Obezite Cerrahisi Fiyatları 2023

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Obezite Cerrahisi Fiyatları 2023
Obezite Cerrahisi Fiyatları 2023

Obezite, vücutta aşırı yağ birikiminin neden olduğu, ciddi tıbbi, sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açan kronik, ömür boyu süren, çok faktörlü, genetik olarak belirlenmiş, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır.Obezite cerrahisi, diyet ya da egzersiz çalışmalarıyla kilo vermeye çalışan ancak tüm bu çalışmalara rağmen başarılı olamayanlara uygulanır.Kilo verme ameliyatı için uygun bir aday iseniz obezite cerrahi fiyatları ve türleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için farklı birçok uygulama vardır.

Kişinin hedeflediği kiloya ulaşabilmesi ve genel sağlığını iyileştirebilmesi için, Gastrik baypas ya da farklı kilo vermeye yardımcı ameliyatlardan yararlanılabilir. Kilo verme ameliyatı ya da farklı bir deyişle mide ameliyatı olarak da geçen Bariatrik cerrahi, birkaç farklı türe ayrılır. Cerrahi uygulamalar ise, ameliyat öncesinde ve sonrasında danışmanlık da yapacak bariatrik cerrah tarafından yapılır.

Kilo verme ameliyatı için uygun bir aday iseniz obezite cerrahi fiyatları 2023 ve türleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için farklı birçok uygulama vardır.

Obezite Cerrahisi Türleri

Vücut kitle indeksi; boy ve kilo arasındaki ilişkiye bağlı olarak, dünya genelinde kabul edilen, vücuttaki yağ ölçüsüdür. Vücut kitle indeksinin düşük olduğu kişiler için uygun olan bazı obezite cerrahi türü bulunur.

 • Gastrik bypass veya Roux-en-Y
 • Lap-band
 • Tüp mide ameliyatı
 • Duodenal Switch (BPD/DS) ile biliyopankreatik diversiyon
 • Vblock (vagal bloke edici cihaz)
 • Mide pompası ya da mide balonu

Kişi için en iyi kilo verme ameliyatı; yaşam tarzına ve sağlık geçmişine bağlı olarak yapılır. Gastrik bypass ya da Roux-en-Y; mevcut midede küçük bir mide oluşturularak, ince bağırsak kısmına, direkt olarak bağlanması işlemidir.

Obezite cerrahisi türleri içinde bulunan Lap-band ile mide üst kısmına mideyi küçültecek, şişirilebilir bir bant yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Dikey şekilde bir mide oluşturularak, daha az yiyeceğe ihtiyaç duyulacak tüp mide ameliyatı gerçekleştirilebilir. Yani kalıcı tüp ya da kılıf sayesinde midenin %75’lik oranı kaldırılır. Böylece daha az acıkma hissi oluşur.

Obezite cerrahisinde kullanılan bir başka ameliyat türü olan Duodenal switch ile biliyopankreatik diversiyon; küçük tübüler mide oluşturularak, ince bağırsağa bağlanarak gerçekleştirilir. Beyin ve vücut arasındaki açlık sinyalleri ise vagus sinirine bağlanarak bloke edilir. Bunun için Vblock cihaz kullanılır.

Mide pompası ise; kalori miktarının azaltılabilmesi ve yiyeceklerin vücuttan atılabilmesi için, mide içine yerleştirilen bir pompa yardımıyla gerçekleştirilmesi cerrahisidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyat Fiyatları 2023

Obezite cerrahisinde toplam maliyet, sadece operasyonun gerçekleştirilmesiyle bitmez. Obezite cerrahi fiyatları belirlenirken, cerrahinin dışında; bazı ek prosedürlerin de eklenmesi gerekir.

 • Ameliyat sonrası bakım maliyeti
 • Cerrahin önereceği özel yiyeceklerin kullanılması
 • Ameliyat sonrası gevşeyen cildin daha sıkılaştırılması işlemleri

Ameliyatın bir bariatrik merkez aracılığıyla yaptırılması durumunda, tüm bu maliyetler, toplu olarak sunulur. Yani ameliyat sonrası bakım ve yaşam tarzı danışmanlığı için ayrı bir ücretlendirme yapılmaz.

Obezite cerrahisi Kaç Para?

Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen kapsamlı destek programı sayesinde obezite cerrahi ameliyatı olabilirsiniz. Bariatrik cerrahi ya da diğer bir tanımıyla kilo verme cerrahisi, birçok diyet ve egzersiz programını deneyen, ancak başarılı olamayan kişilerin, sindirim sistemi üzerinde belli tıbbi prosedürlerin uygulanmasını gerektirir.

Tüp mide ameliyatı, mide balonu, lap-band, Vblock gibi farklı prosedürler uygulandığı için, OB kaç para sorusunun cevabı değişkenlik gösterir. Farklı kilo verme tedavilerinin olması yanında; kişinin bariatrik tedaviye uygun olup olmadığı, riskleri ve beklentileri de önem kazanır.

Obezite Cerrahisi Fiyat Listesi 2023

Obezite cerrahisi operasyonlarından yararlanmak isteyen kişiler, tedavi türü ve işlemin yerine bağlı olarak maliyetlerinin değiştiğini bilmelidir. Her bir tedavi; tedaviyi alan her hastanın bireysel ihtiyaçları ve tıbbi geçmişine göre değişkenlik gösterir.

Amerika, İngiltere, Türkiye, Litvanya gibi birçok ülkede Obezite cerrahisi fiyat listesi 2023 ortalama maliyeti yine uygulanacak tedavi yöntemine göre değişir. Hastane ya da klinik ortamda yapılan operasyonlarda fiyat listesi belirli kriterlere göre düzenlenir.

