Tüp Mide (Gastric Sleeve) Ameliyatları Sonrası Mide Yeniden Büyür Mü?

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Cerrahi İşlemler / Tüp Mide (Gastric Sleeve) Ameliyatları Sonrası Mide Yeniden Büyür Mü?
Tüp Mide (Gastric Sleeve) Ameliyatları Sonrası Mide Yeniden Büyür Mü?

Tüp Mide Ameliyatları Sonrası Mide Yeniden Büyür Mü? Tüp mide ameliyatı (Gastric Sleeve) midenin çoğunun çıkarıldığı (rezeke edildiği) özel bariatrik cerrahi türüdür. Sonuç olarak, mide tüp veya muz gibi görünür, bu nedenle operasyona “tübüler” rezeksiyonun kısa adı tüp mide denir.

Rezeksiyon sırasıyla organ yüzeyinin yaklaşık % 80’ini etkiler, tüketilen besin miktarı alım başına 100 ml’ye düşürülür. Bununla birlikte, midenin ana çalışan kısımları korunur (kalp sfinkteri ve pilor ); yani midenin işlevselliği değişmez.

Tüp mide ameliyatı gastric sleeve cerrahinin en önemli avantajı, midenin iştah açıcı hormon grelinin üretildiği kısmının çıkarılmasıdır. Operasyondan sonra kişi acıkmaz, aşırı yemeyi bırakır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Midenin Boyutu

Tüp mide ameliyatı sonrası mide boyutunu şu faktörler belirler;

 • Ameliyat öncesi mide boyutu
 • Bougie boyutu
 • Cerrah kesim hattı

Ameliyat öncesi mide boyutu; bir insandaki mide hacmi 0,94 litre’dir. Bu nedenle açken tartıldığınızda 1 kg eksik çıkarsınız. Şaşırtıcı olsa da obez hastalarda da mide boyutu normal bir birey ile aynıdır. Yalnızca mide kaslarının gevşekliği nedeniyle açlık hissedilir.

Bougie boyutu; Bougie cerrahın mideyi böldüğünde kullanılan ince ve uzun tüp şeklindeki kılavuz ve ölçüm aracıdır. Hastanın ağzına boğazından aşağıya, midenin ucuna doğru sokulur ve mide boyutu için bir ölçü oluşturur.

Cerrah Kesim Hattı; cerrahın ameliyat sırasında mideye şekil verdiğinde ortaya çıkan boyuttur. Midenin ameliyat sonrası hacmini belirler.

Bu üç etmen nedeni ile ameliyat öncesi ve sonrası mide boyutu her bir hasta için farklı olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Midem Büyüyecek mi?

Tüp mide ameliyatı sonrası midem büyüyecek mi; Mide doğası gereği esneme ve büyüme özelliğine sahiptir. Midenizi yaşan boyu çok fazla genişlettiniz ve yedikçe kilo aldınız. Bu nedenle iştahınızı kontrol altına almak için tüp mide ameliyatı oldunuz.

Hormonal düzeyde açlık hissetmeyeceksiniz ve mide küçüldüğünden az miktarda yiyecekle ile doyacaksınız.

Doyduktan sonra biraz daha atıştırma hissi ilk birkaç yıl olmayacaktır. Sonraki dönemde ise midenizi yeteri kadar yiyecekle doldurma yetisini edineceksiniz. Eğer doygunluğa ulaştıktan sonra yiyecek tüketmeye devam ederseniz midenizde esneme kaçınılmaz olacaktır.

Mide Neden Genişler?

Yemek ağzımızdan girer;

 1. Çiğnenir
 2. Yutulur
 3. Yemek borusundan geçer
 4. Mideye ulaşır

Tüketim devam ettikçe mide yavaş yavaş dolmaya başlar ve asitlerle birlikte çözünme zamanına kadar midede kalır.

Mideye giden yiyecek miktarı doygunluğa ulaştığında beyne bir sinyal gönderilir. Bu sayede doyduğunuzu ve daha fazla yememeniz gerektiğini anlarsınız.

Rugae olarak tıp dilinde isimlendirilen mide duvarı kıvrımlıdır. Bu duvar daralıp genişler ve yiyecekleri hazmetmeyi sağlar. Duvar daraldığında sıkıştırdığı yiyecek miktarı fazla olursa daralma oranı azalır. Bu nedenle mideniz genişler.

