Çalışma saatlerimiz : 09:00 - 18:00
İstanbul / Üsküdar
+90 543 348 10 80
Bizi arayın
+90 543 348 10 80
İstanbul / Üsküdar

Gastrik Bypass Ameliyatı

Mide Bypass ameliyatı en kolay ameliyattır, en kısa sürede yapılır, hastanede kalış süresi kısadır ve maliyetle en ekonomik ameliyat yapılır. Mide Bypass ameliyatı, standart bypass ameliyatları ile elde edilen kilo kaybını sağlar. Metabolik hastalık tablosu, Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi yüksek kontrollü cerrahi gibi durumlarda önde gelen bulgularından biridir. Mide bypass ameliyatında mide ve ince bağırsağın yapısı değiştirilerek hastanın kilo vermesi sağlanır. Gastrik bypass ameliyatı hem kısıtlayıcı hem de absorpsiyon azaltıcı bir prosedürdür. Mide hacmi küçüldükçe hastanın besin alımı azalır. Ayrıca bazı bağırsakların emilmesi sonucunda hastada toplam kalori, protein ve diğer besinlerin emilimi azalır.

Gastrik Bypass Ameliyati Form

  SiZi HEMEN ARAYALIM

  Gastrik Bypass Nedir?

  Mide bypass ameliyatı diğer obezite ameliyatlarında olduğu gibi laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Laparoskopi yöntemi karında açılan küçük kesilerden girilerek uygulanır. Bu sayede ameliyat sonrası yara enfeksiyonu ve fıtık gibi risklerden önemli ölçüde korunur. Bağırsak baypası ameliyatı, laparoskopi yönteminin yanı sıra robotik cerrahi yöntemi de uygulanmaktadır. Ameliyattan önce operasyonun alanı ve şekli tamamen belirlenir. Kesi, genel teknikten bağımsız olarak dört ila beş alanda yapılır. Bu kesilerden içeriye kesme cihazları ve görüntüleme cihazları gönderilir. Gastrik bypass ameliyatından sonra yapılır. Ameliyat tekniği çok az kesi ve dikiş içerdiğinden iyileşme süresi çok kısadır. Ayrıca konfor açık cerrahi yöntemlere göre daha yüksektir. Vücudun görünen bölgelerinde iz kalma olasılığı çok düşüktür. Kapalı tekniğin uygulanması için açılan kesiler de 3-4 ay sonra kaybolur. Zayıflama Ameliyatı sonrası komplikasyonlar gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Tüm tekniklerin atıl bırakılan mide kısımları içeride bırakılır. Yani mide ameliyatında olduğu gibi mideden tüp çıkarılmaz. Bu durum gastrik bypass ameliyatının dezavantajlarını ortaya koymaktadır.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Avantajları-Dezavantajları

  Gastrik bypass ameliyatının en önemli avantajlarından biri de şeker hastalığını olumlu etkilemesidir. Kalori bağımlısı hastalarda etkili sonuçlar verir. Uzun vadede en azından kilo alacağınız bir operasyondur. En önemli dezavantajı, bazı bağırsak komplikasyonları olasılığıdır. Bağırsakla ilgili bir operasyon olduğu için bağırsak sorunları olabilir. Vitamin eksikliği yönünde dezavantajları da vardır.

  Avantajları şu şekildedir: 

  •  Diyabetli hastaların tamamen iyileşmesi sağlanır.
  •  Gastrik bypass ameliyatından sonra hastaların %80’inde kolesterolde düşüş olur, ameliyattan birkaç ay sonra değerler normale döner.
  •  Kalp hastalığı riski azalır.
  •  Obeziteye bağlı uyku bozuklukları ortadan kalkar.
  •  Asit reflü ortadan kalkar.
  •  Yüksek tansiyon büyük ölçüde iyileşir.
  •  Tip 2 diyabet hastalarının büyük çoğunluğunun ilaca ihtiyacı yoktur.
  •  Astım ataklarında büyük bir azalma gözlemlenirken, bazı astım hastaları tamamen iyileşti.
  •  Solunum sorunları normale döner.
  •  Kurallara uyulursa kalıcı kilo kaybı sağlanır.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Ameliyat süresi 1-3 saat arasındadır ve yaklaşık 4 gün hastanede kalmalısınız. Hastanın durumuna ve obezite hacmine göre bu süreler değişebilir. Ama ortalama olarak bu şekildedir.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Soru-Cevap Videoları

  Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Gastrik bypass ameliyatı ile mide küçültme yönteminin temel avantajı, hastanın herhangi bir komplikasyon olmaksızın hızlı kilo vermesidir. Ancak bypass ameliyatından hemen sonra doktorunuzun önerdiği diyete kesinlikle uyulmalıdır.
  2 yıl sonra % 50-65. Çoğu insan yeniden kilo alsa da, Roux-en-Y gastrik bypas ameliyatından sonra, verilen kiloların çoğu 10 yıla kadar korunabilir.
  Gastrik bypass için iyileşme süresi 2 ila 4 haftadır. Bu süre içinde ya da daha uzun aylar boyunca damping sendromu yaşayabilirsiniz

  Gastrik Bypass Sonrası Beslenme

  Ameliyat sonrası iyileşme süreci, yapılan ameliyatın türüne bağlıdır. Burada kastedilen açık veya kapalı ameliyat mıdır? Laparoskopik yani kapalı ameliyatlardan sonra Gastrik Bypass iyileşme süreci daha hızlı ve daha kolaydır. Hasta operasyondan sonra kendi başına yürüyebilir ve kendi bakımını sağlayabilir. Kısa sürede fiziksel aktivitelerine dönebilen hastaların ağır ve meşakkatli işlerden uzak durması önemlidir. Ancak iyileşme sürecinde verilen beslenme ve ameliyat sonrası tedavi planına kesinlikle uyulması gerekmektedir.

