Çalışma saatlerimiz : 09:00 - 18:00
İstanbul / Üsküdar
+90 543 348 10 80
Bizi arayın
+90 543 348 10 80
İstanbul / Üsküdar

Mide Balonu

Mide Balonu Obezite tedavisinde uygulanan ve ameliyat yöntemin dışında olan ameliyatsız mide balonu hayati bir riskle karşı karşıya olan morbid obezite hastaları için kilolarını azaltabilmek adına kullanılıyor. Beslenme alışkanlığını değiştiren ve daha az tüketimi sağlayan yöntem kişinin dengeli ve sağlıklı beslenme davranışı oluşturmasını kolaylaştırır. Mide balonu uygulaması, midede dolgunluk hissi oluşturmak için kullanılır, uygulama sonrası özel sıvılar ya da paket yeter kullanılmaz normal yiyecekler tüketilmeye devam edilir.

18 İle 65 Yaş Arası Yetişkinlere Uygulanır

Özellikle diyet ve egzersiz uygulamalarında istediği sonuca ulaşamayan ve kilo veremeyen 18 ile 65 yaş arası yetişkinlerde geçici süreli olarak uygulanır. Mide balonu uygulaması süresi kullanılan ürüne göre 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. 20 ila 25 kilo arasında zayıflamayı öngören balonun çıkarılmasından sonra hastaların diyet alışkanlığı edinmesi sağlanır. Özellikle takip edilen zayıflama programının yeterli olmadığı durumlarda hastanın kilo kaybını sağlayabilmek için tasarlanan yöntem beden kitle endeksi 30 m2 ve üzerinde olan kişilerde uygulanır.

6 Ayda Yaklaşık 16 Kg Kilo Verilir

Obezite cerrahisi öncesi ya da kilo kaybı gerektiren başka bir operasyon öncesinde zayıflatılması gereken hastalarda da bu işlem uygulanabilir. Ayrıca obezite cerrahisine engeli bulunan hastalarda da uygulanan mide balonu, mide hacmini tamamı ile kaplayarak tokluk hissi sağlar. Hastanın gıda alımında az tüketmesine yardımcı olur aynı zamanda tedavi, diyet ve davranış yöntemi ile birleştirilir. Yöntem sonrası hastalarda 6 ayda yaklaşık 16 kilogram yani beden ağırlığının %34’lük bir kısmı kaybolur bu durum hastanın başlangıç kilosuna bağlı olarak 35 kiloya kadar çıkabilir.

Mide Balonu Form

  SiZi HEMEN ARAYALIM

  Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Mide Hacminin Üçte Birini Kaplar

  Ameliyatsız mide balonu uygulaması mideye yerleştiren bir balonun hava ve fizyolojik sıvı ile doldurulmasından oluşur. Midenin içerisine yerleştirilen balon mide hacminin üçte birini kaplar; geri kalan kısım az olduğu için hastaya midesinde bol miktarda yiyecek olduğu hissini yaratır. Hastanın hacım kilo kaybını ve doygunluk hissini ciddi anlamda arttırır. Ortalama 6 ay süresince tüketilecek besin miktarı azalır ve mideyi doldurma konusunda kalıcı olarak alışkanlık edinilmesi amaçlanır. Hasta bu yönde eğitim alır. Mide balonunun şişirilmesinden kaynaklı olarak mide çıkışı engellenir dolayısı ile yiyeceklerin bu şekilde hem midede çok daha uzun süre kalması sağlanır. Hem de hastadaki tokluk hissi daha uzun süre devam eder.

  Operasyon İşlemi Yaklaşık Yarım Saat Sürer

  Tokluk hissi sayesinde hastanın iştahı kesilir ve balon bu durumun uzun süre devam etmesine yardımcı olur. Tüm hastalara İstanbul’ da uygulanan mide balonu uygulaması öncesinde hastanın geçmişte bir mide ameliyatı öyküsü, ciddi bir mide rahatsızlığı, alkol ile uyuşturucu alışkanlığı ya da kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması önemlidir. Endoskopik açıdan anestezi altında uygulanan işlem yaklaşık yarım saat sürer. Hasta uygulamadan yaklaşık 8 saat en ideal olarak da 12 saat süreyle aç kalmalı. Uygulama esnasında hastanın rahatlığını sağlamak adına rahatlatıcı ve uyku verici ilaçlar uygulanmalı.

