Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

İlgili yasa gereğince öncesi-sonrası fotoğrafları ve videoları yayınlayamıyoruz. Form doldurarak yapılan operasyonlar ile ilgili talepte bulunabilir geniş bilgi alabilirsiniz. Ameliyatlar ile ilgili daha fazla detay ve fiyatları hakkında bilgi almak için "bilgi formu" ile uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
Şimdi numaranızı bırakın ve 10 dakika içinde sizi arayalım!

3000+ Ameliyat Tecrübesi

Adınızı girmelisiniz.
Telefon numaranızı girmelisiniz.

Mesajınız ulaşmıştır. En kısa sürede iletişime geçilecektir.

Bir hata oluştu. Yeniden deneyin.

Ameliyattan Önce Tetkik Süreci Ameliyattan önceki süreçte bütün kan tahlilleri detaylı bir şekilde (hemogram, tsh vb.),kalp ve damar kontrolleri (kardiyoloji), akciğer grafisi, endoskopi ile midenin durumu incelenir. Metabolizma hızı ölçüler, metabolik rahatsızlıkların (endokrinoloji) olup olmadığı kontrol edilir.

İlk 2 Gün Beslenme Obezite cerrahi ameliyatından sonra hastanede kalınan 2 gün itibari ile hiçbir şey yenilip içilmiyor. Günlük gıda ihtiyacı serumlarla karşılanıyor, oral (ağızdan) alımı olmuyor. Aşırı bir susuzluk hissi olur ise ağzını su ile çalkalayıp yutmamak şartı ile tükürülebilir.

3. Gün Beslenme Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra taburcu olunduğu gün (ameliyattan sonra 3. gün) mavi su (metamin mavisi boya ile su karışımı) içiliyor. Kişilerin yavaş yavaş oral alımı yani ağızdan beslenmesine başlandığı için su içmeye başlayabiliyor. Ardından öğlen berrak çorba veya komposto gibi gıdalar tüketin. Böylelikle hastamız sıvı diyete başlamış oluyor. Obezite ameliyatlarının sonrasında midenin durumunu ölçmek amacı ile hastanın ilk oral alımı doktorunuz kontrolünde gerçekleşmesi isteniyor. Doktorunuza ve diyetisyeninize hem beslenme süreci hemde ameliyat sonrası süreciniz ile ilgili bütün detayları mutlaka sorunuz. Hasta, nasıl beslenmesi gerektiğini bilmediği için bir öğününü diyetisyen eşliğinde eğitim alarak beslenmeye başlıyor. Bariatrik cerrahi ameliyatlarının sonrasında eski alışkanlıklarına bağlı olarak gıdaların hızlı tüketilmesi bulantı ve kusma gibi problemler yaratabiliyor. İlk oral alımı yapıldıktan sonra gözetim altına alınıyor ve taburcu olma işlemi başlıyor. Bu süreçte hastanın vücut analizleri gerçekleştirilerek herhangi bir sıvı kaybının olup olmadığı da sürekli olarak kontrol ediliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Sıvı Dönemi

Ameliyattan Önce Mutfakta Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalıdır?

Hastaların ameliyat sonrasında halsizlik oluşma ihtimaline karşılık market alışverişlerini önceden yapmaları önerilir. İçmeleri gereken sıvı gıda takviyeleri ve protein tozlarını önceden temin etmeliler. Et ve tavuk suyunu ameliyattan önce yapıp buzdolabında saklayabilirler. Hatta 1 porsiyonluk buzdolabı poşetlerinin içinde buzluğa koyup rahatlıkla saklayabilirler. Meyve sularının taze sıkılmış şekilde tüketilmesi önerildiği için katı meyve sıkacağı evinizde yok ise önceden temin edebilirsiniz. Obezite cerrahisinin laparoskopik yöntemle yapılması ameliyat sonrası yük kaldırmanızda size büyük bir zararı olmasa da yinede ameliyatın öncesinde bu konuda hazırlanmak stresinizi azaltacaktır.

