Mide Küçültme Ameliyatını Devlet(ssk,sgk) Karşılıyor Mu?

Mide küçültme ameliyatı, obeziteyi tedavi etmek için çok popüler bir prosedürdür. Türkiye’de gastrik bypass, tüp mide, balon ve diğer kilo verme ameliyatlarında olağanüstü deneyime sahip, yüksek eğitimli ve profesyonel bariatrik cerrahlar var.

İyi donanımlı hastanelerde her cerrahın uzman olduğu türler bulunur. Roux-en-Y gastrik bypass, mini bypass, tüp mide ameliyatı; çok uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

SSK Mide Küçültme Ameliyatını Karşılar Mı?

Mide küçültme ameliyatı için sadece doktorların ve hastanelerin kalitesi değil, aynı zamanda uygun fiyatlar da dikkate alınmaktadır. Bunun için önce iyi cerrahlara odaklanmalısınız, fiyat analizini karşılaştırmalı olarak yapabilirsiniz. Ancak fiyat aralığı çok fazla olan klinik ya da doktorlardan uzak durmalısınız. Sağlığınızı maddi bir şey için bozmak istemezsiniz.

Peki; mide küçültme ameliyatı devlet tarafından karşılanıyor mu?

Mide küçültme ya da diğer cerrahi kilo verme yöntemleri devlet tarafından karşılanmaz. Bu özel bir duruma girer ve bu alan için hiçbir bütçe ayrılmamıştır. Ancak devlet hastanelerinde diyetisyen ile görüşerek, kilo vermenize yardımcı olabilecek bir diyet listesi edinebilirsiniz. Bu diyete vereceğiniz kilo ve yağ miktarına bağlı olarak yıllarca sadık kalmanız gerekir.

SSK mide küçültme ameliyatını karşılıyor mu; hayır, SSK, Bağ-kur ya da özel sağlık sigortaları bu ameliyatı karşılamayacaktır. Sağlanan SSK doktorunu ziyaret ettiğinizde sizi bir tartıya çıkarır ve kilonuzu ölçer, yağ kitlenizi ve vücut kütle indeksinize bakmaz. Yalnızca kilonuzla ilgilenir ve standart diyet listesinden birini bilgisayar üzerinden size çıkardıktan sonra bu diyet listesine uymanızı ister ve ileri bir tarih için randevu almanızı söyler. Bu şekilde yıllarca hastaneye gidip gelirsiniz.

Bunun yerine mide küçültme ameliyatı olursanız, sadece 6 ay içinde zayıflarsınız. Elbette önce diyet ve egzersiz ile kilo vermeyi hedeflemeniz gerekir. Bunu başaramadıysanız özel kliniklere başvurursunuz.

Türkiye Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Türkiye, tedavi görmek için harika bir ülkedir; mide küçültme yaptıranlara sorabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatının maliyeti cerraha, ameliyatın yöntemine, kliniğe ve özellikle ülkeye göre değişmektedir. Türkiye’de mide ameliyatı diğer ülkelere göre daha ekonomiktir.

 • İngiltere’de mide küçültme ameliyatının tipik maliyeti yaklaşık 50.000 dolardır;

 • ABD’de ortalama 24.000 dolardır;

 • İran’da mide küçültme ameliyatı yaklaşık 5.500 dolardır;

 • Kanada’da 17.000 dolar;

 • Tayland’da 10.400 dolar;

 • Türkiye’de en az 1.300 dolardır.

Bu prosedürlerin düşük maliyetinin esas olarak Türkiye’deki döviz kuru ile ilgili olduğu unutulmamalıdır.

Mide küçültme ameliyatı devlet tarafından karşılanmasa da bütçenizi zora sokacak nitelikte değildir. 10 ile 25 bin TL arasında, ameliyatın türüne göre fiyatlar değişmektedir.

Mide küçültmede önemli olan fiyatı değil, doğru bir cerrah tarafından yapılmasıdır. Hastanın kendisine çok iyi bakması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Bakım

Mide küçültme ameliyatı olduktan ve taburcu olduktan sonra; kenarları dikişlerle birbirine bağlı olan yaralarınız olacaktır. Yaraların kenarları birbirine sıkıca oturur ve yara 24 saat içinde kapanır. Genellikle dikilen yaralar, yara pansumanları veya flasterlerle kapatılır.

Yara Bantlarını Değiştirme

Evdeyken, yarayı temiz ve kuru tutarak yaranın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

 • Yara, kan ve akıntı ile kirlenir, nemli hale gelirse veya bant yüzeyden çıkmaya başlarsa hemen değiştirilmelidir.

 • Bandı değiştirmeden önce ve sonra eller yıkanmalıdır.

 • Yarayı belirlenmiş bir antiseptik ile durulayın, kendiliğinden havayla kurutun ve ardından yaranın üzerine yeni bir bant takın.