  Hasta Aynı Gün Taburcu Edilir

  Operasyon esnasında hasta uyutulur ve hastanın herhangi bir mide rahatsızlığı olup olmadığından emin olabilmek için endoskopi işlemi yapılarak yemek borusu mide ve onikiparmak bağırsağı incelenir. Gastroenteroloji uzmanı tarafından sönük olan mide balonu kaygan bir jel sürülerek yemek borusundan geçirilip midenin içerisine yerleştirilir; steril bir su ile yaklaşık greyfurt büyüklüğünde şişirilir. Hasta ameliyat ile aynı gün taburcu edilir operasyonun ilk günlerinde midede ağırlık ve dolgunluk hissi ile 7 ila 2 gün içerisinde ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi belirtileri karşılaşılır. Bu sorunlar işlem sonrasında verilen bazı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

  Balon Tedavisi 6 Ay Sürelidir

  Nadir görülen ve uzun süre geçmeyen kusma şikayetleri ise balonun erken çıkarılmasını gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkar. İstanbul’ da yapılan Ameliyatsız mide balonu uygulanması için yaklaşık 6 aylık süreye uyulması gerekir. Takıldığı gibi yine anestezi altında endoskopik yöntem ile çıkarılır ancak bazı balon tipleri çıkartılmaz, balon sönerek dışkıyla atılır. Ameliyat istemeyen mide balonu yöntemi hastanın yaklaşık olarak 20 ila 25 kilo vermesini sağlar. Ama balon çıkarıldıktan sonra hasta diyet uyumu devamlılığını ortaya koyamaz ve bu konuda istikrarlı davranamazsa verdiği kiloları tamamını geri alır. Bu durum kaçınılmaz bir son olarak karşısına çıkar. Balon midede altı aydan daha uzun süre kalmamalı. Zaman içerisinde silikon bozulmaya başlar ve dolayısı ile çıkarma işlemi zor bir hal alır.

  Mide Balonu Avantajları-Dezavantajları

  AvantajlarıDezavantajları
  • 20 kiloya kadar kilo verilmesi mümkündür.• Kilo verimi için tek başına yeterli değildir. Sağlıklı beslenme ve spor aktiviteleri ile desteklenmelidir.
  • 15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır ve birkaç saat içinde taburcu olursunuz.• İlk günlerde mide bulantısı, kramplar ve kusma olabilir.
  • Mide ve diğer iç organlarda hiçbir değişiklik yapılmaz. Kesi ve cerrahi müdahale yoktur.• Kilo verme oranı ameyatlı obezite tedavilerine göre daha düşüktür.
  • Duruma göre tekrar edilebilir bir prosedürdür. 
  • Balonun mideden çıkartılması ile beraber mide eski halini geri alır. 
  • Fiyat olarak ameliyatlı obezite tedavilerine göre daha ekonomiktir.

  Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Soru-Cevap Videoları

  Yutulabilir Mide Balonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Beden kitle indeksi 25 kg/m2’ in üzerinde olan daha önce diyet ve egzersiz denemiş ancak hedeflediği kiloyu verememiş, diyet motivasyonunu kaybetmiş veya cerrahi müdahaleleri tercih etmeyen yüksek kilolu kişilere uygulanabilir.
  Endoskopi işleminin toplam süresi (balonun yerleştirilmesi, şişirilmesi veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 10-15 dakikadır.
  Mide Balonu uygulaması sedasyon (uyku hali) altında yapılmaktadır. Hasta işlemden sonra hemen uyandırılır ve odaya çıkartılır. Hasta, odasında 1-2 saat dinlendikten sonra arzu ettiği zamanda hastaneden taburcu olabilir.
  6 ve 12 aylık balonlar birbirinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken; 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir.
  Genel prensip olarak balon, uygun çıkarma kitleri yardımı ile söndürülür, içi boşaltılır. Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer.
  Hastaların çoğu kötü yeme alışkanlıklarına dönmedikleri sürece 5 yıla kadar verdikleri kiloyu koruyabilir veya kilo vermeyi sürdürebilirler.

  Mide balonu uygulaması çoğu kişi tarafından mide küçültme operasyonları ile karıştırılır. Mide balonu, küçültme ameliyatından önce yapılan bir hazırlıktır.

  Tıbben süper obez olarak adlandırılan aşırı kilolu insanların doğal yoldan kilo verememeleri durumunda midelerini ameliyat ile küçültmeleri gerekir.

  Bir Tek Doktor Karar Veremez

  Hasta kendi isteğine göre mide balonu operasyonu geçiremez; bunun kararını gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hekimler heyeti alır. (Tek başına bir doktorun mide balonu operasyonunu kararlaştırılması da söz konusu değildir.) Halk arasında mide balonu olarak bilinen intragastrik balon, obezite tedavisinde uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir.

  İstanbul ‘da Mide Balonu İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Morbid obezite nedeni ile ameliyat olamayan ya da ameliyat olmasında yüksek risk bulunan hastalarda gerekli olan kilo kaybının sağlanması için mide balonu operasyonu gerçekleştirir.

