Mini Gastrik Bypass; Prosedür nedir? Riskler ve Fiyatlar

Mini Gastrik Bypass; Prosedür nedir? Riskler ve Fiyatlar

1997 yılında Amerikalı cerrah Rutledge R. tarafından klinik uygulamaya sokulmuştur. Midenin uzunlamasına rezeksiyonu sırasında tüp mideye benzer şekilde mideden yaklaşık 50 ml hacimli ince dar tüp kesilir ve bu kol ile ince bağırsak halkası arasına bir anastomoz uygulanır.

Treitz ligamentinden 150-200 cm mesafe olur. İnce bağırsağın yaklaşık iki metresi sindirime kapatılır.

Mini gastrik bypass ile beyne midenin dolu olduğuna ve iştahın tatmin olduğuna dair bir sinyal gönderilir. Ameliyattan sonra genellikle hormonal açlık sinyalleri düşer ve iştah azalmasına neden olur.

Obezite Cerrahisinde Mini Gastrik Bypass

Obezite genellikle metabolik bozukluklarla ortaya çıkar. Bu durumların tedavisi metabolik / bariatrik cerrahi alanına girmektedir.

Bu tür metabolik hastalıklar arasında tip 2, diyabette insülin direnci, lipid metabolizması bozuklukları (dislipidemi), uyku apnesi ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) bulunur. Metabolik cerrahi ile hastanın bu bozukluklardaki durumu önemli ölçüde iyileştirilebilir.

Bu nedenle ameliyattan sonra şeker hastalığına yönelik insülin tedavisi gereksiz olabilir ve diğer hastalıklarda hastanın sağlığı kilo kaybına paralel olarak bir yıl içinde iyileşir.

Mini Gastrik Bypass Etkileri

Kısıtlayıcıdır; mide hacmini azaltarak tek seferde alınan yiyecek miktarındaki mekanik azalma sağlar; bu da daha erken tokluk hissetmenize katkıda bulunurken daha az besin tüketmenize neden olur.

Malabsorbtiftir; yiyecek yumrularının sindirim suları ile daha sonra teması ve besinlerin emiliminde rol oynayan bağırsak alanında azalma nedeniyle yenen yiyeceklerin asimilasyon derecesinde azalma olur.

İnsülin üretimini arttırır; duodenum gıdanın geçişinden çok hızlı bir şekilde yararlanır. Karbonhidrat metabolizmasının normalleşmesine yol açar, insülin üretimini uyarır.

Mini Gastrik Bypass ve Gastrik Bypass Karşılaştırması

Mini gastrik bypass midenin uzunlamasına rezeksiyonuna göre avantajlıdır. Diğer ameliyat türlerine göre malabsorptif bileşenin dahil edilmesine bağlı olarak vücut ağırlığını kalıcı olarak azaltır.

Klasik gastrik baypas cerrahisine kıyasla, mini gastrik bypass teknik olarak daha basittir, daha az anastomoz uygulanır ve karşılaştırılabilir sonuçlarla daha düşük cerrahi komplikasyon yüzdesine sahiptir. Beslenme bozukluğu, klasik mide baypasına göre daha düşüktür.

Mini gastrik bypass dezavantajları; normal gastrik bypass ameliyatından sonra olduğu gibi ameliyat sonrası dönemde ömür boyu vitamin ve mineral alımının gerektirir.

Önemli!

Gıda alımı ile gerçekleşen insülin üretimini artıran endojen hormonların, inkretinlerin üretiminin uyarılmasıyla birlikte emilim bozukluğu bileşeni de göz önünde bulundurulduğunda, tip 2 diyabet ve vücut kitle indeksi 35 kg üzerinde olan hastalara operasyon önerilebilir. Gastrik bypass ise 40 kg ve üzeri için uygundur.

Mini Roux en Y Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini Roux en Y gastrik bypass ameliyatı 60 ila 150 dakika sürer. Operasyon genel anestezi altında yapılacaktır. Hastanede rehabilitasyon yaklaşık bir hafta sürecektir. Hastaların 2-3 hafta çalışamaması ön görülür.

Mini gastrik bypass ameliyatı, anahtar deliği yöntemi kullanılarak yapılacaktır. Bu, ameliyat için gerekli kamera ve aletlerin yerleştirileceği yaklaşık 2 cm’lik birkaç küçük kesi sayesinde gerçekleşir. Öncelikle midenin kısmı alınacaktır. Daha sonra ince bağırsak kesilecek ve alt ucu midenin aktif kısmına dikilecektir. Üst uç ince bağırsağın üçüncü kısmına dikilecek ve Y harfini oluşturacaktır. Bu nedenle işlemin adı Roux en Y’dir.

Treitz ligamentinden ileoçekal bileşkeye kadar (4 m) tüm bağırsak uzunluğunun intraoperatif ölçümüne sahip olacaktır. Böylece, uzvun toplam uzunluğu, ince bağırsağın toplam uzunluğunun yaklaşık 3’te biri olacaktır.

Mini gastrik bypass ameliyatı, Roux en Y gastrik bypass ameliyatının bir türüdür.

Mini gastrik bypass ameliyatı yaş aralığı; 18 ila 65’tir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Herkes İçin Uygun Mu?

Her hasta için her bariatrik cerrahi prosedürü aynı değildir. Bu nedenle her bir hastanın ihtiyaçlarına tam olarak uyan çözümler bulmaya çalışırız. Hastanın dikkate alınması gereken kişisel geçmişini inceleriz. Ameliyat öncesi konsültasyon bunda belirleyici bir rol oynar.

Burada sadece vücut kitle indeksi, yeme alışkanlıkları, davranışları ve yaşam tarzları değil, aynı zamanda obeziteden kaynaklı hastalıklar da önemli bir rol oynamaktadır. Belirli bir cerrahi prosedür seçerken tüm bunlar dikkate alınır. Bazen hastanın sağlık durumu ancak bir ameliyatla tolere edilebilir, daha sonra riski en aza indirmek için aralıklarla ameliyatlar yapılabilir.

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatı

Mini gastrik bypass ameliyatı fiyatı, tıbbi imkanlar açısından eşit olan diğer ülkelerdeki obezite cerrahisinin maliyeti ile karşılaştırıldığında kesinlikle ekonomik bir seçenektir. Kliniğimizde mide küçültme ameliyatının fiyatı, yurtdışındaki özel hastanelerde ödemeniz gerekenden daha makul olacaktır. Bariatrik cerrahi , yoğun bakım, doktorlar ve personel tarafından sağlanan ilgi nedeniyle büyük ölçüde övgüyle karşılanmaktayız. Tüp mide ameliyatının maliyeti de birinci sınıf hastanemizde kişiye uygulanacak prosedüre göre değişiklik gösterir.

Mini Gastrik Bypass Cerrahisi Güvenli mi?

Mini gastrik bypass güvenli mi; güvenli olup olmadığını cevaplamak için her ameliyatın kendine özgü yararları ve riskleri olduğunu bilmek önemlidir. Ancak olumlu sonuçların sayısı yan etki sayısını aşarsa operasyon güvenli kabul edilir. Yan etkileri bulunsa da mini gastrik bypass ameliyatının kanıtlanmış güvenlik kurallarını bilmek önemlidir;

 • Bariatrik cerrahi ile hayatta kalma oranı % 99,9’dur.
 • Uzun vadeli obezite riskleri, obezite kilo verme cerrahisinin risklerinden çok daha yüksektir.
 • On hastadan biri minörden ciddiye kadar değişen komplikasyonlar yaşamaktadır. On hastadan dokuzunda herhangi bir komplikasyon gözlemlenmemiştir.

Olası yan etkiler;

 • Hastanın yarasının etrafındaki deride morarma, ağrı ve/veya şişlik.
 • Yemek yedikten sonra hafif bulantı.
 • İshal.

Hasta şeker veya yağ bakımından zengin yiyecekler tüketirse, dumping adı verilen hoş olmayan his yaşayabilir. Kendinizi hasta veya halsiz hissettirebilir veya mide ağrısına neden olabilir.

Kaynaklar;

https://www.youtube.com/watch?v=LDcOQwPQ9VQ

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793145/

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.