Mide balonu : Riskler,Fiyatlar,Çeşitler

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Mide balonu : Riskler,Fiyatlar,Çeşitler
Mide balonu : Riskler,Fiyatlar,Çeşitler

 

Ameliyatsız mide küçültme yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem olan mide balonu, agresif mide küçültme operasyonlardan çekinen kişiler tarafından talep görmektedir. Ayrıntılı olarak konuyu ele alan ve merkezimizde görevlerini icra eden uzman doktorlarımız tarafından yazılmış  bu makalemizin sonunda , konu hakkında geniş bilgiye sahip olabilir, çeşitleri , fiyatları, ve riskleri arasıda karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

Mide balonu nedir?

İntragastrik balon, mideye endoskopik olarak yerleştirilen, kısmen dolduran ve uygulanan beslenme diyetine uyumu kolaylaştıran dolgunluk ve tokluk hissi yaratan yumuşak silikon bir toptur. Mide balonu kullanmanın en büyük artısı, yediğimiz besin miktarını sınırlaması, aşırı yemeyi önlemesidir.

Bu da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. Zamanla yeme davranışı değişir, yeterli beslenme alışkanlıkları oluşur; kilo verdikten ve mide balonunun çıkarılmasından sonra elde edilen sonucun korunmasına izin verir. Bu teknik uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır, büyük deneyim ve sonuçların istikrarı bu uygulamayı güvenli, etkili ve yaygın kılmaktadır.

Obezite sorununun başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması, doğru tedaviye bağlıdır; çoğu zaman, düzenli kontrollü fiziksel aktivite ile desteklenen uygun diyet önlemlerinin alınması gerekir. Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, tedaviye yardımcı olabilecek ve tamamlayıcı  terapötik alternatifler mevcut. Böyle bir alternatif intragastrik balon endoskopi olabilir. Buna Heliosphere BAG (uzayda şişen bölgeden adını almıştır), intragastrik balon ya da gastric balon yani mide balonu denir.

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

1.Mide borusundan , mideye  ulaşmak ve görüntülemek için, esnek olan iki adet tüp boru mideye gönderilir.

2.Sönük halde olan ve mideye ulaşmış balonun içine ,büyümesi ve yer kaplaması için steril saline sıvısı (Serum ) enjekte edilir.

3.Balon hacmini kazandıktan sonra, gönderilmiş olduğu tüpden ayrılır ve iki tüp mide borusundan geri çıkarılır.

Mide Balonu Uygulaması İçin Uygunluk

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan ve kiloya bağlı tansiyon ve diyabet gibi hastalığa sahip kişiler için ameliyatsız mide balonu uygulaması gerçekleştirebilir.  Obezite ameliyatı için taşıyanlarda operasyon için uygundur. Aynı zamanda hızlı kilo vermesi gereken acil hastalar, aşırı obezler ve geçici olarak obezite tedavisine ihtiyaç duyanlar operasyon için uygun şartlara sahiptir.

Kişilerin Mide Balonu Uygulamasına Uygun Olmanayan Bazı Durumlar;

 • Vücut kitle endeksi 30’un altında olan ve;
 • Estetik amaçlı zayıflamak isteyenler
 • Mide iltihabı problemi olanlar
 • Yemek borusu sorunu yaşayanlar
 • ,Mide darlığı sıkıntısı bulunanlar
 • Daha önce mide cerrahi işlemi yaşayanlar
 • Psikolojik problemi olanlar
 • Geniş mide fıtığı olanlar
 • Alkol bağımlıları
 • Gebe ya da emziren anneler
 • Kan pıhtılaşma problemi bulunan hastalarda mide balonu uygulaması gerçekleştirilemez.

 

 

Balon Midede Ne Kadar Yer Kaplar?

Bilindiği üzere mide balonu uygulamasındaki amaç, midenin iç hacminin azaltılıp, alınan besinde kısıtlamaya gidilerek kilo kaybı yaşanmasıdır.Tipik bir insan midesinin  ortalama 1-1.5 litre hacmi vardır.Mide balonları ise 700-900 miligrama kadar sıvı/hava ile doldurulabilir.Mide balonunun hacmi doktor tarafından çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak belirlenir.Dolayısıyla sabit bir oran vermek doğru olmayabilir.Ancak ortalama bir rakam verilecek olursa bu , mide hacminin 1/3 veya yarısına  tekabül etmektedir.