  İstanbul’ da Mide balonu için hangi bölüme gidilir; uzman hekime gitmelidir. Genellikle hastanelerin ve kliniklerin obezite ve genel cerrahi branşlarında gerçekleştirilen balon operasyonlar uzman hekimler ile obezite ve metabolik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

  Mide balonu için hangi doktora gidilir?

  Mide insan vücudunun en önemli organlarından biridir, vücudun besin ihtiyacını karşılayamaması durumunda nihai sonuç kesinlikle ölüm olur. Çünkü nasıl ki bir aracın yakıta ihtiyacı varsa insanın da besine ihtiyacı vardır ve sanıldığı gibi insanın yakıtı kan değil tam aksine besindir. Beslenme yapılmaz ve besinlerden sağlanan enzimler ayrılarak vücudun gerekli organlarına gönderilmezse kişi çok fazla yaşamaz. Bu bize midenin ne kadar hayati bir organ olduğunu gösterir. Bu nedenden operasyon öncesi İstanbul’ da mide balonunu hangi doktor yapar araştırmasına girdiğinizde, deneyimli bir cerrah bulmaya çalışmalısınız.

  Kalıcı İz Bırakmaz!

  Kalıcı iz bırakmaması, hastanede yatmayı gerektirmeyecek kadar hızlı, ağrısız ve acısız bir operasyon ile gerçekleşmesi hastalar açısından tercih edilen bir yöntemdir. Kalıcı olmayan balon tedavisinde hasta 6 aylık süreç içerisinde ortalama 20 ila 25 kilogram arasında değişen kilo kaybı sağlar. 6 ayı aşan süre sonrasında kullanılan bir kısım balonların çıkarılması gerekirken bir kısmının da çıkarılmasına gerek kalmaz dışkı ile beraber dışarı kendiliğinden oturmuş olur.

  İstanbul’ da Hekim Tercihi Nasıl Yapılmalı

  Bu nedenden dolayı mide ile ilgili yapılabilecek en ufak bir işlemin hassasiyet ile gerçekleştirilmesi gerekir. Mide balonu operasyonu geçirmeden önce hasta, İstanbul’ da mide balonu için hangi doktora gidilir araştırmalı ve doktor tercihi yaparken ilk olarak tavsiye üzerine hareket etmelidir. Teknolojinin gelişmesi ile internet kullanımı da arttı dolayısıyla hasta internet üzerinden de İstanbul’ da mide balonu operasyonu yapan operatörler ile iletişime geçilebilir. Operasyonları devlet hastaneleri, özel hastaneler ve klinikler yapar; bundan dolayı özel kliniklerde çalışan uzman hekimlerle görüşmek ve fikir almak gerekir.

  Mide Balonu ile zayıflayanlar bu konuda size yardımcı olucaktır. Mide Balonu taktıranlar hakkında detaylı bilgiye bize danışarak öğrenebilirsiniz.

  Tüm sorularınız için Obezite Destek Hattı’ndan 7/24 bizi arayabilirsiniz. HEMEN ARA

  Mide Balonu Ücretleri Ne Kadar?

  Mide balonu ücretleri, kullanılan malzemenin markasına, tercih edilen mide balonu çeşitlerine, uzmanın tecrübesine göre değişir. Tercih ettiğiniz merkezin son teknolojik cihazlarla çalışması, mide balonu takıldıktan sonra ihtiyaç duyulan ek tedaviler de göz önüne alınarak bu ücret değişiklik gösterir. Mide balonu fiyatları konusunda en doğru bilgiyi edinmeniz için sizi İstanbul Obezite Cerrahisi merkezimizde ağırlamak isteriz.

  Mide Balonu Fiyat Analizi

  Estetik kaygılarla yapılmayan ve sağlık sorunlarını gidermeyi amaçlayan bir işlem olan mide balonu fiyatları, tercih edilen balonun türüne göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca tercih ettiğiniz uzmanın alanında sahip olduğu tecrübe, kullanılan teknolojinin güncelliği, servis kalitesi, malzemelerin kalitesi mide balonu fiyatları konusunda belirleyicidir. Bunun yanında ise işlem için başvuru yaptığınızda size sunulan paketler fiyatta değişikliğe neden olabilir.  Uygulama paketlerinin içinde tercihinize bağlı, bazen de uygulamanın gereği olarak:

  • Otel fiyatları,
  • Alınan ilaçlar,
  • Ücretsiz doktor ve diyetisyen desteği de mevcuttur.

  Mide Balonu Taktıranlar

  Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu taktıranlar öncesi-sonrası fotoğrafları ve Mide Balonu yorumları için bizimle iletişime geçiniz.

  Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

  Google yorumlar zayiflama e1664971771441
  whatsapp
  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.