Mide Balonu Fiyatları 2023

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Ameliyatsız Tedaviler / Mide Balonu Fiyatları 2023
Mide Balonu Fiyatları 2023

Kilo verememe problemi yaşayan kişilerin son dönemde en çok başvurduğu yöntemlerden biri mide balonu uygulamasıdır. Mide balonu fiyatları 2023 ise bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Yazımızda işlem detayları ve mide balonu maliyeti konusunda merak edilenlere yer vereceğiz. 

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu diğer adıyla intragastrik balon, yeme bozukluğu olan kişilerin bu dürtüsünü kontrol altına almaya yardımcı bir dış destektir. Yumuşak silikon bir top şeklinde olan intragastrik balon, midenin bir kısmını doldurarak aşırı yeme isteğini kesmeye yardımcı bir medikal müdahale aracıdır.

Mide balonu çıkarıldıktan sonra da sağlıklı yeme alışkanlığının ve mevcut kilonun korunmasına yardımcıdır. Mide balonu İstanbul ilinde yaptıracağınız bu uygulama için merkezimiz, size uygulama sonrasında da gerekli desteği verir. Diyet, egzersiz desteği vererek, bunun yanında ihtiyaç duyduğunuz ek teröpatik müdahalelerde bulunarak sağlığınıza kısa sürede kavuşmanıza yardımcı oluruz. 

Intragastrik balon endoskopi yöntemi (mide balonu yerleştirme) ile yeme dürtünüzü kontrollü bir şekilde azaltabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın veremediğiniz aşırı kilolarınızın sağlığınızı tehdit etmesine müsaade etmeyin. Mide balonu fiyatları 2023 ve işlem detayları hakkında daha fazla bilgi için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Yutulabilir Mide Balonu hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kimler Mide Balonu Ameliyatı İçin Uygundur?

Kilo aldığı için sağlığı ciddi anlamda tehdit altında olan kişiler, her zaman kolaylıkla kilo veremeyebilirler. Yerleşen kiloların verilmesi zor olduğu kadar, ilerleyen yaşlarda bu kişiler, diz ve bel ağrısı gibi sorunlarla egzersiz yapmakta zorlanırlar. Yaştan bağımsız olarak mide balonu takılmasının sağlık açısından fayda sağlayacağı kişiler kilo vermeyi kolaylaştırıcı bu uygulamaya başvurabilirler. Örneğin diyabet hastalığı bulunanlar, hızlı kilo vermesi gerekenler, kilo nedeniyle nefes almakta zorlanan kişiler, doktor tavsiyesiyle kilo vermesi istenmiş kişiler mide balonu yerleştirme işlemi için uygundur.  Özellikle Obezite riski taşıyanlar ya da Obezite sorunu yaşayan kişiler fazla kilolarından kurtulmak için mide balonu kullanabilirler.

Kimler Mide Balonu İçin Uygun Değildir

Kimler Mide Balonu İçin Uygun Değildir?

Günümüzün değişen estetik ve güzellik algıları, artık insan vücudunun en ufak kusurlarını bile abartılı bir hale getirmeye sebep olmuştur. Kendini çok şişman gördüğü için yemek yemeyen ve eksik beslenme nedeniyle hastalanan birçok kişi bulunur. Bu nedenle mide balonu ameliyatının bir estetik işlem olmadığını, sadece isteğe bağlı olarak yapılmadığını belirtmemiz gerekir. Mide balonu için uygun olmayan kişileri şu şekilde listeleyebiliriz: 

 • Mide iltihabı bulunan kişiler,
 • Vücut kitle indeksi 30’un altında olanlar,
 • Yemek borusu sorunu yaşayanlar,
 • Mide darlığı problemi olanlar,
 • Daha önce midesinden operasyon geçirmiş kişiler,
 • Geniş mide fıtığı bulunanlar,
 • Alkol problemi bulunan kişiler,
 • Hamile ve emziren anneler,
 • Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar,
 • Psikolojik rahatsızlığı bulunan kişiler, 
 • İşlemi estetik kaygılarla yaptırmak isteyen kişiler. 

