Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Modern tıp standartlarına göre, belirli bir derecede fazla kilo (obezite) ameliyatla tedavi edilir. Obezite ameliyatı “mide küçültme ameliyatı” olarak adlandırılır, ancak bazı durumlarda mideye tek bir müdahale yeterli değildir. Mide hacminde azaltma hedeftir ancak ameliyat türü cerrahın gerekli gördüğü tedaviye göre belirlenir. Mide küçültme ameliyatı fiyatları, cerrah ile görüştükten sonra belirlenir.

Mide küçültme ameliyatı obez olan ve diyet ya da egzersizle önemli bir kilo kaybı görmemiş olanlara önerilmektedir. Vücut kitle indeksiniz 45’in üzerindeyse (ciddi şekilde obezseniz) veya tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi ve vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan yüksek kolesterol gibi obezite ile ilgili hastalıklardan birinden muzdaripseniz cerrahınız muhtemelen bu prosedürü önerecektir.

Mide Küçültme Ameliyatında Adaylar

Her tür zayıflama ameliyatının kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Adaylarda baz alınan vücut kitle indeksidir. 35 ve üzeri hastalar için uygundur.

Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır;

 • Fazla kilolarından kurtulamayanlara
 • Diyet ile kilo veremeyenlere
 • Yiyeceklere sürekli aşerenlere
 • Egzersizlerin kilo vermede yetersiz kaldığı hastalara
 • Kilo verip, aynı kiloyu ve/veya daha fazlasını alanlara
 • Tip 2 diyabeti olanlara
 • Kilolar nedeniyle uyku apnesi, yüksek tansiyon gibi çeşitli sağlık sorunları olanlara

Mide küçültme ameliyatı 18 ile 65 yaşları arasındaki kişiler için yapılabilir. Türüne göre ya da kişinin sağlık ve yaşam koşullarına bağlı olarak yaş sınırı 70’i bulabilir.

Mide Küçültme Ameliyatının Faydaları

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların kaybettikleri ortalama kilo miktarı diğer prosedürlere göre daha fazladır. Yani en etkili obezite tedavisidir.

 • Diğer işlemlere göre ameliyat sonrası kilo kaybı daha hızlı olacaktır.
 • Gövde içerisine harici bir cihaz yerleştirilmesine gerek yoktur.
 • Tip 2 diyabetin iyileşmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabetli hastaların % 70 kadarı tedavi edilir veya insülin ihtiyaçları önemli ölçüde azalır.
 • Yüksek tansiyon ve uyku apnesi, gastrik baypas ameliyatından sonra iyileştirilebilir veya iyileştirilebilir.
 • Ameliyatlar laparoskopik olarak yapıldığı için aşırı ağrı hissetmezsiniz ve vücudunuzda iz kalmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı; Müdahalenin özü

Operasyon endokrinoloji profiline aittir, kısıtlayıcı ve şant bileşenleri kullanılarak kombine bir şekilde gerçekleştirilir. Kısıtlayıcı bileşenin elemanları, midenin hacmini ikiye bölerek küçültmeyi ve ayrıca ince bağırsağı yeniden yönlendirmeyi mümkün kılar. Bypass ameliyatı seçerseniz, midenin üst kısmında doğrudan ince bağırsağa bağlanan 20-30 ml’ye kadar “küçük ventrikül” oluşturarak tüketilen besin miktarını azaltmanıza olanak sağlanır. Bu durumda midenin çoğu çıkarılmaz, ancak basitçe gıda işleme sürecinden çıkarılır. Yiyecek vücuda girdikten sonra, duodenumun uzun geçiş sürecini atlayarak hemen küçük mideye, ardından ince bağırsağa gönderilir.

Kombine şekilde yapılan operasyon 4 ila 6 saat sürer. Prosedürün karmaşıklığına rağmen, günümüzde obezite ile ilişkili metabolik bozuklukları ve hastalıkları durdurmanın tek yolu budur.

Mideyi küçültmek için yapılan ameliyat, bir kişinin rehabilitasyon döneminde fazla kilonun % 85 kadarını kaybetmesini sağlar. Prosedür, hastaların öncekinden daha az yemek yemesine izin verir. Ana kilo kaybı ilk altı ayda gerçekleşir ve ardından süreç yavaşlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi

Mide küçültme ameliyatından önce bir dizi inceleme yapılır. Kardiyovasküler, solunum sistemlerinin teşhisi ile çeşitli analizler yapılır. Elbette fiziksel nedenlerle ameliyat reddedilebilir. Kimse yaşa dikkat etmez, asıl mesele vücudun genel dayanıklılığıdır.

Operasyonun kendisi, mikroskobik bir delikle gerçekleştirildiği için insan vücudunda pratik olarak hiçbir iz bırakmaz. Cerrahlar tarafından kullanılan benzersiz alet, dokuyu eşzamanlı olarak keser ve hemen dikilmesine olanak tanır. İşlem kansızdır ve sadece birkaç gün içinde hasta zaten taburcu edilir.

Ameliyattan Sonra Nasıl Yaşanır?

