Tüp Mide Ameliyatı

tüp mide ameliyatı

BÖLÜM 1

Tüp Mide (Mide küçültme ameliyatı) yolculuğunuza hoş geldiniz!

Tüp mide ameliyatı, bir çeşit mide küçültme operasyonudur. Bu operasyon, genellikle obezite hastalarına ve kilo nedeniyle sağlığı risk altında olan kişilere yapılır. Obezite cerrahisinde uzmanlaşmış ekibiyle İstanbul Obezite Cerrahisi, sağlığınız için en uygun operasyonu tercih etmenizde size yardımcı olur. Şimdi mide küçültme ameliyatı yani tüp mide operasyonu için detaylara geçelim. 

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme, en basit tabiriyle kişinin fazla yeme alışkanlığı nedeniyle büyümüş midesini küçülmek için yapılır.  Mide yeme güdüsünün artmasıyla birlikte büyür ve genişler. Bu durum ise doyma hissini geciktirir. Kişi doyana kadar yemeye devam ettiğinde kilo alması kaçınılmaz olur. Tüp mide ameliyatı ise doyma hissine daha kısa sürede ulaşmayı sağlar. Bu operasyonda fazlasıyla büyümüş olan mideyi muza benzer ince bir tüp formuna sokarız.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gelişen teknolojilerle birlikte artık tıpta da daha az kesi ve daha acısız işlemler yapılabilmektedir. Tüp mide ameliyatı, genel anestezi altında ancak kapalı ameliyat yani daha az kesi yöntemiyle uygulanabilmektedir. Operasyonunun şeklini, kişinin sağlık durumuna ve yapılacak ameliyatın türüne göre uzman hekim belirler. Midenin büyük bir kısmının alınarak mide muhteviyatının mümkün olduğunca azalmasını sağlayan bu yöntem ile kişinin daha az yemesi amaçlanır. Kapalı tüp mide ameliyatı 4 ayrı delikten girerek gerçekleştirdiğimiz bir operasyondur. Laparoskopi adını verdiğimiz yöntemle midenin yaklaşık 4/3’ünü alırız. Bu ameliyatlarda vücutta 4 adet birer santimetrekarelik dikişler olur. Ancak estetik dikişle kapatılan bölgelerde iz kalmaz. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında gaz sancısı oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak için ameliyattan 4 saat sonra yürüyüş yapmalısınız. Böylece gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Hastanede kaldığınız süre sonunda günlük hayata kolaylıkla adapte olabilirsiniz. İlk birkaç hafta ani hareketler yapmamaya özen gösterdiğinizde ameliyat sonrasında kanama ve ağrı gibi problemlerle karşılaşmazsınız. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kontrol 

İlk 15 günü tamamladıktan sonra ameliyat sonrası ilk kontrolünüzü yaparız. İkinci kontrolünüzü ameliyattan bir ay sonra, diğer kontrollerinizi üçüncü, altıncı, dokuzuncu ve on ikinci aylarda yaparız. Bu kontroller sayesinde hem genel sağlık durumunuzu hem kilonuzu kontrol ederiz. Midenizde herhangi bir rahatsızlık söz konusu olursa kontrol süresini beklemeden hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu süreçte diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme düzeninizi oluşturmanızı sağlarız. 

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hekimlerimiz, operasyonların tamamına hastanın sağlığını düşünerek karar verir. Kişinin psikolojisini ön plana alan estetik ameliyatlar bir yana tüp mide ameliyatı kesinlikle bir estetik işlem değildir. Bu nedenle kilo vermek isteyen herkes mide küçültme ameliyatı olamaz. Öncelikle hekimler, tıbbi operasyonları hastanın sağlık durumunu iyileştirmek amacıyla yaparlar. Burada değerlendirdikleri şey ise hastanın operasyon yapılmaksızın sağlığına kavuşup kavuşamayacağıdır. Obezite nedeniyle uyku apnesi, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hayatı ciddi oranda zorlaştıran hastalığı bulunan kişiler, bu operasyonlar için uygundur. Çünkü obez olan kişiler genellikle doğal yollarla kilo veremezler. Kısaca ifade etmek gerekirse: 