İstanbul Obezite Cerrahisinde Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide Balonu İstanbul için yapacağınız araştırmalarda en çok merak ettiğiniz sorulardan biri de işlemin yapılma şekli olacaktır. İstanbul Obezite Cerrahisi mide balonu yerleştirme işlemi için genel anestezi değil sedasyon yöntemini tercih eder. Yani, kişi bir uyku halindeymiş gibi hisseder. Genel anestezi altında olduğunda dış solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta, sedasyon halindeyken kendi kendine rahatlıkla nefes alır. Böylece işlem sonrasında anestezinin yan etkisi nedeniyle yaşanabilecek uyanma sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri oluşmaz. 

Endoskopik yani, mideye indirilen borular yardımıyla öncelikle sindirim yolu takip edilir. Ardından balonun gerekli endoskopik ekipmanlarla mideye yerleştirilmesi sağlanır. Mide balonu fiyatları 2023 ise kişinin mide yapısına, tercih edilen balonun çeşidine göre değişebilir. Operasyon süresi ortalama 25-35 dakika aralığındadır.

3 Adımda Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide balonu yerleştirme işlemini, obezite cerrahisinde uzman bir hekim yapmalıdır. Bu nedenle intragastrik balon yerleştirme için başvuracağınız merkezin doğru uzmanlarla çalıştığından emin olmalısınız. Usta ellerde korkusuzca yaptırabileceğiniz mide balonu yerleştirme işlemi İstanbul Obezite Cerrahisi tarafından şu 3 adımda gerçekleştirilir: 

 • Mide borusundan mideye ulaşarak bu kısmı rahatça görüntülemek için esnek iki adet tüp boruyu mideye göndeririz. 
 • Mideye ulaşan sönük haldeki balonun içine, büyümesini ve yer kaplamasını sağlayacak steril saline sıvısını (serum) enjekte ederiz. 
 • Balon istediğimiz hacmi kazandıktan sonra göndermiş olduğumuz tüpten ayrılmasını sağlar, içeri gönderdiğimiz iki tüpü mideden yukarı çekerek tekrar çıkarırız. 

Böylece mide balonu yerleştirme işlemi tamamlanmış olur. Bu işlem, sedasyon altında yapıldığı için uygulama sırasında kişi acı hissetmez. Mide Balonu İstanbul için uzman doktorlarımız sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra işleme uygun olmanız halinde mide balonu ameliyatı için size randevu verir. 

Mide balonunun nasıl yapıldığını daha detaylı incelemek için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Operasyon Ne Kadar Sürer?

Endoskopi işleminin (balonun yerleştirilmesi, ayarlanması veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 25-35 dakika sürmesi beklenir. Bu durum bazen 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Bunun sebebi, hastaya operasyon esnasında acı veya rahatsızlık hissetmemesi adına yapılan sedasyon işlemindeki ayrıntılar olabilir.

Mide Balonunun Midede Kalma Suresi Ne Kadardir?

Balonun Midede Kalma Süresi Ne Kadardır?

Mide balonu; verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilebilir. Balonun türüne bağlı olarak 6 ve 12 aylık kalabilir. 6 ve 12 aylık balonlar bir birinden farklıdır.

12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken, 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir. İlk işlem sırasında şişirildikten sonra 6 aylık balon için şişirme yöntemi yapılmayacaktır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Kişinin kilo vermesi, beslenme düzeninin takip edilmesi ve düzenli yeme alışkanlığı kazanması 6 ay ile 1 yıl arasında değişebilir. Bu süreçte, kişinin sağlık durumuna, vermesi gereken kiloya, uygulaması gereken diyete göre mide balonunun çıkarılma süresi belirlenir. Bu süre dolduğunda ise balonun çıkarılması tavsiye edilir. Aksi takdirde süre aşıldığında balon patlama riski taşır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika kadar sürer.