İlk aylarda özel bir diyet uygulamalısınız, sadece sıvı yiyecekler yemelisiniz. Ek olarak, özel bariatrik vitaminler reçete edilir. Sadece altı ay sonra mide yenileme süreci sona erdiğinde kişi normal yemeğe ve egzersize dönebilir.

Bir başka önemli nokta; Oniki parmak bağırsağı besin kitlesi ile temastan dışlandığından, hiçbir madde insülin üretimini engellememekte, sonuç olarak birçok hasta diyabet remisyonuna girmektedir. İnce bağırsağın uzak kısmına hızlandırılmış gıda akışı, glikoza bağlı insülinotropik etkiye sahip olan glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) salınımını artırır. Bu peptit, hastaların kolaylıkla sindirilebilen karbonhidratları, yani şekerli ve yağlı yiyecekleri tüketme kabiliyetini sınırlar.

Ayrıca ameliyattan sonra beyin merkezleri daha hızlı doyar, bu da yağ kütlesinin azalması anlamına gelir.

Ameliyattan Sonra Oluşabilecek Etkiler

Tüp mide ameliyatı olan kişiler kısa süreli bazı sorunlar yaşayabilir. Bu sorunları yalnızca doktorunuzun tavsiyesine uymazsanız yaşayabilirsiniz.

Saç Dökülmesi

Önemli vitamin ve mineralleri reçete edildiği gibi almazsanız saçlarınız dökülebilir. Saç dökülmesi nadiren altı aydan uzun sürer. Saç dökülmesi, vücut ağırlığı ve diyet stabilize olduğunda sona erer.

Zaman ve sabır gerektirir. Bu geçici bir durumdur ve hiçbir durumda tüm saçlar dökülmez. Yeterince protein alın, çünkü protein saç için ana yapı taşıdır. Gıdalardaki protein miktarının yanı sıra saç dökülmesi, demir, çinko, yağ asitleri, B 12 vitaminleri veya biotin dengesi ile de ilişkilidir. Sorun yaşamamak için size önerilen vitamin ve mineralleri almanız önemlidir.

Cildin Sarkması

Tüm hastalar kilo verdikten sonra bu problemle karşılaşmaktadır. En önemlisi, hastalar karın, ön kollar, uyluklar ve göğüslerdeki deri fazlalığından endişe duyarlar. Burada hem tıbbi hem de estetik bir problemle başa çıkabilecek bir cerraha yönlendirilirsiniz. Hastaların yaklaşık % 20’si fazla deriyi almak için estetik ameliyat geçirir. Bazen birkaç işlem yapmak gerekir. Plastik cerrahi sırasında vücut ağırlığı sabitlenmelidir ve genellikle cilt sarkması için ameliyat mide küçültme ameliyatından en az 18 ay sonra yapılır.

Eğer ameliyattan sonra kendinizi iyi hissettiğinizde spora başlarsanız, kilo verdikçe cildinizin sarkmasına engel olabilirsiniz.

Sağlık Kontrolünde Kalmak

Tüm doktor ziyaretleriniz planlanacaktır ve planlanmış takip ziyaretlerine katıldığınızdan emin olun: ilk iki yıl boyunca bariatrik eğitimli hemşire veya sizi ameliyat eden cerraha görüneceksiniz. Bu genel sağlığınız için önemlidir.

Sağlık Sorunları Oluşursa;

Bariatrik cerrahi ile ilişkili herhangi bir sağlık sorununuz varsa, acil müdahale gerektirmeyen vakalar için öncelikle aile hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz; o, gerekirse sizi ameliyatı yapan cerrahla randevuya yönlendirecektir. Acil müdahale gerektiren durumlarda, bariatrik cerrahinin uygulandığı ve personelin obezite cerrahisinin komplikasyonlarını tedavi etme konusunda yetkin olduğu tıbbi kurumların acil servisiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Mide Küçültme Ameliyatı Güvenli Midir?

Her mide küçültme ameliyatı ya da mide balonu gibi operasyonların bazı riskleri ve olası komplikasyonları olmasına rağmen, gerçek şu ki obezitenin oluşturduğu riskler çok daha hayati tehlike arz eder. Çeşitli çalışmalar, mide küçüldüğünde, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, depresyon ve kısırlık gibi kiloyla ilişkili durumları önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

Ayrıca uzman bir cerrah tarafından yapılırsa kısa vadede herhangi bir risk oluşturmaz. Uzun vadeli komplikasyonlara da rastlanmaz; tek ortak sorun, hayatınızın geri kalanında takviye almanızı gerektiren vitamin ve mineral eksikliğidir. Onları da ilaçlarla sağlayacaksınız.

Mide küçüldüğünde daha az yemek ile hayatınızı sürdüreceksiniz, tüm yaşamsal faaliyetleriniz düzelirken hayalinizdeki fiziğe her ay biraz daha yaklaşacaksınız.

https://weightlossandwellnesscenter.com/5-types-of-weight-loss-surgeries/

http://surgery.ucla.edu/bariatrics-gastric-bypass

https://health.clevelandclinic.org/how-to-choose-the-best-bariatric-surgery-solution/

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.