Mide Balonu: Riskler, Fiyatlar, Çeşitler

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Mide Balonu: Riskler, Fiyatlar, Çeşitler
Mide Balonu: Riskler, Fiyatlar, Çeşitler

Ameliyatsız mide küçültme yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem olan mide balonu, agresif mide küçültme operasyonlardan çekinen kişiler tarafından talep görmektedir.

Ayrıntılı olarak konuyu ele alan ve merkezimizde görevlerini icra eden uzman doktorlarımız tarafından yazılmış bu makalemizin sonunda, konu hakkında geniş bilgiye sahip olabilir, çeşitleri, fiyatları ve riskleri arasıda karşılaştırma yapabilirsiniz.

Mide Balonu Nedir?

İntragastrik balon, mideye endoskopik olarak yerleştirilen, kısmen dolduran ve uygulanan beslenme diyetine uyumu kolaylaştıran dolgunluk ve tokluk hissi yaratan yumuşak silikon bir toptur.

Mide balonu kullanmanın en büyük artısı, yediğimiz besin miktarını sınırlaması, aşırı yemeyi önlemesidir.

Bu da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Zamanla yeme davranışı değişir, yeterli beslenme alışkanlıkları oluşur; kilo verdikten ve mide balonunun çıkarılmasından sonra elde edilen sonucun korunmasına izin verir.

Bu teknik uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır, büyük deneyim ve sonuçların istikrarı bu uygulamayı güvenli, etkili ve yaygın kılmaktadır. Bu sebepten dolayı mide balonu çeşitleri ve avantajları da oldukça fazladır.

Obezite sorununun başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması, doğru tedaviye bağlıdır; çoğu zaman, düzenli kontrollü fiziksel aktivite ile desteklenen uygun diyet önlemlerinin alınması gerekir.

Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, tedaviye yardımcı olabilecek ve tamamlayıcı terapötik alternatifler mevcut.

Böyle bir alternatif intragastrik balon endoskopi olabilir. Buna Heliosphere BAG (uzayda şişen bölgeden adını almıştır), intragastrik balon ya da gastric balon yani mide balonu denir.

3 Adımda Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

  1. Mide borusundan, mideye  ulaşmak ve görüntülemek için, esnek olan iki adet tüp boru mideye gönderilir.
  2. Sönük halde olan ve mideye ulaşmış balonun içine, büyümesi ve yer kaplaması için steril saline sıvısı (Serum) enjekte edilir.
  3. Balon hacmini kazandıktan sonra, gönderilmiş olduğu tüpten ayrılır ve iki tüp mide borusundan geri çıkarılır.

Mide balonunun nasıl yapıldığını daha detaylı incelemek için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Hangi Durumlar Mide Balonu İçin Uygun Olmaz?

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan ve kiloya bağlı tansiyon ve diyabet gibi hastalığa sahip kişiler için ameliyatsız mide balonu uygulaması gerçekleştirebilir. Obezite ameliyatı için taşıyanlarda operasyon için uygundur.

Aynı zamanda hızlı kilo vermesi gereken acil hastalar, aşırı obezler ve geçici olarak obezite tedavisine ihtiyaç duyanlar operasyon için uygun şartlara sahiptir.

Fakat bu durumlara sahip kişilerin mide balonu için uygun olmamaktadır;

 • Vücut kitle endeksi 30’un altında olan ve;
 • Estetik amaçlı zayıflamak isteyenler
 • Mide iltihabı problemi olanlar
 • Yemek borusu sorunu yaşayanlar
 • Mide darlığı sıkıntısı bulunanlar
 • Daha önce mide cerrahi işlemi yaşayanlar
 • Psikolojik problemi olanlar
 • Geniş mide fıtığı olanlar
 • Alkol bağımlıları
 • Gebe ya da emziren anneler
 • Kan pıhtılaşma problemi bulunan hastalarda mide balonu uygulaması gerçekleştirilemez.

Balon Midede Ne Kadar Yer Kaplar?

Bilindiği üzere mide balonu uygulamasındaki amaç, midenin iç hacminin azaltılıp, alınan besinde kısıtlamaya gidilerek kilo kaybı yaşanmasıdır.

Tipik bir insan midesinin ortalama 1-1.5 litre hacmi vardır. Mide balonları ise 700-900 miligrama kadar sıvı/hava ile doldurulabilir.

