Obezite Ameliyatı Sonrası Katı Diyet Dönemi

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Obezite Ameliyatı Sonrası Katı Diyet Dönemi
Obezite Ameliyatı Sonrası Katı Diyet Dönemi

Obezite Ameliyatı Sonrası:

Obezite cerrahi ameliyatlarından bir ay sonra katı besinlere geçilir. Katı diyet dönemi aslında püre diyet dönemine çok benzeyen ancak biraz daha uygulaması rahat bir beslenme programıdır.  Püre döneminde önerilen besinler artık blenderdan geçirilmez, çok küçük lokmalarla, iyice çiğnenerek tüketilmelidir.

Katı diyet döneminde de hastalar protein ağırlıklı beslenmelidir. Özellikle katı diyet listesi yapılmalı ve listede yazılan katı diyet programına uyulmalıdır. Sabah kahvaltıda yumurta ve peynirle başlanmalıdır. Dilerseniz yağsız tavada peynirli, sebzeli omlet tüketebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde önce protein ağırlıklı olan et/tavuk/balık/hindiye yer verilmelidir, sonrasında ise yoğurt veya pişmiş sebzeler tüketilebilir. Ancak et ve et ürünleri ve sebzelerde pişerken yemeklere salça,baharat, yağ, limon, soğan, sarımsak gibi mide asit salgısını arttıracak  lezzet vericilerden 3. Aya kadar uzak  durulmalıdır.

Bir diğer önemli öğün ise ara öğündür. Gün içerisinde 2,2.5 saate denk gelecek şekilde öğün aralarında mutlaka ufak öğünler yapılmalıdır.  Ara öğünlerde yine protein ağırlıklı olan  süt, ayran, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmelidir; portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli meyveler haricindeki meyveler tüketilebilir.

Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra Katı döneminde üçüncü aya kadar hazmı zor olan, uzun süre midede yer kaplayan kuru yemişler, çiğ sebzeler ve karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır. Bu besinlerden uzak durmak hem mide rahatsızlıklarını engelleyecek hem  de protein alımınızın artmasına yarayacaktır.

Öğün aralarında su tüketiminizi arttırmaya katı-sıvı ayrımına uyarak özen gösterilmelidir. Özellikle 5 günlük sıvı detoks diyeti bu dönemlerde büyük önem taşır. Su tüketiminde zorlanan hastalar sularına çeşitli meyveler ekleyip aromalandırabilirler veya içeceklerin içerisine su ekleyerek günlük tükettikleri su miktarını arttırabilirler. Katı diyet dönemine geçtikten itibaren kafeinsiz kahveye başlanılabilir. Ancak dehidrasyon olmaması adına kahve içilen gün, su tüketimi arttırılmalıdır.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

    WhatssApp İletişim

    WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

    Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.