Hızlı Kilo Vermek İçin Neler Yapılır?

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Hızlı Kilo Vermek İçin Neler Yapılır?
Hızlı Kilo Vermek İçin Neler Yapılır?

Elbette hızlı kilo vermenin ilk adımı diyet programıdır ama bu en zor kısmıdır. Zayıflama ameliyatı ise, hızlı kilo vermenin en avantajlı seçeneğidir. Ameliyat sonrası küçülen mide hacmi, mide kilo kaybı ve mide sindirim kapasitesi hastanın özel bir beslenme programı ile takip edilmesini gerektirir. Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta boyunca diyet mililitrede belirli kalori içeriğine sahip sıvı içeceklerle, sonraki haftalarda ise protein eksikliği yaratmayacak sıvı-sıvı katı gıdalarla diyete devam edilmelidir. Kişinin günlük kalori ve beslenme ihtiyacı, obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyen tarafından genel sağlığını bozmayacak ve besin eksikliğinden dolayı herhangi bir hastalığa neden olmayacak şekilde hesaplanmalı ve bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

Bu ameliyatlardan sonra 1 ay boyunca ağır fiziksel egzersizler yapmamalısınız. Bir hafta içinde işinize dönebilir ve sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. Asla sigara içmemeli veya alkol almamalısınız. Ameliyat sonrası çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar bir yıl korunmalı ve diyetisyen kontrolünden geçtikten sonra gebe kalmalıdır. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında gerekmedikçe ilaç kullanmayınız. İlk ay her gün en az 1,5 litre su tüketin. Yanlış diyet programı ve diyet listesine uymazsanız sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu ameliyatların ölüm riski taşıdığına dair bazı iddialar var. Ancak, kesinlikle böyle bir şey yoktur. Doğru ameliyatın ölüm riski yoktur. Her şey diyetinize ve doktorun tavsiyesine bağlıdır.

Kilo Vermenin Yolları

En ideal kilo verme yolu, dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Bünyenize ve kilonuza uygun bir diyet programı ve kilo verebilirsiniz. Tabi ki diyet ve egzersiz kombinasyonu çok önemlidir. Çoğu zaman sadece diyet yapmak yeterli olmayabilir. Zayıflama Ameliyatı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Zayıflamanın Püf Noktaları

Dengeli beslenme, günlük egzersizler ve sizin için uygun bir diyet listesi, zayıflamanın en can alıcı püf noktasıdır. Diyet programınızın uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanması önemlidir. Bu saydıklarımızı düzenli olarak yapmaya başladığınız zaman, 3 hafta içinde alışkanlık haline gelecek ve zayıflamaya başlayacaksınız. Bu süreçten sonra ideal kilonuzu korumak artık sizin için çok daha kolay olacak.

Sağlıklı Kilo Verme

Bu operasyonlardan sonra hasta kısa süreli epilasyon yaşayabilir. Çünkü uzun süredir birlikte yaşamaya alıştığı fiziksel görünümünün aniden değiştiğini gördüğünde psikolojik olarak etkilenebilir. Bu normaldir ve kısa sürede atlatacaktır. Ameliyat sonrası vücutta sarkmalar olabilir. Bu sarkmalar egzersizlerle düzeltilebilir. Onlar için endişelenme. 1 yıl içerisinde ideal bedeninize kavuşacak ve muhteşem bir görüntüye sahip olacaksınız. Sabırlı olmalı ve hayatınıza diyet listenize göre devam etmelisiniz. Unutmayın, sadece ameliyat olmak yeterli değildir. Asıl mücadele ameliyattan sonra başlıyor.

Yağdan Kilo Vermek

Protein ağırlıklı beslenip, lifli yiyeceklere yönelirseniz otomatik olarak yağdan kilo vermeye başlarsınız. Hiç yağ tüketmemek elbette mümkün değildir. Sağlıklı yağları tercih edin ve beslenme programınıza bu yağları ekleyin. Rafine edilen karbonhidratlar yağ yapıcı olduğu için bunlardan uzak durun.

