Mide Botoksu

 

 

MİDE BOTOKSU HAKKINDA HER ŞEY

Botoks; “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, vücutta enjekte edilen bölgede sinirlerin geçişini bloke eder ve çizgili kasların kasılmasını engeller. Uzun yıllardırestetik amaçlı,  migren tedavisinde, şaşılık tedavisinde tıbbi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmasıyla adını sıklıkla duymaya başladığımız bu proteinler, ilk olarak 1993 yılında gastrointestinal sistemde kullanılmıştır. 2004 yılından bu yana obezite tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Son yıllarda oldukça yaygın olan mide botoksu uygulaması midenin fundus bölümüne  endokopi iğnesi ile yapılır. Botoks, midenin çizgili  kaslarına etki eder ve kasılmasını bloke eder.  Midede sindirimin yavaşlamasına; böylelikle yemeklerin geç sindirilmesini ve buna bağlı olarak daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Bununla beraber  fundus bölümünden salgılanan açlık hormonu olan Ghrelin hormonunun sinyalizasyonunu keser ve  iştah azaltır. Mide botoksu uygulanan kişilerin iştahını azaltır ve  daha az miktarda besin ile daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Mide botoksu;  fazla kilolarından memnun olmayan bireylere, ideal kiloya inerken diyet sürecinde önemli destek sağlar .

Mide botoksu, daha önce diyet deneyen ama başarılı sonuçlara ulaşamayan,  diyet sürecine  destek arayan veya daha önceden obezite cerrahi ameliyatı olan; ancak ideal kilosuna herhangi bir nedenden dolayı ulaşamamış  kişilere uygulanabilir. Bununla birlikte vücut kitle indeksi, metabolik cerrahi veya obezite cerrahi ameliyatları için uygun; ancak girişimsel cerrahi ameliyatları düşünmeyen, ameliyata engel bir hastalığı olan veya ameliyata engel olacak kadar fazla kilosu olan kişilere uygulanabilir.

Mide botoksu uygulaması vücut kitle indeksi 25kg/m2  ve üzeri olan kişilere  rahatlıkla uygulanabilir.

Mide botoksu uygulaması; botoks alerjisi olanlara, gebe olan veya  gebelik şüphesi olan kadınlara, emziren annelere uygulanmamaktadır. Emzirme doğal yollarla sonlanlandığında mide botoksu yapılabilmektedir. Bununla beraber özofaijitis, ülser, gastrit,reflü gibi gastro intestinal hastalıkları olan kişilere uygulanmamaktadır. Enjeksiyon işlemi yapılmadan önce doktorlamız endoskopi ile kişinin midesine detaylıca bakarlar ve eğer daha önceden bilinmeyen işleme engel bir hastalık varsa işlem uygulanmaz, hastanın gerekli tedavileri sağlanır. Antikoagülan veya sistemik kortikosteroid kullanan hastalara ve sıklıkla alkol, uyuşturucu kullanan kişilere mide botoksu işlemi yapılmamaktadır.

Mide botoksu uygulaması  sedasyon altında endoskopi ünitesinde gerçekleştirilir. Endoskopi ile önce hastanın mide ve onikiparmak bağırsağı incelenir, uygulamaya engel bir hastalık (ülser,gastrit vb.) yoksa işlem uygulanmaya başlanır. Endoskopi iğnesi ile mideye 500 İU botoks 20-30 atımla yapılır. İşlem bittikten sonra hasta hemen uyandırılır ve dinlenmesi için servise çıkartılır.

Mide botoksu işlemi süresi 15-20 dakika sürmektedir.

Mide botoksu  18 ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Mideye yapılan botox enjeksiyonun çok ciddi komplikasyonları görülmemektedir. Herkeste görülmemekle birlikle, işlem sonrasında ilk birkaç gün bulantı, hazımsızlık, uygulanan işlem  bölgesinde ağrı  hissedilebilir. Bunlar hafif yan etkilerdir. Kişileri normal yaşamlarından alıkoyacak kadar ağır etkiler değildir. Bununla beraber işlem, endoskopi ünitesinde sedasyon altında yapıldığı için nadiren sedasyona bağlı komplikasyonlar görülebilir. Endoskopi işlemi sırasında yemek borusu tahriş olabilir. Bu tahrişe bağlı olarak nadiren boğazda yanma  görülebilir.

Mide botoksunun etkisi işlemden 72 saat sonra göstermeye başlar.

Mide Botoksunun etki süresi ortalama 4 ile 6 ay arasındadır.

Mide botoksunun etkisi geçtiğinde tekrarlanabilir. Hatta ikinci defa uygulanan botoks işleminin etkisi, ilk uygulama ile kıyaslanlandığında daha etkili olduğu görülmüştür.

Mide botoksu uygulaması endoskopi ünitesinde sedasyon altında yapılmaktadır.Botoks uygulaması  yapıldıktan sonra sedasyonun etkisinin geçmesi için servise çıkarılırsınız. İşlemden sonra en az 2 saat gözlem altında tutulursunuz. 2 saati tamamladıktan sonra doktor ve diyetisyen kontrollü yapılıp, taburcu diyetiniz anlatıldıktan sonra kendinizi iyi hissettiğinizde hastaneden çıkış yapabilirsiniz.

Mide botoksu uygulamasından sonra ilk birkaç gün  ağrı ve bulantı kişiden kişiye değişmekle beraber minimal düzeyde olabilir.

Mide botoksu işleminden 2 saat sonra hastalar taburcu olabilmektedirler. Aynı hastalar normal hayatlarına dönebilirler. İşlemin ertesi günü işe gidilmesine engel olacak herhangi bir durum yoktur. İşlem sedasyon altında yapıldığı için işlem günü  araç kullanımı önerilmez.

Koordinatörlerimiz sizin için sürecinizi önceden planlamış olacaklardır. Belirlemiş olduğunuz tarihte havaalanından karşılanıp, hasteneye ulaşımınız sağlanmaktadır. İşlem öncesinde doktorlarımızla işlem hakkındaki tüm detayları netleştiriyor olacaksınız. Aynı gün veya dilediğiniz bir gün mide botoksu uygulaması yapılabilir. İşlem sonrasında diyetisyenlerimiz odanıza gelip beslenme süreçleriniz hakkında bilgi vereceklerdir.  Dilerseniz aynı gün ülkenize dönebilirsiniz. Uçak ile seyahatinizde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Diyetisyenlerimiz  6 ay boyunca beslenmeniz hakkında size  destek olacaklardır. Beslenme programlarınız her ay yenilecek ve telefon veya mail yoluyla sizlere ulaştırılacaktır.

Mide botoksu işlemi endoskopi ile yapıldığı için herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için midenin boş olması gerekmektedir.  İşlemden  12 saat önce katı gıda tüketimini, 6 saat önceden sıvı tüketimini kesmeniz gerekmektedir. Ameliyattan önce koordinasyon ekibimiz size beslenmeniz hakkında detaylı bilgiyi verecektir.

Mide botoksu işleminden sonra ağrı, kramp, bulantıyı arttırmamak adına bir günlük sıvı diyet programınız diyetisyenlerimiz tarafından size detaylıca anlatılacaktır. Sıvı diyet programı; şekersiz tanesiz meyve kompostosu, laktozsuz süt, laktozsuz ayran, proteini arttırılmış sütler, et suyu/ tavuk suyu içerir. Et suyu/ tavuk suyuna mide rahatsızlıklarına sebebiyet vermemek adına  pişirme esnesında salça, baharat, yağ, limon, soğan, sarımsak eklenmemelidir. İçilen bütün sıvıların ılık olmasına dikkat edilmelidir. Bulantılar, kramplar geçene kadar  mide asit salgısını uyaran kahve tüketilmemelidir.  Sıvı diyet bititikten sonra diyetisyenlerimiz eşliğinde normal, katı beslenmeye geçilir.

Mide botoksu, diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kombine edildiğinde, daha iyi sonuçlar göstermektedir. Mide botoksunun etkisinden daha fazla faydalanmak için midede uzun süre tokluk sağlayan, protein içeriği yüksek besinlerin diyet programınızda yer alması gerekir. Ana öğünlerde yumurta, peynir, et, tavuk,  balık, hindi vb.; ana öğünlerde yoğurt, süt, kefir, proteini arttırılmış süt veya yoğurtlar protein içeriği yüksek diyet için vazgeçilmezdir. Tokluk hissini uzatmak için öğünlerinize  önce salata gibi çiğ sebzelerle başlamalısınız. Kilo verme sürecinde  rafine şekerden ve boş kalori içeren, yağlı ve şekerli tatlılardan uzak durmalısınız.  Alkol kilo vermenizi yavaşlatacağı için, alkolden uzak durmalısınız. Bol su içmeye özen gösterilmelidir. Her ay diyetisyenlerimiz ile yapacağınız görüşmelerde sağlıklı ve besleyici diyet programlarınız size ve yaşam tarzınıza özel planlanacaktır.

Mide botoksu işlemi egzersiz yapmaya engel olan bir işlem değildir. İşlem sonrasında ilk birkaç gün mide bulantısı, ağrı  gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler, bu semptomlar geçene kadar egzersizlere ara vermelidirler. Herhangi bir rahatsızlık yaşamayan kişiler işlem günü sedasyon alındığı için egzersiz yapmamalılardır; ancak ertesi günden itibaren egzersizlere başlanabilir. Kilo verme sürecinde egzersizlerin diyete katkısı yadsınamaz. Mutlaka haftanın 3-4 günü en az 45 dk kişinin severek yaptığı ve vücut tipine uygun olan egzersiz yapılmalıdır.  Düzenli yapılan egzersizler, yağ oranınızın azalmasına, kas oranınızın artmasını sağlayarak; sağlıklı kilo veriminizi destekleyecektir.

  SiZi HEMEN ARAYALIM

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

   WhatssApp İletişim

   WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

   Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

    WhatssApp İletişim

    WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

    Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.