  • Aşırı kiloları nedeniyle yürümekte zorlananlar, 
  • Kilo nedeniyle hareketlerinde önemli ölçüde kısıtlama yaşayan kişiler,
  • Morbit obezite nedeniyle diyabet hastalığı da bulunan kişiler,
  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişiler,
  • Vücut kitle indeksi 30-35 arasında olan ama doğal yollarla kilo veremeyen kişiler,
  • Alkole bağlı olmayan böbrek yağlanması ve alkole bağlı olmayan steatohepatit hastaları,
  • Yüksek tansiyon hastaları 
  • Uyku apnesinden muzdarip olanlar 
  • Vücut kitle indeksi en az 30 olan kişiler de sağlık durumları göz önüne alınarak mide küçültme ameliyatı olabilirler. 

Hastalar ameliyat öncesinde psikolojik değerlendirmeden geçmelidir. Anoreksiya hastaları, estetik amaçla zayıflamak isteyenler, diyet yapmadan zayıflamak isteyenler bu ameliyat için uygun değildir.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Sağlık durumunuza göre ameliyatın risk durumu değişiklik gösterir. Ameliyat öncesinde uzman hekimlerimiz, tetkiklerinizi yapar ve ameliyata uygun olup olmadığınızı değerlendirir. Her ameliyat ufak da olsa risk taşır. Ameliyat öncesinde operasyonu yapacak hekimle konuşarak bütün olasılıkları öğrenmelisiniz. Böylece ameliyat süreci hakkında bilgi sahibi olarak kendinizi operasyon sürecine hazırlayabilirsiniz. Nadiren emboli, kanama, kaçak dışında anestezi nedeniyle oluşabilecek riskler arasındadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seçtiğiniz merkezin profesyonel hizmet vermesi, alacağınız yaptıracağınız ameliyatın maliyetini etkiler. Uzman hekim tercihiniz, ameliyatın türü, ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve markası tüp mide ameliyatı fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulur. Ayrıca alacağınız sağlık hizmeti paketi içinde konaklama, diyetisyen desteği, varsa ihtiyacınız bulunan ek tedaviler de mide küçültme ameliyatı fiyatları açısından belirleyicidir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Obezite Cerrahisi merkezimizi arayabilir, randevu alarak yüz yüze görüşme yapabilirsiniz. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide küçültme yani tüp mide operasyonu sonrasında operasyon yapılan bölge iyileşene kadar katı gıdalar yememelisiniz. Bunun için diyetisyen desteğiyle size özel beslenme düzeniyle mide 1 ay sonunda normal yeme düzenine alışır. Bunun için ilk iki hafta sıvı sonraki iki hafta püre şeklindeki gıdalarla beslenmenizi öneririz. Mide ameliyatı üzerinden 1 ay geçtikten sonra katı gıdalar yemeye başlayabilirsiniz.

Yeni midenize ve yeni beslenme düzeninize alışmanız için kendinize biraz zaman tanımalısınız. Diyetisyeninizin önerdiği beslenme düzeninde egzersiz de yaparak kilo verebilirsiniz. Kilo verdikten sonraki süreçte de yine egzersiz ile birlikte kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. İlk üç ay boyunca yoğun gaz yapan gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Baharat, acı ve ekşi gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca kahve, karbonhidratlı gıdalar, çiğ sebzeler, salça ve limon da tüketmemelisiniz. İlk 6 ay boyunca alkol tüketiminden uzak durmalısınız. 

Mide küçültme ameliyatı olmaya karar verirseniz kendinizi bütün bu psikolojik sürece de adapte etmelisiniz. Sağlığınız için böyle bir karar verirken istikrarlı olmayı ve sağlıklı bir yaşam düzeni kurmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. 

Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo verme hızı ise genellikle kişinin metabolizmasına göre değişir. Eskiye oranda çok daha az kalorili ve az miktarda yemek yiyeceğiniz için ilk aydan itibaren bariz bir kilo kaybı yaşarsınız. 