İntragastrik balon sistemleri tıp otoriteleri tarafından onay almışmıdır?

Günümüzde kullanılan  belirli mide balonu ekipmanları F.D.A (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve C.E (Avrupa Komitesi) tarıfından onay almışdır.Mide balonu yaptırmadan doktorunuza mide balonunun çeşidini ve markasını sormanızda fayda olabilir.Yazımızın ileriki kısımında, onaylı ekipmanlardan bahsedeceğiz.

İşlem esnasında veya sonrasında bir acı/rahatsızlık hissedermiyim?

Operasyon esnasında kişilerin acı veya rahatsızlık hissetmemesi için sedasyon işlemi yapılmakdadır.Sedasyon işlemi kısaca hastayı uyku haline alma durumudur diyebiliriz.Sedasyon işlemi, genel anestezi değildir.Genel anestezi işleminde, kişinin solunumu dış ekipmanlar ile sağlanır.Sedasyon , genel anesteziye nazaran katbekat daha az risk taşır.Kişi uyku durumundadır ve dışarıdan bir destek almasını gerektirmez.

Operasyon Ne Kadar Sürer?

Endoskopi işleminin (balonun yerleştirilmesi, ayarlanması veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 25-35 dakika sürmesi beklenir.Bu durum bazen 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir.Bunun sebebi , hastaya operasyon esnasında acı veya rahatsızlık hissetmemesi adına yapılan sedasyon işlemindeki ayrıntılar olabilir.

Balonun Midede Kalma Süresi Ne Kadardır?

Mide balonu; verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilebilir. Balonun türüne bağlı olarak  6 ve 12 aylık  kalabilir. 6 ve 12 aylık balonlar birbinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken, 6 aylık balon şişirme işlemi için uygun değildir. İlk işlem sırasında şişirildikten sonra 6 aylık balon için şişirme yöntemi yapılmayacaktır.

Mide balonu nasıl çıkarılır?

.Endoskopi yolu ile yerleştirilen balon türüne göre çıkarma işlemi uygulanır. Genel prensip olarak balona uygun çıkarma kitleri ile söndürülür, içi boşaltılır. Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dk sürer.

Mide balonu riskleri

Mide balonları dünya çapında obezite ve kilo fazlalığı için güvenle kullanılmaktadır. Komplikasyonlar çok nadir görülür ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Meydana gelebilecek komplikasyonlar hayatınızı tehdit edecek boyutta değildir. Bunların başlıcaları  :

Reflü özofajiti : Mide asiditesinin artması ,gıdaların midede daha uzun kalması ile oluşabilir. Bu durum ilaç tedavisi ile çözümlenebilir.

Mide Ülseri:  Balonun mideye yaptığı bası ve mide asidine bağlı olarak gelişebilir. Genellikle ilaçlarla  tedavi edilebilir.

Mide Kanaması:  Genellikle ülserden kaynaklanır. İlaç tedavisi ve gerektiğinde Endoskopi eşliğinde Balonun çıkarılması ile başarıyla tedavi edilir.

Balonun sönmesi:  Mide balonu nadiren kendiliğinden söner. Eğer böyle bir durum yaşanırsa, cihazdaki metilen mavisi boya sayesinde idrarınız yeşil/mavi bir renge dönüşür. Yeşil idrar görmeniz durumunda mutlaka kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız ve  endoskopi ile konrol gerçekleştirilmesi gerekir.

Balonun Migrasyonu(bağırsağa geçmesi):  Balon kendiliğinden sönerse mideden çıkıp ince bağırsağa gidebilir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa genellikle sönmüş balon bağırsak hareketiyle dışarı atılır, nadiren ise ameliyat yapılmasını gerektirecek bağırsak tıkanıklıklığına sebep olur.

MİDE BALONUNUN ENDOSKOPİK RİSKİ NEDİR?

Endoskopi ile ilgili riskler genellikle çok düşüktür. Herhangi bir komplikasyon riski %1’den, büyük komplikasyon riski ise %0.1’den çok daha düşüktür.

