Tüp Mide

TÜP MİDE AMELİYATI HAKKINDA HER ŞEY

Vücut Kitle İndeksi kişinin boy ve kilosunun matematiksel bir hesaplama ile elde edilen oranı demektir. Bu hesaplamaya göre hasta; VKİ 30-35 arasında ise 1.sınıf obezite, 35-40 arasında ise 2.sınıf obezite, 40 ve üzerinde ise mobid obezite hastası olarak sınıflandırılır.

Tüp mide ameliyatının gerçekleşebilmesi için hastanın VKİ 35 ve 35in üzerinde olması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı VKİ 35 ve üzeri olan hastalarda uygulanan bir operasyon türüdür. Tüp Mide ameliyatı laparoskopi yoluyla karnınıza 4 delikten girilmesiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Bu ameliyat ile midenizin 4%3 lük bölümü alınır. Kapalı yöntem ile gerçekleşen bir ameliyat olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer.

Tüp mide ameliyatları kapalı yöntemle gerçekleşen operasyonlar olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer. Tüp mide ameliyatının yüksek olmamakla birlikte kaçak,kanama, emboli ve anesteziye bağlı riskleri bulunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta 2 gece hastanede kaldıktan sonra 3. gün kontrolleri yapılarak taburcu edilir.

Ameliyat sonrası yaşanılan ağrı gaz sancısıdır. Ameliyat sonrası 4. saat itibariyle yürümeniz gazı atmanızda yardımcı olacağından ağrınız kısa sürede geçecektir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar 4. saat itibariyle kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılar hale gelmektedir. Taburcunun ardından gündelik hayata hızla dönülmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme süreçleriniz bariatric diyetisyen kontrolünde ilerlemedir. Ameliyat sonrası ilk 15 gün sıvı,ikinci 15 gün püre ile beslenilmektedir. 1.ay itibariyle ise katı beslenmeye geçilmektedir. Öğünlerin 30 ile 45 dakika kadar sürmesi ve lokmaların çok çiğneyerek tüketilmesini alışkanlık haline dönüştürmek gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında ilk 15 gün ilk kontrol, 1. ay da ise ikinci kontrol gerçekleştirilir. Bundan sonraki 3,6,9 ve 12. aylada ise hastalar yapılacak olan kan tahlilleri sonuçları ile doktor ve diyetisyen kontrolünden geçerler.

Tüp Mide ameliyatı sonrası hastanın kilo verme hızı kişinin sahip olduğu vki, yandaş hastalıkları ve metabolizma hızıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle bu süreç her hastada farklılık göstermektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında ortalama 12 ile 18 ay arasında hastalar ideal kilolarına ulaşabilmektedirler.

Tüp Mide ameliyatı ile midede bulunan iştah merkezi olan fundus bölümüne müdahale edilmesiyle hastada eskiye nazaran daha az yeme ve daha az acıkma dürtüsü oluşur. Bu nedenle ameliyat sonrası iştah eskiye nazaran oldukça azalır.

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk üç ay baharat,kahve,karbonhidratlı yiyecekler,çiğ sebzeler,salça,limon, çok miktarda tuz ve şeker kullanımı kilo verme hızını yavaşlatmamak ve mide hassasiyeti geliştirmemek adına yasaktır. Ayrıca ilk 6 ay alkol tüketiminden kaçınmak gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrasında gazlı içeceklerin mide hacmine olan etkisinden dolayı tüketilmemesi önerilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacminde bir miktar büyüme olabilmektedir. Fakat mide hiç bir zaman ameliyat öncesi hacmine geri dönemez. Bu büyüme korkulacak bir oranda değildir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında 1. ay itibariyle yüzme ve yürüyüşe başlanabilir,3. ay itibariyle de tüm spor dalları yapılabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında doktor ve diyetisyen önerilerine uyan, yeterli protein miktarını tüketen hastalarda saç dökülmesi sorunu yaşanmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleşen bir ameliyat olduğu için karnınızın üstünde 4 adet 1’er cmlik kesiler bulunur. Bu kesiler estetik dikiş ile kapatıldığı için zaman içinde deride herhangi bir iz kalmamaktadır.

  SiZi HEMEN ARAYALIM

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

   WhatssApp İletişim

   WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

   Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.