Mide Balonu Nasıl Yapılıyor | Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide Balonu Nasıl Yapılıyor | Mide Balonu Nasıl Takılır?

İntragastrik balon, mideye endoskopik olarak yerleştirilen, kısmen dolduran ve uygulanan beslenme diyetine uyumu kolaylaştıran dolgunluk ve tokluk hissi yaratan yumuşak silikon bir toptur.

Mide balonu kullanmanın en büyük artısı, yediğimiz besin miktarını sınırlaması, aşırı yemeyi önlemesidir. Bu da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Zamanla yeme davranışı değişir, yeterli beslenme alışkanlıkları oluşur; kilo verdikten ve intragastrik balonun çıkarılmasından sonra elde edilen sonucun korunmasına izin verir.

Bu teknik uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır, büyük deneyim ve sonuçların istikrarı bu uygulamayı güvenli, etkili ve yaygın kılmaktadır.

Ameliyat Olmadan Nasıl Kilo Verilir?

Fazla kilo ve obezite, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan komplikasyonlara neden olan, genellikle ciddi sonuçları olan kronik hastalıklardır.

Bu sorunun başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması, doğru tedaviye bağlıdır; çoğu zaman, düzenli kontrollü fiziksel aktivite ile desteklenen uygun diyet önlemlerinin alınması gerekir. Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, tedaviye yardımcı olabilecek ve tamamlayıcı olabilecek terapötik alternatifler geliştirilmektedir.

Böyle bir alternatif intragastrik balon endoskopi olabilir. Buna Heliosphere BAG (uzayda şişen bölgeden adını almıştır), intragastrik balon ya da gastric balloon yani mide balonu denir.

Ne Tür Mide Balonu Kullanılır?

Şu anda midede geçirilen süre ve tedavi süresine bağlı olarak iki tip mide balonu ile maksimum güvenlikle çalışılma imkanı vardır.

6 Aylık Mide Balonu

Kilo vermesi gereken, çeşitli diyetler uyguladıktan sonra başarıya ulaşamayan ve bu dönemde yeni beslenme alışkanlıkları kazanabilen hastalar için önerilir.

12 Aylık Ayarlanabilir Mide Balonu

12 aylık intragastrik balon, balonun mide içindeki sabitlik süresini bir yıl uzatarak hastanın daha çok kilo vermesine ve balon çıkarıldıktan sonra yeni beslenme alışkanlıklarını sürdürmeyi öğrenmesine olanak tanır.

Ayarlanabilir olarak isimlendirilmesinin nedeni; midede dolgunluk hissini eski haline getirmek ve her hastanın ihtiyaçlarına göre kilo vermeye devam etmek için hacminin ve boyutunun değiştirilebilinmesidir.

12 aylık ayarlanabilir mide balonu, toleranssızlık durumunda hacmi değiştirilerek tedaviye devam edilebildiği için daha az sapma gösterir.

Mide Balonu Uygulanabilen Obezite Türleri

Mide balonu kullanımı, çeşitli diyet veya farmakolojik tedaviler görmüş, ancak esas olarak orta derecede obezite ve hafif aşırı kilolu ve obezite vakalarında önemli kilo kaybı sağlamamış hastalar için önerilir.

Balon yerleştirmenin ana endikasyonları şunlardır:

Farklı diyetleri başarıyla uygulayan hastalar.

Tedavi hedeflerini ve bunlara ulaşmak için sonraki adımları anlama yeteneği olanlar.

BMI (Vücut Kitle İndeksi) kriterlerine göre:

BMI <30 olan bazı hafif Aşırı Kilolu ve Obezite vakalarında uygundur.

BMI 30-35 arasında olan orta derecede obeziteler için uygundur.

Bazı ciddi obezite vakalarında, (çeşitli hastalıkları olmayan) BMI 35-40 arasında olan hastalar için uygundur

BMI > 40 için önerilen tedavi Bariatrik Cerrahidir ancak bazı durumlarda hastanın isteği üzerine ameliyatsız alternatif kullanmak mümkündür.

Mide balonu takılması için önerilen yaş 18 ila 65’tir.

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide balonunun yerleştirilmesi, yan etkisi olmayan basit ve hızlı bir prosedürdür.

  • Prosedür, midede sönmüş bir balonun endoskopik (cerrahi olmayan) yerleştirilmesini, balonun steril salinle doldurulmasını ve serbest halde bırakılmasını içerir.

  • Hastanın herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissetmemesi için derin sedasyon ile gerçekleştirilen güvenli ve hızlı bir işlemdir.

  • Ayrıca işlem polikliniktir, balon yerleştirildikten sonra hasta evine döner ve ilerleyen günlerde normal görevlerini yerine getirebilir.

