Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sıvı Dönemde Neler Tüketilmelidir?

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Cerrahi İşlemler / Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sıvı Dönemde Neler Tüketilmelidir?
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sıvı Dönemde Neler Tüketilmelidir?

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra üçüncü gün hastaya metilen mavisi içeren su ile kaçak testi yapılır. Mavi su içildikten sonra drende mavi su görülmediği taktirde 15 günlük sıvı diyet dönemi başlamış demektir. Bu 15 günlük sıvı diyet döneminde ağıza katı herhangi bir besin tüketmemek bu dönemin en önemli kuralıdır. Bu dönemde içilen sıvılar ılık, şeffaf, berrak, tanesiz, şekersiz olmalıdır.

Bu dönemde taze meyve suyu veya şekersiz komposto, laktozsuz süt, laktozsuz sütten yapılmış ayran, et suyu/ tavuk suyu/ kemik suyu ve proteini arttırılmış içecekler  ve bolca su tüketilmelidir. Sıvı dönemde öğün kavramı yoktur, hastalar acıktıkça seçeneklerinden birini tüketebilirler.

Taze meyve suyu ve ya şekersiz, tanesiz komposto hazırlarken meyve seçimleri önemlidir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli;  vişne,nar gibi ekşi meyvelerin suları tercih edilmemelidir. Elma, armut suyu  ve ya kayısı, ayva kompostosu bu dönem için güvenilirdir. Meyve suları protein içermediği için bu dönemde bir bardak içilmesi tavsiye edilir.

Laktozsuz süt/ soya sütü, bu özel dönemde normal süte göre tercih edilmelidir, böylelikle sindirim problemleri yaşanmayacaktır. Gün içerisinde tansiyonu düşen, tuzlu bir tat arayanlar için laktozsuz yoğurda su karıştırılarak yapılan ayran tercih edebilirler.

Bir diğer protein kaynağı ise et/tavuk/ kemik suyudur. Et sularını yaparken haşlama suyuna salça, baharat, yağ, limon, soğan, sarımsak konulmamalıdır. Yüksek tansiyon hastası olmayan bireyler içerisine bir miktar tuz koyabilirler. Tavuk/et suyunun tadını hoş bulmayan hastalar içerisine sonradan süzmek şartı ile gaz yapmayan sebzelerden koyup aromalandırabilirler.

Bu dönemden tüketilmesi gereken bir  diğer  önemli içecek ise protein içeriği yüksek mamalardır. Hastaların günlük ihtiyacı kadar protein almaları ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek saç dökülmelerinin minimumda olmasını, kas kayıplarının az olmasını ve iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlar.

Bu dönemde bolca su tüketilmesi gerekmektedr. Aksi taktirde hastalar baş dönmeleri, göz kararmaları, halsizlik hissedilebilir. Su içemekte zorlanan hastalar su alımlarını arttırmak için sütlerini sulandırıp, ayranlarını bolca su ile yapabilirler yada ılık bir ıhlamur içebilirler. Bu dönemde açık, ılık, şekersiz çay içilebilir ancak kahve kesinlikle tüketilmemelidir.

Tüp mide ameliyatından sonra midenin yaklaşık 150 ml kadar kaldığı unutulmamalıdır. İçecekler çok yavaş  ve  ufak yudumlarla içilmelidir. Büyük bir yudum aldığında kişiler mide bulantısı yada yemek borusunda tıkanma hissi yaşayabilirler. Yudumlarını küçültmekte zorlanan hastalar  içeceklerini yemek kaşığı yerine tatlı veya çay kaşığıyla içebilirler. Sıvı beslenmeye bağlı olarak ilk 15 gün ishal veya kabızlık görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında doktor ve diyetisyenle iletişime geçilmeli  ve çözüm için önerilerine uyulmalıdır.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

    WhatssApp İletişim

    WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

    Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.