Bunun asıl nedeni yemek yemeyi çok sevmek değildir. Sorun mideden beyne giden sinyallerin düzgün çalışmamasıdır.

Tüp mide ameliyatı grelin hormonunuzu devre dışı bıraktığından, beyne giden doygunluk sinyalleri düzelir.

Aşırı Yemek Mide Büyümesine Neden Olur Mu?

Aşırı yeme dürtüsünden gastric sleeve ameliyatı sonrası uzaklaşacaksınız. Ancak bu reseptörü doğru yönetmeniz gerekir. Bir kez aşırı yemek yemeye başlarsanız, bunun devamı gelecektir. Birden fazla kez midenin alacağından fazla besin yutarsanız o zaman mideniz büyüyecektir.

Bu yüzden; aşırı yemek mide büyümesine neden olur mu; evet, mide ameliyatı olduktan sonra aşırı yemek yemeli, size verilen yaşam boyu diyetine uymalısınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Büyümesi Nasıl Önlenir?

Tüp mide ameliyatından sonra mide büyümesi kaçınmanız gereken bir olgu olsa da uzun süre aşırı yeme isteğiniz olmayacaktır. Bu durumda büyüme riskini şimdiden düşünmemeniz gerekir. Aynı zamanda daha az yiyecek ile mutlu olmayı öğreneceksiniz. Ancak birkaç kez aşırı yeme dürtüsüne engel olamadıysanız mide büyümesi riskini azaltmak için şu ayrıntılara dikkat edebilirsiniz;

Tatlılar; Size uzmanlar tarafından verilen diyet listesinin dışına bazen çıkabilirsiniz. Bunu tetikleyecek en büyük gıdalar tatlılardır. Bir porsiyon yerine yarım porsiyon tatlı ile dürtünüzü geçiştirebilirsiniz. Örn; 1 adet Kemalpaşa, 1 dilim baklava, küçük bir kase puding, yarım porsiyon kazandibi vb. Hem tatlı ihtiyacını karşılamış hem de Tüp mide ameliyatı sonrası mide büyümesini ve buna bağlı olarak kalori alımını sınırlandırmış olursunuz.

İçecekler; Asitli ya da alkollü içeceklerden uzak durmanız şarttır. Özellikle mide ameliyatından sonra bir yıl boyunca midenize zarar veren bu tür içeceklerden kaçınmalısınız. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra 1-2 saat su içmelisiniz.

Sıvı dolu bir mideye yiyecek gönderdiğinizde hacmi genişleyecektir. Eğer yemekten 2 saat sonra su içerseniz, bu sıvı sindirimi kolaylaştırır ve besinlerden alacağınız değerleri arttırır.

Ara Öğünler; Ana yemekler arasında açlık hissediyorsanız birkaç badem, birkaç ceviz tüketebilirsiniz. Doygunluk hissiniz bir sonraki yemek zamanına kadar geri gelecektir. Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmalısınız.

Aşırı Yediğinizde; Olması gerektiğinden fazla tükettiğiniz zaman bir sonraki öğününüzün porsiyonunu yarıya indirmeniz gerekir. Özellikle bunu alışkanlık haline getirmeme dikkat etmelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sürekli Yemek Yeme İsteği

Tüp mide ameliyatından sonra fazla yemek yemek istemeyeceksiniz. Günde 1 öğün size yeterli gelecek. Ancak bunu az az düzenli şekilde 3 öğünde sabitlemeniz genel sağlığınız için önemlidir.

Birkaç yıl sonra aşırı yeme isteğiniz geri gelirse o zaman midenizi terbiye ederek zihninize karşı direnç göstermeniz gerekir. Kendinize günde 1500 kalori alacak şekilde bir liste hazırladığınızda aç hissetseniz de yemeğe gerek olmadığını bileceksiniz. Mide beyne açlık sinyalleri göndermeyi birkaç gün sonra bırakacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası, kilo verdiğinizde bedeninize hayran kalacaksınız. Bu nedenle aşırı yemek yemeyi düşünmeden önce bir kez aynaya bakmanız sizi bu dürtüden alıkoyacaktır.

https://mexicobariatriccenter.com/size-of-stomach-after-gastric-sleeve-surgery/

https://www.obesitycoverage.com/weight-loss-surgeries/gastric-sleeve/gastric-sleeve-will-my-stomach-stretch

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.