Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları; Maliyetler 2021

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları; Maliyetler 2021

BÖLÜM 4

Mide küçültme ameliyatı, kiloyu önemli ölçüde azaltır ve hastanın sağlığını önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak tüm sağlık sorunlarına bir çözüm değildir.

Ameliyat amaca giden bir araçtır (kilo kaybı), ancak hedefe giden yol hastanın motivasyonunu, öz disiplinini ve iş birliği yapma arzusunu gerektirir.

Her hastada ameliyatın etkinliğini tahmin etmek imkansızdır ve ortalama olarak hastalar fazla kilolarının yaklaşık 2 / 3’ünü kaybederse, sonuç daha az (veya daha fazla) kilo kaybı olabilir. Kilo verme oranı değişebilir ama ilk yılın sonunda beklenen maksimum kilo kaybına ulaşan hastalar vardır veya ağırlığı ameliyattan sadece iki yıl sonra stabilize olan hastalar da vardır.

Fazla kilodaki olası azalmayı hesaplamak için, 25 kg / m2 vücut kitle indeksi (VKİ) esas alınarak uzmanlık alanındaki literatüre dayanılarak varsayılan hastanın ideal kilosunun bilinmesi gerekir. Ek olarak, hastanın boyunu bilmek gerekir. İdeal ağırlık = (m cinsinden hasta boyu) 2 X VKI (25 kg / m2).

Örneğin;

Hastanın başvuru sırasındaki ağırlığı 130 kg, boy 1.68 m, vücut kitle indeksi 25 kg / m2 olan ideal kilosu 70 kg olsun. Bu hastadaki fazla kilo 130 kg – 70 kg = 60 kilogramdır.

Ortalama olarak ameliyat sırasında fazla kilosundan (60 kg) 2/3 veya 40 kg verebilmektedir. Böylelikle ameliyat sonrası iki yıl içinde hastanın tahmini ağırlığı 90 kg olabilmektedir.

Preoperatif Diyet

Bir kişinin vücut kitle indeksi ne kadar yüksekse, mide küçültme ameliyatı sonrası komplikasyon riski o kadar büyüktür. Ameliyattan önce kısa (2-6 hafta) bir diyet vücut kitle indeksinizi düşürecek ve böylece komplikasyon riskini azaltacaktır.

Mide küçültme preoperatif diyet, protein içeriği yüksek, karbonhidrat oranı düşük yiyecekler ve bol sudan oluşur.

Bu diyet üç nedenden dolayı önemlidir: Ameliyat sırasında kanama riski azalır, ameliyat sonrası iyileşme hızlanır ve karaciğerin boyutu küçülür.

Büyük bir obez karaciğer, cerrahın mideye ulaşmasını zorlaştırdığı ve operasyon sırasında karaciğer hasarı riskini artırdığı için operasyonu teknik olarak zorlaştırabilir. Preoperatif diyet vücudunuza besin, özellikle proteinler sağlayacaktır.

Postoperatif Komplikasyon Riski

Mide küçültme ameliyatından önce sigara içmek postoperatif komplikasyon (kalp krizi, felç, tromboembolizm, enfeksiyon, pnömoni ve ölüm) riskini artırdığından, tam anestezi altında herhangi bir ameliyattan en az altı hafta önce sigara bırakılmalıdır.

Sigarayı bıraktıktan sonraki altı hafta boyunca, akciğer fonksiyonu ve vücuda oksijen tedariki iyileştirilir, kan pıhtılaşması riski azalır ve bağışıklık sistemi güçlendirilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Fiziksel Aktivite

Preoperatif dönemde fiziksel aktivite, akciğer ve kalp kapasitesini iyileştirir. Günlük aktivitelerinize (iş, alışveriş ve temizlik) ek olarak, günde en az yarım saat bisiklete binmeyi, yürümeyi veya yüzmeyi deneyin.

Fiziksel aktivitesi sınırlı olan hastaların havuza gitmeleri tavsiye edilir. Su bedeni ağırlıksız kılar ve egzersiz yapmak sizin için daha kolay olacaktır.

Mide küçültme ameliyatı operasyon öncesi ne kadar sağlıklı olursanız operasyon sonrası iyileşme de o kadar iyi olacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Ne Kadar?

Mide küçültme maliyeti etkileyen faktörler tek bir değişkene bağlı olmayıp, hastanın durumuna ve mide küçültme ameliyatının yapılacağı yere göre oldukça değişkenlik göstermektedir.

Bununla beraber operasyonun zorluğuna göre ameliyat 1,5 ila 4 saat arasında sürebilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı fiyatı:

 • Kliniğe
 • Hastanın durumuna
 • Hastanede kalış süresine
 • Operasyon sürecine
 • Mide küçültme türüne
 • Cerrahın deneyimine

göre değişiklik göstermektedir.

Mide Küçültme Hastanede Kalış Süresi

Hastaneye varış zamanı, hastaneden hastaneye farklılık gösterir ve kişinin sağlık durumuna, planlanan ameliyatın türüne ve belirli bir hastanedeki rutine bağlıdır.

Hastaneye giderken orada kalacağınızı hesaplayınız, bunun için bir refakatçiniz olması iyi olur.

