Mide Balonu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Mide Balonu ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Mide Balonu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

MİDE BALONU YERLEŞTİRME NE KADAR SÜRER?

Endoskopi işleminin (balonun yerleştirilmesi, ayarlanması veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 10-15 dakika sürmesi beklenir.

MİDE BALON İŞLEMİNDEN İLK GÜNLER ŞİKAYETLER NELERDİR?

Mide balonu takıldıktan sonra mide; balonu sindirmeye çalışacağından  dolayı 1-2 saat sonra kramp, mide bulantısı, kusma başlayacaktır. Bu durum  kişinin ağrı eşiğiyle bağlantılı olarak  yoğunluğu ve süresi değişkenlik gösterebilir, ortalama 3-4 gün sürecektir.Bunlar çok normal ve beklenen semptomlardır. Hastaneden taburcu olurken kramp önleyici, mide koruyucu, bulantı önleyici ilaçları reçetelendirilir. Böylece bu dönem daha kolay atlatılacaktır. Normal hayatınıza dönmek vücudunuzun balona alışma hızına bağlı olarak daha kısa ve ya daha uzun sürebilir.

BALONUN MİDEDE KALMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Mide balonu; verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilebilir. Balonun türüne bağlı olarak  6 ve 12 aylık  kalabilir. 6 ve 12 aylık balonlar birbinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken. 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir. İlk işlem sırasında şişirildikten sonra 6 aylık balon için şişrme yöntemi yapılmayacaktır.

MİDE BALONUNUN ÇIKARILMA SÜRESİNDEN DAHA FAZLA SÜRE MİDEDE KALMASI PROBLEM YARATIR MI?

Daha fazla kalması balonun patlama riskini artırır. Süresi gelen balonun zamanında çıkarılması önerilir.

MIDE BALONU NASIL ÇIKARILIR?

Endoskopi yolu ile yerleştirilen balon türüne göre çıkarma işlemi uygulanır. Genel prensip olarak balona uygun çıkarma kitleri ile söndürülür, içi boşaltılır. Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dk sürer.

MIDE  BALONU  SONRASI NE ZAMAN IŞE DÖNÜŞ VE EGZERSIZ YAPABILIRIM ?

Mide balon uygulaması günlük işlerinizi yapmanızı olumsuz etkilemez. Bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.  Uygun diyet ile birlikte düzenli bir egzersiz programına başlamanız kesinlikle önerilir. Tüm egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz ancak sıvı ve elektrolit bozukluklarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için balon takıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ağır egzersizden kaçınmanız önerilir.

MIDE BALONUNUN BAŞLICA KOMPLIKASYONLARI NELERDIR?

Mide balonları dünya çapında obezite ve kilo fazlalığı için güvenle kullanılmaktadır. Komplikasyonlar çok nadir görülür ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Meydana gelebilecek komplikasyonlar hayatınızı tehdit edecek boyutta değildir. Bunların başlıcaları  :

Reflü özofajiti : Mide asiditesinin artması ,gıdaların midede daha uzun kalması ile oluşabilir. Bu durum ilaç tedavisi ile çözümlenebilir.

Mide Ülseri:  Balonun mideye yaptığı bası ve mide asidine bağlı olarak gelişebilir. Genellikle ilaçlarla  tedavi edilebilir.

 Mide Kanaması:  Genellikle ülserden kaynaklanır. İlaç tedavisi ve gerektiğinde Endoskopi eşliğinde Balonun çıkarılması ile başarıyla tedavi edilir.

Balonun sönmesi:  Mide balonu nadiren kendiliğinden söner. Eğer böyle bir durum yaşanırsa, cihazdaki metilen mavisi boya sayesinde idrarınız yeşil/mavi bir renge dönüşür. Yeşil idrar görmeniz durumunda mutlaka kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız ve  endoskopi ile konrol gerçekleştirilmesi gerekir.

Balonun Migrasyonu(bağırsağa geçmesi):  Balon kendiliğinden sönerse mideden çıkıp ince bağırsağa gidebilir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa genellikle sönmüş balon bağırsak hareketiyle dışarı atılır, nadiren ise ameliyat yapılmasını gerektirecek bağırsak tıkanıklıklığına sebep olur.