 • Cerrahın deneyimi
 • Ameliyat esnasında kullanılan cihazlar
 • Cihazların teknolojik yapıları
 • Hangi ameliyat yönteminin uygulandığı
 • Bir ya da birden fazla cerrahi yöntemin kullanılıp kullanılmayacağı
 • Hastane yatış süresi

Aynı zamanda operasyon sonrasında danışmanlık hizmetleri, ameliyat öncesi ve sonrası tüm hizmetler de fiyat listesini etkileyen faktörler arasında yerini alır.

Obezite cerrahisi Fiyatları İstanbul

Uzman cerrahları ve konusunda deneyimli sağlık ekibiyle hizmet veren Türkiye’deki obezite klinikleri de farklı fiyat politikası çizer. OB fiyatları İstanbul genelinde araştırıldığında, operasyonun geçirileceği klinik ya da hastane ortamına göre değişirken, operasyonu gerçekleştirecek cerrahın yeteneği ve bilinirliği de fiyat konusunda etkilidir.

Obezite cerrahisi Ne Kadar?

Kilo verme ameliyatları, üzerinde kolay karar verilemeyecek prosedürlerden oluşur. Aynı zamanda alışılagelmiş hayat tarzından tamamen vazgeçip, yeni bir hayat tarzına alışmak anlamına gelir.

Obezite cerrahi fiyatları 2023, birçok farklı faktöre göre belirlenir. Özellikle operasyonu gerçekleştirecek cerrahın bu konudaki yeteneği ve uzmanlığı son derece önemlidir. Aynı zamanda OB ne kadar sorusunun cevabını araştıran birçok kişi, farklı prosedürlerden oluşan obezite cerrahisi konusunda fiyat değişkenliğinin de farkında olmalıdır.

Gastrik Sleeve (Mide Kol Cerrahisi) Maliyeti Ne Kadardır?

Mide kol cerrahisi olarak da adlandırılan gastrik sleeve, daha az gıda alımını sağlamak için gerçekleştirir. Operasyon sırasında midenin ortalama %80’i kapatılır. Böylece operasyon sonrasında mide büyük ölçüde azaltılarak, hastanın daha az kaloriyle sınırlandırılması amaçlanır.

Bu işlemin geri dönüşü yoktur ve uygun diyet ile hayata devam edilir. Ancak uygun şekilde yapılmayan bir diyet, vitamin eksikliğine yol açar. Gastrik sleeve maliyeti, uygulanan ülkeye, hastane ya da klinik ortama, cerrahin yetenek ve beceresine göre değişkenlik gösterir.

Mide By-Pas Cerrahisi Maliyetleri Nedir?

Mide By-pass cerrahisi olarak da bilinen Gastrik by-pas Roux-en Y; gıda alım miktarını kısıtlamak ve gıda emilim kapasitesini azaltmak için gerçekleştirilir. Mide üstünden küçük bir kese oluşturarak, bu kese mideden ayrılır.

Mideden oluşturulan bu küçük kese daha sonra, ince bağırsağın alt kısmına tutturulur. Böylece mide boyutu ve ince bağırsak boyutu küçültülür ve yüksek oranda kilo kaybı yaşanır. Her ülkenin kendine göre belirlediği başlangıç fiyatları Euro cinsinden hesaplanır.

Mide Bandı Cerrahisinin Maliyetleri Ne Kadardır?

Mide bandı cerrahisi; mide etrafına şişirilmiş bir bant yerleştirerek, mide boyutunun küçültülmesi operasyonudur. Küçülen mide boyutu sayesinde, az miktarda yemek yenerek, daha az açlık hissi uyandırır.

Meksika ve Hindistan’da daha çok gerçekleştirilen mide bandı cerrahisi fiyatları da yine klinik ortam ya da hastane ortamı, operasyonu gerçekleştiren cerrahın yeteneği, yardımcı sağlık personelinin uzmanlığına göre değişkenlik gösterir.

Mide Plikasyon Cerrahisi Maliyetleri Ne Kadardır?

Mide plikasyon cerrahisi, mide katlama ameliyatı olarak da adlandırılır. Operasyon, laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Operasyonun amacı; çözülemeyen dikişler yardımıyla, midenin katlanarak, küçültülmesidir.

Operasyonda midenin ortalama %75’lik bölümü küçültülür. Ortalama 45 dakika ile 2 saat arasında süren operasyonda, hastanın 2-3 gün hastanede yatması gerekir. Midenin hepsinin çıkarılması gerekmediğinden, geri dönüşümü olan bir süreçtir. Mide katlama operasyonu maliyeti; hastanın yatış süresine, kullanılan cihazlara, uygulanan yönteme göre değişkenlik gösterir.

Mide Balonu Maliyetleri Ne Kadardır?

Mide balonu operasyonu; steril bir salin solüsyonu kullanılarak, sönük haldeki silikon balonun, mideye yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Operasyon ortalama 20 ila 30 dakika arasında gerçekleştirilir.

Operasyon sonrasında, 1 gece hastanede yatılması gerekir. Takılan balon türüne göre 6 ay ile 12 ay arasında kullanım süresi vardır. Kalıcı bir operasyon olmadığından dolayı; tüp mide, mide bandı ya da gastrik by-pass ameliyatlarına girmeden önce, kilo verme amacıyla yapılır.

Kullanılan balon türü ve hastanede yatış süresine göre mide balonu operasyonu maliyeti değişkenlik gösterir. Ülkemizde de başarıyla gerçekleştirilen operasyon, diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi Euro cinsinden, başlangıç fiyatları sistemine göre fiyatlandırılır.

Kaynaklar:

https://www.verywellfit.com/bariatric-physician-3496300

https://www.verywellfit.com/weight-loss-procedures-4156991

https://www.qunomedical.com/en/guides/bariatric-surgery-cost-guide

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.