Taburculuk Sonrası Beslenme

Obezite (bariatrik) cerrahi ameliyatı sonrası taburcu olduğu gün itibari ile 15 gün boyunca hastaların sıvı diyet programına başlanıyor. Bu fikstür içerisinde içtiği her şeyin berrak olması gerekiyor. Operasyon sonrasında tedavisinde en önemli etken beslenme sürecidir. Bu süreçte hasta, diyetisyen (Dyt.) önerilerine tamamen dikkat etmek zorundadır. Her öğüne ve öğünlerde tüketeceği gıdalara dikkat etmesi gerekir.

Sıvı Dönemi Kahvaltı Önerileri

Hastanın ağzını tatlandırmak amacıyla taze sıkılmış meyve suyu olmalı (hazır konsantre tüketilmemeli) veya şekersiz ve tanesiz komposto suyu tüketilebilir.

NOT: Hastalar sıvı aldıkları için bu süre boyunca tuvalete ishal olarak çıkabilirler veya kabızlık problemi çekebilirler. Böyle durumlarda konunun uzmanı diyetisyenine (Uzm. Dyt.) başvurarak nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenebilir. İshal problemini ortadan kaldırmak için bu dönemde komposto suyu tüketimini artırarak midenin daha rahat çalışmasını sağlayabilir.

Sıvı Dönemi Ara Öğün Önerileri

Gaz problemi olabileceği için laktozsuz süt tercih edilebilir. Gaz problemi yaşamayan hastalar ayran veya soya sütü tercih edebilirler. Ayran içtiğinde hasta gaz problemi yaşıyor ise, laktozsuz süt ile yoğurdunu mayalayıp hastalar kendi ayranını yapabilir. Bu ara öğünlerde günlük besin ihtiyacını karşılamak amacı ile hastalarımız kendilerine önerilen ölçekte protein tozunu ihmal etmemelilerdir.

Sıvı Dönemi Öğle ve Akşam Yemekleri

Et ve tavuk suyu (yağsız) tüketilmelidir. Günlük vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılamak adına yani günlük besin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile diyetisyenlerinin önerdiği gıda-mama (vitamin ve mineral takviyelerini) takviyelerini mutlaka içmelidirler.

Diyetisyeninizin ve doktorunuzun önerdiği multi-vitamin haplarını kullanmayı ihmal etmeyin. Metabolik (diyabet) cerrahi ameliyatı olan hastalar (gastrik bypass, transit bipartisyon gibi) operasyon sonrası öğünlerin arasında multi-vitamin ilaç takviyeleri b12 vitamin tüketimi gerçekleştirmek durumunda kalabilirler.Bu dönemde besinlerden alacakları vitaminlere önem verilmesi gerekir. Metabolik hastalık tedavisinde önemli rol oynayan şeker hastalığı ameliyatları vücudun işleyiş Hastalar açık şekersiz ılık çay içebilirler ancak kahveyi içmeniz önerilmemektedir. Sıvı diyet dönemi boyunca kafein ve nikotin mide ağrılarını tetiklediği için önerilmemektedir. Tüp mide ameliyatıyla şişmanlık probleminden ve bir çok yandaş rahatsızlığından kurtulabilme ihtimali olan hastalarımız, tüketilmesi gereken gıdaları diyetisyen (Dyt.) tarafından öğrendikleri öğünlerini belirli bir fikstüre koydukları ve eski alışkanlıklarına ket vurduklarında sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme düzeyine ulaşmış olacaklardır. vki (vücut kitle indeksiniz) indeksiniz 40 değerine göre morbid obez (aşırı kilolu) statüsünde ameliyat olan aşırı kilolu hastaların kilo kaybı çok daha fazla olacaktır. Morbid obez hastalarımızın sıvı kaybı da çok fazla olacağı için diyetisyen ile beslenme tedavisinde sulu gıdaların fazla tüketimi kendilerine önerilir. Morbid obezite ölümcül obezite olarak tanımlanmaktadır. Çünkü morbid obez hastaların vücut semptomları ve organların çalışma fonksiyonlarında problemler başlamaktadır.

Neden İlk 10 Gün Kesinlikle Tanesiz Tüketilmeli?

