Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Aşırı Kilo Verme

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Cerrahi İşlemler / Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Aşırı Kilo Verme
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Aşırı Kilo Verme

Tüp mide ameliyatı olanlar ameliyattan 5 yıl sonra fazla kilolarının yüzde 60’ını kaybederler. Absorpsiyon bozukluğu bypass ameliyatına göre daha az olduğu için tüp mide ameliyatı sonrasında sürekli vitamin ve mineral desteği gerekir. Tüp mide ameliyatı uzun süre etkisini kaybeder ve tekrar kilo alınırsa bir sonraki ameliyat yöntemi olarak gastrik bypass tercih edilir. Tüp mide ameliyatı sonrası tekrar kilo alma oranı yüzde 15’tir. Ameliyat yapılsa bile %5 -10 olasılıkla tekrar morbid obez olmak mümkündür. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olan kişilerin tekrar kilo almaması için hasta yakınlarının uzmanlar tarafından takip edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Tüp mide ameliyatı olanlar diyetisyenler ve psikologlar da dâhil olmak üzere obezite ekibi tarafından yakından takip edilmektedir. Hastanın yaşam boyu takibini amaçlayan bu yaklaşım ile hastanın kilo almasına neden olabilecek veya sağlığını etkileyebilecek durumlara karşı destek sağlanmaktadır.

Zayıflama Ameliyat Çeşitleri

Şu anda, üç tane zayıflama ameliyatı tekniği vardır. Bunlardan en yaygın olanı tüp mide ameliyatıdır. İkinci sırada normal baypas (Roux-en-Y), üçüncü sırada ise mini baypas ameliyatı yer almaktadır. Aslında tüp mide ameliyatı ve baypas ameliyatı olarak ikiye ayrılabilir. Tüp mide ameliyatı sadece mideye yapılırken baypas ameliyatları mide ve ince bağırsakta yapılır. Tüp mide ameliyatı, yediğimiz yiyecekleri kısıtlamanıza izin veren bir ameliyattır. Mide küçültülerek yapılır. Baypas ameliyatında mide küçültmenin yanı sıra baypas edilerek yemeklerin yolu kısaltılır. Böylece daha az gıda emilimi sağlanır. Mini baypas, 2 metrelik bir bağırsak uzunluğunu atlar. Normal bir baypasta 1-1,5 metrelik bir yol devre dışı bırakılır. Mini baypas, adı nedeniyle normal bir baypastan daha kolay bir işlem olarak algılanır, ancak normal bir baypastan daha fazla yolu devre dışı bıraktığı için daha ağır bir işlemdir. Ameliyatları şiddetine göre sıralayacak olursak mide kılıfı en hafif olanıdır. Sonra olağan baypas gelir. Bunlardan en acı verici ve bu nedenle etkili olanı mini baypastır. Bu ameliyatların etkinliği arttıkça yan etkiler de artabilir. Bu nedenle yan etki açısından en hafif olanı tüp mide ameliyatıdır. Sonra normal baypas gelir. En ciddi olanı mini baypastır.

Ameliyat İle Zayıflama

Obezite, diyet yapmasına veya spor yapmasına rağmen kilo veremeyen ve kilo veremeyen kişilerin yaşadığı ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite tedavisinde öncelikle hastanın daha fazla kilo almaması ve mevcut kilosunu kaybetmesi amaçlanır. Kişinin toplam sağlık durumunu olumsuz etkileyen obezite sorunu; hastanın VKİ (vücut kitle indeksi) 35’in üzerinde olduğu durumlarda obezite cerrahisi tedavi yöntemi tercih edilebilir. Kilo Verme Ameliyatı, diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle çözülemeyen fazla kilo sorununu çözmek için sindirim sistemi üzerinde uygulanan bir grup cerrahi yöntemi içeren bir terimdir.

En iyi zayıflama ameliyatı yoktur, ideali hastaya özel seçilmiş olandır. Obezite cerrahisi ya da zayıflama cerrahisi, sağlık sorunları yaratacak bir kilo ile diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle çözülemeyen fazla kilo sorununu çözmek için sindirim sistemi üzerinde uygulanan cerrahi yöntemler grubunu kısaca kapsayan bir terimdir. Kilo Verme Cerrahisi yöntemleri birçok farklı operasyonu içermekle birlikte temel olarak etki mekanizmaları iki grupta incelenebilir. Bunlar, alınabilecek besin miktarını kısıtlayıcı etki ve besinlerin emilimini azaltan malabsorpsiyona etkisidir.