Hijyen malzemeleri getiriniz, kolay giyilebilir bir terliğe ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca anti-trombotik kompresyon çorapları ve günlük aldığınız tüm ilaçları unutmayınız.

Eğer korkuyorsanız, müziğin anksiyete üzerinde faydalı bir etki olduğu kanıtlanmıştır ve bu sayede ağrı kesici etkisi gösterir.

Diğer hastaları rahatsız etmemek için kulaklıkla müzik dinleyebilirsiniz. Ayrıca yanınıza okuyacak kitap da getirebilirsiniz

Genellikle hastalar mide küçültme ameliyatı günü sabahı kayıt altına alınır ve ameliyattan iki gün sonra taburcu edilir.

Mide Küçültme Ameliyat Günü

Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra 1-2 saat ameliyathanede ve birkaç saat yaşamsal belirtilerinizin izleneceği derlenme odasında olacaksınız.

Bu dönemi büyük olasılıkla hatırlamayacaksınız ya da biraz hatırlayacaksınız. Anestezi bittikten sonra, ağrı kesicilerle giderilecek rahatsızlık, mide bulantısı veya ağrı hissedebilirsiniz.

Ameliyattan sonra bir an önce kalkıp yürümek önemlidir. Bu, kan pıhtılaşması ve nefes alma ile ilgili sorunların gelişmesini önler, anestezi hareketinin geçişini hızlandırır ve bağırsakların çalışmasını ve nefes almasını düzeltir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hayat

Mide küçültme ameliyat sonrası iyileşme zaman alır ve sabır gerektirir. İyileşme süresinin uzunluğu hastaya bağlıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Doğru postoperatif diyet ve yeme tekniği, komplikasyonları önlemenize ve kilo kaybını artırmanıza yardımcı olabilir.

Yeme ve içme alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazırlıklı olmalısınız. Ne, ne zaman ve ne kadar yediğiniz çok önemlidir.

Bariatrik cerrahiyi takiben izlenecek altı temel beslenme kuralı vardır:

 • Sağlıklı beslenin
 • Öncelikle protein açısından zengin yiyecekler yiyin
 • Kan şekerinizi sabit tutun
 • Yeterince su için
 • Atıştırmayı bırakın
 • Mümkün olduğunca şeker alımınızı azaltın

Ameliyattan hemen sonra en önemli şey yeterince sıvı içmektir. Sürekli olarak küçük yudumlarla, öğün aralarında 30 dakikalık aralıklarla günde en az 1,2 litre için.

Mide bulantısı ve ishali önlemek için, meyve sularının seyreltilmesi ve gazlı içeceklerin yanı sıra çok sıcak ve çok soğuk içmekten kaçınılması gerekir.

Mide küçültme ameliyat sonrası diyet genellikle hem berrak (su) hem de şeffaf olmayan (meyve suları, nektarlar, yoğurtlar, kefir) içeceklerin alınmasıyla başlar. Ondan sonra püre ve yumuşak yemeklere geçerler, protein bakımından zengin yiyeceklerin yanı sıra sebze ve meyveler de yerler.

Son olarak ameliyattan yaklaşık 4-6 hafta sonra sindirim sistemi düzeldiyse daha katı yiyecekler yemeye başlayabilirsiniz.

Hem operasyondan hemen sonra hem de sonraki dönemde sıvı eksikliğinin önlenmesi çok önemlidir. Yetersiz su alımına bağlı olarak koyu ve bulanık idrar, ağız kuruluğu ve ağız kokusu oluşabilir.

Çoğu hasta, ameliyattan sonra daha önce en sevdikleri yiyecekleri bile yemek istemez. İştahsızlığı hemen başlar. Bu durum genellikle ortadan kalkar.

Ameliyat sonrası yemek kokusu bile istemeyebilirsiniz, bu bulantıya neden olabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında, besin hacimlerinin önemli ölçüde azalması gerekir. Bu yüzden dengeli bir menü sağlamak için size önerilen diyeti uygulayın. Bu sayede beslenme eksiklikleri ve kas erimesi önlenir.

Bu şekilde, kilo verme olasılığınız artar ve daha fazla kilo almaktan kaçınırsınız. Diyetinizi değiştirmek başlangıçta zor olabilir, ancak zamanla buna alışacaksınız.

Sağlıksız yiyecekler (tatlılar) için iştah kaybolabilir, ancak her zaman değil. Gevşeklik verirseniz, istenen kiloya ulaşma yeteneği azalır ve komplikasyon riski artar.

Mide küçültme ameliyatı kilo verme döneminde (ameliyattan sonraki 1-2 yıl içinde), yiyecekle harcadığınızdan daha az kalori tüketirsiniz ve aynı zamanda vücut, belirli besinlerin eksikliğini karşılamak için kendi rezervlerini (yağ ve kas dokusu) kullanır.

Kas erimesini önlemek için bu dönemde protein alımı çok önemlidir. Kilonuz dengelendiğinde, enerji ihtiyacınızın çoğunu yiyeceklerden alırsınız ve beslenme önerileri, genel beslenme önerilerinden önemli ölçüde farklı olmayacaktır.

https://kidshealth.org/en/parents/wlsurgery.html

https://www.obesitycoverage.com/the-complete-patients-guide-to-bariatric-surgery/

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.