi kişinin kendi tarafından bertaraf edilebilmeli buna psikolojik olarak hazırlıklı olmalıdır. Obezite cerrahi kararı veren bireylerin, doktorları ile yakın bir ilişki içinde olması ve istediği zaman doktora ulaşabilmesi ve motivasyon kazanması çok önemlidir. Hastaları obezitenin getirdiği rahatsızlıklara açılan bu savaşı kazanmak için ameliyattan sonra beslenme sürecini düzgün programlamak olmalıdır.Tüp mide ameliyatında sağlıklı kilo verebilmek için diyetisyeninizin ve doktorunuzun önerilerini dikkate alınız.Metabolizma cerrahisi sonrasında yağdan kilo kaybıyla, mümkün olduğunca kas kütlesinin korunmasıyla sağlıklı kilo verimi gerçekleşecektir. Tüp mide ameliyatları (şişmanlık cerahisi) mide hacminin küçültülmesi, midenin fundus kısmının alınması sonrasında kişinin kilo problemlerinden dolayı ortaya çıkan yüksek tansiyon, solunum problemleri, hiperlipidemi, kolestrol, diyabet direnci gibi metabolik rahatsızlıklarında da iyileşme görülmesini sağlayacaktır.

BİLGİ ALIN: