Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

İstanbul Obezite Cerrahisi / Genel / Cerrahi İşlemler / Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi
Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

Püre diyet dönemi, tüp mide ameliyatından sonra ilk 15 günlük sıvı diyet dönemi tamamladıktan sonra  başlanır. Bu dönemde  kolayca ezilebilen, bir kaşıkla yenen ve kolayca tolere edilebilen yumuşak yiyecekler tüketilmelidir. Püre diyet döneminde, dikiş hattı iyileşmiş olur  ve daha yoğun yiyeceklere yavaşça uyum sağlanır.

Sıvı diyet dönemine göre artık kıvamlı besinler tüketilmeye başlanacağı için bu dönemde besin alımını arttırdığımızdan mide genişlemesini ve mide rahatsızlıklarını önlemek adına katı sıvı ayrımı yapılması gerekmektedir. Katı- sıvı ayrımı kuralı yemeklerden yarım saat önce ve sonrasında sıvı alımını durdurmaya dayanır. Ayrıca yemek yedikten sonra bulantı – kusma olmaması için çok yavaş ve ufak lokmalarla yemeye alışmak gerekir.

Tüp mide ameliyatından sonra sıvı diyet döneminde istenilen, acıkılan saatte sıvı tüketilebilirken; püre döneminde öğün saatleri oturtulmaya başlanır. Her ne kadar bu dönemde iştahsızlıklar başlasa da 2.5-3 saatte bir hastaların  öğünlerini yapmaları gerekir. Sağlıklı ve hızlı kilo verimi için ara öğünlerini atlamamak büyük önem taşır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme Püre diyet döneminde sabah kahvaltıda  yumurta ve peynirle başlanılabilir. Yumurta ve  peynir yumuşak olduğu için çatalla ezilerek tüketilebilir ve ya blenderdan geçirilebilir. Öğlen ve akşam yemeklerinde blenderize edilmiş tavuk, balık, hindi, gaz yapmayan sebzelerin püresi tüketilebilir. Püre diyet döneminin ilk haftasında kırmızı ete göre hazmı daha kolay olan beyaz etler tercih edilmelidir, ikinci hafta yağsız dana kıymaya başlanabilir. Bunlara ek olarak et ve tavuk suyu ile hazırlanan kıvamlı çorbalar tüketilebilir. Sebze pürelerine yoğurt, peynir, et ve et ürünleri eklenerek öğünün protein içeriği arttırılmalıdır. Yemekler hazırlanırken mide asit salgısını arttıran salça, baharat, yağ, limon, soğan, sarımsak gibi lezzet vericiler eklenmemelidir; ancak tuz kullanılabilir.

Ana öğünlerde süt, yoğurt, kefir, ayran, proteini artırılmış süt/yoğurtlar ve portakal, mandalina, greyfurt gibi asitli meyveler haricindeki meyvelerin püreleri  tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak meyve püreleri ve yoğurt  blenderdan geçirilebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası dönemde hazmı zor olan çiğ sebzeler, kuruyemişler ve karbonhidrat içeriği yüksek olan ekmek, pilav, makarna gibi besinlerden uzak durmak gerekir.Bu süreçte bol bol, ufak yudumlarla su içmeye özen gösterilmeli ve aklınıza takılan sorularda ve ya teredütte kaldığınız besinler için diyetisyeninizle iletişime geçmelisiniz.

Yorum Yazınız

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

WhatssApp İletişim

WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.

    WhatssApp İletişim

    WhatsApp sayfasına yönlendiriliyorsunuz...

    Uzmanlarımız size tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi verecekler.