MİDE BALONUNUN ENDOSKOPİK RİSKİ NEDİR?

Endoskopi ile ilgili riskler genellikle çok düşüktür. Herhangi bir komplikasyon riski %1’den, büyük komplikasyon riski ise %0.1’den çok daha düşüktür.

MIDE  BALONU TAKILDIKTAN SONRA NE SIKLIKLA TAKIP ÖNERILIR?

İşlem sonrası Takip programı balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının öğrenilmesi için çok  önemlidir. Doktorunuz ve diyetisyeninizle  balon takılıyken  ayda bir kez kilo kontrolü,vücut analizi ve diyet kontrolü ve şikayetleriniz için görüşmelisiniz. Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilecek ve uzun vadede başarılı olabilmeniz için sağlık, beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edineceksiniz.

BALON ÇIKARILDIKTAN SONRA TEKRARDAN KILO ALACAK MIYIM?

Kilo alma durumu balon çıkarıldıktan sonra yapacağınız yanlış beslenme ve hareketsiz yaşama devam etme durumunda maalesef mümkün olabilmektedir. Oysa balon takılı dönemde kazanılan beslenme alışkanlığı ve egzersizlere devam edildiğinde kilo vermedeki başarı oranı devam etmektedir. Hastaların çoğu kötü yeme alışkanlıklarına dönmedikleri sürece 5 yıla kadar verdikleri kiloyu koruyabilir veya kilo vermeyi sürdürürler.

BALON TAKILDIKTAN SONRA SEYAHAT EDEBILIR MIYIM?

Mide balonu uygulaması sonrası seyahate engel bir durum yoktur.

MIDE BALONU ILAÇ KULLANIMINI ETKILER MI?

Mide  balonu ilacın size etki etmesi için gereken sürenin yavaşlamasına neden olabilir. Çünkü bu balon aynı zamanda midenin boşalma süresini yavaşlatır. İlaçların etkinliği açısından herhangi bir problem oluşturmazlar. Mide balonu takılı iken kullanılacak ilaçların mide yan etkileri  dikkate alınmalıdır. Mide ülseri ve kanamasına neden olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır.

MİDE BALONU SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Balonu yerleştirme, ayarlama ve çıkarma işlemi sırasında diyetiniz kısıtlanabilir.

Mide, balona alıştıktan sonra normal beslenmeye geçilir; ancak düzenli bir diyet, mide balonu uygulamasının vazgeçilmezidir. Bu dönemde porsiyonlar küçüleceğinden az az, sık sık beslenme modelini otomatik olarak hayatınıza geçirmiş olursunuz. Mide balonu ile beraber yapılması gerekenler;

*Mide balonu takılıyken dikkat edilmesi gereken en önemli husus katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dk önce ve sonra sıvı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle mide genişlemesi ve yetersiz beslenme  engellenir.

*Gazlı içecekleri tüketmek hem rahatsızlık hissi vereceğinden, hemde mide  genişlemesine sebep olduğu için gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

*Bu dönemde proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir  beslenme modeline uymak, kilo verme sürecinin hızlı ve sağlıklı olması açısından önemlidir.  Diyetisyeninizin size özel hazırladığı diyet programını uygulamak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, alışkanlık haline getirmek mide balonu ile kilo vermeyi sağlar ayrıca ömür boyu kilo probleminden uzak kalmaya yardımcı olur.

MIDE BALONU SÖNERSE NE OLUR? NE YAPMAK GEREKIR?

Mide balonu metilen mavisi denilen renkli bir boya ile doldurulmaktadır. Patlaması, sönmesi durumunda  bu idrarınızın rengini yeşil ya da maviye dönüştüreceğinden sorun teşkil edebilecek durumu erkenden anlamanıza yardımcı olur. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, balonun çıkarılması için derhal doktorunuza  başvurunuz. Gecikmeden endoskopiyle kontrol sağlanıp; balonun çıkarılması sağlanacaktır.

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.