İlk 10 günde kaçak riski devam eder, hastaların midesini bu dönemde çok fazla çalıştırmak doğru olmayabilir. Bu yüzden ilk 10 gün kesinlikle pür ve berrak gıda tüketilmesi gerekmektedir. Çoğu hasta ilk 15 günlük sürece çok hakim olmadığı için farklı gıda tüketimlerine yönelmektedir. Ancak bu risk düşünülerek özellikle ilk 10 günde pür sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. İlk 15 gün kesinlikle çorbalara salça, baharat, yağ ve limon ilave edilmemelidir. Tuz istenirse bir miktar ilave edilebilir. Kilolarından kurtulmak isteyen hastaların bu dönemde en büyük problemi eski alışkanlıklarından kalma porsiyonların büyük olmasından kaynaklanır. Mide bu dönemde hassas olduğu için yanma, ağrı ve reflü gibi şikayetler görülebilir.

Hastalar Neyi İhmal Etmemeli? İlk 15 Gün İçin Öneriler

Bu dönemde bolca sıvı tüketimini ihmal etmemelidir. Su şişelerini yanlarından ayırmamalarını önerilir. Multi-vitamin ve protein desteklerini ihmal etmemelidir. Eksik alındığında kas kaybına bağlı olarak halsizlik ve yorgunluk şikayetleri başlar. Verilen kiloların yağdan gitmesi ve kas kaybı olmaması için ve uzun dönemde kiloların kalıcılığının sağlanması için protein tozu ihmal edilmemelidir.

Sıvı Diyet Döneminin En Önemli Unsuru Nedir?

Su içme alışkanlığı kazanmak bu dönemin en önemli unsurudur. Ameliyat öncesi en büyük korkulardan biri sıvı diyeti döneminimi uygulayamamaktır. Ancak laparoskopik yöntemle gerçekleşen mide küçültme (tüp mide-sleeve gastrektomi) ameliyatlarında ghrelin hormonunun büyük bir bölümünün alınması acıkma hissini ciddi oranda ortadan kaldıracaktır. Mide küçültme adı üstünde hacim olarak midenin küçültülmesi işlemidir. Bu operasyon ile beraber erken doyma hissi çabuk kazanılmış olacaktır. Çağımızın hastalığı obezitenin en büyük sebeplerinden birisi hızlı yemek tüketilmesi ile açlık hissini bastıramamak ve doyma hissine geç ulaşmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri için mutlaka küçük yaşta uzman diyetisyen (Uzm. Dyt) önerilerini dikkate almak gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı (Obezite Cerrahisi) Sonrası İlk 15 Gün Neler Yapılmamalı?

Meyve suyu olarak, portakal, mandalina ve greyfurt suyu gibi asitli meyve sularını tüketmemelilerdir. Mutlaka berrak yani bardağı kontrol ettiğinizde arkası görülen meyve suları tercih edilmelidir. Elma suyu, armut suyu gibi meyve suları kullanımı tercih edilmelidir. Taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi uzmanlar (uzm.) tarafından önerilmektedir. Berrak sulu gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir. Midede herhangi bir rahatsızlık olmaması amacı ile ağrı, sancı, bulantı şikayetleri yaşamamak adına uzmanların takibi gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Püre Dönemi

Bu döneminde hastalar daha çeşitli gıda alımına başlayacakları için sıvı gıda takviyelerini bırakıyorlar.

Püre Dönemi Kahvaltı Önerileri

Haşlanmış yumurta beyazına başlanır. Kaliteli besin değeri bulunduğu için yumurta çok tercih edilir. Haşlanmış yumurta beyazını yedikten sonra hastalarımız açlık hissi devam eder ise, bir miktar süzme beyaz peynir yada light krem peynir ile kahvaltılarını tamamlayabilirler. Kahvaltıda kesinlikle domates, salatalık gibi mevsim sebzelerinden tüketmemeleri gerekmektedir. Çünkü bu dönemde mideler henüz çiğ gıdaları hazmetmek için hazır değil.