Mide balonunun hacmi doktor tarafından çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Dolayısıyla sabit bir oran vermek doğru olmayabilir. Ancak ortalama bir rakam verilecek olursa bu, mide hacminin 1/3 veya yarısına  tekabül etmektedir.

mide-balonu

İntragastrik Balon Sistemleri Tıp Otoriteleri Tarafından Onaylı Mıdır?

Günümüzde kullanılan belirli mide balonu ekipmanları F.D.A (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve C.E (Avrupa Komitesi) tarafından onaylıdır.

Mide balonu yaptırmadan doktorunuza mide balonunun çeşidini ve markasını sormanızda fayda olabilir. Yazımızın ileriki kısmını da, onaylı ekipmanlardan bahsedeceğiz.

İşlem Esnasında veya Sonrasında Bir Acı/Rahatsızlık Hisseder Miyim?

Operasyon esnasında kişilerin acı veya rahatsızlık hissetmemesi için sedasyon işlemi yapılmaktadır. Sedasyon işlemi kısaca hastayı uyku haline alma durumudur diyebiliriz.

Sedasyon işlemi, genel anestezi değildir. Genel anestezi işleminde, kişinin solunumu dış ekipmanlar ile sağlanır.

Sedasyon, genel anesteziye nazaran katbekat daha az risk taşır.Kişi uyku durumundadır ve dışarıdan bir destek almasını gerektirmez.

Operasyon Ne Kadar Sürer?

Endoskopi işleminin (balonun yerleştirilmesi, ayarlanması veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 25-35 dakika sürmesi beklenir. Bu durum bazen 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Bunun sebebi, hastaya operasyon esnasında acı veya rahatsızlık hissetmemesi adına yapılan sedasyon işlemindeki ayrıntılar olabilir.

Balonun Midede Kalma Süresi Ne Kadardır?

Mide balonu; verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilebilir. Balonun türüne bağlı olarak 6 ve 12 aylık kalabilir. 6 ve 12 aylık balonlar bir birinden farklıdır.

12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken, 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir. İlk işlem sırasında şişirildikten sonra 6 aylık balon için şişirme yöntemi yapılmayacaktır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Endoskopi yolu ile yerleştirilen balon türüne göre çıkarma işlemi uygulanır. Genel prensip olarak balona uygun çıkarma kitleri ile söndürülür, içi boşaltılır.

Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer.

Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Mide balonları dünya çapında obezite ve kilo fazlalığı için güvenle kullanılmaktadır. Komplikasyonlar çok nadir görülür ve kolaylıkla tedavi edilebilir.

Meydana gelebilecek komplikasyonlar hayatınızı tehdit edecek boyutta değildir. Bunların başlıcaları:

 • Reflü özofajiti
 • Mide ülseri
 • Mide kanaması
 • Balonun sönmesi
 • Balonun Migrasyonu (bağırsağa geçmesi)

Reflü özofajiti: Mide asiditesinin artması, gıdaların midede daha uzun kalması ile oluşabilir. Bu durum ilaç tedavisi ile çözümlenebilir.

Mide Ülseri: Balonun mideye yaptığı bası ve mide asidine bağlı olarak gelişebilir. Genellikle ilaçlarla  tedavi edilebilir.

Mide Kanaması: Genellikle ülserden kaynaklanır. İlaç tedavisi ve gerektiğinde Endoskopi eşliğinde Balonun çıkarılması ile başarıyla tedavi edilir.

Balonun sönmesi: Mide balonu nadiren kendiliğinden söner. Eğer böyle bir durum yaşanırsa, cihazdaki metilen mavisi boya sayesinde idrarınız yeşil/mavi bir renge dönüşür. Yeşil idrar görmeniz durumunda mutlaka kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız ve  endoskopi ile kontrol gerçekleştirilmesi gerekir.

Balonun Migrasyonu (bağırsağa geçmesi): Balon kendiliğinden sönerse mideden çıkıp ince bağırsağa gidebilir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa genellikle sönmüş balon bağırsak hareketiyle dışarı atılır, nadiren ise ameliyat yapılmasını gerektirecek bağırsak tıkanıklılığına sebep olur.

MİDE BALONUNUN ENDOSKOPİK RİSKİ NEDİR?

Endoskopi ile ilgili riskler genellikle çok düşüktür. Herhangi bir komplikasyon riski %1’den, büyük komplikasyon riski ise %0.1’den çok daha düşüktür.

Mide Balonu Sonrası 

Mide balonu takıldıktan sonra mide; balonu sindirmeye çalışacağından dolayı 1-2 saat sonra kramp, mide bulantısı, kusma başlayacaktır.

