Tüp Mide Ameliyatı

 

Tüp mide ameliyatı mideyi cerrahi işlemler yardımıyla bir boru (tüp) şekline getirmeye denir. Bağırsaklar, yemek borusu şekil itibariyle ince ve uzun bir boruyu andırır. Ne var ki mide böyle değildir. Daha fazla yiyecek alıp depo oluşturabilmesi amacıyla boru biçiminde değil, bir kese şeklindedir.

İşte tüp mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü kalıcı olarak çıkarılır. Böylelikle yemek borusu ve bağırsaklar ile bağlantılı bir sistem hâline getirilir. Mideye herhangi bir tüp veya başka yabancı madde yerleştirilmez.

Yapılan uygulama sonrasında mide âdeta tüp şeklini aldığı için bu operasyona böyle bir isim verilmiştir. Mide küçültme ameliyatı fiyatı 2022 yılında ne kadar? Sorusunun yanıtı kullanılan tekniğe göre değişir.

Tüp mide ameliyatı yalnızca mide hacmini küçültmekle kalmaz. Ayrıca mideden salgılanmakta olan açlık hormonunu da ciddi oranda azaltır. Kişinin yemeğe karşı isteğini azaltır. Beynin daha az açlık hissetmesini sağlar. Yani bu ameliyat hem hormonal hem de mekanik etki oluşturur.

Hastanın ileri derece reflü sorunu varsa veya kontrol altına alınamayan diyabeti mevcutsa tüp mide ameliyatı tavsiye edilmez. Operasyona engel teşkil edebilecek kalp rahatsızlıklarının, mide ülseri veya buna benzer sindirim sorunlarının olup olmadığı değerlendirilmelidir. Böyle bir problem tespit edilmesi hâlinde öncelikle ilgili rahatsızlıkların ortadan kaldırılması gerekir. Bu şekilde hastanın cerrahiye uygun duruma gelmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca hastanın ameliyata uygunluğundan emin olmak için psikiyatri, psikoloji ve diyet uzmanlarının kontrollerine de ihtiyaç vardır.

  SiZi HEMEN ARAYALIM

  Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Gelişen teknolojilerle birlikte artık tıpta da daha az kesi ve daha acısız işlemler yapılabilmektedir. Tüp mide ameliyatı, genel anestezi altında ancak kapalı ameliyat yani daha az kesi yöntemiyle uygulanabilmektedir. Operasyonunun şeklini, kişinin sağlık durumuna ve yapılacak ameliyatın türüne göre uzman hekim belirler. Midenin büyük bir kısmının alınarak mide muhteviyatının mümkün olduğunca azalmasını sağlayan bu yöntem ile kişinin daha az yemesi amaçlanır. Kapalı tüp mide ameliyatı 4 ayrı delikten girerek gerçekleştirdiğimiz bir operasyondur. Laparoskopi adını verdiğimiz yöntemle midenin yaklaşık 4/3’ünü alırız. Bu ameliyatlarda vücutta 4 adet birer santimetrekarelik dikişler olur. Ancak estetik dikişle kapatılan bölgelerde iz kalmaz.

  Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  Hekimlerimiz, operasyonların tamamına hastanın sağlığını düşünerek karar verir. Kişinin psikolojisini ön plana alan estetik ameliyatlar bir yana tüp mide ameliyatı kesinlikle bir estetik işlem değildir. Bu nedenle kilo vermek isteyen herkes mide küçültme ameliyatı olamaz. Öncelikle hekimler, tıbbi operasyonları hastanın sağlık durumunu iyileştirmek amacıyla yaparlar. Burada değerlendirdikleri şey ise hastanın operasyon yapılmaksızın sağlığına kavuşup kavuşamayacağıdır. Obezite nedeniyle uyku apnesi, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hayatı ciddi oranda zorlaştıran hastalığı bulunan kişiler, bu operasyonlar için uygundur. Çünkü obez olan kişiler genellikle doğal yollarla kilo veremezler. Kısaca ifade etmek gerekirse:

  • Aşırı kiloları nedeniyle yürümekte zorlananlar,
  • Kilo nedeniyle hareketlerinde önemli ölçüde kısıtlama yaşayan kişiler,
  • Morbit obezite nedeniyle diyabet hastalığı da bulunan kişiler,
  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişiler,
  • Vücut kitle indeksi 30-35 arasında olan ama doğal yollarla kilo veremeyen kişiler,
  • Alkole bağlı olmayan böbrek yağlanması ve alkole bağlı olmayan steatohepatit hastaları,
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Uyku apnesinden muzdarip olanlar
  • Vücut kitle indeksi en az 30 olan kişiler de sağlık durumları göz önüne alınarak mide küçültme ameliyatı olabilirler.

