Elipse Mide Balonu Riskleri

Elipse Mide Balonu Riskleri

Halk tarafından mide balonu hapı olarak bilinen elipse mide balonu, endoskopi gerektirmeyen ve yutulabilen bir mide balonu türüdür. Aynen diğer mide balonlarında olduğu gibi mide içerisinde belli bir hacim kaplayarak daha az besin tüketilmesini sağlar.

Gıdaların mideden geçiş sürecini uzatan ve çok daha uzun süre tokluk hissi veren balon zayıflamaya destek olur. Hasta zorlanmadan diyet yapabilir ve kolaylıkla fazla kilolarından kurtulabilir.

Midede bulunduğu süre içerisinde elipse mide balonu sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılması konusunda kişinin zaman kazanmasına yardımcı olur.Bu işlem sonrasıda bazı riskleri sizlere açıklamaya çalışacağız

Elipse Mide Balonu Zararları

Yutulabilen mide balonu obezitenin ilaçsız ve ameliyatsız tedavisi için geliştirilen yeni nesil yöntemlerden biridir. Diyetisyen ile yürütülen program sayesinde kilo verme ve sağlık ile estetik faydalar sağlayan elipse mide balonu hafif bir anestezi altında endoskopik yöntemlerle takılır ve çıkarılır.

Elipse mide balonunun en önemli farkı anestezi gerektirmez ve ofis koşullarında dahi rahatlıkla uygulanabilir. Balon aylar sonra kendiliğinden bağırsaklara inerek dışkıyla atılır. Elipse mide balonu zararları bilimsel olarak tespit edilmemiştir. Elipse mide balonu riski bulunmamaktadır ancak çok nadir de olsa bazı sıkıntılar yaşandığı görülmektedir.

Elipse Mide Balonu Yan Etkileri

Vücut tarafından yabancı madde olarak algılanan elipse mide balonu ciddi olmayan yan etkilere neden olabilir. Elipse mide balonu yan etkileri olarak hasta midesinde yanma, bulantı, öğürme, ağrı, kramp ve çok nadir de olsa ülser ile karşılaşabilir.

Hem ülkemizde hem de dünyada uzun yıllardır kullanılan yöntem Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gıda ve ilaç Ceza Dairesi tarafından obezite tedavisinde yardımcı bir yöntem olarak onaylanmış ve kabul görmüştür.

Elipse Mide Balonu Sağlıklı Mı?

Ameliyat anestezi ve endoskopi gerektirmeyen, daha az yan etkisi olmasından dolayı çok daha güvenli ve konforlu bir yöntemdir. Elipse yutulabilir mide balonu diğer balonlara göre çok daha ince ve çok daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Elipse mide balonu sağlıklı mı konusunda hasta kesinlikle uzman hekimden bilgi almalı ve kararını yapılan araştırma ve tetkikler sonrası vermelidir.

Hastada bulantı kusma kramp gibi şikayetlerin görülme olasılığı çok düşüktür. Olası erken dönemde çıkarma ihtiyacına karşı çok daha avantajlıdır. Hastanın balonu erken dönemde çıkarma ihtiyacı yüzde bir ya da ikiler civarındadır; diğer balonlarda bu oran yüzde 10’lara kadar çıkabilmektedir.

Elipse yutulabilir mide balonunun en büyük avantajı ise çıkarma işlemi için endoskopi ya da anesteziye ihtiyaç duyulmamasıdır. 4 ay sonra yavaş bir şekilde kendiliğinden bağırsaklara iner ve sindirim sisteminden çıkarılır. Hap 3 aylık süreç içerisinde hızla kilo vermeyi sağlar, elipse mide balonu hastanın 10 ila 20 kilo arası kayıp yaşamasını destekler.

Elipse Mide Balonun Yararları

Uzun süreli kilo kaybının sağlanmasına yardımcı olan elipse mide balonu sayesinde hastada diyabet, uyku apnesi, hipertansiyon, kendinde güven endişesi ve hareket kabiliyeti konularında ciddi iyileşmeler yaşanır.

