Mide Balonu Avantajları ve Çeşitleri

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Ameliyatsız Tedaviler / Mide Balonu Avantajları ve Çeşitleri
Mide Balonu Avantajları ve Çeşitleri

Aşırı kilolarından ve obezite sorunundan kurtulmak için doğru egzersiz ve diyet programları ile  kilo veremeyen kişiler için ameliyatsız çözüm olarak; tedavi yöntemleri arasında mide balonu uygulaması bulunmaktadır. Kilo fazlalığı morbid obeziteye ilerlemeden mide balonu uygulaması ve uygun diyet egzersiz ile önlem almak mümkün olabilmektedir. Morbid obezite durumları ile mücadele etmek için bazı durumlarda hastanın cerrahi müdahale istememesi ya da vücudunun cerrahi operasyonlara uygun olmaması durumunda mide balonu uygulaması yapılmaktadır. Mide balonu uygulaması 15-20 dakikalık ve tamamen endoskopi eşliğinde yapılan işlem olduğundan kolaylıkla tüm kilo fazlalığı olan bireylere yapılabilmektedir. Kısa süreli ve geri dönüştürülebilir tedavi yöntemi olmasından dolayı bireyler tarafından  çok tercih edilmektedir. Ameliyatsız tedaviler noktasında etkili  bir tedavi yöntemi olan mide balonu takılması işleminin çeşitleri ve avantajları şöyledir:

 

Mide Balonu Avantajları

 1. Endoskopi eşliğinde 15-20 dakika içinde yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilebilmektedir.
 2. Mide balonu operasyonu sonrası hasta 2-4 saat içinde taburcu edilebilmektedir.
 3. Cerrahi operasyonların aksine mide balonu uygulaması geri döndürülebilir işlemler arasındadır.
 4. Özellikle beklenmeyen bir komplikasyon gerçekleşmesi durumunda midede bulunan balon çok kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir.
 5. Mide balonu uygulamasında mide dahil olmak üzere hiçbir organda ve sistem çalışmasında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.
 6. Operasyon sonrası yaşam standartlarına çok kısa sürede adapte olunabilmektedir.
 7. Sadece mideye yerleştirilen balonun yer kaplaması ile yeme hissinin azalmasını ve yemek miktarının azalması sağlanmaktadır.
 8. Operasyon sonrası diyet ve egzersiz programlarına uyulması ile aşırı kilolardan en hızlı şekilde kurtulma yöntemleri arasındadır.
 9. Tercih edilmesindeki en büyük etken mideye yerleştirilen balonun 6-12 ay içinde mideden çıkartılması ile midenin eski haline dönme etkisi bulunmaktadır.
 10. Cerrahi operasyonlara göre daha az maliyetli bir uygulamadır.
 11. İlk uygulama sonrası beklenen kilolara ulaşılamaması durumunda tekrar edilebilir bir işlemdir.
 12. Vücut yapısı ve operasyon sonrası programlara uyulması faktörleri ile ilk uygulamada 6-12 ay içinde 10-30 kg arasında kilo verilmesi sağlanmaktadır.
 13. Bu süre sonunda mideden balon çıkartılmış olmasına rağmen beslenme alışkanlıklarımızın değişeceği ve psikolojik olarak daha çok uyumlu olacağımızdan operasyon sonrasında da kilo verilmesi devam etmektedir.

Yukarıda saydığımız özellikler Mide Balonu Avantajları arasına girmektedir.

Mide balonu birkaç açıdan sınıflandırılabilmektedir. Bunlardan başlıcaları

Sıvılı ve ya havalı olmasına göre;

Sıvılı balonda, balon mideye indirildikten sonra balonun içine dışardaki bir kateter yoluyla renkli sıvı verilmektedir. Bu renkli sıvı metilen mavisi ile renklendirilmiş serum fizyolojiktir. Sıvılı balonlar genellikle 400- 500 mililitre hacime sahiptirler. Sıvılı balon içindeki metilen mavisi, eğer balonda sızıntı olursa idrarın renginin mavi yeşile dönmesine yol açar ve böylece hasta idrar rengine bakarak balonun sızıntı yapıp yapmadığını anlayabilir. Midenin antrum denilen alt kısmına yerleşir. Midede daha ağır yer kaplamasından dolayı mide balonu operasyonu sonrası geçici olarak kusma ve bulantı hissi daha fazla oluşmaktadır.Ancak kişinin ayakta durması veya yatmasına göre yerleşimi değişebilir. Kontrolde yapılan ultrasonografi ile balon görüntülenir.