  Hastalar ameliyat öncesinde psikolojik değerlendirmeden geçmelidir. Anoreksiya hastaları, estetik amaçla zayıflamak isteyenler, diyet yapmadan zayıflamak isteyenler bu ameliyat için uygun değildir.

  Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürüyor?

  Bu operasyonun süresi genelde 30-90 dk. arasıdır. Ortalama 1 saat olup hastanın durumuna ve cerrahın becerisine göre bu sürenin artıp azalması mümkündür.

  Tabii ki obezite ameliyatları zaman ile yarışılan operasyonlar değildir. Temel hedef ameliyatı en iyi şekilde gerçekleştirebilmektir. Zayıflama ameliyatı İstanbul ve başka şehirlerden birçok hastaya hizmet veren hastanemizde, bu anlayış ve hassasiyetle yapılır.

  Tüp Mide Ameliyatı Avantajları-Dezavantajları
  AvantajlarıDezavantajları
  • Diğer zayıflama ameliyatlarında sıkça görülen, ince bağırsak komplikasyonları bu ameliyatta görülmez.• Midenin önemli bir kısmı çıkartıldığı için, midenin eski haline dönmesi mümkün değildir.
  • Çok daha pratik ve kolay bir operasyondur.• Çeşitli gıdalara bağımlı olanlar için, kilo vermek daha zor olabilir.
  • Hastane yatış süresi, diğer ameliyatlara göre daha kısadır.• Kilo verme hızı, yıllar içerisinde gittikçe azalır.
  • Operasyon sonrasında midede her hangi bir cisim bırakılmaz.• Verilen kilo miktarına bağlı olarak vücutta sarkma görülebilir.
  • Yemek porsiyonları oldukça azalır ve az besin ile uzun süre tokluk yaşanır.• Görülme olasılığı oldukça düşük olsa da ameliyata bağlı kaçak, kanama, mide bulantısı gibi problemler görülebilir.
  • Yara izi, diğer ameliyatlara göre daha azdır ve iyileşme süresi daha hızlıdır.

  Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Soru-Cevap Videoları

  Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Vücut Kitle İndeksi kişinin boy ve kilosunun matematiksel bir hesaplama ile elde edilen oranı demektir. Bu hesaplamaya göre hasta; VKİ 30-35 arasında ise 1.sınıf obezite, 35-40 arasında ise 2.sınıf obezite, 40 ve üzerinde ise mobid obezite hastası olarak sınıflandırılır.

  Tüp mide ameliyatının gerçekleşebilmesi için hastanın VKİ 35 ve 35in üzerinde olması gerekir.

  Tüp Mide Ameliyatı VKİ 35 ve üzeri olan hastalarda uygulanan bir operasyon türüdür. Tüp Mide ameliyatı laparoskopi yoluyla karnınıza 4 delikten girilmesiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Bu ameliyat ile midenizin 4%3 lük bölümü alınır. Kapalı yöntem ile gerçekleşen bir ameliyat olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer.

  Tüp mide ameliyatları kapalı yöntemle gerçekleşen operasyonlar olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer. Tüp mide ameliyatının yüksek olmamakla birlikte kaçak,kanama, emboli ve anesteziye bağlı riskleri bulunmaktadır.

  Tüp mide ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta 2 gece hastanede kaldıktan sonra 3. gün kontrolleri yapılarak taburcu edilir.

