Mide Botoksu Sonrası

Mide Botoksu Sonrası

Kilo verme problemi yaşayan kişilere uzmanlar tarafından uygulanan mide botoksu sonrası hastalara dikkat etmek için birçok detay sunulur. Hastaların operasyonun ardından beslenmelerine, uygulayacakları diyetlere, egzersizlere dikkat etmeleri gerekmektedir. İstenilen vücuda ulaşmak için hızlı ve kolay bir yöntem olması nedeniyle kilo vermekte sıkıntı yaşayan kişiler botoks illemini tercih edebilir.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme

Mide botoksu sonrası beslenme ve tüketilen yiyecekler operasyonun en önemli kısmıdır. Midede yapılan bu operasyon ile kişiler belirli süre beslenme düzen ve oranına fazla dikkat etmelidir. İyileşme sürecinin ardından tekrar kilo alma durumlarının yaşanmaması için beslenirken hekim önerilerine bağlı kalınması gerekir.

 • Operasyonun gerçekleştirilmesinin ardından 2,5 saat sonra sıvı alınımına başlanmaktadır.
 • Operasyon geçirmiş kişinin ilk 3 gün sadece sıvı gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Alınan bu sıvı gıdaların kişinin ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi şarttır.
 • 4. Günden itibaren protein oranı yüksek katı gıdalara geçiş yapılmlıdır.

Katı gıdalara geçilirken uygulanacak diyet önem taşır.

Mide Botoksu Sonrası Diyet

Sıvı gıdaların tüketiminin ardından midenin yavaş yavaş normal haline dönmesi için protein ağırlıklı katı gıdalarla düzenlenmiş bir diyet uygulanmalıdır. İşlem sonrası diyet uygulanırken mutlaka bir diyetisyene danışılmalıdır.

 • Uygulanan diyette bol sıvı alınmasına ve sebze tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Şekersiz çay, su, çorba, bitki çayları sizlere bu konuda yardımcı olabilir.
 • Şekerli, asitli gıdalar ya da fast food gıdalar asla tüketilmemelidir.
 • Kola, maden suyu, karbonatlı içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Yine asit oranı yüksek meyve suları ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diyet için diyetisyeniniz tarafından belirlenen programa mutlaka uyulmalıdır ve sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Uygulama Sonrası Ağrı

Mide botoksu yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu operasyon sonrasında ağrı oluşup oluşmayacağıdır. Ancak mide botoksu ameliyatı kısa süren ve ardından çok işlem gerçekleştirilmeyen bir ameliyattır.

Mide botoksu operasyonunun ardından kişiler 2 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilirler. Kendinizi iyi hissettiğiniz andan itibaren hastaneden çıkış yapabilir ve günlük hayatınıza herhangi bir zorluk yaşamadan devam edebilirsiniz. Mide botoksu sonrası ağrı kimi hastalarda minimal düzeyde gerçekleşebilir ancak büyük derecelerde ağrılar hissedilmemektedir.

Mide Botoksu Sonrası Alkol

Mide botoksu yaptırmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri sigara ve alkoldür.

Sigara ve alkol doğrudan mide kaslarını etkilediği için operasyon tarihinden en geç 2 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır. Yapılan işlem sonrası ise kişiler kendileri için yeni bir yaşam tarzı belirlemeleri gerekmektedir. Operasyonun sonuç göstermesi ve ileride kilo alımının engellenmesi için mide botoksu sonrası alkol ve sigara tamamen bırakılmalıdır.

İşlem sonrası Kabızlık

Mide botoksunun etkilerinden biri ise yaşanılan kabızlıktır. Yetersiz sıvı alımı, yapılan düzensiz ve bilinçsiz beslenme ile kabızlık durumu tetiklenmektedir.

Bağırsak florasının değişmesi, yeterince besin ve sıvı tüketilmemesi, hareketsiz yaşam, operasyon sırasında be sonrasında kullanılan ilaçlar nedeniyle birçok kişide kabızlık problemi görülebilmektedir. Ancak sıvı tüketiminize dikkat ederseniz ve operasyon sonrasında diyetisyeniniz tarafından oluşturulmuş beslenme şekline harfiyen uyarsanız mide botoksu sonrası kabızlık durumunu azaltabilir ya da engelleyebilirsiniz.

Gün içerisinde bolca hareket etmek, belirlenen egzersizleri her gün düzenli olarak uygulamak hem mide botoksunuzun etkisini artıracak hem de kabızlığınızı engellemeye yardımcı olacaktır. Kefir de bağırsak probiyotiğinizi düzenleyeceği için kabızlığın giderilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Mide Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide botoksunun gerçekleştirilmesinin ardından dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara uyulması ile birlikte mide botoksunun etkisi artırılabilir ve kişinin daha sağlıklı olması sağlanmaktadır. Mide botoksu sonrası;

 • Alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara uygulamanın etkisini kaybetmesine neden olabilir. Operasyon gerçekleştirildikten sonra hastalardan bir daha alkol ya da sigara kullanmamaları istenmektedir.
 • Düzenli olarak egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersizler kilo verme hızınızı artırarak uygulamanın etkisini artıracaktır. Kaliteli bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biri diyetisyen tarafından verilen diyete özenle uyulmasıdır.

Sağlıklı beslenme ve yaşama tarzı benimsenmelidir. İleride tekrar kilo alınması ihtimalini engellemek için her zaman sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmelidir. Şekerli ve sağlıksız gıdalardan uzak durulmalıdır.

Not: İşleminin ardından uzman cerrahınız size uygulama sonrası uygulamanız gereken tüm detayları açıklayacaktır.

 

Kaynaklar;

https://gastricbotox.com/home/f/what-to-eat-after-gastric-botox-stomach-botox-diet

 

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.