Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Mide  botoksu hakkında; Sağlıklı bir kişinin boyuna göre sahip olması gereken ideal bir kilo oranı vardır. Bu kilonun üzerine çıkılmaya başlandığı andan itibaren alınan her kilo, sağlık için tehdit haline gelmeye başlar. Belirli bir zamandan sonra da kişiler obezite sınırına ulaşarak büyük bir tehlike altına girerler. Özellikle ileri derece obezite hastalarının hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri gerekir. Ancak obeziteye bağlı olarak gelişen eklem ağrıları ve nedeniyle kişiler spor yapma konusunda başarısız olmakta ve ağır diyetleri gerçekleştirememektedir. Bu nedenle doktorlar kişilere sağlığını tekrar kazandırmak için farklı yöntemlere başvurmak zorunda kalabilir. Obeziteye sahip kişilerin belirlenen zamanda istenilen kiloya ulaşmaları için doktorlar tarafından başvurulan yollar arasında bulunmaktadır.Mide botoksu bu yöntemlerden bir tanesidir.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

Etkili kilo verme yöntemleri arasında olan mide botoksunu 18 yaşından büyük isteyen herkes doktor denetimi altında gerçekleştirebilir. Midede herhangi kalıcı bir değişiklik yapılmaz. Doğrudan ileri derece obezite tedavisi olmadığı için kilo vermek isteyen herkes için uygundur. ve sizin için uygun olan hakkında doktorlarımız ile konuşabilir ve ideal kilo verme programı oluşturabilirsiniz. Eğer kilo vermek için mide botoksu kullanmak istiyorsanız;

 • Diyet, spor gibi doğal kilo verme yöntemlerini içtenlikle denemiş ve başarısız olmuş olmanız gerekmektedir. Mide botoksunun gerçekleştirilmesi ilk denenecek zayıflama yöntemi değildir.
 • Vücut kitle indeksinizin 40’tan aşağı olması gerekmektedir. Çok ilerlemiş obezite hastası kişilerde bu işlem kilo vermeleri için yeterli olmayacaktır. Bu kişilerin farklı yöntemleri denemesi gerekmektedir.
 • Vücut kitle indeks oranınız 27-35 arasında olmalıdır. Olması gereken kilonuzdan 10 ya da 20 kilo fazlanızın olması mide botoksunun gerçekleştirilmesi ile ortadan kolaylıkla kaldırılmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu yaptırmak için kliniğimizden randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Muayene tarihi belirlemeniz gereklidir. Belirlenen gün ve tarihte muayene işleminiz gerçekleştirilecek ve belirli testler yapılarak mide botoksunun uygulanması için uygunluk belirlenecektir. Eğer öncesinde midenize ülser ya da gastrit gibi rahatsızlıklar varsa bu hastalıkların tedavisi yapılacaktır. Bunun ardından gastrik botoks işlemine geçilecektir. Mide botoksunun gerçekleştirme aşamaları;

 • İşlem sırasında kişinin rahat hissetmesi için genel anestezi uygulanır.
 • Endoskopik olarak işlem gerçekleştirilir. Herhangi bir kesi açılmadan kişinin ağzından mide başına ulaşılarak ünite enjekte edilir.
 • 20 dk içerisinde işlem tamamlanır ve kişi 1-2 saat müşahede altında tutulur. Kişi kendini iyi hissettiğinde de taburcu edilir.
 • Kişinin operasyon sonrasında herhangi bir ilaç, vitamin gibi kullanması gereken medikaller bulunmamaktadır. Günlük hayatına kolaylıkla devam edebilir.

Mide Botoksu Ameliyat Mı?

Mide botoksu kilo vermek için yararlanılan cerrahi yöntemlerden biri değildir. İleri dereceye ulaşmamış obezite hastası ya da fazla kilolu olduğunuzda uygulanırsa belirli bir süre içerisinde kendi çabalarınızla kilo vermenize yardımcı olacak bir işlem olarak görülmelidir. Mide botoksunun yapılması sırasında kişinin hiçbir yerinde kesi açılmaz ya da midede herhangi bir kalıcı değişiklik oluşturulmaz. Sadece ağızdan özel cihazlar yardımı ile mideye ulaşılır ve 4-6 ay etki gösterecek üniteler yerleştirilir. Bu süre içerisinde kişi dengeli olarak beslenerek sağlıklı kalmayı yaşam tarzı haline getirmelidir. 4-6 ay süreden sonra üniteler vücuttan tamamen dışarı atılır.