Bu durum kişinin ağrı eşiğiyle bağlantılı olarak yoğunluğu ve süresi değişkenlik gösterebilir, ortalama 3-4 gün sürecektir.

Bunlar çok normal ve beklenen semptomlardır. Hastaneden taburcu olurken kramp önleyici, mide koruyucu, bulantı önleyici ilaçları reçetelendirilir.

Böylece bu dönem daha kolay atlatılacaktır. Normal hayatınıza dönmek vücudunuzun balona alışma hızına bağlı olarak daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Mide Balonunun Çıkarılma Süresinden Daha Fazla Süre Midede Kalması Problem Yaratır Mı?

Daha fazla kalması balonun patlama riskini artırır. Süresi gelen balonun zamanında çıkarılması önerilir.

Mide Balonu Sonrası Ne Zaman İşe Dönüş ve Egzersiz Yapabilirim?

Mide balon uygulaması günlük işlerinizi yapmanızı olumsuz etkilemez. Bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Uygun diyet ile birlikte düzenli bir egzersiz programına başlamanız kesinlikle önerilir.

Tüm egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz ancak sıvı ve elektrolit bozukluklarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için balon takıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ağır egzersizden kaçınmanız önerilir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Ne Sıklıkla Takip Önerilir?

İşlem sonrası Takip programı balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının öğrenilmesi için çok önemlidir.

Doktorunuz ve diyetisyeninizle balon takılıyken ayda bir kez kilo kontrolü, vücut analizi ve diyet kontrolü ile şikayetleriniz için görüşmelisiniz.

Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilecek ve uzun vadede başarılı olabilmeniz için sağlık, beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edineceksiniz.

Balon Takıldıktan Sonra Seyahat Edebilir Miyim?

Hayır, mide balonu uygulaması sonrası seyahate engel bir durum yoktur.

Mide Balonu İlaç Kullanımını Etkiler Mi?

Mide balonu ilacın size etki etmesi için gereken sürenin yavaşlamasına neden olabilir. Çünkü bu balon aynı zamanda midenin boşalma süresini yavaşlatır.

İlaçların etkinliği açısından herhangi bir problem oluşturmazlar. Mide balonu takılı iken kullanılacak ilaçların mide yan etkileri dikkate alınmalıdır.

Mide ülseri ve kanamasına neden olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Balonu yerleştirme, ayarlama ve çıkarma işlemi sırasında diyetiniz kısıtlanabilir.

Mide, balona alıştıktan sonra normal beslenmeye geçilir; ancak düzenli bir diyet, mide balonu uygulamasının vazgeçilmezidir.

Bu dönemde porsiyonlar küçüleceğinden az az, sık sık beslenme modelini otomatik olarak hayatınıza geçirmiş olursunuz. Mide balonu ile beraber yapılması gerekenler;

 • Mide balonu takılıyken dikkat edilmesi gereken en önemli husus katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dakika önce ve sonra sıvı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle mide genişlemesi ve yetersiz beslenme engellenir.
 • Gazlı içecekleri tüketmek hem rahatsızlık hissi vereceğinden, hem de mide  genişlemesine sebep olduğu için gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Bu dönemde proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir beslenme modeline uymak, kilo verme sürecinin hızlı ve sağlıklı olması açısından önemlidir.
 • Diyetisyeninizin size özel hazırladığı diyet programını uygulamak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, alışkanlık haline getirmek mide balonu ile kilo vermeyi sağlar ayrıca ömür boyu kilo probleminden uzak kalmaya yardımcı olur.

Mide balonu ile ayda ne kadar kilo verilir sorusu birçok kişinin aklına gelmektedir.

Mide balonu takıldıktan ve uygun bir diyet programı takip edildikten sonra ayda ortalama 20-25 kilo verilmektedir.

Mide Balonu Sönerse Ne Olur? Ne Yapmak Gerekir?

Mide balonu metilen mavisi denilen renkli bir boya ile doldurulmaktadır.

Patlaması, sönmesi durumunda  bu idrarınızın rengini yeşil ya da maviye dönüştüreceğinden sorun teşkil edebilecek durumu erkenden anlamanıza yardımcı olur.

Eğer böyle bir durum yaşarsanız, balonun çıkarılması için derhal doktorunuza  başvurunuz.

Gecikmeden endoskopiyle kontrol sağlanıp; balonun çıkarılması sağlanacaktır.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.