İstanbul Obezite Cerrahisi uzmanları tarafından yapılan mide balonu çıkarma işlemi şu şekilde gerçekleşir:

 • Balonu yerleştirmek için kullanılan endoskopik aparatlar çıkarma işlemi için de mideye tekrar gönderilir.
 • Midede bulunan balonun içindeki sıvı boşaltılır.
 • Boşalan ve hacmi küçülen mide balonu endoskopik borular yardımıyla mideden yukarı doğru çekilerek çıkarılır.

Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Mide balonu hızlı kilo vermenize destek olduğu kadar dışarıdan yapılan bir müdahale olduğu için bazı küçük yan etkileri söz konusudur. Mide balonu yerleştirildikten sonrasında olası şu yan etkilerle karşılaşabilirsiniz:

Reflü özafajiti adını verdiğimiz mide asidinin, gıdaların midede daha uzun süre kalması nedeniyle artması durumudur. Bu durum, ilaç tedavisiyle düzelebilir.

Mide ülseri, balonun mideye yaptığı bası nedeniyle oluşabilecek riskli durumlardan biridir. Genellikle ilaç tedavisi ve doğru diyetle kontrol altına alınıp tedavi edilebilir.

Mide kanaması, mide balonu nedeniyle oluşabilecek riskli durumlardan biridir. Bu durum genellikle ülsere bağlı olarak gelişir. Mide balonunun çıkarılması ve ilaç tedavisiyle kontrol altına alınarak tedavisi yapılır.

Mide balonunun sönmesi risk teşkil edebilecek diğer durumlar arasındadır. Balonun içindeki mavi renkli sıvı idrarla dışarı çıkar. İdrarınız yeşil renkli şekilde görünür. Bu durumla karşılaşmanız halinde derhal merkezimize başvurarak endoskopik kontrolden geçmenizi tavsiye ederiz.

Balonun migrasyonu (bağırsağa geçmesi) risk taşıyan bir diğer durumdur. Nadiren görülen durumlardan biri olan balonun sönmesi ve bağırsağa geçmesi durumu, genellikle dışkı yoluyla atılma şeklinde son bulur. Ancak bağırsak tıkanmasına yol açarsa ameliyatla çıkarılması sağlanır.

Endoskopik yan etkilerin gelişme riski ise küçük komplikasyonlar için %1’den büyük komplikasyonlar için %0,1’ den daha büyük değildir. Her şeyi sağlığınız için yaparken oluşabilecek bütün riskleri en aza indirgediğinizden emin olmalısınız. Bunun için Mide balonu İstanbul arayışınızda temiz, sağlık kurallarına uygun, kişisel kaygılarınızı anlayan bir merkez tercih etmelisiniz.

Mide Balonu Patlarsa Ne Olur?

 • Eğer mide balonu patlarsa ve patlama şiddeti yüksekse, midede ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Bu patlama, ayrıca mide içinde parçaların ve gazın havada dağılmasına neden olabilir.
 • Eğer mide balonu patlarsa ve patlama şiddeti düşükse, belki de hiçbir semptom yaşanmayabilir. Ancak, mide balonları genellikle bir düzenli olarak takip edilmesi gereken bir tedavi yöntemidir ve bu yüzden bu durumun bir doktora bildirilmesi tavsiye edilir.
 • Eğer mide balonu patlarsa ve patlama nedeniyle mide içinde parçalar ve gaz havada dağılırsa, bu durum nefes darlığı, öksürük, bulantı ve mide ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Bu durumda, bir doktora başvurmak önemlidir.
 • Eğer mide balonu patlarsa ve patlamanın nedeni bir yaralanma veya travma ise, daha ciddi sonuçlar olabilir. Örneğin, mide içinde yaralanmalar olabilir veya mide duvarının zarar görmesine neden olabilir. Bu durumda, acil tıbbi yardım gerekir.