Mide Botoksu Kilo Verdirir Mi?

Mide botoksunun çalışma prensibi; mide başında bulunan kaslara çalışmasını kısıtlayacak üniteler enjekte edilmesi ve bu sayede kişinin sindirimi yavaşlatılarak uzun süre tokluk hissetmesini sağlamaktır. Ayrıca uygulanan bölge iştahın salgılandığı fundus bölümüne yapıldığı için kişilerin iştahı azalmaktadır. Böylece kişiler yedikleri porsiyonlardan çok daha az miktarlarında yemekle doyduğunu hissedecektir. Bu da kişinin sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olacaktır. Mide botoksunun gerçekleştirilmesi ve ardından diyetisyenlerimiz tarafından belirlenen programların uygulanması ile kişiler kısa süre içerisinde gözle görülebilir şekilde kilo vermektedir. Ancak kilo verme işleminizin maksimum performansta olması için;

 • Operasyonunuzun ardından mutlaka belirlenen programa uyum sağlamalıdır. Tüketilen gıdaların besleyici ve sağlıklı olmalarına özen gösterilmelidir.
 • Düzenli beslenmek ve sağlıklı yaşamak her zaman size eşlik etmelidir. Eski alışkanlıklar bırakılmalı ve sağlıksız gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Şekerli gıdalardan, fast foodlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Kilo almaya neden olacak yüksek karbonhidratlı ve yağlı gıdalar tüketilmemelidir.
 • Düzenli olarak spor yapılmalı ve verilen kilolar ile ulaşılan normal vücut kitle indeksi korunmalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanımı terk edilmelidir. Mide botoksunun etkisini daha geç kaybetmesi için mutlaka sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

Mide Botoksu Acıtır Mı?

Mide botoksunu gerçekleştirmek isteyen kişilerin duyduğu tereddütlerden biri bu işlemin acı verip vermeyeceği olmaktadır. İşlem sırasında kişilere genel anestezi uygulandığı için kişiler hiçbir acı hissetmemektedir. Ayrıca kesilen, dikilen hiçbir yer olmadığı için kişiler işlem sonrasında da bir acı ya da ağrı hissetmemektedir. Çok nadir olarak kişilerde normal hayatını etkilemeyecek hatta kişiyi fazla rahatsız etmeyecek derecede ağrı ya da mide bulantısı hissedilebilir. Ancak bu ağrılar oral yoldan kullanılan ağrı kesicileri dahi gerektirmeyen kısa süre içerisinde geçen ağrı türleridir. Kişiler işlemin ardından rahatlıkla beslenme tarzları dışında, normal hayatlarına dönebilmekte, işe ya da okula gidebilmektedir.

Mide Botoksu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Son derece etkili bir kilo verme yöntemi olan mide botoksunun, kişiye düşen sorumlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz operasyon hakkında önceden bilgiye sahip olmanız gereken noktalar bulunmaktadır. Bu sayede işlem sonrasında beklenmedik durumlarla karşılaşmayacaksınızdır.

 • Mide botoksu kalıcı bir işlem değildir. Botoks sırasında enjekte edilen ünitelerin etkisi zamanla azalacak ve 4-6 aydan sonra ortadan kalkacaktır. Bu nedenle beslenme programınızı düzenlemeniz ve bu süre içerisinde sağlıklı beslenmeyi benimsemelisiniz.
 • Mide botoksunun en geç 2 hafta öncesine kadar varsa sigara ve alkol alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekmektedir. Sigara ve alkol doğrudan mide kaslarını etkilediği için mide botoksunuzun etkisini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kilo alımına neden olan bu alışkanlıkların botoks etkisi geçtikten sonra da kullanılmaması gerekmektedir.
 • Sadece mide botoksunun gerçekleştirilmesi mutlaka kilo vereceğiniz anlamına gelmemektedir. Mide botoksu sizin kilo vermenize yarattığı iştah azalması ile büyük derece yardımcı olacak bir adımdır ancak en büyük etken sizin operasyon sonrasında göstereceğiniz gayretinizdir.
 • Eski beslenme ve hareketsiz yaşam tarzınızı ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Verdiğiniz kiloları tekrar almak mümkün olduğu için botoks etkisi geçtikten sonra tekrar kilo almamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kaynaklar;

https://www.fda.gov/medical-devices/products-and-medical-procedures/weight-loss-and-weight-management-devices

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.