Havalı balon; balonun içine yine dışardan bir kateter vasıtasıyla hava enjekte edilen balonlardır. Sıvılı balona göre daha yüksek hacimde olurlar ancak ağırlık oluşturmazlar. Bu yüzden midenin fundus kısmına yerleşirler. 500 ile 750 mililitre hacimde olabilirler. Hava kaçağı olduğunu hastanın anlaması pek mümkün değildir. Kontrole gidildiğinde çekilen direkt karın grafisi ile balonu görüntüsü alınarak son durumu belirlenir.

Hacim’in ayarlanabilir olup olmamasına göre;

1-Ayarlanmayan Balonlar (Sabit hacimli)

Bu balonlarda balon içine sıvı ve ya hava verilir ve çıkarılana kadar başka bir müdahale yapılmaz. Genellikle 6 ay süre ile mide içinde kalırlar. Daha uzun süreler midede ülser tarzı yaralara neden olabilir. Bu balonların uygulanması nispeten daha kolaydır. 15-20 dk. İçinde uygulanabilir. Anestezi altında uygulanmaları tavsiye edilmekle birlikte uyanık olarak da uygulanabilirler.

A-)Hava İle  Şişirilen Balonlar

Dışı silikon ile kaplı çift katlı polimer yapıda bir balondur. Yaklaşık olarak 650 – 700 cc hacime kadar hava ile şişirilir. Balonun şişirildikten sonraki ağırlığı 30 gr kadardır. Bu hafifliğin en önemli avantajı bulantı ve öğürtü hissinin sıvı ile şişirilen modellere göre daha az yaşanmasıdır. En fazla 6 ay sonra tekrar endoskopik izlem yardımı ile söndürülerek mideden alınmaktadır.

B-)Sıvı İle Şişirilen Balonlar

Dünyada en yaygın olarak uygulanan mide balonu tipidir. Yumuşak, şeffaf silikon malzemeden yapılmıştır. Yerleştirme tüpünün ucunda sönmüş olarak sarılı halde endoskopik kontrol altında mideye ilerletilir ve tuzlu su çözeltisi ile şişirilir. Tuzlu su çözeltisi içine mavi boya katılır. Bunun amacı çok düşük de olsa olabilecek kaçaklar sonucunda dışkı ve idrarın maviye boyanarak kaçak hakkında erken uyarı oluşturmasıdır. Mide balonu endoskopik gözlem altında ağız yoluyla uygulanmaktadır.

2-Ayarlanabilir Balonlar

Bu balonlar aynı zamanda sıvılı balonlardır. Balon içerisine 400-500 mililitre sıvı uygulanır. Devamında kilo verme durumuna göre balon ucunda olan ve elastik olması sebebiyle istendiğinde ucu dışarı alınıp sıvı ilave edilebilen ve ya sıvı boşaltılabilen balonlardır.

Spatz (sıvı ile şişirilen)

Silikon malzemeden yapılmıştır. Bu mide balonunun diğer mide balonlarından farkı, ucunda çıpa görevi gören bir parçasının balona bağlı olarak midede kalmasıdır. Bu parça daha sonra oluşabilecek sönmeler sonucunda mide balonunun mideden ince bağırsağa erkenden kaçmasına engel olacak bir çıpa görevi görmektedir. Bu çıpa parçası aynı zamanda balonun mideden çıkartılmasına gerek kalmadan endoskopik yöntemle hacminin azaltılıp arttırılmasına olanak tanımaktadır. En önemli özelliği tam 12 aylık bir süre mide de bırakılabilmesidir. Ayarlanabilir olma özelliği ile bu süre içinde hacmi arttırılarak mide adaptasyonuna karşı önlem alınabilmesidir. 12 aylık süre sonunda balon çıkartılmadan söndürülerek midenin toparlanmasına olanak tanır. Gerekli süre sonunda tekrar şişirilerek kullanılabilir.

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.