Katı diyet dönemi

İstanbul Obezite Cerrahisi / Beslenme / Katı diyet dönemi
Katı diyet dönemi

Obezite cerrahi ameliyatlarından 1 ay sonra katı besinlere geçilir. Katı diyet dönemi aslında püre diyet dönemine çok benzeyen ancak biraz daha uygulaması rahat bir beslenme programıdır.  Püre döneminde önerilen besinler artık blenderdan geçirilmez, çok küçük lokmalarla, iyice çiğnenerek tüketilmelidir.

Katı diyet döneminde de ağırlık protein ağırlıklı beslenmededir. Sabah kahvaltıda yumurta ve peynirle başlanılmadır. Dilerseniz yağsız tavada peynirli, sebzeli omlet tüketilebilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde önce protein ağırlıklı olan et/tavuk/balık/hindi yer verilmelidir, sonrasında ise yoğurt veya pişmiş sebzeler tüketilebilir. Ancak et ve et ürünleri ve sebzelerde pişerken yemeklere salça,baharatr, yağ, limon, soğan, sarımsak gibi mide asit salgısını arttıracak  lezzet vericilerden 3. Aya kadar uzak  durulmalıdır.

Bir diğer önemli öğün ise ara öğündür. Gün içerisinde 2,2.5 saate denk gelecek şekilde öğün aralarında mutlaka ufak öğünler yapılmalıdır.  Ara öğünlerde yine protein ağılıklı olan  süt, ayran, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmelidir; portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli meyveler haricindeki meyveler tüketilebilir.

Katı döneminde 3. Aya kadar hazmı zor ola, uzun süre midede yer kaplayan kuruyemişler, çiğ sebzeler ve karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinlerden uzak durmak hem mide rahatsızlıklarını engelleyecek hem  de protein alımınızın artmasına yarıyacaktır.

Öğün aralarında su tüketiminizi arttırmaya katı-sıvı ayrımına uyarak özen gösterilmelidir. Su tüketiminde zorlanan hastalar sularına çeşitli meyveler ekleyip aromalandırabilirler veya içeceklerin içerisine su ekleyek günlük tükettikleri su miktarını arttırabilirler. Katı diyet dönemine geçtikten itibaren kafeinsiz kahveye başlanılabilir. Ancak dehidrasyon olmaması adına kahve içilen gün su tüketimi arttırılmalıdır.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.