 

Mide balonu sonrası

Mide balonu takıldıktan sonra mide; balonu sindirmeye çalışacağından  dolayı 1-2 saat sonra kramp, mide bulantısı, kusma başlayacaktır. Bu durum  kişinin ağrı eşiğiyle bağlantılı olarak  yoğunluğu ve süresi değişkenlik gösterebilir, ortalama 3-4 gün sürecektir.Bunlar çok normal ve beklenen semptomlardır. Hastaneden taburcu olurken kramp önleyici, mide koruyucu, bulantı önleyici ilaçları reçetelendirilir. Böylece bu dönem daha kolay atlatılacaktır. Normal hayatınıza dönmek vücudunuzun balona alışma hızına bağlı olarak daha kısa ve ya daha uzun sürebilir.

MİDE BALONUNUN ÇIKARILMA SÜRESİNDEN DAHA FAZLA SÜRE MİDEDE KALMASI PROBLEM YARATIR MI?

Daha fazla kalması balonun patlama riskini artırır. Süresi gelen balonun zamanında çıkarılması önerilir.

MIDE  BALONU  SONRASI NE ZAMAN IŞE DÖNÜŞ VE EGZERSIZ YAPABILIRIM ?

Mide balon uygulaması günlük işlerinizi yapmanızı olumsuz etkilemez. Bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.  Uygun diyet ile birlikte düzenli bir egzersiz programına başlamanız kesinlikle önerilir. Tüm egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz ancak sıvı ve elektrolit bozukluklarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için balon takıldıktan sonra 2-3 hafta kadar ağır egzersizden kaçınmanız önerilir.

MIDE  BALONU TAKILDIKTAN SONRA NE SIKLIKLA TAKIP ÖNERILIR?

İşlem sonrası Takip programı balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının öğrenilmesi için çok  önemlidir. Doktorunuz ve diyetisyeninizle  balon takılıyken  ayda bir kez kilo kontrolü,vücut analizi ve diyet kontrolü ve şikayetleriniz için görüşmelisiniz. Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilecek ve uzun vadede başarılı olabilmeniz için sağlık, beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edineceksiniz.

BALON TAKILDIKTAN SONRA SEYAHAT EDEBILIR MIYIM?

Mide balonu uygulaması sonrası seyahate engel bir durum yoktur.

MIDE BALONU ILAÇ KULLANIMINI ETKILER MI?

Mide  balonu ilacın size etki etmesi için gereken sürenin yavaşlamasına neden olabilir. Çünkü bu balon aynı zamanda midenin boşalma süresini yavaşlatır. İlaçların etkinliği açısından herhangi bir problem oluşturmazlar. Mide balonu takılı iken kullanılacak ilaçların mide yan etkileri  dikkate alınmalıdır. Mide ülseri ve kanamasına neden olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır.

MİDE BALONU SONRASI BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Balonu yerleştirme, ayarlama ve çıkarma işlemi sırasında diyetiniz kısıtlanabilir.

Mide, balona alıştıktan sonra normal beslenmeye geçilir; ancak düzenli bir diyet, mide balonu uygulamasının vazgeçilmezidir. Bu dönemde porsiyonlar küçüleceğinden az az, sık sık beslenme modelini otomatik olarak hayatınıza geçirmiş olursunuz. Mide balonu ile beraber yapılması gerekenler;

*Mide balonu takılıyken dikkat edilmesi gereken en önemli husus katı-sıvı ayrımı yapmaktır. Yemeklerden 30 dk önce ve sonra sıvı alınmaması gerekmektedir. Böylelikle mide genişlemesi ve yetersiz beslenme  engellenir.

*Gazlı içecekleri tüketmek hem rahatsızlık hissi vereceğinden, hemde mide  genişlemesine sebep olduğu için gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

*Bu dönemde proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir  beslenme modeline uymak, kilo verme sürecinin hızlı ve sağlıklı olması açısından önemlidir.  Diyetisyeninizin size özel hazırladığı diyet programını uygulamak ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, alışkanlık haline getirmek mide balonu ile kilo vermeyi sağlar ayrıca ömür boyu kilo probleminden uzak kalmaya yardımcı olur.

MIDE BALONU SÖNERSE NE OLUR? NE YAPMAK GEREKIR?

Mide balonu metilen mavisi denilen renkli bir boya ile doldurulmaktadır. Patlaması, sönmesi durumunda  bu idrarınızın rengini yeşil ya da maviye dönüştüreceğinden sorun teşkil edebilecek durumu erkenden anlamanıza yardımcı olur. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, balonun çıkarılması için derhal doktorunuza  başvurunuz. Gecikmeden endoskopiyle kontrol sağlanıp; balonun çıkarılması sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.