Püre Dönemi Ara Öğün Önerileri

Sıvı diyet döneminden sonra beslenme sürecinde artan vitamin mineral ihtiyacını karşılaması amacı ile meyve tüketilmesini önerilmektedir. Bu meyvelerde portakal mandalina, greyfurt gibi asitli gıdalardan olmamalıdır. Elma, armut gibi mevsim meyveleri kabuğu soyularak tercih edilebilir. Bu diyet döneminde yediğiniz tüm gıdaları blenderize edilebilir. Ama hastaların büyük çoğunluğu blenderizenin görünümünden hoşnut olmadığı için yiyecekleri gıdaları çatalla iyice ezip ağızlarında iyice çiğneyip tüketebilirler. Böylelikle hastalarımıza kazandırmak istediğimiz iyice çiğneme alışkanlığı içinde bir başlangıç yapmış olurlar. Ara Öğünlerde bu meyveyi ayrı da tüketebilirler veya meyveli yoğurt şeklinde tüketebilirler. Meyveli yoğurtu kendileri yapmaları daha çok tercih edilir. Hazır meyveli yoğurtların şeker oranı çok yüksektir. Birde ara öğünlerde süt veya ayran gibi besin içeriği yüksek sıvılarda tercih edilebilir.

İyice Çiğnemek Neden Önemlidir?

Küçülen mide hacminden dolayı, mide ağrısı, kramp, bulantı ve kusma ve hazımsızlık gibi problemleri yaşamaması adına iyice çiğnemek çok önemlidir. Çoğu obezite grubunda yer alan kişi hızlı yemek yediği için ve böylelikle doygunluk hissine geç ulaştıkları için zaten çoğu insan kilo alıyor. Önemli olan olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için ameliyattan hemen sonra bu alışkanlıkları günlük yaşantılarının içerisine monte edebilmektir.

Püre Dönemi Öğle ve Akşam Yemekleri

Et ve tavuk suyu dışında çorba içimine müsaade edilir. Ancak bu çorbalar pirinçli, kremalı, unlu çorbalar olmamalıdır. Bu dönemde günlük alınan besin değeri önemli olduğu için bu çorbalara ekstra olarak et ve tavuk suyu ilave etmeli ve yumurta akı eklenmelidir. Günlük alınması gereken gıda ihtiyacı çok fazla proteinle karşılanmadığı için hastalarımızın tavuk, balık, sebze, et ve köfte tüketmelerini öneriyoruz. Etin sindirimi zor olduğu için tavuğu, balığı ve sebzeyi sindirimini iyice tolere ettiğinden emin olduktan sonra kırmızı et tercihi denenmelidir.

NOT: İkici 15 günlük diyet dönemi sıvı ile katı diyet dönemi arasında bir ara dönem olduğu için tercih edilen yiyeceklerin kulak memesi kıvamında yani yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Sebze yemeklerinin proteinini artırmak için; içerisine kıyma veya tavuk ilave edilebilir veya üzerine yumurta kırabilirsiniz. Tavuğunda göğüs gibi sert kısımları yerine but gibi daha yumuşak kısımları tercih edilmelidir. Yapılan yemeklere salça baharat, yağ ve limon konulmamalıdır.

İlk etapta bir parça avuç içi büyüklüğünde tavuk tercih edildiğinde tavuk eti en az 10-15 parçaya bölünmeli ve bir parçası alınıp iyice çiğnendikten sonra sindiriminin tolere edildiğinden emin olunduktan sonra ikinci parça alınmalıdır. Öğle ve akşam yemekleri için en az yarım saat ile 45 dk. arasında zaman ayrılmalıdır. Nişasta içeriğinden dolayı patates püresi kilo vermeyi yavaşlattığı için çok önerilmemektedir. Canı çeken hastalarımız nadiren de olsa içerisine lor ve çökelek peyniri ekleyerek besin değerini artırarak tüketimini gerçekleştirebilirler. Günde en az 1,5 - 2 litre sulu gıda tüketimi gerçekleştirilmektedir. İlk etapta bir parça avuç içi büyüklüğünde tavuk tercih edildiğinde tavuk eti en az 10-15 parçaya bölünmeli ve bir parçası alınıp iyice çiğnendikten sonra sindiriminin tolere edildiğinden emin olunduktan sonra ikinci parça alınmalıdır. Öğle ve akşam yemekleri için en az yarım saat ile 45 dk. arasında zaman ayrılmalıdır. Nişasta içeriğinden dolayı patates püresi kilo vermeyi yavaşlattığı için çok önerilmemektedir. Canı çeken hastalarımız nadiren de olsa içerisine lor ve çökelek peyniri ekleyerek besin değerini artırarak tüketimini gerçekleştirebilirler.