  Tüp Mide ameliyatı sonrası yaşanılan ağrı gaz sancısıdır. Ameliyat sonrası 4. saat itibariyle yürümeniz gazı atmanızda yardımcı olacağından ağrınız kısa sürede geçecektir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar 4. saat itibariyle kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılar hale gelmektedir. Taburcunun ardından gündelik hayata hızla dönülmektedir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme süreçleriniz bariatric diyetisyen kontrolünde ilerlemedir. Ameliyat sonrası ilk 15 gün sıvı,ikinci 15 gün püre ile beslenilmektedir. 1.ay itibariyle ise katı beslenmeye geçilmektedir. Öğünlerin 30 ile 45 dakika kadar sürmesi ve lokmaların çok çiğneyerek tüketilmesini alışkanlık haline dönüştürmek gerekmektedir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında ilk 15 gün ilk kontrol, 1. ay da ise ikinci kontrol gerçekleştirilir. Bundan sonraki 3,6,9 ve 12. aylada ise hastalar yapılacak olan kan tahlilleri sonuçları ile doktor ve diyetisyen kontrolünden geçerler.

  Tüp Mide ameliyatı sonrası hastanın kilo verme hızı kişinin sahip olduğu vki, yandaş hastalıkları ve metabolizma hızıyla doğru orantılıdır. Bu nedenle bu süreç her hastada farklılık göstermektedir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında ortalama 12 ile 18 ay arasında hastalar ideal kilolarına ulaşabilmektedirler.

  Tüp Mide ameliyatı ile midede bulunan iştah merkezi olan fundus bölümüne müdahale edilmesiyle hastada eskiye nazaran daha az yeme ve daha az acıkma dürtüsü oluşur. Bu nedenle ameliyat sonrası iştah eskiye nazaran oldukça azalır.

  Tüp mide ameliyatı sonrası ilk üç ay baharat,kahve,karbonhidratlı yiyecekler,çiğ sebzeler,salça,limon, çok miktarda tuz ve şeker kullanımı kilo verme hızını yavaşlatmamak ve mide hassasiyeti geliştirmemek adına yasaktır. Ayrıca ilk 6 ay alkol tüketiminden kaçınmak gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrasında gazlı içeceklerin mide hacmine olan etkisinden dolayı tüketilmemesi önerilir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacminde bir miktar büyüme olabilmektedir. Fakat mide hiç bir zaman ameliyat öncesi hacmine geri dönemez. Bu büyüme korkulacak bir oranda değildir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında 1. ay itibariyle yüzme ve yürüyüşe başlanabilir,3. ay itibariyle de tüm spor dalları yapılabilir.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında doktor ve diyetisyen önerilerine uyan, yeterli protein miktarını tüketen hastalarda saç dökülmesi sorunu yaşanmamaktadır.

  Tüp mide ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleşen bir ameliyat olduğu için karnınızın üstünde 4 adet 1’er cmlik kesiler bulunur. Bu kesiler estetik dikiş ile kapatıldığı için zaman içinde deride herhangi bir iz kalmamaktadır.

  Tüp mide ameliyatı fiyatları, tercih ettiğiniz merkezin kalitesine göre değişir. Uzmanın deneyimi, hizmetin ve personelin kalitesi, tercih ettiğiniz sağlık paketi, ameliyat türü operasyonun fiyatını etkiler. Daha detaylı bilgi almak için şimdi İstanbul Obezite Cerrahisi iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

  Mide küçültme ameliyatı sonrasında gaz sancısı oluşabilir. Bu durumdan kurtulmak için ameliyattan 4 saat sonra yürüyüş yapmalısınız. Böylece gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Hastanede kaldığınız süre sonunda günlük hayata kolaylıkla adapte olabilirsiniz. İlk birkaç hafta ani hareketler yapmamaya özen gösterdiğinizde ameliyat sonrasında kanama ve ağrı gibi problemlerle karşılaşmazsınız.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kontrol

  İlk 15 günü tamamladıktan sonra Tüp mide ameliyatı sonrası ilk kontrolünüzü yaparız. İkinci kontrolünüzü ameliyattan bir ay sonra, diğer kontrollerinizi üçüncü, altıncı, dokuzuncu ve on ikinci aylarda yaparız. Bu kontroller sayesinde hem genel sağlık durumunuzu hem kilonuzu kontrol ederiz. Midenizde herhangi bir rahatsızlık söz konusu olursa kontrol süresini beklemeden hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu süreçte diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme düzeninizi oluşturmanızı sağlarız.

  Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

  Mide küçültme yani tüp mide operasyonu sonrasında operasyon yapılan bölge iyileşene kadar katı gıdalar yememelisiniz. Bunun için diyetisyen desteğiyle size özel beslenme düzeniyle mide 1 ay sonunda normal yeme düzenine alışır. Bunun için ilk iki hafta sıvı sonraki iki hafta püre şeklindeki gıdalarla beslenmenizi öneririz. Mide ameliyatı üzerinden 1 ay geçtikten sonra katı gıdalar yemeye başlayabilirsiniz.

  Yeni midenize ve yeni beslenme düzeninize alışmanız için kendinize biraz zaman tanımalısınız. Diyetisyeninizin önerdiği beslenme düzeninde egzersiz de yaparak kilo verebilirsiniz. Kilo verdikten sonraki süreçte de yine egzersiz ile birlikte kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. İlk üç ay boyunca yoğun gaz yapan gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Baharat, acı ve ekşi gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca kahve, karbonhidratlı gıdalar, çiğ sebzeler, salça ve limon da tüketmemelisiniz. İlk 6 ay boyunca alkol tüketiminden uzak durmalısınız.

  Mide küçültme ameliyatı olmaya karar verirseniz kendinizi bütün bu psikolojik sürece de adapte etmelisiniz. Sağlığınız için böyle bir karar verirken istikrarlı olmayı ve sağlıklı bir yaşam düzeni kurmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz.

  Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo verme hızı ise genellikle kişinin metabolizmasına göre değişir. Eskiye oranda çok daha az kalorili ve az miktarda yemek yiyeceğiniz için ilk aydan itibaren bariz bir kilo kaybı yaşarsınız.

  Ameliyattan bir ay sonra yüzmeye ve yürüyüşe başlayabilirsiniz. 3.aydan itibaren istediğiniz sporu yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece daha etkili bir şekilde kilo verdiğinizi  fark edebilirsiniz.

  Tüp Mide Ameliyatı 2022

  Mide ameliyatı ücreti 2022 senesinde güncel olarak ne kadar? Diye merak ediyorsanız bu hususta sabit bir ücretlendirme olmadığını bilmelisiniz. Hem Sağlık Bakanlığı’nca onaylı kurumların sitelerinde fiyat bildirmeleri yasal değildir.

  Bu yüzden mide ameliyatı ücreti 2022 ile ilgili net bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçmeniz gerekir.

  Tüp mide İstanbul arayışına yanıt veren hastanemiz bu alanda üstünlüğünü kanıtlamış durumdadır. Özenli, etkili, kaliteli tedavi hizmetleri için tercihinizi bizden yana kullanabilirsiniz.

  Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları İstanbul

  Mide küçültme ameliyatı 2022 yılında ne kadar? Sorusunun cevabı her hastaneye göre farklılık gösterir. Fiyatlandırma yapılırken; cerrahın uzmanlık derecesi, ameliyatın gerektireceği işlemler, operasyon süresi gibi faktörlere bakılır.

  Bu nedenle mide küçültme ameliyatı fiyatı 2022 itibariyle şu kadardır gibi kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

  Kilo Verme Ameliyatının Fiyatlarını Ne Belirler?

  Bu tür operasyonlar çeşitli kriterlere göre fiyatlandırılır. Mide küçültme ameliyatı fiyatı 2022 aşağıdaki unsurlara göre değişir:

  • Doktorun ne kadar deneyimli olduğu,
  • Uygulanacak ameliyatın türü,
  • Hastane standartlarının yüksek olması,
  • Hangi malzemelerin, ekipmanların ve cihazların kullanılacağı, bunların dayanıklılığı ve kalite düzeyi,
  • Ameliyattan önce ve sonra uygulanacak tedavi hizmetleri vb.

  Tüp mide ameliyatı fiyatı ile ilgili daha fazla bilgi için randevu oluşturmanız, hekiminizle görüşmeniz gerekir.

  Bölüm 2 : Mide küçültme ameliyatı çeşitleri

  Bu bölümde, farklı obezite ameliyatı prosedürleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Bölüm 3: Operasyonlar hakkında genel riskler bildirgesi

  Bir bariatrik cerrahisi operasyonda, karşılaşılabilecek  problemler listesi

  Bölüm 4: Mide küçültme operasyon ücretleri karşılaştırması

  Ülkemizde ve dünya genelinde kullanılan cerrahi yöntemlerdeki talep trendleri

  Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

  Blog

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

   WhatssApp İletişim

   WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

   Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.