Mide balonları genellikle bir tıbbi tedavi yöntemidir ve bu nedenle, mide balonu patlarsa veya herhangi bir semptom yaşanırsa, bir doktora başvurmak önemlidir.

Mide Balonu Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Mide balonu sonrası yaşanabilecek olan komplikasyonları önceden bilmeniz, işlem için psikolojik açıdan da hazırlanmanızı kolaylaştırır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu işlem, vücudunuza dışarıdan yapılan bir müdahaledir. Ameliyat olmadığı ve herhangi bir kesi oluşmadığı için operasyon sonrasında olduğu gibi kesiden kaynaklı acı ya da ağrı hissetmezsiniz. Ancak midenin yapısı, içeriğindeki her şeyi asitle eriterek sindirmeye dayalıdır. Midenize yerleştirilen balon ise mide asidi tarafından erimez ve midenizde 6 ay belki de 1 yıl kadar kalır. Midenizin bu yabancı cisme alışması ise birkaç gün sürer. Bu süreçte mide krampları ve bulantısı hissetmeniz normaldir. Ancak bu şikâyetleri de en az yan etkiyle atlatmanız için size mide kramplarını ve bulantıyı önleyici ilaçlar reçete ederiz. İşlemden bir gün sonra normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşinize rahatlıkla gidebilirsiniz.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Nasıl Bir Takip Süreci İzlenmelidir?

Mide balonu takıldıktan sonra aylık takipler yapılması, sizin ilk halinizle zaman içindeki değişiminizi gözlemlemek adına önemlidir. Kilo kontrolü, vücut analizi, diyet kontrolü yaparak sizi sağlıklı, dengeli bir beslenme düzenine alıştırmaya yardım ederiz. Daha hareketli ve kilo vermeyi hızlandırıcı bu süreçte, uzmanlarımız şikayetlerinizi ve gelişiminiz takip etmek adına her zaman yanınızdadır.

Mide Balonu Sonrası Ne Zaman İşe Dönüş ve Egzersiz Yapabilirim?

Mide balonu sonrasında egzersiz yapmanızı öneririz. Ancak sonraki 2-3 hafta boyunca ağır egzersizler yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü ağır egzersizler elektrolit dengesizlikleri yaşamanıza yol açabilir. Sonraki süreçte güvenle günlük hayatınıza ve egzersizlerinize devam edebilirsiniz.

Balon Takıldıktan Sonra Seyahat Edebilir Miyim?

Mide balonu ameliyatı seyahat etmenize engel değildir. Doktorunuz başka bir tavsiyede bulunmadığı takdirde seyahatinize rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Mide Balonu İlaç Kullanımını Etkiler Mi?

Mide balonu ilacın size etki etmesi için gereken sürenin yavaşlamasına neden olabilir. Çünkü bu balon aynı zamanda midenin boşalma süresini yavaşlatır.

İlaçların etkinliği açısından herhangi bir problem oluşturmazlar. Mide balonu takılı iken kullanılacak ilaçların mide yan etkileri dikkate alınmalıdır.

Mide ülseri ve kanamasına neden olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu, İstanbul Obezite Cerrahisi uzmanlarınca yerleştirildikten sonra bir süre kısıtlı beslenme düzenine sahip olursunuz. Bunun nedeni midenizin yeni düzene alışmasını sağlamaktır. Balon yerleştirildikten sonra midenizin bir kısmını dolduracağı için zaten yeme isteğiniz otomatik olarak azalır.

Midenizin balona adapte olması ve kilo vermenizi sağlamak adına size ilk alışma dönemi için özel bir diyet programı hazırlarız. Diyetisyen desteği ile alacağınız yeni beslenme programınıza düzenli uyduğunuzda bu alışkanlığı balon çıkarıldıktan sonra da devam ettirebilirsiniz.

Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterip karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca gazlı içeceklerin mideyi genişletme etkisi bulunacağı için bu içeceklerden de uzak durmaya özen göstermelisiniz. Yemeklerden yarım saat önce ve sonra sıvı almamalısınız. Böylece mide genişlemesini engellemiş olursunuz. Ayrıca yeterli ölçüde ve eskiye oranla daha az yiyip doyduğunuzu fark edebilirsiniz.

Mide balonu ile ayda ne kadar kilo verilir sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir.

Mide balonu takıldıktan ve uygun bir diyet programı takip edildikten sonra ayda ortalama 20-25 kilo verilmektedir.

Mide Balonu Ücretleri Ne Kadar?

Mide balonu ücretleri, kullanılan malzemenin markasına, tercih edilen mide balonu çeşitlerine, uzmanın tecrübesine göre değişir. Tercih ettiğiniz merkezin son teknolojik cihazlarla çalışması, mide balonu takıldıktan sonra ihtiyaç duyulan ek tedaviler de göz önüne alınarak bu ücret değişiklik gösterir. Mide balonu fiyatları konusunda en doğru bilgiyi edinmeniz için sizi İstanbul Obezite Cerrahisi merkezimizde ağırlamak isteriz

Mide Balonu Fiyat Analizi

Mide balonu fiyat analizi yaparken tercih etmeyi düşündüğünüz merkezleri birbiriyle kıyaslayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en temel şey, merkezle yapacağınız yüz yüze görüşmede size işlem hakkında ne kadar bilgi verdikleridir. İşlemin tamamen sizin kişisel sağlık durumunuza göre yapılması gerekir. Vücut kitle indeksinizi, sağlık sorunlarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak değerlendirmede bulunan bir merkezi tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Mide Balonu Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir

Mide Balonu Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Estetik kaygılarla yapılmayan ve sağlık sorunlarını gidermeyi amaçlayan bir işlem olan mide balonu fiyatları, tercih edilen balonun türüne göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca tercih ettiğiniz uzmanın alanında sahip olduğu tecrübe, kullanılan teknolojinin güncelliği, servis kalitesi, malzemelerin kalitesi mide balonu fiyatları konusunda belirleyicidir. Bunun yanında ise işlem için başvuru yaptığınızda size sunulan paketler fiyatta değişikliğe neden olabilir.  Uygulama paketlerinin içinde tercihinize bağlı, bazen de uygulamanın gereği olarak:

 • Otel fiyatları,
 • Alınan ilaçlar,
 • Ücretsiz doktor ve diyetisyen desteği de mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Mide balonu, 6 ay ve 12 ay gibi değişen süreler için yerleştirilmektedir. Bu nedenle bu sürelere ve kullanılan markaya göre mide balonu fiyatları değişiklik gösterir. Daha detaylı bilgiye ulaşmak ve ücretsiz danışmalık almak için bizimle iletişime geçiniz

Mide balonu maliyeti 2023 yılı için yapacağınız piyasa araştırması, size farklı merkezlerden farklı fiyat seçeneklerine erişmenize yardımcı olabilir. Burada uluslararası ve ulusal sağlık otoritelerinin izniyle çalışan merkezlerden birini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kullanacağınız süreye ve size uygulayacağımız ek tedavilere göre mide balonu fiyatları farklılık gösterir.

Mide balonu ücretleri hakkında bilgi almanız için sitemizde yer alan bilgi al butonunu tıklayabilirsiniz. Böylece bıraktığınız iletişim numarasından ekibimiz sizinle iletişime geçerek mide balonu fiyatları ve mide balonu İstanbul için işlem detayları hakkında bilgi verir.

Mide yaklaşık olarak 1-1.5 litrelik hacme sahiptir. İçine yerleştirilen balon ise bu hacmin yaklaşık 700-900 miligramını kaplar. Balonun midede yer kaplayacağı hacim, doktorun hastanın durumunu göz önüne alarak belirleyeceği büyüklüğe göre değişir. Ameliyatsız şekilde yerleştirilen balon, midenin yarısını ya da 1/3 oranını doldurarak önceye oranla daha az yemenize yardımcı olur.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.