Püre Diyet Döneminin En Önemli Unsurları Nelerdir?


1) Porsiyonları belirlemek
2) İyice çiğneme alışkanlığı kazanmak
3) Az az ve sık sık beslenme alışkanlığı kazanmak
Böylelikle hastalar 1. ay itibari ile tamamen sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmış oluyor ve verilen kiloların hayat boyu kalıcılığı sağlanmış oluyor. 1.ay itibari ile proteinden nasıl zengin beslenmesi gerektiğinin eğitimi veriyoruz. Az porsiyonlarla günlük besin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceklerini anlatıyoruz. Böylelikle belirli bir süre sonra kişinin kendi yeme alışkanlığını oluşuyor ve hayat kalitesi artmış oluyor.

Katı - Sıvı Ayrımı Nasıl Yapılmalı?

Yemeklerden yarım saat önce sıvı alımı bırakılmalı ve yemek yedikten yarım saat sonra alımına başlanmalıdır. Çünkü mide hacmi küçüldüğü için midemizi doldurur isek, yeterli protein alımına yer kalmayacak ve günlük alınması gereken değeri alamayacağız. Bu da kas kayıplarına neden olacak. Aynı zamanda katı ile sulu gıdalar alımını aynı anda almak mide hacmini büyütecek bir etmen olduğu için kesinlikle aynı anda tüketimi önerilmemektedir.

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Sonrası Beslenme Püre Tarifleri

Et ve tavuk suyu dışında çorba içimine müsade edilir. Ancak bu çorbalar pirinçli, kremalı, unlu çorbalar olmamalıdır. Bu dönemde günlük alınan besin değeri önemli olduğu için bu çorbalara ekstra olarak et ve tavuk suyu ilave etmeli ve yumurta akı eklenmelidir. Günlük alınması gereken gıda ihtiyacı çok fazla proteinle karşılanmadığı için hastalarımızın tavuk, balık, sebze, et ve köfte tüketmelerini öneriyoruz. Etin sindirimi zor olduğu için tavuğu, balığı ve sebzeyi sindirimini iyice tolere ettiğinden emin olduktan sonra kırmızı et tercihi denenmelidir. Bu gıdalar ya blenderize dilmeli ya da iyice pişirildikten sonra çatalla iyice ezilip ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

İkinci 15 günlük diyet dönemi sıvı ile katı diyet dönemi arasında bir ara dönem olduğu için tercih edilen yiyeceklerin kulak memesi kıvamında yani yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Sebze yemeklerinin proteinini artırmak için; içerisine kıyma veya tavuk ilave edilebilir veya üzerine yumurta kırabilirsiniz. Tavuğunda göğüs gibi sert kısımları yerine but gibi daha yumuşak kısımları tercih edilmelidir. Yapılan yemeklere salça baharat, yağ ve limon konulmamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Çorba

Et ve Tavuk Suyunu Rahat Tüketmek İçin Ne Yapmalı?
İçerisine mevsim sebzelerinden ilave edilebilir. Bir miktar erişte de kullanılabilir. Üzerinden yağını alınız, mutlaka yağsız olmasına dikkat ediniz. Et ve tavuk suyunu süzüp, pür ve berrak bir şekilde tüketiniz. Bunun amacı et ve tavuk suyunu tatlandırmak ve yiyeceğinizi daha keyifli bir hale dönüştürmek. Bu dönem sağlıklı yaşam anahtarını sizlere verecektir. İlk 15 günlük dönemde porsiyonlar küçüleceği için sıkı bir alışma dönemi olarak görülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yemek Tarifleri

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı sonrasında kişiler günlük vitamin, mineral ihtiyaçlarını besin değeri yüksek gıdarlardan almalıdırlar. Bu sürede yeterli beslenmek ve ameliyat sonrası herhangi bir yetersizlik yaşamamak adına kişiler diyetisyenlerinin verdikleri yemek tariflerinin dışına çıkmamalıdır. Beslenme uzmanı önerilerine uyum gösteren kişilerin tüp mide ameliyatı sonrasındaki süreci çok daha rahat geçirdikleri görülmüştür.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Tozu