  Gastrik Bypass İle Kilo Verenler

  Mide baypas ameliyatı tüm Obezite cerrahisi arasında en fazla ve en iyi şekilde kilo verme ameliyatlardan biridir. Bu operasyonu geçiren kişi operasyondan sonraki gün belli bir düzeyde kilo verme süreci başlar ve sonraki günlerde de artmaya devam eder. Gastrik bypass ameliyatından sonra 1,5 yıllık bir süre içerisinde fazla kiloların yaklaşık yüzde 75-80 oranında kaybedilmesi beklenir. Ancak unutulmamalıdır ki, yaklaşık 1.5-2 yıllık bu süre zarfında bireylerin beslenme alışkanlıkları düzeldiği için verilen kilonun yaklaşık yüzde 10-15’i kadar bir geri alım söz konusu olabilir.

  Midenin besin alma kapasitesi ve bağırsakların uzunluğu vücuda alınan kalori miktarı üzerinde oldukça etkilidir. Gastrik bypass ameliyatları oldukça ciddi ameliyatlardır. Sadece obezite hastalarına uygulanmaktadır. Uygulama öncesinde dahi mide balonu gibi yöntemler kullanılabilir. Ameliyatta yapılan esas şey mideyi küçük ve büyük olmak üzere ikiye bölmektir; büyük kısmı kullanımdan kaldırılır. İkinci müdahale, ince bağırsağı ikiye bölmektir; bir kısmı kullanımdan kaldırılmıştır. Operasyon, hizmet dışı bırakılan alanların dışındaki bölgelerin de bağlanmasıyla tamamlanıyor. Gastrik bypass ameliyatının mide kapasitesi daha küçüktür. Ayrıca mideden sonraki emilim süreci de kısalır. Yani baştan vücuda alınan besin miktarı azalır ve sindirim kısmında geçen süre kısalır. Bu sayede kişinin ameliyat öncesi aldığı toplam kalorinin sadece beşte ikisi alınır. Uzun vadede ciddi miktarda kilo kaybı olur. İnsan istese de yemek yiyemez çünkü midesinde yer yoktur. Yer olsa bile bağırsakları kısaldığı için tam olarak sindiremez. Mide baypas ameliyatının kilo verme üzerindeki etkisi bu yöntemle sağlanır.

  Tüm sorularınız için Obezite Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayabilirsiniz. HEMEN ARA

  Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatı

  Bu ameliyatın fiyatlarını aşağıda detaylı olarak anlatacağız ama önce Türkiye’de neden daha ucuz olduğunu anlatmak istiyoruz. Türkiye’de işçilik daha ucuz ve bu da direkt fiyat avantajına yansıyor. Ucuz olması kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Aksine, dünyanın en kaliteli sağlık hizmetleri Türkiye’de verilmektedir. Avrupa ve Arap ülkelerinden gelen hastalar bu ameliyat için Türkiye’yi tercih ediyor. Çünkü Türkiye’de verilen hizmetler ve kalitesi diğer ülkelerden çok farklıdır. Avrupa’daki fiyatlar Türkiye’den daha pahalıdır ve bu da daha yüksek hizmet maliyetlerine neden olur. Ve aynı performansı elde etmek zordur. Türkiye’de uygulanan gastrik bypass ameliyatının başarı yüzdesi ortadadır. Başarılı bir operasyon geçirmek istiyorsanız Türkiye’de olmak için birçok nedeniniz var.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatını Ne Belirler?

  Bu fiyatlar biraz değişebilir. Hastanın durumuna, hastanenin donanımına ve ameliyatı yapan doktorun tecrübesine bağlıdır. Türkiye’de birçok hastane konaklama ve ulaşım dahil fiyatlarını hazırlamaktadır. Böylece hasta başka bir ödeme yapmaz ve hastanede fazladan zaman harcamaz. Bu nedenle hastalar Türkiye’yi tercih ediyor. Klinikler ve hastaneler ödeme kolaylığı sağlar. Ödemenizi nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bu operasyona ek olarak, doktorların uygun gördüğü başka bir operasyon gerçekleştirmeniz gerekiyorsa size bilgi verilecektir. Operasyon öncesi hem maliyetler hem de operasyon hakkında detaylı bilgi verilir.

  Gastrik Bypass Ameliyatı Olanların Yorumları

  Google yorumlar zayiflama e1664971771441
  whatsapp
  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.