Elipse Mide Balonu: Prosedür nedir? Elipse Mide Balonu Fiyatları

Elipse Mide Balonu: Prosedür nedir? Elipse Mide Balonu Fiyatları

Cerrahi olmayan elipse mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan, yutulabilir mide hapı balonu olarak tanımlanır. Kontrollü bir diyet sayesinde, obezite hastaları cerrahi müdahale görmeden, kilo verebilir.

Obezite tedavisinde cerrahi müdahale olmadan yapılan mide balonu tedavisi, mideye bir balon yerleştirerek, balonu hava ya da su ile doldurmak yoluyla gerçekleştirilir.

Böylece tokluk hissi daha çabuk oluşup, daha az kalori alma yolu açılmış olur.

Elipse Mide Balonuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığı önemli ölçüde etkileyen, fazla kilolu olmak, spor ya da diyet egzersizleriyle düzenli hale getirilebilir.

Kilo verme konusunda gerekli istikrarı gösteremeyen obezite hastaları, cerrahi müdahale yerine, yutulabilir mide balonu ile zayıflayabilir.

Obezite cerrahisinde gerekli olan kontrollü diyet ve değiştirilen yaşam tarzında herhangi bir değişme yoksa, kısa vadede mide balonu ile zayıflamak mümkündür.

Eskiye oranla daha küçük porsiyonlarla, daha fazla tokluk hissedeceğiniz mide balonu, daha kolay kilo vermenize yardımcı olur.

Silikon mide balonlarına göre, % 85 daha ince ve esnek olan yutulabilir mide balonu, delinme riski olmayan ve bu konuda herhangi bir delinme vakası belirtilmemiş, sağlam yapılı bir maddedir.

Elipse Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

İlk yutulabilir mide balonu olarak tanımlanan elipse mide balonu, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen bir prosedürdür.

Ortalama 15-20 dakikalık bir operasyondur. İnce tüplü bir kapsül yutulmasının ardından, doktor tarafından çekilen röntgen ile, kapsülün midede olduğu belirlendikten sonra balon, tüp içinde hava ya da su ile doldurularak işlem tamamlanır.

Elipse mide balonu, hastane ortamında gerçekleştirilen bir operasyondur. Sıvı ya da hava dolu olan yumuşak balonun, dolu ve mide içinde olduğu, çekilecek ikinci bir röntgen ile belirlenir.

Balonun şişmesini sağlayan kateter, doktor tarafından çıkarılır. Hasta günlük hayatına rahatlıkla devam eder.

Mide balonunu yutmak oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak doktor tarafından, bu prosedüre uygun olup olunmadığı belirlenir.

İçeriğinde sönmüş balon olan kapsül, ince bir tüp eşliğinde yutulur. Kısa süren operasyon sonrasında, normal hayata dönüş hemen gerçekleşir.

Elips Mide Balonuyla Kaç Kilo Verilir?

Başarılı bir mide balonu ameliyatı sonrasında, uzun süreli kilo verme olanağı vardır. Ancak bunun için diyet ve egzersiz programının aksatılmadan devam ettirilmesi gerekir.

Elips mide balonu ile;

 • 4. Haftada ortalama 5.5 kilo
 • 8. Haftada ortalama 8.9 kilo
 • 12. Haftada ortalama 11.5 kilo
 • 16. Haftada ortalama 15.2 kilo kayıp yaşanabilir.

İlk 12 haftada alınan kilo kaybı azalıyor olsa da ilk 12 haftalık süre sonunda kilo verme hızı yavaşlar. Kilo kaybını artırmak için ise, düşük kalorisi olan ketojenik diyet uygulanabilir.

Elipse Mide Balonu Özellikleri Nelerdir?

Elipse mide balonu; yumuşak bir balonun, mideye yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Anestezi altında yapılmayan ve ilk yutulabilir gastrik balonu olan elipse mide balonu, Midede yer kaplayarak, daha fazla yeme isteğini dizginlemek içindir.

Elipse mide balonu ile;

 • Daha çabuk tokluk hisse oluşur.
 • Atıştırma isteği azalır.
 • Daha küçük porsiyonlarda yeme başlar.

Yenilen besinlerin, mideden geçme süresini de uzatarak, daha geç acıkma hissi uyandıran işlem, sağlıklı şekilde zayıflama olanağı sunar.

Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Süre Kullanılır?

Yutulabilir mide balonu, ortalama 16 hafta boyunca mide içinde kalır. Çıkarılması için hastaneye gitmek gerekli değildir.

16 hafta sonunda, tuvalet ihtiyacı sırasında, balon üzerinde bulunan zaman ayarlı boşaltım valfi açılır ve balon içinde hava ya da sıvı sindirim sisteminden dışarı atılır.

Çok nadir de olsa; bazı hastalarda, balon hastanın kusturulması, endoskopik ya da cerrahi müdahale ile çıkarılır.

Elipse Mide Balonu için Kimler Uygun Değildir?

Elipse mide balonu operasyonu için uygun olmayan adaylar arasında, 18 yaş sınırının altında olanlar vardır.