Tüp mide ameliyatı (obezite cerrahisi) sonrasında özellikle ilk 15 gün kişiler sadece sıvı beslenme programı uygulamaktadır. Bu dönemde kişilerin günlük alması gereken protein ihtiyaçlarını karşılamak adına protein tozunu beslenme programlarına mutlaka ilave etmeleri önerilmektedir. Tüp mide ameliyatı (obezite cerrahisi) geçirmiş olan kişiler beslenme konusunda yeni bir başlangıç yaptıkları için günlük almaları gereken ihtiyaçlarını beslenmeyle tamamlayana kadar günlük protein tozu alımını özellikle ilk 1 ay ihmal etmemelidirler.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara ve Alkol Kullanımı

Tüp mide ameliyatı (obezite cerrahisi) geçirecek olan kişilerin ameliyattan 15 gün önce sigara kullanımı bırakması önerilirken nikotine bağlı mide rahatsızlıkları yaşamamak adına ameliyattan sonra 1. ay itibariyle kullanmak isteyen hastalarımız tekrardan başlayabilirler. Ameliyat öncesi alkol kullanımı ameliyattan 15 gün önce bırakılmalıdır ve ameliyattan sonra 3. ay itibariyle tercih edilebilmektedir. Yüksek kalori içeriği ve göbek bölgesindeki yağlanmaya bağlı oluşturduğu problemlerden dolayı tüp mide ameliyatı sonrası alkol nadiren tercih edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sakız Çiğnemek

Tüp mide ameliyatlarından sonra sakız çiğnemek kişinin çabuk acıkmasına sebep olacağından dolayı kalori kontrolünü yapmakta problem yaşayabilir. Aynı zamanda kişinin hava yutmasına sebep olabileceğinden dolayı gaz problemlerine bağlı sorunlar yaşanabilir. Bu problemlerin önüne geçmek adına tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatından sonra sakız çiğnenmemelidir. Tüp mide ameliyatında hastalar için yapılması ve yapılmaması gereken şeylerle ilgili bilgi verilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin

Tüp mide (obezite cerrahisi) ameliyatı sonrası ilk 15 gün boyunca sadece sulu gıda alımına bağlı vitamin ve mineral yetersizlikleri oluşmaması adına kişiler vitamin takviyesi kullanmalıdırlar. Bu sayede kişinin hem vücut direnci artacak hem de halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin oluşması engellenmiş olacaktır. Tüp mide ameliyatlarından sonra kişiler yeni bir başlangıç yaptıkları için bu sürece alışma evresi olarak gördüğümüz ilk 1 ay içersinde günlük ihtiyaçları olan besin öğelerini alana kadar vitamin takviyesi kullanmaya devam edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Oruç Tutulabilir mi?

Tüp mide (obezite cerrahisi) ameliyatları sonrasında 1. Senenin sonunda oruç tutulabilir. Bu ameliyatların ardından mide hacmi küçüldüğü için kişilerin az az sık sık öğünler yemesi gerekmektedir. Ramazan ayında iki öğün yapıldığı için uzun süre kişiler aç kaldıklarından aşırı yeme isteği oluşabilir. Buna bağlı olarak büyük lokmalarla hızlı bir şekilde yemek yiyen kişilerde hazımsızlık, bulantı, kusma şikayetleri oluşabilmektedir. Ancak 1. Senenin sonunda kişinin gıdaları tolere etme durumu arttığı için doktor kontrolü altında diyetisyenin (dyt.) beslenme önerileri doğrultusunda oruç tutabilir.

Tüp Mide (Obezite Cerrahisi) Ameliyatı Sonrası Katı Dönemi

1. ay itibari ile hastalar katı diyet dönemine başlarlar. Bu dönemde blenderize edip tükettikleri gıdaları direkt olarak tüketebilirler. Bu dönemde hastalar masaya oturduklarında ilk lokmalarının ve son lokmalarının protein olmasını önerilir. Unutulmamalıdır ki protein vücutta yağ yakıyor, karbonhidrat ise vücutta depolanıyor. Yani kilo vermeyi yavaşlatıyor. 1. ayda diyet programları tamamen değişmemekle beraber alternatif gıdalara yönlenilerek programlar hazırlanır. 2017 yılına girildiğinde görüyoruz ki ameliyatı gerçekleştiren ekipler ve hastaneler artık ameliyattan sonraki dönemde beslenme ve psikolojik destek süreçlerine önem vermektedir. Ameliyat ne kadar önemli ise ameliyattan sonraki dönemde diyetisyen (dyt.) ve doktorun (dr.) vereceği öneriler bir o kadar önemlidir.