Hiçbir şekilde ameliyat gerektirmeyen ve yaşamı etkilemeden uygulanan Elipse mide balonu riskleri incelenmeden bu nedenden dolayı tercih edilir.

Elipse Mide Balonu Alternatifi

Obezite tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır; klasik mide balonu uygulaması, gastrik sleeve ve gastrik bypass ameliyatları akla gelen ilk yöntemlerdir.

Ama balon uygulamaları obezite tedavisinde kesinlikle ameliyatlar ile kıyaslanamaz. Hem etkinlikleri açısından hem de kolay uygulanabilir olmaları sayesinde son dönemde daha sıklıkla karşımıza çıkarlar.

Metabolik etkileri cerrahinin altında olan elipse mide balonu riskleri komplikasyon açısından ise cerrahinin son derece altında olan işlemlerdir.

Elipse Mide Balonu Yutmak Kolaydır

Elipse mide balonu çoğu kişi zorlanmadan yutabilir, test kapsülü olarak geliştirilen hapı yutan hastalara balon yutturulur. Ama kapsülü yutmakta zorlanırsa hastanın balonu yutma ihtimali çok daha az olur.

Test kapsülü yutmakta zorlanan ya da öğürme refleksi gösteren hastalarda balon yutulma ihtimali çok çok zayıftır.

Elipse Mide Balonunun Çıkarılması

Yutulabilir mide balonu olan elipse mide balonunun, 16 hafta sonrasında zaman ayarlı kapağı erir ve balonun içindeki sıvı boşalır. Ardından balon sindirim sistemi yolu ile mideyi terk eder. Bu sayede hastanın herhangi bir çıkarma işlemini ihtiyaç duymadan bağırsaklarından atılması sağlanır. Ancak bazı durumlarda endoskopik ya da cerrahi yöntemlerle çıkarma işleminin gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Herkes İçin Uygun Değildir

Elipse yutulabilen mide balonunun en zayıf noktası endoskopi yapılmadan işlemin gerçekleşmesidir. Cazip yanı ise çıkarma işlemi için herhangi bir uygulamanın yapılmıyor olmasıdır.

Bundan dolayı estetik amaçlı zayıflamak isteyen hastalar için tercih edilen alternatiftir. Ama reflü sorunu olan hastaların yönteme daha temkinli yaklaşması gerekir. Çünkü uygulamanın ardından kontrol endoskopisi gerekebilir ya da spontan açılmada sorun yaşanma ihtimali göz önünde bulundurularak uygulamaya karar verilmeli.

Elipse Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu sistemi yumuşak, şişirilebilir bir kısım, bir yerleştirme ve bir dolum sisteminden oluşur. Sönük haldeki balon az bir miktarda su ile birlikte yutulur, bağlantı kanülü ile mideye indirildikten sonra 550 mililitre serumla balon doldurulur. Ardından tüp bağlantısı koparılarak balon mideye terkedilir.

Dünyanın ilk ve tek yutulabilen mide balonu olan elipse mide balonu uzun yıllardır kullanılır. Kısa süreli ve hızlı kilo vermeyi sağlar.

 • Diyet egzersiz ya da ilaç tedavisinden sonuç alamayan kilolu hastalar için kullanılır;
 • Cerrahi operasyonları tercih etmeyen hastalar için tercih edilir;
 • Ciddi bir cerrahi operasyon öncesi fazla kilolarını vermek isteyen hastalar için uygulanır;
 • İdeal ve oldukça etkili bir yöntemdir;
 • Daha etkili ve kalıcı olması için diyet ve davranış terapisi ile uygulanması önerilir.

Zayıflamak için hap gibi yutulan ve midenizde şişirilen mide balonu ile iştahınız azalırken, siz de azalırsınız. Biraz yandan, biraz göbekten! Dar yerlere sığmak için! En güzel yiyecekler aşkına!

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.