Yutulabilir mide balonu için uygun olmayan adaylar;

 • Hamilelik ya da laktasyon dönemi geçirenler
 • Kanser, gastrointestinal kanamalı, enflamatur hastalıkları olanlar
 • Yutma sisteminde anomali bulunanlar
 • Son 12 ay içinde sezaryen, laparoskopik operasyon geçirenler

Bu kriterlerin dışında kalan ve uygunluk kriterlerine uyan obezite hastaları, yutulabilir mide balonu operasyonu için uygun adaylardır.

Elipse Mide Balonu Yan Etkileri Var mıdır?

Obezite hastalarının, cerrahi müdahale olmadan, kilo vermelerine yardımcı olan yutulabilir mide balonu; düşük kalorili ketojenik diyet uygulamalarıyla birlikte çok daha etkilidir.

Tedavinin ilk 12 haftalık bölümünde kilo kaybı hızı düştüğünde, uygulanan ketojenik diyet, kilo verme oranını daha da yükseltir.

Ancak kısa vadede hızlı kilo verme için oldukça iyi bir alternatif olan mide balonu güvenilir bir seçenek olmanın yanında mide bulantısı, karın ağrısı ya da kusma gibi yan etkileri de vardır. Ancak kaydedilen ciddi yan etkileri yoktur.

Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Elipse mide balonu uygulaması, herkese uygulanmaz. En önemli kriterlerin başında vücut kitle indeksi gelir. Vücut kitle indeksi, ortalama olarak 27 ile 35 olan kişiler tercih edilir.

Uzman doktor tarafından yapılan muayenede; tedavi geçmişi, yeme alışkanlıkları, daha önce geçirilen ameliyatlar, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı incelemeye alınır.

Yutulabilir Mide Balonu Tedavi Öncesi Ne Yapılır?

Yutulabilir mide balonu tedavisi öncesi, tıbbi geçmiş hakkında uzman doktorla bir görüşme yapılır. Var olan semptomlar, prosedürle ilgili endişeler anlatılır.

Aynı zamanda prosedür için, herhangi bir testin ya da testlerin gerekli olup olmadığı görüşülür.

Mide Balonu Operasyonu Sonrası Yemek Yeme Nasıl Olur?

Balonun mideye yerleştirilmesinin ardından bulantı hissedilebilir. Bunun için, doktorun vereceği ilaçlar kullanılır. Yemek yeme alışkanlıklarında ilk birkaç gün sıvı içilmelidir. Katı yiyeceklere geçiş ise kişinin kendini rahat hissetmeye başladığı zaman yapılabilir.

Mide balonu operasyonu sonrasında, herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur. Ancak kilo kaybının sağlıklı şekilde olması ve üst seviyede gerçekleşmesi için, hastanın vücuduna, hedeflerine uygun tavsiyelerde bulunulur.

Mide Balonu Yerleştirildikten Sonra Normal Aktivitelere Ne Zaman Dönülür?

Yutulabilir mide balonunun yerleştirilmesinin ardından, birçok kişi 1-2 gün içinde, normal aktivitelere döner. Bunun yanında bazı insanlarda, balon yerleştirildikten sonra, yan etki olarak kusma, mide bulantısı ya da karın krampları görülebilir.

Bu tür yan etkilerin görüldüğü kişiler, doktor tarafından verilecek reçeteli ilaçları kullanarak, semptomları kontrol altına alınabilir.

Mide Balonu Hapı Bana Uygun mudur?

Mide balonu hapı, vücut kitle indeksi 27 ve üzerinde olan kişilere uygundur. Aynı zamanda mide balonu hapıyla uzun süreli kilo vermenizde, tip 2 diyabet ya da yüksek tansiyon problemlerine de yardımcı olur.

Mide balonu hapı; cerrahi müdahaleye gerek kalmayacak obezite hastalarına çok daha uygundur.

Elipse Mide Balonu Fiyatları Ne Kadardır?

Elipse mide balonu fiyatları için sabit bir fiyat yoktur. Operasyon sonrasında herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için, operasyona nelerin dahil olup olmadığını öğrenilir. Elipse Mide Balonu fiyatları 2022 için bizimle iletişime geçiniz…

Yutulabilir mide balonu operasyonunda;

 • Elips balonun eklenmesi
 • 6-12 aylık beslenme ve yaşam tarzı için destek
 • Herhangi bir hastalık ya da yan etkiye karşı verilen ilaçlar
 • Kilo verme düzeyini izlemek için, mobil uygulamalı dijital ölçek seti gibi prosedürler bulunur.

Elipse mide balonu yerleştirilen bazı hastalar, balona alışamadığı ya da süresinden önce çıkarmak isteyen hastalarda, bu beklenmeyen duruma karşılık, elipse balonu ücretsiz olarak çıkarılabilir.

Elipse Mide Balonu Yorumları

Elipse (Yutulabilir) Mide Balonu yaptıranlar ve Mide Balonu sonrası öncesi-sonrası fotoğrafları için bizimle iletişime geçiniz.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

   WhatssApp İletişim

   WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

   Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.