  • İlk birkaç gün midede rahatsızlık, mide bulantısı ve hatta kusmaya neden olabilir (vücutta balona uyum süreci gerçekleşir). Bu nedenle bu süre zarfında reçete edilen diyet ve doktor tavsiyelerine harfiyen uymak gerekir.

Bu tekniğin güvenliği, kullanımı sırasındaki komplikasyonların minimal ve nadir olduğu gerçeğiyle de kanıtlanmıştır, ancak yine de istisnai durumlarda ortaya çıkabilir. Doktor, bireysel riskleri belirlemek ve bunlar hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirmek için durumunuzu değerlendirecektir.

İşlemden önce her kişi tedavi hakkında bilgi aldıktan sonra yazılı onay vermelidir.

Mide Balonu Takılması İçin Kontrendikasyonlar

Başlıca kontrendikasyonlar, sindirim sistemindeki bazı ciddi hastalıklardır. Önceki bazı ameliyatlar, alkolizm veya uyuşturucu bağımlılığı, hamilelik, belirli farmakolojik tedaviler ve doktorun ayrı ayrı bilgilendireceği bazı akıl hastalıklarıdır.

Endoskopik Mide Balonunun Evrimi

Balonun mide içinde kalma süresi 6 aydır. Bu sürenin ardından balon güvenli ve kolay bir şekilde çıkarılır, mideyi işlemden önceki morfolojik özelliklerine ve boyutlarına döndürür, ancak bu zamana kadar hastanın beslenme alışkanlıkları önemli ölçüde değişmiştir.

Doğal evrim geçirir ve balon alınır.

Bireysel özelliklerden dolayı, önemli vücut ağırlığı kaybının etkisini garanti etmek imkansızdır, ancak, 15 ila 20 kg arasında ortalama kilo kaybı ile önemli bir azalma olasılığı yaklaşık % 80’dir. Bireysel kişisel özelliklere ve tavsiyelere uyma doğruluğuna bağlı olarak, elde edilen sonuçlar değişebilir, daha düşük veya daha yüksek (30 kg’a kadar) olabilir.

Hastalar %80 oranında 15 ila 20 kilo kaybeder.

Ancak altı aylık tedavi, doğru beslenme alışkanlığı ve hastayı motive eden sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturur, elde edilen sonucu korumak ve gelecekte fazla kilo almamak için bir teşvik görevi görür.

Bu nedenle, gerekirse, endokrinoloji, beslenme, diyetetik ve / veya psikoloji alanında uzmanların gözetiminde kilo verme programı için uzmanlaşmış bir bölümde daha fazla bakım için olasılıkların dikkate alınması tavsiye edilir.

Mide Balonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mide balonu ne kadar kalıyor?

Bir noktadan sonra yırtılma ve delinme riski arttığı için genellikle altı ay sonra mide balonunuz indirilir ve çıkarılır.

Mide balonu ile ne kadar kilo verebilirim?

Balon yerleştirildikten sonraki altı ay içinde vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 10-15’ini kaybedersiniz.

Mide balonu ameliyatından sonra ne yiyebilirsiniz?

Küçük, düzenli yudumlarla her gün yaklaşık sekiz bardak sıvı içmeyi hedeflemelisiniz. Seçebileceğiniz sıvılar arasında yarı yağsız süt, düşük kalorili veya düşük şekerli kabak suyu, bitki çayları, seyreltilmiş düşük şekerli meyve suları, et suyu çorbaları veya tavuk suyu bulunur.

Tüp mide sonrasına mide balonu takılabilir mi?

İntragastrik balonlar zaman zaman obezitenin birincil veya yardımcı tedavisi için kullanılır ve önceki mide ameliyatı vakalarında kontrendikedir.

Mide balonu ameliyatını nasıl düzenleyebilirim?

Klinik yardımıyla mide balonu ameliyatı zaman alıcı ve sinir bozucu bir süreç olmaz. Sorunsuz bir seyahat ve tedavi için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgiler ve hizmetler size sunulur.

Daha Karmaşık Bir Operasyona Gerek Var Mı?

Çok fazla kilolu olmayan kişiler için endoskopik kilo verme prosedürü daha uygundur. Ancak bazen bu tekniğin kullanımı başka bir hasta grubuna reçete edilmelidir.

Ancak aşırı kilolu hastalar zaten obezite ile ilişkilisi ihmal edilmiş bir durumdadır. Bu durumdaki çok şiddetli hastaların ameliyat için hazırlanması gerekir. Bu tür hastaları hemen ameliyata götürmek çok tehlikelidir. Operasyonel ve anestezik riski azaltmak için önce balon yerleştirme prosedürünü kullanılır. Balon tedavisi yöntemine başvurulduğunda kilo verilir ve ameliyata kişi hazırlanır.

Obeziteden kurtulmak için daha karmaşık işlemler bulunur. En basit olanı mide küçültme sağlayan mide balonudur.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.