Zayıflama Diyet Listesi

Aslında kilo verme ameliyatının temeli ameliyat sonrası beslenme programıdır. Bu ameliyatlardan sonra diyet planının oluşturulabilmesi için süreci dönemlere ayırmak oldukça faydalıdır. Bu süreç 5 Dönemden oluşur:

– Hastane süresi (1-4 gün)

– Sıvı Beslenme Süresi (1 Ay)

– Püre Dönemi (1-3 Ay)

– Normal Gıdaya Geçiş Dönemi (4-6 Ay))

– Normal Beslenme dönemi (6 ay sonra)

Obezite Ameliyatı, tek başına obezite probleminizi çözmez. Öncelikle bu ameliyatın temel işlevini anlamanız ve beslenme düzeninizi ve günlük yaşam alışkanlıklarınızı buna göre değiştirmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Doktorların önerdiği beslenme programı ile ilgili birkaç önemli detayı paylaşmak istiyoruz:

 • Çok katı pişmiş yumurta tüketmemelisiniz.
 • Tuzlu ve yağlı peynirler yerine lor veya süzme peynir tercih etmelisiniz.
 • Kesinlikle çiğ sebze tüketmemelisiniz. Tüm sebzeleri soyun ve tüketin. Tercihleriniz mevsim sebzeleri olmalıdır.
 • Yumuşak kıvamlı sebzeler daha rahat tüketilir. Kabak, havuç ve patates kullanabilirsiniz.
 • Her öğün protein kaynağı olmalıdır. Sebzelerinizi kıyma-tavuk veya süt-yoğurt ile karıştırabilirsiniz.
 • Yiyecekleri kızartmak yerine haşlama, buğulama veya sulu yemek şeklinde pişiriniz.
 • Asitli içecekler ve gazlı sıvılar, kuruyemiş tarzı gıdalar, patlamış mısır ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Pişirdiğiniz et yemeklerini ısıtıp tekrar tükettiğinizde kuru etler midenizde rahatsızlık yaratabilir. Mümkünse öğle yemeğine kadar pişirin.
 • Hazır yiyecekler yiyecekseniz etiketlerini okumalısınız. Porsiyon başına 10 gramdan fazla şeker içeren yiyecekler, meyve suları tercih edilmemelidir.
 • Hamurlu yemekler, ekmek, makarna ve pirinç, püre ile yapılsa bile size uygun değildir.
 • Çay ve kahve tüketebilirsiniz ama vücuttan fazla suyun atılmasına neden olan idrar söktürücü içeceklerdir, tercihiniz su olsun.
 • Önerilen meyveler mevsim meyveleridir. Süt ve yoğurtla püre yaparak proteininizi arttırabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Eğer bir obez değilseniz, hızlı kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır. Ama standart üstü kilonuz varsa, mutlaka uygun bir zayıflama ameliyatı ve sonrasında sağlıklı bir diyet listesi önerilir. Obezite cerrahisi, tercih edilen son aşama olmalıdır. Zaten bu ameliyatlar, diyet ve spor ile kilo veremeyen kişilere tavsiye edilmektedir. Standart kiloda olanlar için kesinlikle önerilmez.

En Hızlı Zayıflama Yöntemi

Obezite hastalığı yaşayan, kilo vermek isteyen ve belirlenmiş kriterleri karşılayan hastalara Ameliyatsız Zayıflama uygulanabilir. Ameliyatsız zayıflama ameliyatları cerrahi bir müdahale olmadığı için endoskopik yöntemlerle yapılan ameliyatlar olduğundan hastanın seçiminin doğru yapılması gerekir. Morbid obezite tanısı konan ve vücut kitle indeksi 40 ve 40’ın üzerinde olan hastalarda bariatrik cerrahi uygulamaları daha faydalı sonuçlar verecektir. Bu noktada vücut kitle indeksi belirli değerlerin üzerinde olan ancak obezite cerrahisi için uygun olmayan hastalar, işlem için gerekli uygunluğu sağlarlarsa olabilir.

 

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

  WhatssApp İletişim

  WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

  Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.