Mide Küçültme Ameliyatlarına Giriş Rehberi

BÖLÜM 1

Mide küçültme ameliyatı yolculuğunuza hoş geldiniz!

Bu rehber Dr. Hasan Erdem ve asistanları tarafından, mide küçültme operasyonu olmak isteyen hastalara, ücretler, riskler ve hastaya en uygun obezite cerrahi çeşidinin belirlenmesine yardımcı olması amacı ile toplam 4 bölümden oluşmuştur.

Obezite cerrahisi operasyonları, teknolojinin akıl almaz hızla gelişmesiyle beraber , bir çok farklı tekniğin kullanıldığı bir alan haline geldi.Mide baypası , tüp mide , biliopankreatik derivasyon gibi birden fazla çeşidi içinde barındıran obezite cerrahisi, kişilerin seçim yaparken bütçe, risk düzeyi gibi faktörleri göz önünde bulundurmasına neden olabilmektedir. İyi bir haberimiz var. Bu başlangıç seviyesi serimizi okuyarak obezite ameliyatları hakkında yeterli bilgiye fazlası ile sahip olabilecek ve sizin durumunuza en uygun operasyon türünü rahatça belirleyebileceksiniz.

Mide küçültme Nedir?

Bariatrik cerrahi operasyonları (obezite cerrahisi);  diyet, yaşam tarzı değişikliği, spor aktiviteleri ile verilemeyen kiloların , hayati risk oluşturduğu zaman uygulanabilecek ameliyatlara verilen genel isimdir.Obezite cerrahisi operasyonu kararı almış hastaların büyük bir kısmı , mide küçültme ameliylarının sadece tüp mide (Gastric Sleeve) operasyonu olduğu kanısındadır.Ancak durum böyle değildir.

Obezite Operasyonları neden yapılır?

Bu operasyonu yaptırmak isteyen hastaların ortak özelliği, obezite seviyesinin ve bunun doğurduğu ;

  • Kalp rahatsızlıkları ve felç riski
  • Yüksek Tansiyon
  • Tip 2 diyabet
  • Uyku abnesi
  • Alkole bağlı olmayan böbrek yağlanması
  • Alkole bağlı olmayan Steatohepatit

gibi sonuçlara sahip olmaları ve bu sonuçların yaşam kalitesini kayda değer bir şekilde azaltığına ikna olmalarıdır.

Mide küçültme ameliyatları nasıl yapılır?

Laparoskopik (kapalı) yöntemlerle  gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatları , temelde kısıtlayıcı ve malabsorbtif (emilim engelleyici) operasyonlar olmak üzere ikiye ayrılır.

Burada bilinmesi gereken , kısıtlayıcı operasyonların ,mideye gelen besini kısıtlamak amaçlı , mide şekili  üzerinde yapılan operasyonlar olmasıdır. Örneğin; tüp mide operasyonu bu tür bir operasyondur. Sadece mide şekilinin üzerinde oynama yapıldığı bir operasyondur.

Malabsorbtif (emilim engelleyici) mide küçültme operasyonları ise , bağırsak boyutu , pozisyonu ile ilgili işlemler yapılıp, bağırsak tarafından emilen besin miktarının azaltılmasını amaçlar.Bu tür operasyonlara örnek olarakda , gastrik bypası ameliyatını verebiliriz.

Obezite operasyonları kimlere yapılır? (Uygunluk)

Herşeyden önce bu operasyonlara uygun olabilmek için psikiyatrik değerlendirmeden geçilmesi lazımdır.Bu değerlendirmede amaç hastanın operasyona uygunluğunu belirlemek ve hastanın operasyon hakkında motivasyon, kendini hazır etmesi gibi davranışları hakkında bilgi sahibi olunmasıdır.

Psikiyatrik değerlendirme dışında hastalardan;

  • Vücüt kitle indekslerinin (BMI) 40 ve üzeri

Tip 2 diyabet , yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi problemleri var ise BMI değerinin 35 ve 40 arası

VKİ oranına sahip olmaları beklenir.

 

Başlangıç düzeyde bu bilgileri öğrendikten sonra , mide küçültme ameliyatı türleri hakkında bilgi verdiğimiz , bir sonraki bölüm olan 2.Bölüm’e göz atmayı unutmayın

Bölüm 2 : Mide küçültme ameliyatı çeşitleri

Bu bölümde, farklı obezite ameliyatı prosedürleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bölüm 3: Operasyonlar hakkında genel riskler bildirgesi

Bir bariatrik cerrahisi operasyonda, karşılaşılabilecek  problemler listesi

Bölüm 4: Mide küçültme operasyon ücretleri karşılaştırması

Ülkemizde ve dünya genelinde kullanılan cerrahi yöntemlerdeki talep trendleri