Ameliyat Sonrası Zayıflama

Obezite vücutta fazla yağ dokusunun birikmesidir ve çağımızın en önemli hastalıklarından biridir. Obezite, hem kronik hastalıklara hem de Yaşam Konforu kaybına neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kilo Verme Ameliyatı, her yolu deneyen ve kilo veremeyen kişiler için önemli bir seçenektir. Bariatrik cerrahi, günümüzde obezite tedavisinde en etkili yöntemdir ve uzun dönem sonuçları oldukça başarılıdır. Ameliyat sonrası mide hacminin azalması ve midenin sindirim kapasitesinin azalması hastanın özel bir diyet programı ile takip edilmesini gerektirir. Kişinin günlük kalori ve besin ihtiyacı obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyen tarafından genel sağlığını bozmaması ve besin elementlerinin eksikliğinden dolayı herhangi bir hastalığa neden olmaması için hesaplanmalı ve bir beslenme programı oluşturulmalıdır. 1 ay sonra da basit egzersizler yapabilirsiniz. .Egzersiz yapıldığı durumlarda vücuttaki sarkmalar daha az olacak ve kas kütlesi korunacaktır. Aynı zamanda egzersiz kişinin özgüvenini yeniden kazanmasını, daha mutlu olmasını ve aktif olarak hayata daha çabuk dönmesini sağlar. Bu nedenle kişi belirtilen haftalık egzersiz programını diyet ile koordineli olarak yürütmelidir.

Tüp Mide Diyeti İle Zayıflama

Cerrahi tek başına obezite probleminizi çözmez. Öncelikle bu ameliyatın temel işlevini anlamanız ve beslenme düzeninizi ve günlük yaşam alışkanlıklarınızı buna göre değiştirmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Tüp mide ameliyatından sonra ameliyattan yaklaşık altı hafta sonra özel beslenme programı uygulanacaktır ve bu süre tamamlandıktan sonra sindirim sisteminiz yeniden yapılandırılacak ve diyetisyeniniz tarafından size en uygun diyet planı oluşturulacak ve uygulanacaktır. Bunlar yapılırsa iyileşme oranınız maksimize edilecek ve gereksiz komplikasyonlar minimuma inecektir. Tüp mide diyeti, ameliyat sonrası uygulamanız gereken ve doktorunuz tarafından verilen bir beslenme programıdır.

Ameliyatla Zayıflama Kaç Para?

Öncelikle zayıflama ameliyatı olabilmeniz için, BMİ oranınızın bu ameliyat için uygun olması şarttır. Ameliyatla zayıflama ücretleri, tercih edilen ameliyatın çeşidine, hastanın durumuna ve ameliyatın içeriğine göre değişmektedir. Fiyat alabilmeniz için önce detaylı test ve analizlerin yapılması şarttır.

Zayıflama Ameliyatları Fiyatları

Zayıflama ameliyatı fiyatları hastaneye göre değişmektedir. Oteller gibi hastaneler de belirli kriterlere göre üst, orta ve alt gruplara ayrılmaktadır. Hastaneler klinik bölüm, teknoloji, ekipman, malzeme, görüntü ve içinde bulundukları laboratuvarın türü ve ekipmanına göre sınıflandırılır. Üst düzey hastanelerin sayısı çok sınırlıdır ve hem ekipman hem de tesis açısından üst düzey tesislere sahiptir. Fiyatı etkileyen ikinci faktör ise kalış süresidir. Kalış süresi hastanenin segmentine bağlıdır. Takip bakımı, özellikle yoğun bakımda, maliyetleri önemli ölçüde artıran bir faktördür. Türkiye zayıflama ameliyatı fiyatları hakkında öncelikle size sunulan paketin fiyatına nelerin dahil olduğunu öğrenmelisiniz. Net fiyatı öğrenmek için hangi kilo verme ameliyatı olacağınızı bilmeniz gerekir. Çünkü bu ameliyat çok çeşitlidir ve fiyatları farklıdır. Bir kaç fotoğraf gönderip sağlığınızla ilgili biraz bilgi verirseniz ortalama bir fiyat verilebilir.

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

    WhatssApp İletişim

    WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

    Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.