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanımı

Obezite cerrahisi operasyonlarından (tüp mide-sleeve gastrektomi ), mide küçültme, diyabet (şeker hastalığı) tedavisi, gastrik bypass, transit bipartisyon) sonra kişinin taburcu olmadan doktoru tarafından mutlaka reçetesini alması gerekiyor. Bu dönemde antibiyotik, ağrı kesici, mide koruyucu ve kan sulandırıcı iğneler reçeteye yazılmaktadır. Kan sulandırıcı iğneler obez kişinin ameliyat sonrası pıhtı gibi sağlığını tehdit edecek problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Obezite ameliyatı sonrası bilinen en büyük yanlışlar arasında ameliyat sonrası grip, nezle gibi hastalıklarında ilaç kullanımından çekinmeleridir. Böylelikle vücudun enfekte durumu önlenebilir. İnternet üzerinde obezite haberleri adı altında bir çok olumsuz haber görülebilir ancak en doğru yöntem doktorunuza danışmak olacaktır.

Sadece Ameliyat Etkisi ile mi Kilo Veriliyor?


Tüp mide, gastrik bypass, transit bipartisyon gibi bariatrik (obezite) cerrahi operasyonlarında sadece ameliyat etkisi ile belirli bir dönem boyunca kilo vermek mümkün ancak operasyon etkisi 1. yıl sonunda azalıyor, 2. yıl sonunda ise bitiyor. Ameliyatta midenin %80-85'lik kısmı alınır iken ghrelin adı verilen fundus bölümünde yer alan iştah (açlık) hormonunun da büyük bir bölümü alınmış olacaktır. Ghrelin hormonunun alınması ile beraber açlık hissinin az olması ve aynı zamanda mide hacminin küçük olması ile beslenmeniz daha düzenli bir hal alacaktır. Diyabet ve obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi) sadece kilo veriminin dışında diyabet hastalığınıza büyük çözüm sunmakta ve kilo problemlerinizi ortadan kaldırmaktadır. Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatından sonra Hayatınızın değişeceği, yaşam kalitenizin artacağı, sağlıklı beslenme sürecine gireceksiniz. Obezitenin getirdiği birçok yandaş rahatsızlık peşinizi vki (vücut kitle indeksi) değerinize göre bırakmıyor ve sırtınıza çok ağır yükler bindiriyor. Diyabet, hipertansiyon, kalp, astım gibi bir çok rahatsızlıkla baş eder duruma geliyorsunuz. Ancak bu obezite ameliyatından sonra "ameliyatı oldum ve artık rahatım, kurtuldum" demek doğru değil. Obezitenin tedavisinin en büyük kısmını beslenme oluşturuyor. Obez kişinin ameliyat sonrasında yüksek kalorili gıdalarla beslenmesi ve alışkanlıklarına ket vurması gerekiyor yoksa tekrar kilo alımı gerçekleşebilir. Yeniden kilo alımı gerçekleşmesi istenmiyor ise, ameliyat sonrasında beslenme sürecini hayatının en önemli noktasına yerleştirmelidir. Egzersizle bunu mutlaka desteklemesi gerekiyor. Yeni bir yaşam biçimi sizi bekliyor. Türkiye'de ve dünyada yer alan merkezler ve hastaneler, artık ameliyat sonrasında mutlaka diyet önerileri ve düzenli diyetisyen (dyt.) kontrolü gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor


Hastaları bu operasyonlar sonrasında çok hızlı kilo verdikleri için mutlaka sporla (egzersiz hareketleri olabilir) ile desteklemelidirler. İlk 1,5 ay yürüyüşle desteklenmelidir. 1,5 ay sonunda yüzme gibi bir spor ve 3. ay itibari ile fitness yapılabilir. Kadınlarda genelde kollarda sarkma oluşmaması için su şişeleriyle ağırlık çalışmaları önerilmektedir. Hastalar bu süreçte kardiyo ağırlıklı çalışmamalı, kendisini zorlamamalı. Daha çok sarkmaların önüne geçebilmek için sıkılaştırıcı egzersiz hareketleri yapmalıdırlar. Spor yapan hastaların artan protein ihtiyacı diyetisyeninin (dyt.) önerildiği oranlarda artırılarak bu sürecin takibi gerçekleşmelidir. Mide ameliyatından sonra düzenli olarak bariatrik ekibin, özellikle diyetisyenin (dyt.) randevularına gitmeleri önerilmektedir. 3. ay itibari ile artan tolere durumlarına göre domates, salatalık, çiğ sebze, salça, baharat ve limon gibi gıdalarla beslenmeye başlanabilir. Şişmanlık tedavisinde en önemli unsur ameliyattan sonraki diyet sürecidir. Morbid obez hastaların obezite ameliyatından sonra egzersiz programı uygulaması olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Ameliyatla kilo kaybının sağlanmasını mutlaka egzersiz ile destekleyerek, deride oluşabilecek deformasyonların önüne geçilmelidir. Obezite cerrahisinin ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleşmesi hızlı iyileşme sürecini beraberinde getirir. Laparoskopik cerrahi doku hasarını minimuma indirdiği için hastalar iyileşme sürecini hızlı gerçekleştirirler. Obezite ameliyatlarından sonra hastalar hareket kabiliyetlerinden bir şey kaybetmezler. Mide ameliyatından 4 saat sonra ayağa kalkıp yürümeye başlarlar. Obezite tedavisinde hareketlilik çok önemli bir unsurdur. Hastalar yatağa bağımlı kalarak ameliyat sonrasındaki riskleri (emboli, pıhtı atması) artırırlar. Bu yüzden mide ameliyatından sonra kişilerin hareketliliği çok önemlidir. Obezite tedavisi sadece ameliyat süreci ile sınırlı değildir, obezite cerrahisine bir bütün olarak bakmak gerekir. Spor yapmaktan, beslenme alışkanlıklarına kadar bir çok faktörü etkiler. Halk arasında şişmanlık ameliyatı olarak bilinen tüp mide (mide küçültme) ameliyatı, sağlıklı yaşamın anahtarı olarak görülmelidir.

EKİBİMİZ

Op. Dr. Hasan Erdem

Op. Dr. Hasan Erdem

Genel Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Yunus Topal

Op. Dr. Yunus Topal

Genel Cerrahi Uzmanı
Dyt. Tuğba Yaprak

Dyt. Tuğba Yaprak

Bariatrik Diyetisyen
Dyt. Serra Uçtum

Dyt. Serra Uçtum

Bariatrik Diyetisyen
Volkan Selçuk

Volkan Selçuk

Genel Koordinatör
Saro Karagözyan

Saro Karagözyan

Koordinatör
Oya Mutlu

Oya Mutlu

Koordinatör
Ferhatcan Yeşilyurt

Ferhatcan Yeşilyurt

Koordinatör
Cansın Mert

Cansın Mert

Koordinatör

Dr. Hasan Erdem Muayenehane

Vali Konağı Cad. No:125 Eser Palas D:3 Nişantaşı / Şişli / İstanbul

0850 346 1000


Görüşmeler ve ameliyat kontrolleri randevu ile yapılmaktadır. Randevu isteklerinizi telefon yoluyla iletebilirsiniz.
Dr. Hasan Erdem'in Ameliyat Yaptığı Hastaneler

Özel Ethica İncirli Hastanesi

Medical Park Bahçelievler Hastanesi

Bahçelievler Metro Durağı Üstü, Metrobüs Hastaneler Durağı Bahçelievler / İstanbul Adres Tarifi
Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Hastanesi

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Hastanesi

Acıbadem Mahallesi Sokullu Sokak No:1 Kadıköy / İstanbul Adres Tarifi

BİLGİ ALIN

 

Copyright All Rights Reserved © 2017 Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. İçerik, görsel v.b. içeriklerin tümünün hakları Op. Dr. Hasan Erdem'e aittir. (Son Güncelleme: 01.01.2017)

YouTube Instagram Facebook