Ameliyattan 24 saat sonra duş alınabilir. Duştan önce bantları çıkarın.

 • Yaraları akan, ılık suyla durulayın, yarayı ve çevresindeki cildi havayla kurutun veya bir havluya hafifçe dokunun.

 • Yaraları germekten ve ovalamaktan kaçının.

 • Yarayı antiseptik ile temizleyin, kurumasını bekleyin ve ardından yaranın üzerine yeni bir bant yerleştirin.

 • Bant, her duştan sonra veya dikişler yaradan alınmadan önce her gün değiştirilmelidir. İpler operasyondan 10-14 gün sonra çıkarılır.

Yara ağrısı için doktorunuz tarafından reçete edilen bir ağrı kesiciyi alın. Yaranın açılması hem içerisindeki dikişlerin çıkarılması nedeniyle gerçekleşebilir, bu nedenle ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının ve ameliyattan sonraki üç hafta boyunca fiziksel aktiviteyi sınırlandırın.

Not: Bariatrik cerrahi sonrası yaranın iltihaplanması nadirdir.

Normal bir yara ağrılı, hassas veya hissiz olabilir; yarayı çevreleyen deriden biraz daha şişik görünebilir veya hafifçe kızarık olabilir, yaranın etrafındaki deri kaşınabilir veya kanama olabilir. Yara (lar) parlak kırmızı hale gelirse, yara bölgesi şişmiş ve sıcaksa doktorunuzla iletişime geçin.

Aşağıdaki durumlarda bile aile doktorunuzla iletişime geçmeniz mantıklıdır:

 • Yara sürekli ağrıyor ise;

 • Günde iki damladan fazla sıvı (örneğin kan, irin) sızıyorsa;

 • Yara kötü kokuyorsa;

 • Vücut ısısı 37,5 ° C’nin üzerine çıkarsa;

 • Genel halsizlik oluşur ve kendinizi kötü hissederseniz;

 • Yaranız açılırsa.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilecekler

Sigara İçmek;

Mide küçültme ameliyatı sonrası duman, yara iyileşmesini bozar, çünkü sigara kanda oksijen taşınmasını engeller ve böylece iyileşme sürecini uzatır. Sigara içenler, içmeyenlere göre obezite ameliyatından sonra mide ve ince bağırsak birleşim yerinde ülserasyon ve daralma riski altındadır. Sigara içmek ayrıca mideyi ve bağırsakları tahriş edebilir.

Duygular / İlişkiler

Duygusal durumunuz, obezite cerrahisinden sonra kararsız olabilir. Korkunç, güvensiz veya sinirli hissedebilirsiniz. Artık eskisi gibi yiyip içemeyeceğiniz için sosyal ortamlarda da rahatsızlık hissi yaratabilir.

Ameliyattan sonra yaşam tarzınızda büyük değişiklikler olacaktır. Gerçekçi olmayan hedefler, beklenenden daha az kilo kaybı, hormonal değişikliklerle birlikte diyet değişiklikleri ve kilo kaybından kaynaklanan cilt sarkmaları ameliyat sonrası depresyona neden olabilir.

Bariatrik hastaların daha önce teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş akıl hastalıklarına (anksiyete, depresyon, yeme bozuklukları) sahip olma olasılığı daha yüksektir, bu da ameliyattan sonra daha da kötüleşebilir. Uygun psikolojik ve ruh sağlığı hizmetlerinin yardımıyla genellikle kaybolurlar veya iyileşirler.

Aile ve arkadaşlarla ilişkileriniz “yeni size” alışmakta zorlandıkları için değişebilir. Bazı durumlarda vücut şeklindeki ve benlik saygısındaki değişiklikler hastanın cinsel yaşamını iyileştirir ve ilişkideki yakınlık duygularını artırır. Aynı zamanda, değişikliklerinizden sonra partneriniz kendini güvensiz hissedebilir.

Ayrıca;

 • İlaçlarınızı zamanında ve gerektiği kadar almayı unutmayın..

 • Vitamin takviyelerini almazsanız sağlığınız bozulacaktır…

 • Ağır yük kaldırmayın..

 • Ameliyat yaralarınız iyileştikten sonra egzersiz yapın…

 • Egzersiz cilt sarkmalarının önüne geçer..

 • Egzersiz yapmadan hızla kilo verirseniz sarkık cildi toparlamak için estetik ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

Mide küçültme ameliyatını devlet karşılamasa da, siz karşılayın! Bunu düşünüyorsanız hemen bir egzersiz programına başlayın, yiyeceklerinizi biraz azaltın ve biraz birikim yapın!

https://www.obesitycoverage.com/insurance-and-costs/how-much/average-laparoscopic-gastric-bypass-prices#:~:text=%2423%2C000%20is%20the%20most%20often,average%20cost%20of%20gastric%20bypass.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.