Ameliyattan bir ay sonra yüzmeye ve yürüyüşe başlayabilirsiniz. 3.aydan itibaren istediğiniz sporu yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece daha etkili bir şekilde kilo verdiğinizi  fark edebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyat ortalama 1 saat kadar sürer. Ancak kişinin özel durumuna göre bu süre bazen uzayabilir. Ameliyat sonrasında 2 gün hastanemizde kalırsınız. 2.günün sonunda sağlık durumunuzu değerlendiririz. Ekstra bir tedavi gerekmediği sürece 2 gün sonunda merkezimizden taburcu olmanızı sağlarız. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olur mu?

Ameliyat sonrasında kısıtlı beslenme düzenine sahip olursunuz. Ancak diyetisyen tarafından hazırlanmış beslenme programına uygun hareket ederseniz saç dökülmesi sorunu yaşamazsınız. Bunun dışında saç dökülmesinin mevsimsel ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişebileceğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Büyür mü?

Mide ameliyatı sonrasında beslenme düzeninize uygun olarak hareket ettiğinizde kilo alma ve mide büyümesi sorunu yaşamazsınız. Midenizin ameliyattan sonra tekrar büyümemesi için özellikle ilk 6 ay dikkatli olmalısınız. Gazoz ve gazlı içecekleri içmeyerek midenizin büyümesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca gaz problemi yaşamamanız için de gazlı içecekler tüketmemelisiniz. 

Midenizin ameliyat sonrasında küçülmesi sayesinde daha az yeme isteği duyarsınız. Ayrıca bir öğününüzün süresini 30-45 dakika arasında tutmaya özen göstermelisiniz. Çok fazla çiğneyerek yiyip yiyeceklerin daha rahat öğütülmesini sağlayabilirsiniz. 

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı sonrasında diyetinize uygun şekilde yemek yediğinizde aşırı bir mide büyümesi ile karşılaşmazsınız. Zaten ameliyat sonrasında yeme isteğinizin kendiliğinden azaldığını fark edersiniz. Eskiye oranla aşırı yeme ihtiyacınız ortadan kalkar. Bu sayede midenizi çok fazla zorlamazsınız. Bu da midenizin tekrar eskisi gibi büyümesine engel olur. 

Tüp Mide Ameliyatı İçin Kilo Sınırı Var mıdır?

Ameliyatta kilo sınırı yerine vücut kitle indeksine bakarız. Çünkü herkesin boyuna göre sahip olması gereken kilo farklıdır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişileri obez kategorisinde değerlendiririz. Bu ameliyata vücut kitle indeksi en az 30 olan kişiler girebilir. Çünkü daha önce de ifade ettiğimiz gibi tüp mide ameliyatı estetik bir operasyon değildir. Kilo fazlası bulunan herkese yapılmaz. Sağlık açısından gerçekten risk taşıyan kişiler için normal bir beslenme düzeni oluşturmak amacıyla tüp mide operasyonu yaparız. Sağlıklı bir şekilde egzersizle kilo verebilen, metabolik sorunu bulunmayan, en önemlisi de obezite riski taşımayan kişiler için tüp mide ameliyatını önermeyiz. 

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Mide küçültme ameliyatı 18 yaşının üzerindeki hastalara uygulanır. Yaş üst sınırı ise genellikle 65’tir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Tüp mide ameliyatı fiyatları, tercih ettiğiniz merkezin kalitesine göre değişir. Uzmanın deneyimi, hizmetin ve personelin kalitesi, tercih ettiğiniz sağlık paketi, ameliyat türü operasyonun fiyatını etkiler. Daha detaylı bilgi almak için şimdi İstanbul Obezite Cerrahisi iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Bölüm 2 : Mide küçültme ameliyatı çeşitleri

Bu bölümde, farklı obezite ameliyatı prosedürleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bölüm 3: Operasyonlar hakkında genel riskler bildirgesi

Bir bariatrik cerrahisi operasyonda, karşılaşılabilecek  problemler listesi

Bölüm 4: Mide küçültme operasyon ücretleri karşılaştırması

Ülkemizde ve dünya genelinde kullanılan cerrahi yöntemlerdeki talep trendleri

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.